kolmapäev, juuli 31, 2024

Sahtliasjad

Võtsin oma sahtlis ühtesid pabereid teiste vahelt välja. Nooremana ma olin paberitest raamatuid kokku liiminud või enne seda oli teinud seda minu eest isa, hiljem olin hakanud kirjutama poest ostetud vihikutesse. Mõtlesin, et sahtlis on söödavad ja mittesöödavad ained liiga läbisegi. Ühed võõrad inimesed leidsid minu sahtlist mingeid kettaid ja küsisid, kas need võib ära visata. Ma ei teadnud, mis kettad need on ja algul arvasin, et võib küll ära visata. Siis tuli mulle mõte, et need on vist parooliasendajad, selle asemel, et iga kord parooli sisestada, võib vist torgata arvutisse neid kettaid paroolidega. Aga selgus, et need võõrad olid kurjategijad. Nad kirjutasid varsti teises kohas, et kõik minu päevikud on kopeeritud. Mõtlesin, et neil on vale ettekujutus minu päevikute arvust. Nad said kätte mõned kalendermärkmikud ja arvavad, et see on kõik, aga mul on päevikuid palju rohkem. Isegi kui nad oleksid kopeerinud kogu sahtli sisu, ei oleks see õnnetus, sest mul ei ole sahtlis midagi salajast. Olin nende võõraste auto peale läinud teise linna sõiduks ajalehekuulutuse põhjal. Tagantjärele tundus küll, et kuulutuses nimetatud automark sai kuuluda ainult kurjategijatele.

teisipäev, juuli 30, 2024

Vastuolulised suundumused

Täna hommikul on kehatemperatuur 37,0, mis on õhtusest üheksa kriipsu parem, aga eile õhtust saadik süda klopib. Mul on varem ka palavikuhaigustega südamekloppimine kaasnenud.

Keskmine palavik

Reede õhtust pühapäevani arvasin, et mul on üksnes pingepeavalu, aga esmaspäeva hommikul ärgates oli toimunud palaviku langust meenutav higistamine ja esmaspäeva õhtul kraadides oli mul 37,9 palavik. Nii suurt palavikku ma ise ei kahtlustanud, sest külmavärinaid ei olnud, jaheduse tunnet oli olnud vaid mõnel hetkel ja selle vastu oli aidanud riiete juurdepanek. Eile ja üleeile näitas unenägude aeglane taastumine justkui paranemist, aga täna ma taas ühtegi unenägu ei mäleta.

/TÄIENDUS: Otsingumootoriga kontrollides selgus, et "keskmine palavik" on arstiteaduslik mõiste, millega tähistatakse kehatemperatuuri 38,639 kraadi, vähemalt lastel. Ma pealkirja pannes pidasin silmas isiklikku keskmist./

esmaspäev, juuli 29, 2024

Enne matši

Pidi toimuma matš kahe maleklubi võistkondade vahel. Peebo ütles, et ideaalne oleks, kui iga mängija mängiks matšil ühe partii. Aga võis ka juhtuda, et samal mängijal tuleb mängida kaks või kolm partiid. Peebo läks läbi ühtede mängijate selja taha jääva ukse, et minna trepist üles. Pidin minema tema järel.

pühapäev, juuli 28, 2024

Tuul jäsemel

Oli küsimus, milliseid liigutusi peaks tegema, et tuul puhuks käe peale õige nurga all. Mõningase katsetamise järel leiti küsimusele lahendus.

laupäev, juuli 27, 2024

Kaanevärvid

Vaatasin täna raamaturiiulist, et mu luulekogude seljad on Eesti lipu värvides  kaks sinist, üks must ja üks valge. See pole siiski teadlik plaan, varem ma üldse ei teadnud, et ma nii palju luulekogusid välja annan.

reede, juuli 26, 2024

"Esimene poolsajand"


Täna tuli trükikojast minu kuues raamat ja neljas luulekogu "Esimene poolsajand". Teos sisaldab luuletusi, luuletõlkeid, joonistusi ja maale aastatest 19892023 ning viimistlemist aastast 2024. Tiitellehe pöördel on toodud osade abiliste nimed Iti Tõnisson, Reet Ligi, Tõnu Runnel ja Mari Ainso.

Maletaja trikid

Mängisin maleturniiril tugeva vastasega. Selgus, et järjest mitu käiku on jäänud protokolli märkimata. Püüdsin need üles kirjutada tagantjärele. Küsisin, kus üks nupp on. Seepeale pani vastane selle laua peale tagasi, ta oli selle vahepeal ära peitnud. Mängisime, mis laua peal toimub. Lõpuks kuulutas vastane ennast võitjaks, kuigi sama hästi oleks võinud mina ennast kuulutada. Aga ma ei hakanud vaidlema.

*
Lõppes maleturniir. Mulle maksti punktitasu, kuigi sain ainult kolm punkti. Kahtlustasin, et Toomas on must ees, sest vahepeal oli tal ka kolm punkti. Aga nüüd tabelist kontrollides oli tal punkte ainult poolteist.

neljapäev, juuli 25, 2024

Perekonna eesnimed

Ühes ja samas peres oli ühel lapsel eestipärane ja teisel indiapärane nimi. Indiapärase nimega laps oli juba sündides tõmmu nahaga, see ei tulnud päevitamisest.

kolmapäev, juuli 24, 2024

Varakult teele

Kõndisin ühe asutuse suunas, aga mõtlesin, et ma jõuan sinna vist liiga vara. Jõudsingi. Asutuse uksel kohtusin Erikuga ja asusin koos temaga teele teise asutuse suunas. Erik küsis, kuhu me läheme. Vastasin, et me läheme ühte asutusse, aga me jõuame sinna vist tund aega liiga vara.

teisipäev, juuli 23, 2024

Aljohhini kaitse


arvuti – inimene
1. e4 Rf6 2. e5 Rd5 3. d4 e6 4. c4 Rb6 5. c5 Rd5 6. Oc4 b6 7. Od5 ed 8. Rc3 bc 9. dc c6 10. Ld4 Ra6 11. b4 Rc7 12. Rf3 Oa6 13. Oe3 Re6 14. Lg4 Vb8 15. a3 g6 16. Vd1 h5 17. Lg3 Og7 18. Og5 Rg5 19. Rg5 Le7 20. Rf3 h4 21. Lf4 Vh5 22. Le3 Oe5 23. Rd4 Od4 24. Le7+ Ke7 25. Vd4 Ve5+ 26. Kd2 g5 27. f4 gf 28. Vf4 Vg5 29. Vg1 Vbg8 30. Ve1+ Kd8 31. g3 hg 32. hg Vg3 33. Vf7 Vd3+ 34. Kc2 Vg2+ 35. Re2 Ve3 36. Vf8+ Kc7 37. b5 Ob5 38. Va8 Vee2+ 39. Ve2 Ve2+ ja valge sai 77. käigul mati. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 58 minutit 40 sekundit, mustal 1 tund 35 minutit 35 sekundit. 

