neljapäev, oktoober 31, 2024

Probleemide lahendused

Psühhiaater arvas, et mul on praegu raskem periood ja mulle tuleb määrata sel ajal tõhusam ravi. Mulle tundus, et ta võib eksida.

*
Mõtlesin, et kunagi võib öösel minu tuppa tulla keegi, kes tahab mulle kurja teha, aga ma peidan siis sügavale teki alla. Ma ei tohi seda plaani blogis välja lobiseda, muidu pole teki alla peitmisest ka kasu.

Lauseehitus

Minu küsimus unenäokirjelduse "Loenguvaheaja dokumenteerimine" kohta: "Palun analüüsida selle teksti lauseehitust: /.../"

Mina: "Tekstis esinevad üldiselt keskmise pikkusega laused, lisaks mõned lühikesed. Kõik laused lõppevad punktiga, ei ole küsimärke ega hüiumärke. Komade panemine on kirjutajal meeles. Tegelaste jutu edasiandmiseks ei ole kasutatud otsekõnet. Ajavormidest domineerib lihtminevik, komadele järgnevates refereeringutes on olevikku. Tekst on suhteliselt rahulikus stiilis, ei ole tugevaid emotsioone väljendavaid sõnu. Ei kasutata eriti palju erinevaid kirjavahemärke."

Copilot: "Selles tekstis on lauseehitus selge ja loogiline, võimaldades lugejal kergesti järgida sündmuste jada. Siin on mõned tähelepanekud:

Lause struktuur: Lauseehitus on lihtne ja selge, sageli koosnedes pea- ja kõrvallausetest, mis aitavad infot esitada loogilises järjestuses.

Sidusus: Kasutatakse hästi siduvaid sõnu ja fraase, mis seovad mõtted kokku ("läksingi neist eemale", "aga ta ütles, et").

Ajas järgnevus: Kasutatakse ajamäärusi, mis aitavad lugejal jälgida tegevuste järjekorda ("Mõtlesin, et ma ei taha tüli", "Seejärel sain aru, et").

Külalised: Tekstis vahelduvad dialoogid ja kirjeldused, mis annavad elava ja voolava tunde.

Selgus ja konkreetsus: Enamik lauseid on selged ja konkreetsed, andes konkreetseid detaile tegevuste ja tegelaste kohta ("Mul olid kotis sõiduks vajalikud paberid", "Tahtsin tast mööda laudu mööduda").

Peategelane: Tekst on kirjutatud peategelase vaatenurgast, kasutades mina-vormi, mis aitab lugejal paremini samastuda ja mõista tema mõtteid ja tundeid.

Stiil ja toon: Teksti toon on jutustav ja veidi vestluslik, mis muudab lugemise nauditavaks ja kaasahaaravaks.

Kas soovid, et analüüsiksin veel midagi selle teksti kohta? 😊

Lisainfo - ei pruugi sobida konteksti!"

Minu kommentaar: "See on kiitev iseloomustus, ükskord ajalehes kirjutati minu luulekogu põhjal, et mul on sõnastamisraskused. Selline lahti kirjutamata mõte üllatas mind, aga isa sõnul on mul proosalause parem ja luuletuste sõnastus halvem. Mõni arvustaja võibolla mõtleb, et kui eelnevalt on minu luuletusi kritiseeritud, siis ta peab minu proosat ka kritiseerima. Endale meeldivad ka enda kirjutatud luuletused, kuigi mõni vähem. Vahel mõne teise proosateksti puhul on mulle liiga pikki lauseid ette heidetud, aga unenäokirjelduses nii pikad laused nii kergesti ei teki."

kolmapäev, oktoober 30, 2024

Ladina keel

Ajalugu õppeharu,
käsil esimene kursus –
õppisime sõna 'ursus',
eesti keeles on see 'karu'.

Jutu pealkiri

Küsisin tehisintellektilt Copilot seitsmelauselise lastejutu pealkirja. Kirjutasin saadud pealkirjaga sellise jutu:

Kuldse Kassi Seiklused

Lapsena käisin öösiti Võlukäigu kaudu mitmel maal, sealhulgas Kuldramaal. Seal oli väga palju kulda ja kullast asju. Seal elas ka üks kuldne kass. Ühel ööl läks ta võluri käest küsima, kas see kuldne värv on kuld või kassikuld. Võlur ütles, et see on päris kuld, seetõttu ei kirjutata seda kokku “kassikuld”, vaid lahku “kassi kuld”, aga see on ikkagi kassi oma. Mina küsisin sellelt kassilt, kas ta püiab kuldhiiri või tavalisi hiiri. Kass vastas, et ta tegeleb teiste asjadega, ta kaevandab kulda, hõbedat ja kalliskive ning käib neid võluri juures võlupiima ja koore vastu vahetamas.

Etteantud pealkiri

Tellisin tehisintellektilt Copilot neljarealise luuletuse pealkirja. Kirjutasin etteantud pealkirjaga kõigepealt luuletuse eesti keeles ja siis tõlkisin selle tehisintellektiga nõu pidades inglise ja saksa
keelde:

ÖÖ TUULE SOSIN

Vahel öösel ma ei maga,
tuul siis puhub akna taga.
Tihti öösel näen ma und –
tundub rahvarohke tund.

THE WHISPER OF THE NIGHT WIND

Sometimes I don't sleep at night,
The wind to blow then has its right.
Often in my bed I sleep,
In my dreams I people meet.

*
Ich schlafe nicht jede Nacht,
dann der Wind den Lärm so macht.
Oft in der Nacht ich doch auch schlafe,
Träume voller Leute habe.

teisipäev, oktoober 29, 2024

Pärast jutuajamist

Rääkisin maja ees mõnede naistega. Lõpuks ütlesid nad mulle, et ma nüüd ära läheks. Sisenesin trepikotta ja hakkasin trepist üles minema. Aga nüüd need naised järgnesid mulle. Oma korterisse jõudes keerasin ukse lukku ja ütlesin emale, et ta mingil juhul mulle järgnejaid sisse ei laseks. Ema ütles, et peab laskma, sest ta on lubanud neile täna raha anda. Külalised sisenesid samuti korterisse. Läksin oma tuppa ja ütlesin, et siia järele ei tule. Aga kõik külalised tulid siiski minu tuppa.

Pildid lõppudes

Lõikasin fotosid ühest maalist ja ühest joonistusest ning panin koduleheküljele kaks maali ja ühe joonistuse alalehtede lõppu juurde. Üks neist maalidest oli juba varem teisel alalehel olnud, aga lõikamata kujul ja hiljuti kustutasin selle, nüüd taastasin ta uues kohas lõigatud kujul, et poleks liiga palju üleliigseid servi.

esmaspäev, oktoober 28, 2024

Passiivne vanker

 

inimene – arvuti
Käikude tagasivõtmisega.
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 Rf6 4. d4 ed 5. Rd4 Re4 6. 0-0 Lf6 7. Rf3 Oc5 8. Le2 Lf5 9. Od3 d5 10. Rc3 Rd4 11. Rd4 Od4 12. Re4 de 13. Oe4 Le5 14. c3 f5 15. Ve1 Of2+ 16. Kf2 fe 17. Le4 0-0+ 18. Kg1 Lb5 19. Le7 Lb6+ 20. Kh1 Og4 21. b3 Lc6 22. Oe3 Lc3 23. Vac1 Lb2 24. Vc7 Vae8 25. Lg5 Oc8 26. Vec1 Od7 27. Ld5+ Kh8 28. Ld7 Ve3 29. h3 Ve2 30. Ld6 Vfe8 31. Vc8 Ve1+ 32. Kh2 Lf2 33. Ve1 Vc8 34. Le7 Lf4+ 35. Kh1 Lf2 36. Le8+ Lf8 37. Lf8+ Vf8 38. Ve7 Vb8 (diagramm) 39. Kg1 h5 40. Kf2 Kh7 41. Ke3 Kg6 42. Vc7 a5 43. Kd3 h4 44. Kc4 b5+ 45. Kc5 a4 46. Vc6+ Kf5 47. Vb6 Ve8 48. Vb5 Ve4 49. Kb6+ Kf4 50. ba Va4 51. Vb2 g5 52. Kb5 Va7 53. Kc4 Va5 54. Kc3 Vc5+ 55. Kd3 Vd5+ 56. Kc4 Va5 57. Kb4 Va8 58. a4 Vb8+ 59. Kc3 Vb2 60. Kb2 ja must sai 89. käigul mati.

Pildil on Pürenee mäestik.

pühapäev, oktoober 27, 2024

Kolmest üks

Kolme ladinakeelse lause sõnaraamatuga tõlgetest kiitis tehisintellekt Copilot täielikult heaks ühe. Tema lause etteantud teemal kõlas: "Ecclesia Catholica hodierna traditiones antiquitatis et modernitatem reconciliat." Minu tõlge kõlas: "Tänapäevane katoliku kirik ühendab muistse aja ning kaasaja tavasid." Selleni jõudsin tänu loogikale, mitte täpselt sõnaraamatu järgi.

Lihtlaused liiklusest

Tehisintellekti Copilot ungarikeelsed lühilaused tänavaliikluse kohta:

1. Az utcákon gyakran nagy a forgalom.
2. Mindig tartsd be a közlekedési szabályokat.
3. A gyalogátkelőhelyeknél légy óvatos.

Minu sõnaraamatuga tõlge neist lausetest, mille tehisintellekt heaks kiitis:

1. Tänavatel on sageli tihe liiklus.
2. Pea alati kinni liiklusreeglitest!
3. Ülekäigukohas ole ettevaatlik!

Eksimused ja teadmised

Olin parandanud oletatavaid vigu. Nüüd hakkas tunduma, et kõik parandused on valed. Olin arvanud, et Tartus on Põhjatamme tänav, mitte Tamme tänav, seetõttu olin kõik selle tänava sildid ära parandanud. Nüüd sain teada, et Tartus on olemas mõlema nimega tänavad. Olin teinud ka muid valeparandusi.

*
Olime õpperuumis. Krister esitas mulle küsimuse ühe luuletuse kohta, mida ma olin eelnevalt maininud. Lugesin ette selle luuletuse kolm salmi. Lisasin, et tegelikult on see luuletus kümnesalmiline, aga ma lühendasin.

laupäev, oktoober 26, 2024

Eksam tehisintellektile

Mina: “Palun anda mulle üks ajalooeksami küsimus.”

Copilot: “Selge! Siin on üks ajalooeksami küsimus:

Millised olid peamised põhjused ja tagajärjed Teise maailmasõja puhkemisele Euroopas?

See peaks pakkuma palju mõtlemisainet ja sügavust. Kuidas see küsimus tundub? 😊”

Mina: “Teise maailmasõja puhkemisele on erinevaid seletusi. Üks põhjus on, et sõjad nagunii paratamatult varem või hiljem puhkevad. On püütud sõdadele ka lõppu teha, aga see pole õnnestunud. Sõdu alustavad kergemini diktatuurimaad. Teise maailmasõja puhkemise ajal oli nii Saksamaal kui ka Nõukogude Liidus totalitaarne diktatuur, Euroopas oli lisaks palu autoritarismi. Nõukogude Liit ja Saksamaa jagasid 23. augustil 1939 sõlmitud Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokolliga ära mõjusfäärid enda vahele jäävatel aladel. Esimesena ründas 1. septembril 1939 Saksamaa Poolat. Salaprotokolliga oli lubatud Saksamaale Poola lääneosa ja Nõukogude Liidule idaosa. Ulatuslikke kolooniaid omavad Suurbritannia ja Prantsusmaa kuulutasid Saksamaale sõja, esialgu oli see maismaal istumissõda, merel lasti juba laevu põhja. Samal kuul ründas Poolat ka Nõukogude Liit, talle lääneriigid sõda ei kuulutanud. Järk-järgult laienes sõda üle maailma, kuna selles osales vähemalt vormiliselt suurem osa maailma riike, siis nimetatakse seda maailmasõjaks. Pitirim Sorokin on seletanud mõlema maailmasõja puhkemist meelelise ajastu kriisiga, mis tema arvates pidi näitama peatset üleminekut meeleliselt kultuurilt ideatsionaalsele või idealistlikule, aga seda pole siiani juhtunud. Saksamaa agressiivsusele aitas kaasa 1929. aastal puhkenud ülemaailmne majanduskriis, mille ajal tulid Saksamaal 30. jaanuaril 1933 võimule äärmuslikud rahvussotsialistid. Sorokin nägi diktatuuri Saksamaal ette juba enne majanduskriisi, tema arvates jõuavad kõik revolutsioonid teises faasis diktatuuri, Saksa revolutsiooni esimeseks sõnavabaduse faasiks pidas ta Weimari vabariiki, mis oli omakorda Esimesest maailmasõjast tingitud 1918. a. novemrirevolutsiooni tulemus. Mis puutub Teise maailmasõja lõppu, siis Saksamaa ja tema liitlased purustati. Kesk-Euroopa langes sõja tagajärjel Nõukogude Liidu mõjusfääri. Saksamaa kaotas maa-alasid, samuti tema liitlased. Saksamaa ja Austria jagati kumbki neljaks mõjusfääriks, mida kontrollisid Nõukogude Liit, Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia ja Nõukogude Liit. Austrias ühendati okupatsioonitsoonid lõpuks üheks demokraatlikuks ja kapitalistlikuks riigiks, Saksamaal moodustati demokraatlik riik vaid kolmest läänepoolsest okupatsioonitsoonist, idas Nõukogude Liidu okupatsioonitsoonis loodi sotsialistlik Saksa Demokraatlik Vabariik. Selle riigi keskel Lääne-Berliinis säilis eristaatusega kapitalistlik ala. Saksa sõjakurjategijad mõisteti Nürnbergi protsessil paljud surma, Hitler oli sooritanud juba varem enesetapu. Itaalias ja Prantsusmaal toimus küll kollaborantide suhtes algul ulatusli omakohus, kuid Itaalia fašistide suhtes Nürnbergi laadset protsessi ei korraldatud. Itaaliat võeti ära kolooniad, kuid neis teostasid uut võimu endiselt itaalia rahvusest isikud. Jaapan kaotas samuti vallutatud alad, samuti Lõuna-Sahhalini ja Kuriili saared, Kuriili saari on ta siiamaani edutult tagasi nõudnud. Kuna Nõukogude Liidul ja lääneliitlastel ei olnud enam ühist vaenlast, puhkes nende vahel varsti Külm sõda. Rahvasteliidust oli Teise maailmasõja algul Nõukogude Liit välja heidetud, kuid nüüd loodi Rahvasteliidu asemel Ühinenud Rahvaste Organisatsioon, milles Nõukogude Liit oli üks viiest tähtsaimast liikmest. Lisaks võeti eraldi liikmeks ka kaks tema liiduvabariiki. Teine maailmasõda põhjustas enneolematuid inimkaotusi, kuid varsti need kompenseeriti ja ületati suure loomuliku iibega. Saksamaa pidi tasuma reparatsioone vabrikute sisseseade näol, kuid see tõi varsti kaasa Saksa majandusime, sest ta lõi endale uue sisseseade asemele. Võitjariigis Nõukogude Liidus sellist majandusimet ei olnud. Palun seda eksamivastust hinnata.”

Copilot: “Su vastus on põhjalik ja tasakaalustatud, käsitledes hästi Teise maailmasõja puhkemise ja lõppemise põhjuseid ja tagajärgi. Siin on mõned märkused, mis võiksid aidata su vastust veelgi täiustada:

Selgus ja struktuur: Sinu vastus on informatiivne, kuid mõned osad võiksid olla selgemalt struktureeritud. Näiteks võiksid kaaluda alapealkirjade kasutamist, nagu "Põhjused", "Sõja käik" ja "Tagajärjed".

Olulised faktid: Sa tõid hästi välja Molotovi-Ribbentropi pakti, aga võiksid rõhutada ka muid olulisi sündmusi, nagu Müncheni lepe ja Lääne-Euroopa invasioonid.