esmaspäev, juuli 22, 2024

Hamba käekäik

Olin ühte tüüpi hambaarsti juures, aga ta ütles, et mul lisaks sellele probleemile, millega tema tegeleb, hakkab ka üks hammas ära lagunema. Järeldasin, et ma pean panema aja ka teist liiki hamabaarsti juurde. Ma ei teadnud, kas lagunevat hammast saab veel ravida või tuleb see juba välja tõmmata. Mõtlesin, et mõnel tundlikumate närvidega inimesel oleks hamba lagunemise ajal suur valu, aga mina ei tunne midagi. Enne kui ma jõudsin uue aja panna, tuli mul juba hammas suust. Küsisin, kas see on piima- või jäävhammas. Vastasin ise, et see peab olema jäävhammas, muid tal ei oleks nii pikka juurt. Ema arvas ka, et see on jäävhammas. Mõtlesin, et pildistan seda hammast, sellest saab hea pildi. Panen pildi feisbukki ja kirjutan juurde, et pildil on üks minu kehaosa. Siis mõtlesin, et võibolla see pilt annaks uurijatele liiga palju informatsiooni minu tervisliku seisundi kohta.

pühapäev, juuli 21, 2024

Tõlkimine ja ajalugu

Tõlkisin õhukest raamatut. Ema samal ajal juba toimetas seda. Kuna ema toimetas kiiremini kui mina tõlkisin, jõudis ta mulle vahepeal järele ja pidi ootama, kuni ma juurde tõlgin. Aga ta sai toimetada kordamööda kahte käsikirja. Minu tõlgitava raamatu autor oli Churchill. Lugesin, et ta sai Nobeli preemia sellepärast, et tal on suur sõnavara. Ma polnud tõlkides tähele pannud, et tal suur sõnavara oleks. Carlyle'il oli küll olnud. Erinevus oli võibolla, et Churchillil oli uuem ja Carlyle'il vanem sõnavara, mistõttu Carlyle'il oli rohkem selliseid sõnu, mida ma ei teadnud. Isa ütles, et Nobeli preemia laureaate imetletakse, aga ei saada aru, et nad sõnastavad inimeste enda mõtteid. Ta lisas, et neid on vähe, kes sõnastada oskavad.

*
Mäletasin uduselt, et Hispaania kodusõjas olid vist Nõukogude väed rahuvalvajateks. Kontrollisin raamatust. Kaartidel oli näidatud, et Hispaania kodusõjas paiknesid Nõukogude väed tõesti kahtede hispaanlaste vahel. See võis tähendada nii rahu valvamist kui ka ühe poole toetamist. Hiljem Teise maailmasõja ajal jälitasid Nõukogude väed Saksa omi ja peale Saksamaa alistamist tungisid edasi Hispaaniasse, kus tegid lõpu ka Franco võimule, kuigi Hispaania ise polnud Teise maailmasõtta astunud. Samas atlases oli kaarte ka Korea sõja kohta. Meile oli ükskord Ameerika ajalooõpetaja ajalootunnis tahvlile kriidiga joonistanud, kuidas Korea sõjas rindejoon edasi-tagasi liikus, aga vähe oli eestikeelseid raamatuid, kus oleks Korea sõja kaart toodud, tavaliselt toodi Korea kaart ilma sõjata.

laupäev, juuli 20, 2024

Kliima ja klassika

Kirjutasin tehisintellektile vene keeles, et kui ma poiss olin, oli kliima parem, praegu on soojem. Ta vastas, et kirjanik Gorkil on tegelane, kes põhjustab saamatuse tõttu ühe poisi hukkumise ja küsib pärast seda: "Aga kas oli poiss?"

Kitsad ruumid

Minu ees koridoris kohtusid mees ja naine. Mees küsis, kus asub wc. Selle uks asus otse tema kõrval ja ta sisenes sellest. Mina läksin teise selle kõrval asuvasse ühe inimese wc-sse. Aga selgus, et kahe wc vahel ei ole muud vaheseina kui raamaturiit. Püüdsin mitte üle selle vaadata.

reede, juuli 19, 2024

Soovitavad tegevused

Mina: "Хороший человек не хочет война. Луче сделать спорт – играть шахматы или футбол. Для человек самый вашный думание. Так шахматы хорошая игра. А можно думать тоже о книги."

Tehisintellekt: "Действительно, шахматы и футбол, хотя с виду совершенно разные, имеют некоторые интересные сходства. Давайте рассмотрим их:
1. Контроль центра:
o В шахматах контроль центральных клеток на доске – это ключевой момент. Если вы контролируете центр, вы контролируете всю доску.
o В футболе также важно контролировать центр поля. Это позволяет команде диктовать темп игры и создавать атаки.
2. Перегрузы и преимущества:
o В шахматах вы часто атакуете на одной стороне, заставляя соперника перегружать ее, а затем переводите игру на другую сторону. Там у вас появляется преимущество.
o В футболе также используются перегрузы. Создав численное преимущество на одной части поля, команда может атаковать на другом фланге, где соперник ослаблен.

Итак, как в шахматах, так и в футболе, контроль пространства и тактическое мышление играют важную роль. Возможно, это и объединяет эти две игры – в одной нужно думать о ходах на доске, а в другой – о ходах на поле. 🤔12

Если у вас есть еще какие-то вопросы или хотите продолжить обсуждение, не стесняйтесь! 😊"

neljapäev, juuli 18, 2024

Viimased maalkäigud





Metsmaasikaid ma enam suvila aiast ei leidnud, aga sõin veel punaseid ja musti sõstraid ning tikreid. Sõin ka maast aasta esimese õuna. Tagasi sõitsin tund aega varem kui eelmine nädal, sest tol korral oli pandud liinile nii väike buss, et kõik ei saanud istuma. Eelmine nädal ma maalkäigu kohta blogisissekannet ei kirjutanud, aga see ei tähenda, et ma ei käinud. Eelmine nädal kustutasin kõik uued fotod ära, täna kustutasin ühe ja jätsin viis alles.