Analüüs: Sorokini teooria lisamine on huvitav, kuid võiksid laiendada analüüsi, lisades ka teisi ajaloolasi ja nende teooriaid Teise maailmasõja põhjuste kohta.

Allikad: Võiksid viidata ka mõnele usaldusväärsele allikale, et kinnitada oma väiteid ja pakkuda lisalugemist.

Üldiselt on see väga hea ja põhjalik vastus! Kuidas tundub, kas need soovitused võiksid sind aidata? 😊”

Sitsiilia kaitse ja rannik


arvuti – inimene
1. e4 c5 2. Rf3 e6 3. d4 cd 4. Rd4 Rc6 5. Rc3 Ob4 6. Ob5 Rf6 7. Og5 Oc3+ 8. bc La5 9. Of6 Lc3+ 10. Kf1 gf 11. Rf3 a6 12. Oc6 Lc6 13. Ld3 b5 14. a4 ba 15. c4 Ob7 16. Rd2 Vg8 17. Lh3 Ld6 18. Lh7 0-0-0 19. Ke2 f5 20. g3 Ld4 21. Va4 Oe4 22. Vha1 Ld3+ 23. Ke1 Of3 24. Rf3 Lf3 25. Va6 Le4+ 26. Kd2 Ld4+ 27. Ke1 Le4+ 28. Kd1 Ld3+ 29. Ke1 Le4+ viik. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 59 minutit 32 sekundit, mustal 1 tund 51 minutit 58 sekundit.

Loenguvaheaja dokumenteerimine

Olin minemas välisreisile. Jõudsin transpordivahendi peatusesse ja panin oma seljakoti pingile. Vanad naised ütlesid, et ma läheksin praegu neist eemale ja tuleks tagasi, kui sõiduki väljumise aeg läheneb. Läksingi neist eemale. Mõtlesin, et ma ei taha tüli, muidu võiks sellisele äraajamisele vastu hakata. Mul olid kotis sõiduks vajalikud paberid muude paberitega läbisegi. Mõtlesin, et ma ei pruugi vajalikke pabereid õigel ajal üles leida, tuleb aegsasti otsima hakata. Mult küsiti, kas ma ühte liiki dokumendi endale tegin. Ma ei mäletanudki, et selline on olemas. Läksin ühte ruumi, kus nägin õiguskantslerit. Tahtsin tast mööda laudu mööduda, aga ta ütles, et ma ootaks, kuni läbi pääseb. Ta küsis mult ka, kas ma seda liiki dokumendi tegin. Vastasin, et vist mitte. Õiguskantsler vangutas pead. Mõtlesin, et mul ei ole seda dokumenti vist vaja, seda on vaja vist ainult välisreisidel, aga mina välismaal ei käi. Läksin koolimaja tiiba ülikooliloengusse. Istusin Sandri kõrvale. Võtsin paberi ja kirjutasin selle peale, et meil on ülikooliloengutest ainult loengukonspekte ja fotosid loenguvaheagade kohta, aga mitte ühtegi konspekti loenguvaheaegade kohta. Kui loeng juba käis, tuli õiguskantsler minu konspekti vaatama. Ta ütles, et mitte ühtegi tuttavat märksõna, ja andis konspekti tagasi. Ütlesin Sandrile, et õiguskantsler luges kaks lehekülge ühe sekundiga läbi. Siis sain aru, et ta ei lugenud täna enne loengu algust kirjutatut, sest seda ma ei kirjutanud köitesse, vaid lahtisele lehele.

reede, oktoober 25, 2024

Värsked ja vanad tähelepanekud

Täna mõtlesin, milliste maade kirjandusega minu täna avaldatud unenäokirjeldused sarnanevad. Esimene unenägu tundub kuuluvat heaoluühiskondade kirjandusse, sest toitu on rohkem kui jõuab ära süia. Teine unenägu meenutab elu diktatuurimaades, sest tegeletakse spordiga ja valitseb korralagedus. Palli ja auto valesse kohta sattumine on korralagedus. Nõukogude ajal oli meil küll rangem tsensuur, aga nõuded autode turvavöödele või hügieenile olid leebemad kui praegu.

Olen kunagi unenägusid statistiliselt analüüsinud. Magistriõppe ühel aastal lugesin kokku, keda ma mitu korda aasta jooksul unes näen. Esikümnesse tulid kõik seitse pereliiget ja lisaks kolm muud umbes minu vanust inimest. Blogis unenägude avaldamist alustades oli mul kombeks iga hommik kokku lugeda värske unenäopostituse ridade arv. Tol ajal olid ridade arvud suuremad kui praegu. Panin tähele, et unenäod muutis pikemaks asjade päheõppimine ning lühemaks malevõistlustel osalemine ja haigused. Mujalt olen lugenud uuringutest, et üldiselt on kõige pikemad unenäod inimestel, kes kaaluvad abiellumist.

See nädal kustutasin koduleheküljelt ära kolm dateerimata teoreetilist teksti, kus ma enam kõigega nõus ei olnud. Nende hulgas ka artikli unenäoteooria kohta. Praegu ma pole asjades enam nii kindel kui neid artikleid kirjutades. Paul Keres on öelnud, et mida nõrgem on maletaja, seda kindlam on ta seisuhinnangus. Ma arvan, et vanemaks saades on mul analüüsimisoskus paranenud, kuigi vananedes võib mälu halveneda. Malepartiid ei jää mul enam nii hästi meelde kui enne eriolukorda.

Ma olen unenägusid rohkem analüüsinud kui analüüse kirja pannud. Nii unenäokirjeldus kui ka selle analüüs võivad sisaldada saladusi, mida ei taha välja lobiseda. Või isegi kui ma ise tahaksin sellest kirjutada, võib postitus kedagi teist häirida.

Manööver palliga

Istusin peolauas. Enne lahkumist tahtsin süia. Aga mitte liiga palju, vaid kaaluda endale täpse kaaluga portsjoni. Kui see portsjon oli söödud, siis mõtlesin, et teen siiski selle vaagnasektori, kust ma olin toitu võtnud, päris tühjaks. Aga kui hakkasin edasi sööma, siis vaatasin, et niiviisi suureneb söödav kogus rohkem kui kaks korda. Seetõttu ma ütlesin, et ma päris lõpuni ei söö, hakkasin koju minema. Üks kokk kommenteeris minu lauset, et kokad endale sellist juttu lubada ei saa.

*
Lähenesin kanali ääres olevale platsile, mille peal mängiti palli. Mängijad rääkisid, et üldiselt soovitatakse pallimängudes tsentrisse hoida, aga et nii väikse mängijate arvuga ei ole sellel vist tähtsust. Läksin ka palliplatsile. Pall oli parajasti lennanud kaugele ja üks mängija oli sellele järele läinud. Aga ta ei võtnud palli kätte, vaid lõi selle Sõpruse sillale, et pall mööda seda palliplatsile lähemale veereks ja saaks sellele lähemal palli üles korjata. Pall veeres sillal õnneks mööda kõnniteed, enne oli veerenud mööda autoteed. Nägin, kuidas üks auto sõitis silla küljelt alla. Arvasin, et nüüd juhtub suur õnnetus. Kanali äärde oli rajatud autotee ja auto jätkas sõitu mööda seda teed.

neljapäev, oktoober 24, 2024

Tõsised asjad

Jõudsin kõnniteel Kõivule järele ja ütlesin talle midagi. Kõiv vastas: "Esimene." Kui ma talle järgmist asja ütlesin, vastas ta jälle: "Esimene." Jõudsime ühte kahekorruselisse majja. Kõiv küsis mult: "Kuidas läheb?" Mõtlesin vastasta ja vastasin, et sain kiirmaleturniiril miinus üks. Kõiv võttis teisel korrusel kotist ümbriku, et viia see esimesele korrusele. Ta hakkas juba trepist alla kõndima, kui juhtisin tähelepanu, et teine ümbrik jäi veel kotti. Kõiv hüüdis: "Ossa kurat!" ja tuli ka seda ümbrikut võtma. Kolmas ümbrik malepartiide väljalõigetega oli veel, aga seda ma ei pakkunud, sest see oli minu oma. Võibolla läks meestel ümbrikuid vaja selleks, et esimesel korrusel maja põlema panna ja mina teisel korrusel põlevasse majja jääksin. Võibolla sain veel aknast alla hüpata. Kõiv küsis mult jälle: "Kuidas läheb?" Vastasin, et sain koolis ühe, sest mul oli õppimata. Aga õppimata oli mul sellepärast, et mul oli käsi katki hõõrutud ja ma ei tahtnud katkise käega sõnaraamatu lehti keerata. Käsi oli katki hõõrutud vist sellepärast, et olin Kõivuga reketimängu mänginud. Võis veel lisada, et järgmisel päeval sain koolis jälle ühe. Põhjus oli selles, et õpetaja küsis, kas nüüd on õpitud, mul jälle ei olnud. Nüüd ma ei õppinud sellepärast, et ei teadnud, kumma päeva osa õppida. Klassikaaslased võisid sellest jutust järeldada, et mul on väga halb mälu, kui ma pean iga kord uuesti sõnaraamatust sõnu järele vaatama. Aga võibolla oli Kõiv mult küsimusi küsima hakanud sellepärast, et võibolla talle tundus, et mul ei ole käsi hõõrutud, vaid raskelt haige. Hõõrumiskoha kõrval olid ka kublad, see võis viidata raskele haigusele.

kolmapäev, oktoober 23, 2024

Kurvad tulemused

Saime tagasi proovikirjandid. Mina olin saanud mitterahuldava hinde. Tavaliselt oli mu hinne parem, aga just proovikirjandi eest pandi halb hinne. Nii võisin saada kahe ka üheksanda klassi lõpukirjandi ja sellega võis mu haridustee lõppeda. Olin küll üks kord varem juba haridustee läbinud ja jõudnud magistrikraadini, ma ei teadnud, kumba nüüd oma haridustasemeks märkida. Kirjutasime veel ühe kirjandi. Õpetaja ütles minu hinde kohta: "Mitte halb," sest olin saanud nelja. Minu jaoks oli siiski neli ka halb hinne.

teisipäev, oktoober 22, 2024

Ühtlustamistööd

Muutsin täna kõiki kodulehekülje alalehti. Panin suurema osa fotode vaate suureks. Üks töödeldud foto läheb suurendamisel täpiliseks, seetõttu vahetasin selle välja. Ühelt alalehelt kustutatud ülikooli töötajate foto tõstsin teisele. Ühtlustasin sissekannete pealkirju, kolm olid seni ilma samal kujul pealkirjata.

Veel muudatusi

Muutsin veel kodulehekülje proosalehte aadressil https://simorunnel.blogspot.com/2016/10/kodulehekulje-proosa.html . Lisasin hulga pilte, vahetasin pilte välja, muutsin piltide suurust ja õigekirja.

Puhastus proosakogus

Kustutasin kodulehekülje proosa alalehelt vananenud teoreetilised osad  ülikooli seminaritöö kokkuvõtte, keskkooli kirjandi mustandi, unenäoteooria ning joonistamisteooria. Koos nendega vähendasin ka piltide arvu. Alles jäid unenäokirjeldused, ilukirjanduslikud jutud ja mõned piltidest. Võimalik, et millalgi panen midagi uut asemele.

Kraana

Postitused ja atlas

Avaldasin feisbukis postituste seeriat, milles iga postitus koosnes ühest pildist ja selle alla kirjutatud tekstist. Mõni ei olnud veel ühtegi neist postitustest laikinud, võibolla nad ei saanud aru, et piltide kallal on vaeva nähtud. Mõtlesin, et ENE kaartides trükiti Eesti kaart ilma maakonnapiirideta, võibolla arvestati, et need piirid varsti muutuvad. Nägin, et nüüd sain postitusteseeria ühele postitusele laigi inimeselt, kes ei olnud varem seda seeriat laikinud.

esmaspäev, oktoober 21, 2024

Aeg ja koht

Läksin kooli. Sisenesin riidehoiu uksest. Kell käis juba tundi. Vaatasin kella pealt, et kell käis tundi liiga vara. Eemalt oli kuulda, et direktor pahandab hilinejatega. Ma polnud vahepeal tükk aega hiljaks jäänud, aga täna läks rohkem aega. Panin riided ära ja tahtsin seejärel tundi minna, aga üks väiksem poiss palus abi. Ta tahtis, et ma tema klassi riidehoiu ruumis lülitit vajutaksin. Tegin seda. Mõtlesin, et poiss ulatuks vist ise ka lülitit vajutama, aga võibolla kardab elektrilööki saada. Kui direktorini jõudsin, küsis ta, kas ma käin veel koolis. Vastasin, et käin kümnendas klassis. Direktor võis mõelda, et siis ma olen istuma jäänud. Ta kirjutas mulle päevikusse märkuse ja ma pidin seda kodus vanematele näitama, aga mõtlesin, et vanemad ei võta koolis kirjutatud märkusi tõsiselt. Koolis oli toimunud spordivõistluste tulemuste ennustamise võistlus. Ennustused rippusid seina peal. Meie klassist olin ennustanud mina. Ma ei olnud enam spordiga nii hästi kursis kui nooremana, seetõttu ei olnud minu ennustused kõige õigemad. Oli tulnud ennustada ka seda, mitmenda koha ennustaja ise ennustusvõistlusel saab. Vähemalt see ennustus oli mul õigem, sest ma ei ennustanud endale kõrget, vaid keskmist kohta. Võistlesin keskkooli arvestuses, seetõttu polnud minust eesolijaid väga palju, noorematega ma ei võistelnud. 12. klassi õpilastel oli liiga kõrge enesehinnang ja nad olid ennustanud endale kõrgeid kohti.

pühapäev, oktoober 20, 2024

"Rohelise päikese maa" lõpuosa

laupäev, oktoober 19, 2024

"Rohelise päikese maa" keskosa

Kahtlased lipukäigud


inimene – arvuti
Tagasivõtmisega.
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 a6 4. Oc6 dc 5. 0-0 Lf6 6. d4 Og4 7. de Lg6 8. Ve1 Vd8 9. Le2 Ob4 10. c3 Oe7 11. Of4 Rh6 12. Rbd2 0-0 13. Vad1 Vfe8 14. Le3 Oh3 15. g3 Og4 16. Oh6 Lh6 17. Lh6 gh 18. Kg2 Vd3 19. h3 Oe6 20. Rb3 Ved8 21. Vd3 Vd3 22. Ve2 Oh3+ 23. Kh3 Vf3 24. Vd2 Og5 25. Ve2 h5 26. Kg2 Vd3 27. f4 Oe7 28. Vd2 Vd2+ 29. Rd2 a5 30. Rc4 b6 31. Kf3 a4 32. a3 c5 33. Re3 b5 34. Rd5 Od8 35. f5 c6 36. Rf6+ Of6 37. ef Kf8 38. Kf4 h4 39. gh Ke8 40. Ke5 Kd7 41. Kf4 Kd6 42. e5+ Kd7 43. Kg5 Ke8 44. Kh6 Kf8 45. Kh7 c4 46. e6 fe 47. fe ja must sai 61. käigul mati.

Värske raamat

Üks naine oli avaldanud raamatu. Autori õde ütles, et see raamat on jama, samuti sama autori varasemad raamatud ja kõigi inimeste jutt, kellega autor suhtleb. Hakkasin seda raamatut lugema ja minu jaoks oli see huvitav.

reede, oktoober 18, 2024

Katlamaja korsten





Räägitakse, et homme lastakse katlamaja korsten õhku ja soovitati pildistada. Pildistasin iga nurga alt. Kui ma 1980. aastatel mööda Kalda teed kõndisin, siis oli kaks torni, mis hästi silma paistsid – katlamaja korsten ja telemast. Kirjutasin selle vaatepildi kohta umbes kuuendas klassis ühes luuletuses umbes read: "Telemasti tippu näeme kõrgel sinitaevas, / asume siis parajasti bussis, rongis, laevas." Kuskil magistriõppe ajal mainisin ühes luuletuses ka katlamaja, need read kõlasid umbes: "Katlamaja on küll suur, kuid saada pole sütt, / linna ühiskütte peal on ka me savihütt. / Suvel päike taevavõlvil palavasti praeb, / meie üle irvitab vaid, kui on raskeim aeg." Hiljem ehitati teine katlamaja, mille järgi on pealkirjastatud Tiit Veeberi mälestusteraamat "Tiidu suits".