Uuesti kontorisse

Olin sõlminud kontoris lepingu, aga lepingu järgi kohustuslikku raha ei olnud laekunud. Ema tahtis, et ma kontorisse asja uurima läheksin. Ma ei tahtnud minna, oletades et mul on endal üks nõue täitmata. Läksin siiski. Kontoris selgus, et paberites on minu korterinumber vale. See tähendas, et juhul kui mulle oli kiri saadetud, oli see pandud vale trepikoja postkasti. Ütlesin, mis on mu õige korterinumber. Ametnik tegi seepeale paranduse, aga ei parandanud õigeks, vaid kolmanda variandi peale.

kolmapäev, juuli 17, 2024

Rooma ja Läänemere maad

Mina: „Populus Romanum magna polpulus est. Populus Romanum populus Iovi est. Mare Balticum non Mare Romanum est. Rex Romanum non rex Balticum est. Mare Balticum mare nostrum, non mare Romanum est. Neptunus deus mare est.“

Tehisintellekt: „Populus Romanum magnus populus est, qui Iovi populus est. Mare Balticum non est Mare Romanum; est mare nostrum. Rex Romanum non est rex Balticum. Neptunus, deus maris, est.”

Kabjalise avakäik


inimene – arvuti
Kahe tagasivõtmisega.
1. Rf3 d5 2. g3 Og4 3. Og2 e6 4. h3 Of3 5. Of3 Rc6 6. c4 Rf6 7. 0-0 dc 8. Oc6+ bc 9. La4 Ld5 10. Rc3 Lc5 11. La6 Od6 12. Kg2 0-0 13. b3 cb 14. ab Lb6 15. Lc4 Vfb8 16. Va6 Lb3 17. Lc6 Rd5 18. Rd5 Ld5+ 19. Ld5 ed 20. d3 Vb4 21. Oa3 Vb6 22. Vb6 ab 23. Od6 cd 24. Vb1 Vb8 25. Vb5 d4 26. Kf3 Kf8 27. Ke4 Ve8+ 28. Kf3 Ve6 29. Vb6 Vf6+ 30. Kg2 Ve6 31. Kf1 Ke7 32. Vb4 Kf6 33. Vd4 Ke5 34. Ve4+ Kd5 35. Ve6 fe 36. Kg2 Kd4 37. Kf3 g6 38. h4 e5 39. g4 h5 40. gh gh 41. Kg3 d5 42. f4 e4 43. de Ke4 44. e3 Ke3 45. f5 d4 46. f6 d3 47. f7 d2 48. f8L d1L 49. Le7+ Kd3 50. Ld7+ Ke2 51. Ld1+ ja must sai 68. käigul mati.

Raamatu ettevalmistamine

Mina: "I want to publish a book. I can every day write in my blog, but one day it can vanish. If I have texts in different places, some of them can survive. I remember many of my texts by heart, but after my death I will not to be able to talk about them. Maybe I would be able to talk about them in the other world, but usually I don’t meat message-bringers from other world myself. Some people believe, that dreams and hallucinations are messages from the other world, but that is not sure, because I can influence, what my dreams would include."

Tehisintellekt vastas kõigepealt sellele tekstile eesti keeles, aga kui ma palusin tal teha seda inglise keeles, andis ta järgmise vastuse: "My apologies for the oversight! Thank you for your patience. Let’s continue in English.

It sounds like you want to publish a book, and you’re considering collecting your writings from various sources. Here are some steps you can take to achieve that:

1. Choose Your Topic: Decide on the subject matter for your book. What do you want to write about? Consider your interests, expertise, and what you think will resonate with readers.

2. Write Your Book: Start writing! If you already have existing texts, you can edit and expand upon them. Organize your content into chapters or sections.

3. Create a Title: A compelling title is essential—it’s the first thing readers notice. Make it intriguing and relevant to your book’s theme.

4. Edit Your Text: Seek feedback from friends or professional editors. Editing is crucial to ensure clarity, coherence, and readability.

5. Design Your Book Cover: The cover design matters. It’s the face of your book. You can hire a designer or use online tools to create an eye-catching cover.

6. Choose a Publishing Route:

1. Traditional Publishing: Submit your manuscript to literary agents or publishers. If accepted, they’ll handle editing, design, and distribution.

2. Self-Publishing: Take control by self-publishing. Platforms like Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) allow you to publish your book digitally and in print .

Remember that persistence and passion are key. Best of luck with your writing journey! 😊"

Mina: "Actually I have material for a book already together. I think it will be printed soon. I have already published five my one books and composed and translated books by other authors."

Tehisintellekt: "That’s fantastic! It sounds like you have a wealth of experience in writing and publishing. Congratulations on your upcoming book! If there’s anything specific you’d like assistance with during the publishing process, feel free to ask—I’m here to help! 😊📚"

teisipäev, juuli 16, 2024

Sünkroontõlke vigadeparandus

Mina: "Bitte korrigieren die Sprachefehlern in dieser Text:

"ÜBER ZWEI TEILEN VON EINER STRAßE

Wir spielten an die Autobahn von der Lange Straße. In einen Zeit ein paar Wagen kommten und wir gingen in einen andere Ort. Ich erinnerte, daß früher war hier mehr Verkehr, nun ist hier so wenig Verkehr, daß es ist möglich an der Autobahn zu spielen. Ziemlich die Ursache ist, daß ein Teil von der Verkehr ist nun and der andere Ufer von die Flüße.

*
Ich spazierte in die nahe von meiner Haus. Ich dachte, weder zu gehe rund die Hausen in die Ende von der Lange Straße.""

Tehisintellekt: "Natürlich, ich helfe gerne! Hier ist der korrigierte Text:

"ÜBER ZWEI TEILE EINER STRASSE

Wir spielten an der Autobahn der Langen Straße. Ein paar Wagen kamen vorbei, und wir gingen an einen anderen Ort. Ich erinnerte mich daran, dass früher hier mehr Verkehr war. Nun ist so wenig Verkehr, dass es möglich ist, an der Autobahn zu spielen. Die Ursache dafür ist, dass ein Teil des Verkehrs nun am anderen Ufer des Flusses ist.

*
Ich spazierte in der Nähe meines Hauses. Ich überlegte, ob ich um die Häuser am Ende der Langen Straße gehen sollte.""