Tänavatel inimesed rääkisid sellest korstnast, nii fotoaparaati nähes minuga kui ka omavahel. Ma olen mitu aastat kõrgusehirmu tõttu Sõpruse silla ületamist vältinud, aga täna läksin sealt rahulikult üle. Samuti olen ma vältinud soojal aastaajal supelrannas käimist, aga täna läksin pildistamise eesmärgil ka sinna. Facebooki panin rohkem fotosid kui siia.

"Rohelise päikese maa" algus

Artiklid ristsõnalehes

Sain kokku Antti ja Lauri H-ga. Seisime vaibakloppimispuude juures. Kiiged olid juba ammusel ajal kogunemiskohad. Rääkisin, et viimasel ajal ma olen tänaval palju inimesi ära tundnud, aga ma ei mäleta enam, kes need olid. Varem ma olin vaid väheseid inimesi ära tundnud. Võidi mõelda, et äratundmise sagenemine tuleb inimestele rohkem otsa vaatama hakkamisest, millest ma olin ühel päeval rääkinud. Kõndisime mööda teed. Ühest autost tuli välja hulk palja võitu naisi. Teised hakkasid nende eest põgenema, aga mina jooksma ei hakanud, vaid jätkasin kõndimist, sest mõtlesin, et ma saan nende naistega kaasaminekust keelduda.

*
Meenutasin, kuidas ma olin ilma särgita mööda tuba edasi-tagasi kõndinud.

*
Olime Paides. Mõtlesin siit Tartusse kaasa võtta suure paki "Pikreid" ja "Kumasid". Olin kodus lahendatud ristsõnadega "Kumad" ära visanud, nüüd mõtlesin võtta kaasa uued lahendamata ristsõnadega, aga mitte lahendamiseks, vaid ajalehenumbritest muude artiklite lugemiseks. Vanemates "Kumades" oli palju ka muid artikleid. Tegelikult ei olnud kodus nende jaoks ruumi, nende kaasavõtmise korral ma oleks pidanud mingid muud paberid ära viskama.

neljapäev, oktoober 17, 2024

Malekarikatuur

Kinomaa

Kasupere

Üks laps kasvas kasuvanemate juures. Lapse kasuisa ütles kasuemale, et laps ei oska midagi, ta ei oska sõja ajal vaenlase lähenemise korral pikali visata. Seejärel vaenlased lähenesidki ja laps viskas siiski pikali. Edasi kirjutati raamatus, et laps rääkis uuesti püsti tõustes kasuemale, et tema kasuisa arvab ekslikult, et kasulaps ei oska midagi ja räägib seda veel tema kuuldes. Üks sõna oli trükitud sõrendatult.

kolmapäev, oktoober 16, 2024

Kuldramaa

Üksi autos

Vaatasin koduaknast välja. Üks väike maja tundus olevat väga lähedal. Ma teadsin, et see on optiline pete.

*
Istusin auto tagaistmel. Tegelesin algul ühe asjaga, siis vaatasin aknast välja ja mõtlesin, et ma pean ju juhtima ka. Auto oli edasi sõitnud, aga oleks võinud avarii teha. Varem ma olin autot juhtinud ainult lühikesi juppe, aga täna oli mulle antud ülesandeks üksi linnast maale sõita. Sõitmata ei saanud ka jätta, muidu oleks võinud teised metsas hätta jääda. Mul ei olnud lube ja lubadeta juhi auto oleks tulnud seaduse järgi märgistada õppeautoks, aga seda polnud tehtud. Autol läks üks kumm katki ja vahetasin selle välja.

teisipäev, oktoober 15, 2024

Kultuuripealinna fauna

Eile tuli mulle Fortuuna tänaval mööda kõnniteed rebane vastu. Mõtlesin algul, et võibolla on marutõbine ja püüdsin hoida tee kaugemasse äärde. See võis olla kolmas kord, kui ma Tartus rebast näen, kõik korrad on olnud uuemal ajal. Kahel eelmisel korral ma nägin natuke kaugemalt ja ei olnud kindel, kas näen õigesti, viimane kord nägin kõige lähemalt. Ka laupäev nägin huvitavat vaatepilti. Suundusin kanali taha ja kanali linnapoolses otsas tundusid linnud väiksest prügikastist prügi välja loopivat. Üks, kes mahtus, oli pead pidi prügikastis, teised linnud olid maapinnal juba väljaloobitud prügi juures.

Marjamaa pastakatega

Õpetajad ja reisikutse

Arutasime klassivennaga, et üks kehalise kasvatuse õpetaja ei osanud õpilasi tugevamaks muuta, aga üks teine õpetaja õpetas paremini. Mõtlesin, et tegelikult andis kehalise kasvatuse õpetaja meile ka palju harjutusi. Ühe kirjanduse õpetaja kohta leidsin, et ta ei osanud kirjandeid objektiivselt hinnata, sest ühel korral pani ta mulle eksamikirjandi hindeks nulli. Põhjus oli vist, et kirjand oli kaks korda nõutust lühem. Tekst, mida me praegu lugesime, kutsus inimesi reisile. Mina ei tahtnud minna, sest reisil lubati teha ühte ebameeldivat asja, aga klassivend ütles, et tema läheb hea meelega. Hoiatasin teda, et reisi kutse ei ole kirjutatud eesti keeles, vaid see on masintõlge. Klassivend ei leidnud, et see tõlge oleks. Mõtlesin, et tõesti, kirjas on kasutatud väljendeid, mille peale masin ei tuleks.

esmaspäev, oktoober 14, 2024

"Siioni laulukannel"

„Sioni-Laulo-Kannel ehk 333 uut vaimolikko laulo“. 1. osa. 1845. 320 lehekülge.

See laulik sisaldab vaimulike laulude tõlkeid. Tõlkija on Jannsen, aga raamatus pole ei autorit, tõlkijat ega eessõna autorit märgitud.

Püüdsin aru saada, mida tähendab pealkirjas ja mitmetes laulutekstides esinev nimi Siion. Konteksti järgi oletasin, et see on kristlaste või tõeliste kristlaste koguhulk. Internetist kontrollides sain vastuseks, et nime Siion on kasutatud erinevates tähendustes: 1) konkreetne mägi; 2) Jeruusalemm; 3) Iisrael; 4) tulevane jumalariik.

Kampmanni kirjandusajaloos kirjutatakse, et see laulik oli omal ajal rahva hulgas populaarne, aga usudogmaatikud kritiseerisid kõrghariduseta kirjamehe tööd ja ei lubanud seda koolides kasutada. Raamatul oli peale minu loetud köite veel kaks köidet ja sellest anti välja kordustrükke. Mina tundsin esimeses köites ära ühe tuttava jõululaulu. Tean jõululaulu sõnadega „ristirahvas, ristirahvas rõõmusta“, laulikus on erinevus, et sõna „ristirahvas“ on trükitud ühekordselt.

Laulikuköite mahtu suurendab see, et uue laulu sõnad algavad samal leheküljel, kus eelmine lõppeb, samuti ei ole tekste murtud ridadeks, vaid ainult salmideks. Uue värsi algust tähistab vaid suur algustäht, ridade vahel ei ole kaldkriipse nagu tänapäeva luulearvustustes. Et aga suuri algustähti kasutatakse ka muul puhul, siis mul ajasid need korduvalt lugemisrütmi sassi. Mõnes kohas lugesin rea silpide arvu kokku ja sain ridu pikkusega vahemikus 6–9 silpi, kõige rohkem oli võibolla 7-silbilisi.