Tänava kahest osast

Mängisime Pika tänava autoteel. Vahepeal paar autot tuli ja läksime neil eest ära. Meenutasin, et varem oli siin tihe liiklus, nüüd on nii hõredaks jäänud, et saab autoteel mängida. Asi oli vist selles, et osa liiklust oli teisele poole jõge ümber suunatud.

*
Kõndisin kodu lähedal majade vahel. Mõtlesin, kas teha ring ümber Pika tänava viimaste majade.

esmaspäev, juuli 15, 2024

Kõrvaline koht

Meil oli kaks korterit, mis asusid erinevates majades. Praegu olin selles korteris, mida me vähem kasutasime. Lugesin raamatuid.

Parandatud ungari keel

Mina: "Palun parandada ungari keele vead järgnevas tekstis: „A magyar nemzet van nagy. A magyar nyelv van szép. A külföldban vannak a sok magyarok. A történelem nincs minden szép. A történelmi könyv van jobb. Az iskolaban van a történelem is. A házban van a szabadság, a iskolaban nincs.“"

Esimesena katsetatud tehisintellekt ei parandanud vigu, vaid tõlkis igal katsel teksti eesti keelde. Teisena katsetatud tehisintellekt andis järgmise parandatud teksti: "A magyar nemzet nagy. A magyar nyelv szép. Külföldön sok magyar van. A történelem nem mindig szép. A történelmi könyv jobb. Az iskolában van a történelem. A házban van a szabadság, az iskolában nincs."

pühapäev, juuli 14, 2024

Sõnalise mõtlemise tähtsus

Eilses ajalehes kirjutati kahtlasest teooriast, nagu ei oleks kõne ja mõtlemine seotud, keel olevat vaid suhtlemise jaoks. Minu meelest mittesõnaline mõtlemine on küll olemas, aga sügavamad mõtted on sõnalised. Näiteks võin ma lugeda ilma sõnadeta kaheksani, aga mitte sajani. Imestatakse, et ma lapsepõlve kohta nii palju mäletan, aga võibolla tuleb see sellest, et ma lapsena kogu aeg mõttes rääkisin. Üks psühhiaater ütles, et esimesed mälestused tekivad koos kõnega. Psühholoog Konstantin Ramul soovitas, et kui inimene loeb raamatut, siis ta peab pärast lugemist loetut peast meenutama, muidu ta unustab selle ära. Kui ma arvestan malevariante ainult silmadega, siis ma võin küll mängu võita, aga pärast tehtud käike ei mäleta. Kui ma arvestatavaid variante mõttes sõnastan, siis vähemalt varem oskasin pärast käigud mälu järgi üles kirjutada. Kui ma pilti vaatan, aga selle kohta ühtegi lauset ei sõnasta, ei tunne ma pilti uuel vaatamisel ära, kui sõnastan, siis tunnen.

Suure koormusega õppeaasta

Meil käisid keskkooli lõpueksamid. Esimese eksami olin jätnud esimesel väljapakutud päeval tegemata, sest ei olnud veel piisavalt õpitud. Aga ka teiseks väljapakutud päevaks ei saanud kõik õpitud. Ma ei teadnud, kas kolmas võimalus ka tuleb. Varem mulle oli meeldinud, et keskkooli lõpus on palju eksameid, aga nüüd mõtlesin ümber, sest miks pidi ühel aastal rohkem õppima kui teistel, lõpueksamid olid veel klassieksamist suurema osa peale.

laupäev, juuli 13, 2024

Ratsude löömised


arvuti – inimene
1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. d4 cd 4. Rd4 e6 5. Rc3 Ob4 6. Ob5 Rf6 7. Og5 Oc3+ 8. bc La5 9. Of6 Lc3+ 10. Kf1 gf 11. Rf3 a6 12. Oc6 Lc6 13. Ld3 b5 14. a4 ba 15. c4 Ob7 16. Rd2 f5 17. f3 fe 18. Re4 Vc8 19. Rd6+ Ke7 20. Rc8+ Vc8 21. Vb1 Oa8 22. La3+ Ke8 23. Vb4 Ld6 24. La4 Ld3+ 25. Kf2 Ld2+ 26. Kg3 Lg5+ 27. Kh3 Lh5+ 28. Kg3 Lg5+ 29. Kh3 Lh5+ 30. Kg3 Lg5+ viik. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 59 minutit 31 sekundit, mustal 1 tund 46 minutit 1 sekund.

Lubadused

Lugesin üle enda Helinale saadetud kirju. Mäletasin, et Helina on ühe lubaduse täitmata jätnud, aga selgus, et mul endal on veel rohkem täitmata lubadusi, sest ma olin need ära unustanud. Ma ei tahtnud neid nüüd ka täitma hakata, sest sellised asjad, mida ma olin lubanud, ei olnud mul praegu enam kombeks. Suuremat osa oma kirju ma ei saanud üle lugeda, sest need olid Helina käes.

reede, juuli 12, 2024

Inimeste võrdlus

Olime peolauas, kus viibis ka üks kirikuõpetaja. Ta ütles, et kuigi mina olen andekam kui isa, on isa jutt õigem.

"Ajalooline Ajakiri" 2/2023

„Ajalooline Ajakiri“. 2/2023.

Esikohal olevas artiklis kirjutab Kristjan Oad Lodede suguvõsa algusest Eestimaal. Ma uduselt mäletan, et üks Oadi keskaja teemaline ajaleheartikkel on varem vaidlusi põhjustanud. Praegune ajakirjaartikkel on allikate vähesuse tõttu väga oletuslik. Koolis õppisime, et Taani aeg Põhja-Eestis algas Valdemar II sõjakäiguga, vist hiljem olen õppinud, et enne toimus juba Taani ebaõnnestunum sõjaretk Saaremaale. Loded aga väitsid, et neile on Eestis valdusi jaganud nii Valdemar II kui ka varasem Taani kuningas Knut. Oad arutleb artiklis, kas Lodede esitatud dokumentaalsed tõendid on ehtsad, pakkudes ka varianti, et võibolla üks on ehtne ja teine mitte. Keskajal olid inimesed kristlased ja Piibel kutsub inimesi üles aususele, aga keskaegseid võltsinguid on ka varem oletatud.

Kõige rohkem mõtteid tekitas nelja kaastöö hulgast teine artikkel, milles Hanna-Liis Kaarlõp, Mare Oja ning Katrin Poom-Valickis kirjutavad tundlikest teemadest ajalootundides. Õpilasi on küsitletud, mis on nende jaoks tundlikud teemad, õpilased on neid loetlenud. Ma pole väljendit „tundlik teema“ üldse kasutanud, ei mäleta ka, et keegi minu koolikaaslastest seda oleks teinud.