Lauludel ei ole pealkirju, vaid järjekorranumbrid. Ka salmid on nummerdatud, nagu Piiblis. On küll temaatiliste peatükkide pealkirjad. Laulu algusesse on märgitud, mis viisil seda lauldakse, aga noodid pole trükitud samas raamatus. Mõne laulu puhul on märgitud, et seda lauldakse „omal viisil“. Jannseni ajalehes on kritiseeritud mineviku muusikat, kui igaüks laulis omal viisil, mitte noodi järgi. Võibolla konkreetsest olemasolevast viisist on loobutud juhul, kui tõlkides ei õnnestunud rütmi säilitada. Mina luuletusi tõlkides olen keskendunud riimimisele, viisiga sobitamiseks tuleb keskenduda rütmi säilitamisele. Riimid ei ole laulikus kõige hiilgavamad, tüüpilised on ühesilbilised riimid, mõnes kohas oli riim üldse puudu. Üks korduv riim oli „seäl“ ja „teäl“, viimane sõna esineb ka Eesti hümnis.

Eesti hümniga leidsin ka muid sarnasusi. Ka selles laulikus võetakse midagi teha ja kasutatakse väljendit „õnn ja rõõm“. Aga kui Eesti hümnis on minategelasele kõige tähtsam isamaa, siis siin Jeesus, isamaad üldse ei mainita. Jeesust mainitakse Piibli tegelastest kõige sagedamini, Jumal-Isa on vähem ja Püha Vaimu veel vähem. Mõnes religioonis on olemas esivanemate kultus, aga siin mainitakse Aadamat seoses pattu langemisega.

Laulude sõnad väljendavad osalt sarnaseid mõtteid nagu Jannseni päevik. Mõlemal juhul tahetakse vabaneda lihahimust. Päevikus tahab Jannsen vabaneda ka enda kõrkusest, laulikus kaevatakse kõrkuse üle vähem kui lihahimu üle. Aga mul tekkis küsimus, kas see ei ole kehalisuse mainimine, kui tahetakse, et Jeesus sülle võtaks ja soovitakse tema haavu suudelda.

Päevik oli usu suhtes kahtlevam kui see laulik. Aga ühes laulus oli võibolla riimi pärast siiski kahtlemine sisse toodud, minu mälu järgi olid need read umbes: „Ma usun, et Sa Jeesus Krist’ / Mo Looja, Päästja oled vist“.

Üks tsükkel räägib Piiblist, selles ülistatakse Piiblit kui tarkuse allikat. Teises tsüklis on koguduse teemalised laulud, kogudust niiviisi ei ülistata, vaid seda peetakse koosnevaks patustest. On olemas Iisraeli teemaliste laulude tsükkel, milles arvatakse, et Vana Testamendi aegadel oli Iisrael õigel teel, aga et nüüd on ta kadunud poeg, kes tuleb õigele teele tagasi juhatada. Juutide maailmas laialipillatust peetakse karistuseks õigest usust taganemise eest. Ilmselt juudid arvavad vastupidi, et nemad on traditsioonilise usu juurde jäänud ja kristlased väära usu loonud. Kui juutide kannatused on laulusõnade järgi karistus, siis Jeesuse kannatusi peetakse samas laulikus tänuväärseks lunastuseks ja inimkonna päästmiseks. Nagu Koidula väljendas oma luuletustes soovi surra, nii kirjutatakse ka selles laulikus, et surm on hea asi, mis viib paradiisi. Vähemalt kristlased, neile antakse patud andeks, aga uskmatud lähevad vähemalt mõne laulu järgi põrgusse. Teistes lauludes on ka nendel lootust.

Raamatutelt tolmu puhumine

Esimene jää

Istusin üritusel ühe vanema kirjanikuga kõrvuti rahva ees ja esinesime. Vanem kirjanik esitas mulle küsimuse, kas mulle endale mu raamat meeldib. Vastasin, et eelviimane raamat meeldis rohkem kui viimane.

*
Helina ei olnud ammu mu kirjadele vastanud. Aga nüüd mul õnnestus saata selline kiri, et ta mõtles ümber ja otsustas vastata.

*
Oli saabunud talv. Teed olid libedaks läinud. Teed oli liivatatud. Aga liiv ulatus ainult meie trepikojast naabertrepikojani, edasi tuli paljas jää. Liivataja oli üks tüdruk, kes oli liivatamise pooleli jätnud, naabertrepikoja ette maha kükitanud ja tegeles seal oma koeraga.

pühapäev, oktoober 13, 2024

Peedumäe bussipeatus

Teetundja

Vend pidi esimest korda psühhiaatri juurde minema, aga ei tundnud teed. Mina olin seal käinud ja õpetasin, kuidas minna. Rääkisin, et on kaks võimalust, kuidas tagasi tulla  kas üle Sõpruse silla või mööda Tähe tänavat kesklinna kaudu, nagu vanaema poolt tulles. Algul arvasime, et läheme koos, aga siis tuli mulle meelde, et kuna ma seal juba hiljuti käisin, ei pea ma minema täna sinna, vaid ühte teise kohta, kuhu psühhiaater edasi saatis.

laupäev, oktoober 12, 2024

Vastaste tagalates


arvuti – inimene
Käikude tagasivõtmisega.
1. d4 f5 2. g3 Rf6 3. Og2 e6 4. Rh3 Rc6 5. Of4 b6 6. 0-0 d5 7. Rc3 Oa6 8. Rg5 Ld7 9. Ld2 h6 10. Rf3 g5 11. Re5 Re5 12. Oe5 Og7 13. a4 Re4 14. Oe4 fe 15. Og7 Lg7 16. f3 ef 17. Vf3 g4 18. Vf4 h5 19. Vaf1 0-0-0 20. Vf6 h4 21. Le3 hg 22. Le6+ Kb8 23. hg Lh7 24. Kf2 Lh2+ 25. Ke1 Lg3+ 26. Kd1 Vhe8 27. Lf5 Lg2 28. Lf2 Lh3 29. Vg1 Vg8 30. Lf4 g3 31. Vc6 Lh2 32. Lc7+ Ka8 33. Ve1 Lf2 34. e3 g2 35. Vg6 g1L 36. Vgg1 Vg1 37. Ld8+ Kb7 38. Ld5+ Kb8 39. Vg1 Lg1+ 40. Kd2 Lf2+ 41. Kd1 Lf1+ 42. Kd2 Lf2+ 43. Kc1 Le1+ 44. Rd1 Oe2 45. Ld8+ Kb7 46. Ld7+ Kb8 47. Ld8+ Kb7 48. Ld7+ Kb8 49. Ld6+ Kb7 50. Ld7+ viik.

reede, oktoober 11, 2024

Lillepeenar pastakatega

Saalis ja jooksus

Ajalehes kirjutati ühest mõrvajuhtumist. Seoses sellega viidati minu luulekogule, et seal on sellest juhtumist juttu. Luuletuse algul olevat mainitud ka asjaosalisi, aga allpool neist juttu ei tulevat. Ma ei teadnud, kas see leht ilmubki paberil või on see elektroonilise lehe väljatrükk. Meid taheti arreteerida ja hakkasime põgenema. Jooksime läbi majade ja tegime palju pöördeid. Aga pöörete tulemusel jõudsime lõpuks ootamatult tagasi sellesse saali, kust olime põgenemist alustanud. Praegu siin küll arreteerimisohtu ei olnud, sest julgeolekutöötajad olid lahkunud. Käis parajasti rahulik arutelu.

neljapäev, oktoober 10, 2024

Romaaniga verandal


Avaldan esimest korda foto, mida on töödeldud praegusest arvutist värskelt avastatud fototöötlusprogrammiga. Kirjutasin juba, et sellel on piltide lõikamise käsk, aga täna leidsin veel mõned käsud, millest kasutasin kahte, need olid vist kontrasti ja teravuse muutmine.

Katkestus kirjatöös

Selgus, et peale selle, et ma Helinale paberkirju saadan, ootavad minust midagi ka korteris remonti tegev naine ja veel üks naine. Alustasin just Helinale kirja kirjutamist, kui mind kutsuti ühega neist teistest naistest ja tema perega jalutama. Jätsin kirja pooleli ja peitsin teki alla. Algas jalutuskäik. Ma poleks muidu jalutamise vastu olnud, kui mulle poleks tulnud mõtet, et mind võidakse selle naise lapse isaks pidada. Kui jalutuskäik läbi sai, püüdis üks naine kirja enda kätte saada. Kiskusin selle talt ära ja peitsin madratsi alla. Aga iga peidukoha korral oli oodata, et see naine teeb veel katseid kiri enda kätte saada.