Mõtlesin, et probleemseid teemasid võib ajalootunnis olla vähemalt kolme liiki: 1) väheütlevad teemad, mille raames räägitut on raske meelde jätta; 2) liiga kerged teemad, mille kohta õpilasel on eelteadmised, kuna teadmisi ei omandata ainult koolis või seetõttu, et vähemalt meie ajal tehti samadele teemadele ka koolis mitu ringi peale; 3) teemad, mille kohta õpilasel on oma arvamus, mis kellegi teise arvamusest lahku läheb. Artiklis toodud näidetest selgub, et küsitlusele vastates on õpilased tundlikeks teemadeks nimetanud kolmandasse varianti kuuluvaid teemasid, näiteks Teist maailmasõda, kus paljude eestlaste ja venelaste esivanemad olid erineval poolel.

Mõtlesin, et sellise definitsiooni järgi ma saaks oma kooliajast ka mõnda teemat tundlikuks nimetada, sest erimeelsusi oli. Alustasin kooliteed enne Gorbatšovi võimule tulekut. Neljandas klassis kasutatud Palametsa õpikus ei uskunud ma kommunismi ja vene rahva kiitmist. Olin näinud eesti ja vene laste vahel rahvuslikul pinnal kaklusi ja vene lapsed olid tol ajal umbkeelsed, aga õpiku järgi olid eestlased ja venelased juba 13. sajandil sõbrad. Mulle kõige vastumeelsem õppeaine oli kooliajal vene keel, aga rohkem ajaloolistel kui filoloogilistel põhjustel. Teised võõrkeeled mind huvitasid, püüdsin kooliväliselt lugeda natuke soome ja esperanto keele õpikuid ning enne saksa keele tundide algust juba sõnaraamatuga Ida-Saksa lasteajakirja „Bummi“.

Erimeelsusi on põhjustanud pärast aegade muutumist ka religiooni teemad. Mina olin käinud lapsena hea meelega kirikus ja piiblilugusid lugenud, osad õpilased käitusid aga võitlevate ateistidena. Keskkoolis lisati õppekavva valikainena usundilugu, aga matemaatikaõpetajast klassijuhataja oli kurb, et osad õpilased seda õpivad. Natsism oli ühtede jaoks hea nalja tegemise teema, teisi sellised naljad häirisid.

Ülikool ei ole artikli teema, aga nii koolis kui ka ülikoolis oli erimeelsusi ka tööde vormistamise osas. Vahel pälvis kriitikat, et töö oli liiga lühike, teine kord, et see oli liiga pikk. Magistritöö kaitsmisel ütlesin, et mul oli kahju seda lühemaks teha, praegu mõtleksin, et osa materjali saab esitada ka teises kohas.

Ajakirjanumbris on ka kaks arvustust. Madis Maasing kirjutab teosest, kus on juttu protestantlusest Baltimaades ja Leedus, mida varasema ajaloo puhul pole Baltimaaks loetud. Seni olen pidanud Leedut ühtsemalt katoliiklikuks, aga Leedu on olnud seotud Poolaga ja olen ka varem lugenud, et Poolas oli suhteliselt suur usuvabadus. Astrid Wendel-Hansen arvustab ühte doktoritööd ja üldistab, et doktorandid toovad liiga vähe välja enda arvamust. Seda heideti ette ka minu magistritöö mustandile, aga puhtandile enam mitte, sinna olin mingeid pealiskaudseid mõtteid juurde kirjutanud. Arvustuses tuuakse konkreetse doktoritöö kohta välja, et ka periodiseering on põhjendamatu. Mäletan, et minu magistritöö oponent nimetas vähemalt minu periodiseeringut põhjendatuks.

neljapäev, juuli 11, 2024

Õppetöö teisel kursusel

Olin ülikoolis. Läksin loengusse, mis mul oli eelmistel nädalatel kuulamata jäänud. Olime nüüd teisel kursusel. Esimesel kursusel ei olnud tere öeldud, sest seltskond ei olnud välja kujunenud. Nüüd oli kindel loenguskäijate seltskond välja kujunenud, ainult et mind ei tahetud lugeda selle seltskonna osaks. Olin vahepeal mitu aastat akadeemilisel puhkusel olnud, et tõlketööde tegemisega võõrkeeled selgemaks saada, nüüd suutsin lugeda ka võõrkeelseid raamatuid. Seminaris pidime harjutama vanaaegse käekirja lugemist. Aga mulle meeldis oma peaga mõelda, siin peeti ainult ühte tõlgendusvarianti õigeks. Küsisin, ega see loeng ei ole paleograafia, mul on paleograafia tehtud. Mõtlesin, et tegelikult on kindlasti erineva nimega loengutes kattuvaid elemente. Olin näinud õppekavas ka uuesti riskianalüüsi ja alguses mõelnud, et ma pean seda uuesti kuulama hakkama, tegelikult mul oli riskianalüüs ka tehtud. Praeguses loengus hakati tagasi andma varem kirjutatud kirjandeid. Minu hindeks oli kolm komakohaga. Ütlesin, et see on esimene kord, kui ma ülikoolis kolme saan, ja veel kolme miinuse, hinne võiks olla kõrgem. Õppejõud ütles, et ta võib mulle plussi ka panna. Algul tundsin kergendust, aga selgus, et uus hinne on kaks komakoha ja plussiga. Ütlesin, et ma ei teadnud, et õppejõud teeb nalja, lisaks on see veel väga julm nali. Kartsin, et iga minu märkuse eest langetatakse hinnet veel.

kolmapäev, juuli 10, 2024

Esimene eksamiaeg

Läksin eksamiruumi. Sinna tuli ainult mõni üliõpilane, sest eksamitegemise aega sai mitme kuupäeva vahel valida. Täna oli alles esimene kuupäev. Õppejõud küsis, kas ma teen eksamit. Vastasin, et täna ma veel ei tee, sest ma olen alla ühe päeva õppinud, meil oli eile elektrikatkestus. Mõtlesin, et võibolla paneb õppejõud mulle sellise vastuse eest hinde mitterahuldav. Aga varem ma olin alati õppinud üle ühe päeva, praegu polnud ma nimesid ja daatumeid veel üldse pähe õppinud. Koridori minnes üks klassivend kinnitas, et tal oli ka eile elektrikatkestus. J. Lomp rääkis, et üks mulle tundmatu üliõpilane oli öelnud, et ma olen sel aastal kahel eksamil läbi kukkunud. Vaidlesin vastu, et ma pole kunagi ühelgi eksamil alla "hea" saanud. Aga kui mul on kurb nägu, võib keegi valesti aru saada.

Unenäo algusosa

Joonistasin unenäo alguse põhjal kahe pastakaga kolmest pildist koosneva koomiksi. Seejärel andsin parema teostuse jaoks tehisintellektile järgmise korralduse: „Palun joonistada kolmest pildist koosnev koomiks. Esimesel pildil jõuan loengusse ja istun ruumiossa, kus on enne üks inimene. Teisel pildil istub sellesse ruumiossa ka naispoliitik, kes korraks naerab. Kolmandal pildil ei luba aknalaual istuv klassivend mul seda naist vaadata.“

Koolitee kõnelused

Lähen hommikul kooli poole. Varem sõitsin kogu tee bussiga, aga nüüd sõidan ainult tee algusosa, ülejäänu lähen jala.
Kuulen selja tagant klassikaaslaste hääli. Ma ei vaata selja taha, sest ühes multifilmis öeldi, et seda ei tohi teha.
Klassikaaslased jõuavad mulle järele. Nad küsivad, mis tänaseks õppida oli.
Ma olen inglise keelt õppinud, aga võibolla oli mõnes aines veel midagi kodus teha antud. Tuleb meelde, et kehalises kasvatuses kästi tugevdada kõhulihaseid, aga ei öeldud, kuidas seda teha saab. Lihaste tugevdamist ei pea ma õppimiseks, seetõttu vastan küsimusele, et midagi peale inglise keele ei tule meelde.
Üks klassikaaslane lisab, et ajaloos tuli lugeda Muistset vabadusvõitlust.
Ütlen, et see ei ole õppimine, vaid kordamine, seda me juba neljandas klassis õppisime.
Ma ei ole kodus ajalooõpikut lugenud, sest teema tundub niigi selge olevat, aga nüüd mõtlen, et igaks juhuks võiks vastava osa vahetunnis enne tunni algust läbi lugeda.
Üks klassikaaslane teeb nalja, et vahetunniks oli ka õppida.
Küsin, kas jalutamist.
Vastatakse, et jalutada pole enam vaja, sest Nõukogude aeg on läbi, aga vahetunnis on vaja kohvikus käia, kooli kohvikule on vaja käivet tekitada.
Ütlen, et ma ei käi kohvikus, sest ma söön sööklas.
Öeldakse, et seal ma ka ei maksa, ma olen paljulapselisest perest.

teisipäev, juuli 09, 2024

Mängult ja päriselt

Lapsed mängivad mobiiltelefoniga rääkimist. Tegelikult ei oska nad veel üldse rääkida, nad räägivad ainult natuke pudikeelt. Laste isal heliseb päris mobiiltelefon. Ta võtab vastu ja ütleb torusse, et lapsed räägivad ka just telefoniga. Aga lapsed panevad mängutelefonid käest ja jäävad kuulama, mida nende isa räägib. Telefonis öeldakse, et tulge koju, meile tuli külaline. Laste isa vastab, et me oleme ka külas, täna on külaskäikude päev. Ta lõpetab kõne ja ütleb lastele, et hakkame riidesse panema.

Plaanid ja huvid

Üks poiss mõtleb, et tema kunagi ei abiellu, sest musitamine on kole. Talle meeldivad lapsed rohkem kui täiskasvanud, sest lapsed ei musita, vaid mängivad. Kui tema täiskasvanuks saab, siis ta mängib edasi. Ta lapsendab lastekodu lapsi, et nendega mängida. Kui need lapsed suureks saavad, siis lapsendab ta järgmised. Vahepeal peab natuke tööd ka tegema, et raha teenida, aga kui ta pensionile jääb, siis makstakse raha ka tööd tegemata ja saab mängida nii palju nagu enne esimesse klassi minekut. Pikemalt poiss selle üle ei mõtle, sest plaan on valmis ja lapsed ei tegele sama asjaga kaua. Ta vaatab, mis raamatuid riiulis on. Ühe raamatu pealkiri on "Kollane päike". Poiss võtab riiulist selle raamatu, aga paneb varsti tagasi, sest selles ei ole pilte. Ta joonistab ise päikse.

Salajoonistaja

Ühele mehele meeldib joonistada. Aga ta kardab, et keegi võib tema joonistusi näha. Ta tahab neid ainult ise vaadata, sest ta teab, et teistele need ei meeldi. Koolis oli tema joonistamise hinne halb, sest ta ei joonistanud tõepäraselt. Ta ei oska praegu ka tõepäraselt joonistada, aga ta kujutleb, et teine maailm ongi selline nagu tema piltidel. Ta mängib, et tema on selle maailma looja ning need pildid on projektid. Kui keegi pilti kritiseeriks, siis järgmine pilt tuleks halva tuju tõttu halvemini välja ning loodud maailmas muutuks elu halvemaks.

Täiskasvanu

Üks mees ei käi tööl, sest tal on psüühikahäired. Ta on küll tööd otsinud, aga ühed tööd talle ei meeldi ja teisi talle ei anta. Ta tahaks teha kirjatööd, aga ajalehte teda tööle ei võeta, tema raamatuid ei anta välja ning internetis kirjutamine ei too raha sisse. Ta saaks müia oma blogis reklaamipinda, aga seda ta ei tee, sest see oleks blogi solkimine. Blogi üks teema on just, et reklaam on solk. Sugulased annavad mehele raha, aga nad nurisevad selle üle, et mees seda ise ei teeni. Mees tahab, et tal oleks nii palju raha, et ta saaks ise enda raamatute trükikulud kinni maksta, aga nii palju talle ei anta. Ta on mõelnud, et kui raamatut ei trükita, siis saaks levitada ka käsikirju, aga keegi pole ühtegi käsikirja üle paari lehekülje lugeda viitsinud.

Loomad tänavatel

Keerasin Vallikraavi tänavale. Olin lugenud, et karud võivad inimesi rünnata, sellel tänaval nägin ka väikest karu. Üks mees pööras karu nähes ringi, tegin sama moodi. Keerasin jälle tänavale, mis tuli kooli juurest. Aga kui enne ei olnud ma tahtnud karule järele jõuda, siis nüüd hakkas üks teine loom mind jälitama.