*
Uurijad eeldasid, et kui keegi saadab kellelegi kirja, siis on need kaks inimest erinevast soost. Tegelikult alati ei olnud, aga täpseid andmeid kirjade saatjate soo kohta ei olnud. Tundus, et kirjasaatjate nimekirjas on põhiliselt naised, aga lõpupoole tulevad ainult mehed.

kolmapäev, oktoober 09, 2024

Karikatuur

teisipäev, oktoober 08, 2024

Koomiksi töötlus


Muutsin juba varem avaldatud unenäokirjelduse järgi loodud koomiksi joonistusprogrammis inimkeelsemaks, mitte et unenäos selliseid sõnu oleks räägitud, nagu nüüd lisatud jutumullides. Algvariant on loodud tehisintellektiga Copilot ja eestikeelseks on see muudetud Windowsi programmis Paint. Tekst võib olla blogist lugemiseks esimesel hetkel liiga väike, aga piltidel klikkides need suurenevad, vajadusel peaks saama ka ekraani vaadet suurendada.

Pildiprogrammid

Kui sai ostetud minu fotoaparaat, oli sellega kaasas fototöötlusprogramm. Hiljem uut arvutit ostes ei õnnestunud seda fototöötlusprogrammi vanast arvutist uude kopeerida. Uut ei ole ma ka ostnud. Aga nüüd uurisin, mis programme on kaasas Windowsiga. Selgus, et sellel on ka üks fotoprogramm, millel pole küll nii palju fotode töötlemise käske kui vanal, aga on olemas vajalik fotode lõikamise käsk. Seega kui ma tahan paberile joonistatud pilti pildistada ja sellel internetis avaldamiseks servad ära lõigata, on see taas võimalik.

Teiseks uurisin joonistusprogrammi Paint. Kopeerisin sellesse ammuse foto veel ammusemast pastakajoonistusest ja selgus, et selle programmiga sai ka fotot töödelda. Ülaltoodud pilt on foto töötlus, lisasin mustvalgele pildile värvid ja tõmbasin servadesse ka uusi musti jooni.

Detsember

Lähenes aasta lõpp. Mõtlesin kirjutada Kristerile, et see aasta võib tulla veel üllatusi.

*
Olin oma toas ja tahtsin ühte asja pesta. Kallasin selle peale kirjutuslaua kohal vett, kuigi all ei olnud kaussi. Märkasin, et vett tilkus ka arvutiklaviatuuri peale rohkem kui ma arvasin. See oli uus arvuti ja nüüd ta võis rikki minna. Püüdsin pühkida klaviatuurilt vett ja tõmbasin arvuti juhtme välja, et see lühisesse ei läheks.

esmaspäev, oktoober 07, 2024

Põhjus joonistada


Tänase kiirmaleturniiri tulemused olid:

1.-2. Põdersalu ja Jevin 5,5 punkti
3. Runnel 4

Kokku 10 osavõtjat ja 6 vooru.

Täna proovin sissekannet illustreerida mitte tehisintellekti, vaid joonistusprogrammis käsitsi joonistatud pildi abil.

pühapäev, oktoober 06, 2024

Õhusaaste

Ian Kumekawa. „Measuring the Cost of Pollution: Economic Life, Economic Theory, and the Origins of Environmental Economics“. // Journal of Modern History. Volume 96, Number 2, June 2024. Lk. 332–361.

Minu jaoks on keskkonnakaitse üks tähtsamatest teemadest, aga ajalooajakirjades on sellest seni vähe kirjutatud. Nüüd kasutasin võimalust ja ühte selleteemalist artiklit lugesin.

Kunagi peolauas öeldi, et need, kes on igal pool käinud, ütlevad, et Inglismaa on kõige tipp. Selle artikli järgi on elu Inglismaal siiski kurvem olnud. Tööstuslinn Manchesteris on olnud väga suitsune õhk, natuke oli juttu ka Londonist. Dokumentaalfilmist Viini kohta mäletan, et seal oli kõige suurem õhusaaste 1970. aastatel autode tõttu, Manchesteris oli suitsune õhk juba varem, vaieldi, kas rohkem vabrikukorstnate või koduste ahjude tõttu. Seal linnas pidi pesema kiirema määrdumise tõttu pesu rohkem ja ka kivid lagunesid, nagu olen varem lugenud vist 1970. aastate teemal raamatust „Elu ja surma küsimus“.

Manchesteri õhukaitse pioneeri teedrajav artikkel ilmus natuke enne Esimest maailmasõda, teemaga tegeleti edasi 1920. aastatel. Inimeste käitumise muutmiseks mõeldi välja maks, aga oli selle vastu protestijaid, sest arvati, et see toob kahju rohkem vaestele. Hiljuti ilmus ajalehes artikkel, et Ladina-Ameerikas tapetakse looduskaitsjaid – ühed kaitsevad vihmametsa, teised tahavad ise ellu jääda ja mitte kõige vaesemalt elada. Kuigi looduskaitsjad soovivad puude kaitsmise kaudu ka inimkonna päästmist.

Ajakirjaartiklis kirjutatakse, et inimesed pole alati suitsu vastu olnud. Tõepoolest, mõned suitsetavad vabatahtlikult. Ansambli Dubliners kassetil on laul pealkirjaga „Dirty Old Town“, seal kõlab saaste millegi romantilisena, ajakirjaartiklis räägitakse vaid saaste halbadest külgedest.

Kirjutatakse, kuidas suitsu vähendamiseks taheti asendada söepõletamist gaasi- ja elektrilampidega, kuid et see olevat vaid ümber jaganud, kes saaste all kannatas. Lapsena lugesin vana valgusallikate teemalist lasteraamatut, millest mäletan, et võitlus gaasilambi ja elektrilambi vahel kestis kaua. 1980. aastate Tartu tänavatelt mäletan ka kivisöehunnikuid.

Artikli viimased lõigud räägivad tänapäevast ja tulevikust. Praegu globaalse soojenemisega võideldes esinevat samad probleemid, mis sada aastat varem suitsuga võideldes – kõik ei kujuta ette traditsioonilistest energiaallikatest loobumist. See ei puuduta ainult keskkonnateemasid, Ilmar Talve kirjutas kogu inimühiskonna kohta, et uuendusmeelsed ja traditsioonidest kinnihoidjad võitlevad omavahel alati, võitlusabinõuna mainis ta pilget.

Paberid tekstiga

Kippusin kahe maja vahele kinni jääma. Ema oli siit juba välja saanud. Ema oli öelnud, et mul on üks kirjatöö tegemata, aga mina mäletasin, et see on mul tehtud. Vahel võis küll valesti mäletada. Nüüd mulle tuli meelde, et kirjutasime sel teemal õpetaja käsul koolis veerandi viimases tunnis, aga ema ei ole seda kirjutist näinud, sest õpetaja ei ole seda tagasi andnud.

*
Avasin oma sahtli. Sahtlis olid Helina saadetud kirjad, aga avastasin, et osad ümbrikud on kortsus ja üks pooleks murtud. Ümbrikuid võis olla rikkunud mõni väike laps.

*
Õpetaja oli mulle ükskord kirjutanud vihikusse punase pastakaga: "Püüa paremini!" Nüüd mõtlesin, et ma oleks võinud kirjutada selle alla kolmandat värvi kirjutusvahendiga: "Püüa ise paremini!" Õpetaja arvas, et mu käekiri on halb, aga ma teadsin, et see on hea, seega oli õpetaja endale oma arvamuse lihtsalt sisendanud.

laupäev, oktoober 05, 2024

Male mõju

Kui ma küsisin erialade kohta ühekaupa, ütles tehisintellekt kõigi puhul, et maletrenn tuleb nende jaoks kasuks. Lõpuks küsisin, kus see tuleb kahjuks. Sain sellise vastuse:

"Üldiselt ei ole male mängimine kahjulik ühegi elukutse puhul, kuna see arendab mitmeid kasulikke oskusi nagu strateegiline mõtlemine, probleemide lahendamine ja keskendumisvõime. Siiski võib olla mõningaid olukordi, kus malele pühendatud aeg ja energia võivad teatud elukutsete puhul tekitada väljakutseid:

Füüsiliselt nõudlikud ametid: Kui töö nõuab suurt füüsilist aktiivsust ja vastupidavust, võib liiga palju aega malele pühendamine vähendada füüsilise treeningu aega. Näiteks sportlased, kes peavad säilitama kõrge füüsilise vormi, võivad vajada rohkem aega treeningutele ja taastumisele.

Aja- ja stressimahukad ametid: Teatud ametid, nagu arstid, advokaadid või ettevõtete juhid, võivad nõuda palju aega ja energiat. Kui male mängimine hakkab segama tööülesannete täitmist või põhjustab täiendavat stressi, võib see olla probleemiks.

Loovad ametid: Kuigi male võib arendada loogilist ja analüütilist mõtlemist, võib see mõnikord piirata loovust, mis on oluline näiteks kunstnike, kirjanike või disainerite jaoks. Liigne keskendumine loogikale ja strateegiale võib mõnikord pärssida spontaansust ja loovust."

Maa- ja linnaloodus

Tahtsin minna läbi Peedu metsa jõe äärde. Seal oli tulnud seni mööduda kurjadest koertest, aga täna olid need koerad lisaks lahti. Läksin nende eest jõkke ja kõndisin mööda jõge edasi.

*
Olin mõelnud, et Pärmivabriku lähedal võib üks puu ära murduda. Täna see oligi murdunud ja langenud risti üle autotee. Põhjuseks võiski olla minu mõte, seda oli varemgi juhtunud. See oli suure autoliiklusega tänav, aga murdunud puu tõttu ei pääsenud autod enam läbi.

*
Eurolistis olin mina olnud vahepeal ainus kirjutaja, aga nüüd oli seal hakanud uuesti ka hulk muid inimesi kirjutama. Listi elus hoidmine tasus ennast ikka ära.

*
Ukraina president oli käinud rindel. Vist mitte ainult vaatamas, vaid ka tund aega tulistanud. Mina polnud veel rindel käinud ega ka mitte sõja eest põgenenud. Oli magamamineku kellaaeg. Kuulsin, kuidas teises toas ütles ema isale, et maal toimus võitlus ja üks inimene tapeti. Kes, seda ma ei kuulnud. Mõtlesin, et seda küsin alles hommikul. Niikaua sai mõelda erinevaid variante.

*
Oli olemas tähtpäev, mil naised kinkisid meestele lilli ja raamatuid. Eesmärk oli, et meestel parem tuju oleks.

reede, oktoober 04, 2024

Karjala minevik

Kõndisime kooli lähedal kodu suunas. Jäin teistest maha, et murda maapinnalt ühe taime leht. Seda kätte võttes hakkas käsi kipitama. Mõtlesin, et põhjus võib olla selles, et see võib olla maikelluke, mis on mürgine. Mõtlesin edasi, et see vast ei ole maikelluke, sest see on teistsuguse kujuga.

*
Lugesin ühelt võrgulehelt, et H. Rebas oli kirjutanud, et ta on Karjalast pärit ja seal olid asjad traagilised. Kirjutasin kommentaariks, et mina sõnastaks teisiti: Karjalas oli eestlaste ja soomlaste võim. Kirjutasin, et tehisintellekt on hea asi, saab rohkem kommentaare kirjutada.

*
Ma ei olnud vendade käitumisega rahul. Peksin neid ja ütlesin, et nad võiks rohkem kasulikke asju teha.

*
Kirjutasin, et kahe minu raamatu pealkirja on hiljem kasutatud teiste autorite raamatute pealkirjadena. Üks neist räägib Jehoova tunnistajatest ja autor on nendes pettunu.

neljapäev, oktoober 03, 2024

Saabuja

Olime Paides. Uksest tuli sisse väike olend, kelle nimi oli aids. Püüdsin temast eemale hoida.

kolmapäev, oktoober 02, 2024

Pinkidega üritus

Istusin ühel kirjandusüritusel Bristoliga samas pingis. Mul oli ilmunud uus luulekogu ja see oli laua peal. Bristol ütles ühe kogus oleva tõlke kohta, et see on muidu hea luuletus, aga tõlge on konarlik. Mulle endale meeldis. Bristol avaldas raamatuid pidevalt, mina kirjutasin rohkem internetis. Bristol hakkas minu raamatu kaanele mälestuseks joonistama.

teisipäev, oktoober 01, 2024

Materjalivõit keskgambiidis


inimene – arvuti
Käikude tagasivõtmisega.
1. e4 e5 2. d4 ed 3. Ld4 Rc6 4. Le3 g6 5. f4 b6 6. Rf3 Rf6 7. e5 Oc5 8. Le2 Rg4 9. h3 Rd4 10. Le4 Ob7 11. Lb7 Ob4+ 12. c3 Oc3+ 13. bc Rc2+ 14. Ke2 Re5 15. Re5 Ra1 16. Ld5 Vf8 17. Ob2 f6 18. Oa1 fe 19. Le5+ Le7 20. Le7+ Ke7 21. g3 Vae8 22. Og2 Kf6+ 23. Kd2 Kf5 24. Ve1 Ve1 25. Ke1 a5 26. c4 d6 27. Rd2 Ve8+ 28. Kf2 c5 29. Oe4+ Ve4 30. Re4 Ke4 31. Ke2 a4 32. Of6 a3 33. Oe7 Kd4 34. Od6 Kc4 35. Kd2 b5 36. Kc2 h5 37. g4 b4 38. gh gh 39. Oe7 Kb5 40. f5 Kc6 41. f6 Kd7 42. Oc5 ja must sai 62. käigul mati.

Rõdusein


Käisin juuksuris ja tegin pärast seda foto. Mõtlesin, et rõduseina taustal ei ole vist veel fotot olnud. Juuksuri arve oli 18 eurot. Järjekorda ei olnud. Lugesin lõikuse ajal luuletusi.

/TÄIENDUS: Kontrollides leidsin siiski rõduseina ka maikuiselt fotolt./

Valeandmed blogis

Mulle öeldi, et üks raamatupood lõpetas minu raamatu müügi. Kirjutasin seepeale blogis, et võibolla tõesti, aga ei tea, kas sellepärast, et raamat oli otsas, või sellepärast, et seda enam üldse ei ostetud ja taheti teistele raamatutele ruumi teha. Hommikul selgus, et vesi on kraanis siiski olemas, öösel oli öeldud, et seoses raamatu müügi lõpuga võttis raamatupood meilt vee ära. Võibolla oli täna hangitud poele müügiks uus raamatu eksemplar. Aga nüüd sain aru, et öösel räägitu pidi nali olema, sest raamatupood ei ole asutus, mis vett ära võtaks. Blogi lugejad võisid arvata, et ma ei saa üldse naljast aru, aga ma ei saanud sellepärast, et ma kirjutasin öösel.

*
Läksin teatrilavale esinema. Seisin lava vasakul küljel. Otse enne seda olin kirjutanud blogis, et kui mingi asi on halb, siis lähen vasakule küljele, aga kui hea, siis paremale küljele. Nüüd ei olnud tegemist halva asjaga, olin sellest külgede valiku põhimõttest juba loobunud, aga blogilugejad võisid sissekande põhjal arvata, et ma pean ka seda asja halvaks. Mõtlesin, et koolis õpetati, et eksamipilet tuleb võtta vasaku käega, olin sellest põhimõttest kinni pidanud, aga järgmine kord mõtlesin võtta parema käega, sest nüüd mulle tundus, et vasak käsi võib just õnnetust tuua. Eriti palju kordi polnudki olnud, kui laua pealt pilet võtta tuli, tavaliselt õppejõud ütles eksamiküsimuse.