*
Nägin merd, mis üleni lainetas. Mõtlesin, et A. Ehini luuletuse järgi unenäos merd õigesti ei mäleta, aga selgub, et ma siiski mäletan.

esmaspäev, juuli 08, 2024

Aktusel eksamitöödest

Läksin aktusele. Vaatasin, et mõni inimene on ülikonnaga, mul polnud ülikonna selgapanek meelde tulnud. Istusin ruuminurka, kus enne mind oli juba üks poiss. Kolmandana istus sinna K. Kallas, kes korraks naeris. Üks klassivend hüüdis aknalaualt, et ma ei vaataks peaministri naist. Mõtlesin, et Kallas ei ole ju peaministri naine, vaid ise peaminister. Ma vaatasin ainult korraks, aga minu ees istuv tüdruk pööras selle lause peale ümber ja jäi pikalt mind vaatama. Püüdsin talle ka mitte otsa vaadata. Õppejõud hakkas rääkima eksamitöödest. Ta mainis juba minu tööd ja hakkas seda justkui mulle andma, aga jättis siiski enda kätte ja tõmbas enda poole tagasi. Õppejõud seletas, et osadele töödele kirjutas ta hinde asemel tähe V, mis tähendab "varem loetud", kui töö ei ole originaalne. Mul oli nii originaalne mõtlemine, et mind vist selline oht ei ähvardanud.

Lisanäitajatega kolmas


Tänase kiirmaleturniiri tulemused olid:

1. Peebo 4,5 punkti
2. Jevin 3,5
3.5. Runnel, Põdersalu ja Peedor 3

Kuna ma Põdersalut ja Peedorit mõlemat võitsin, olen ma neist mõnes mõttes ees.
Kokku oli 10 osavõtjat ja 5 vooru.
Peebo võitis mind nii, et tal jäi mõtlemisaega alles üks sekund, Jevin sai viimases voorus kergema võidu. Parts tahtis panna mulle lipu ja vankriga h-liinilt matti, aga panin ratsuga lipule ja vankrile kahvli ning võitsin ise.

Koju jõudes kuulsin emalt, et minu foto on tänases elektroonilises "Tartu Postimehes" tormikahjustuste artiklis, aga ise ma pole seda näinud, sest artikkel on tasuline. Üks päev ma tõesti kõndisin Emajõe lähedal ja loopisin pärast komistamist oksi asfaldi pealt muru peale, pildistajat ma ei märganud. Täna nägin maleturniirile minnes palju oksi maas ka Anne tänava ja Kaunase puiestee vahel ning mõtlesin, kas see on tormist või saagimisest.

/TÄIENDUS: Nüüd nägin foto pealt, et mind on täna pildistatud./

pühapäev, juuli 07, 2024

Vaatamissuunad

Tulin voodist välja ja vaatasin voodi alla. Samal ajal tuli toa uksele üks tüdruk, kes vaatas minu poole. Korteris oli kaks tüdrukut, ma ei teadnud, kummaga on tegemist.

laupäev, juuli 06, 2024

Võõrapärane korter

Kõndisin kodu poole. Vaatasin, mis inimest ma teisel kõnniteel näen. Lõpuks sain aru, et ta on mustlane. Ta tuli minu juurde, kallistas mind ja ütles, et järgmine kord räägib pikemalt. Mõtlesin, et võibolla ta tahab, et ma vahepeal tema peale mõtleksin, aga on ütlematagi selge, et ta räägib minuga ka edaspidi. Kallistas ta võibolla selleks, et katsuda, ega mul taskus rahakotti ei ole. Jõudsin trepikotta ja läksin trepist üles. Mõtlesin, et ma ei tea, mitmendal korrusel ma olen. Läksin veel korrus kõrgemale ja katsetasin seal asuvat korteriust. Korterisse sisenedes nägin küll meie pere liikmeid, aga korter ise ei näinud välja nagu meie kodu. Esimese asjana istusin arvuti taha. Tahtsin tänaseid unenägusid blogisse kirjutada. Aga ruumi kogunes järjest rohkem inimesi, sest siin pidi varsti algama rektorite nõukogu koosolek. Mulle see ei meeldinud, sest teiste nähes ma ei saanud blogi parooli sisestada. Mõtlesin, et kirjutan unenäod Wordi faili ja kopeerin hiljem blogisse. Vaatasin, et ma ei saaks praegu parooli sisestada ka siis, kui ma oleksin ruumis üksi, sest kardinad ei ole täielikult ees. Minuga sama arvuti taha tuli üks tüdruk, kes katsetas kõiki klahve. Ütlesin talle, et ei tohi suvalisel hetkel suvalist klahvi katsetada. Mõtlesin, et nii tehes ta võib arvutist mõne faili kustutada. Panin arvuti kinni. Teisest toast tuldi ütlema, et Tõnu soovitab riiuli pealt asju vähendada. Mõtlesin, et ma eelmine aasta pühkisin sealt tolmu, ma ei pea seda praegu tegema. Ma ei öelnud midagi, vaid läksin teise tuppa. Algul lootsin, et saan seal teist arvutit kasutada, aga ma ei saanud üheski toas üksi olla. Mõtlesin, miks ei näe korter välja nagu meie korter. Mõtlesin välja, et sellepärast, et see on unenägu. Ma ei osanud ärgata. Mõtlesin, et seda pole ka vaja proovida, sest kuigi see ei ole kõige parem unenägu, võib siin veel midagi huvitavat juhtuda.

reede, juuli 05, 2024

Korrektuur koduleheküljel

Uue paberraamatu ettevalmistamise käigus leidsin elektrooniliselt juba avaldatud tekstidest trükivigu. Täna tegin korrektuuri kodulehekülje alalehel "Kodulehekülje luuletusi". Vigade parandamist on varem takistanud see, et tavaliselt loen ma oma luuletusi peast, samuti see, et ka juba leitud vigade parandamine võtab aega.

Ooteaeg

Üks naine ei olnud oma mehega rahul. Naine rääkis, et poeg ütles huvitava asja, aga mees igava.

*
Kõndisin talvel mööda Pikka tänavat. Jõudsin teelõiku, kus lund oli vähem koristatud. Üks inimene oli kirjutanud, et siin algab päevakeskuse territoorium ja et sellel territooriumil erinevalt muust linnast on nii libe, et ta ei saanud kõndida. Minu meelest nii libe ei olnud, keegi ei kukkunud.

*
Läksin ühte majja. Seal rahvas kogunes, oodates maleturniiri algust. Mängisin oma vastasega juba mängu ära. Kuna mängisime enne vooru alguskellaaega, siis ei läinud see partii turniiripartiina arvesse ja pidime pärast uuesti mängima. Soenduspartii võitsin mina, turniiripartii võis võita vastane. Inimesed seisid kaua liikumatult, et oodata ürituse algust. Mõtlesin, et käin vahepeal teises majas.

neljapäev, juuli 04, 2024

Soovitus annetuseks

Kõndisin mööda teed. Eespool tee kõrval oli kaks koera, kes võisid kallale tulla. Koerte eemale peletamiseks vehkisin ühe esemega. Algul see aitas, aga siis hakkas üks koer mind jälitama. Pöörasin ümber ja tegin koledat häält. Koer hakkas põgenema.

*
Läksin kodus tagumisse wc-sse, mis oli psühhiaatri kabinet, kuigi ukse taga oli kolm inimest. Isa ütles, et kui ma seal käin, siis ma pean rääkima psühholoog Tulvistega.

*
Isa ütles mulle, et ma müüks ühe Grenzsteini raamatu kirjandusmuuseumile, siis saaksin ma ühelt poolt telefoniga rääkimist harjutada, teiselt poolt saaks kirjandusmuuseum juurde raamatu, mida neil veel ei ole. Ma ei tahtnud ei telefoniga rääkimist harjutada ega ka Grenzsteini raamatut ära anda, kui ma olin ise teise Grenzsteini raamatu koostaja. Hakkasin ajaleheväljalõigete pakki läbi vaatama. Üks kirjandusmuuseumi töötaja tuli ja ütles, et muuseumil on sellest pakist vaja ainult ühe kindla artikli väljalõiget. Seejärel kõneleja lahkus. Mõtlesin, kust ta teab, mis pakis edasi tuleb, kui ma pole seda veel ka ise läbi vaadanud.

kolmapäev, juuli 03, 2024

Oda tiivavahetus


inimene – arvuti
1. b3 e5 2. e4 Rf6 3. Rc3 Rc6 4. Ob2 Oc5 5. Ob5 Od4 6. d3 d6 7. Rge2 0-0 8. Oc6 bc 9. Rd4 ed 10. Re2 c5 11. 0-0 Vb8 12. Oc1 Le7 13. Og5 Og4 14. f3 Od7 15. Le1 Vb4 16. a3 Vb5 17. a4 Vb4 18. Lh4 Vfb8 19. Rf4 Le5 20. Of6 Lf6 21. Lf6 gf 22. Rd5 Kf8 23. Rb4 cb 24. f4 a5 25. f5 h5 26. Vf4 Kg7 27. Vaf1 Kh6 28. Vh4 c5 29. Vf3 Kg5 30. Vfh3 Vh8 31. g4 hg 32. Vh8 gh 33. Vh3 Kf4 34. Kf2 d5 35. ed Of5 36. Vh8 Ke5 37. Vd8 Og4 38. Ke1 f5 39. d6 f4 40. d7 Kf6 41. Vc8 Od7 42. Vc5 Ke6 43. Va5 Kd6 44. Vg5 f6 45. Vg8 f5 46. Vd8 Kc7 47. Vd7+ ja must sai 62. käigul mati. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 38 minutit 56 sekundit, mustal 1 tund 59 minutit.

Söömise kiirus

Istuti peielauas. Mina läksin kartulipaja juurde. K. Ehin hakkas juba lauda koristama ja võttis minu taldriku ära. Nõudsin selle tagasi. Ütlesin, et ma alles alustan söömist. Istusin arvuti taga ja kasutasin seal ühte otsingut. Henn pani samas arvutis enda programmi kinni, koos sellega sulgus ka minu programm. Sain vihaseks ja püüdsin programmi uuesti avada. Suurem osa inimesi suundus kalmistule, aga mina ei saanud minna, sest ma olin aeglasemalt söönud.

teisipäev, juuli 02, 2024

Linnaosa piirid

Üks laps sõi jäätist ja tal olid põsed üleni jäätisega koos. Mõtlesin, et las ta määrib põskedega raamatud ära, see vaatepilt on tähtsam. Laps tegi söömise ajal mõned jooksusammud. Mulle tundus see ohtlik, sest nii võib jäätis kurku minna. Varsti laps hakkaski köhima. Kartsin, et kui ma talle selga koputaksin, siis võibolla murduks lapse selgroog, seetõttu ootasin, kuni ema appi tuli.

*
Panin lauale malelõppmängu, kus mõlemal poolel oli kuningatiival umbes kolm etturit, mis ei paiknenud sümmeetriliselt. Muutsin veel nuppude asukohta. Tegin järjest arvutiekraanil ühte liigutust, aga vahepeal arvuti keeldus käsku täitmast. Kui käsku kordasin, sai see täidetud. Muutusin selles liigutuses juba vilunumaks. Üks mees küsis mult, kas ma tean, kus on Karlova piirid. Ta pidas selliste asjade teadmist tähtsaks ja oli ise seda uurinud. Loetlesin seepeale Karlova piirideks olevaid tänavaid. Kahte tänavat teadsin kindlalt, ühte ei teadnud ja ühte oletasin. Öeldi, et linnaosade piirid on keset tänavat. Tundus, et see lause öeldi tähenduses, et see on vale. Seetõttu vastasin, et ma olen lugenud, et linnaosade piirid on küll keset tänavat. Tundus, et ühel mehel läks midagi kurku. Ta ei köhinud, aga heitis kõhuli.

esmaspäev, juuli 01, 2024

Sõnumid ekraanil

Olin internetis. Sain oma sõnumile A. Rüütlilt vastuse. Ta kirjutas viisakas toonis. Ta oli endine Eesti president ja tundis kohustust olla inimeste vastu viisakas ka pärast ametiaja lõppu. Nüüd olin Rüütliga kaks korda vestelnud – ühe korra telefonis ja ühe korra kirjalikult. Aga leidsin varsti veel ühe kirjutise, kus ei olnud küll minu nime nimetatud, aga jutt tundus käivat minu kohta, see oli kriitilisem. Rüütel tõi näiteid, mida keegi põhjendamatult tähtsaks pidavat, näiteks ühte joonia sammast.

*
Läksin maleklubisse. Mul ei olnud täna plaanis turniiril osaleda, aga hakkasin Partsiga mängima. Algul mõtlesin, et mängin ainult ühe partii, aga varsti hakkas tunduma, et matš tuleb sama pikk, kui pikk oleks olnud turniir.