esmaspäev, september 30, 2024

Materjal kogumikule

Tõnu oli tahtnud hankida meile odavamat internetiühendust. Aga tulemus oli, et kolm pereliiget pidid arstiabi eest maksma hakkama. Mina ei pidanud, sest mina olin invaliid. Aga üks ümberkorraldus oli veel, et minu arvuti juhe oli mõlemast otsast välja tõmmatud. Pidin selle enne arvuti käivitamist sisse tagasi torkama.

*
Taheti avaldada ühte kogumikku. Kivisildnik vaatas range pilguga üle, kas minu luuletused selle jaoks sobivad. Mina teadsin, et Niklus on kunagi kirjutanud teemakohase kirja. Kui ma seda mainisin, vastati mulle, et see ununes. Aga seda kirja ei õnnestunud leida. Üks mees läks ühe maja keldrikorrusele ja teised järgnesid talle distantsi hoides. Mind hoiatati, et kui sellele mehele otsa vaadata, siis ta läheb raevu.

pühapäev, september 29, 2024

Jäädvustamised

Elektrik oli meil juhet parandamas käinud. Pärast seda oli lamp mõnda aega põlenud, aga nüüd kustus jälle. Leidsin üles juhtme liitekoha. Kontrollisin, et vool oleks välja lülitatud, seejärel tegin liitekoha lahti. Parajasti tuli külla elektrik. Ta küsis, kuidas nüüd juhtmega on olnud.

*
Istusin teatris eespool reas. Mul oli käes fotoaparaat, et pildistada laval toimuvat. Püüdsin pildistada sobiva nurga all.

*
Käis sõda. Lasti käiku tuumarelv. Mõned tahtsid tuumaplahvatuse kohta vaatama minna. Mõtlesin, et seal peaks ju varem õpitu põhjal kõik maatasa olema.

*
Olin võõras linnas. Olin eelmistel kordadel siin õige tee üles leidnud, aga täna läksin samasse kohta natuke teist teed.

*
Läksin ühte majja. Hakkasin seal paberile unenägu üles kirjutama. Klassiõde vaatas kõrvalt, et ma kirjutan tema kirjutatud ridadele peale. Ütlesin, et tegelikult peaks kirjutama valgele pinnale. Aga nüüd hakkasin enda varem kirjutatud ridadele peale kirjutama.

laupäev, september 28, 2024

Särgid

Kõndisin peenarde vahel. Ühel peenral kasvaval taimel oli väga pikk väät, mis kulges mööda maad.

*
Riidepuul olid minu särgid. Aga lilleline särk tundus olevat mitte minu, vaid Bristoli oma. Kuidas see minu puu peale sattus, seda ei teadnud.

reede, september 27, 2024

Esimene väljailmumine

Hitler ilmus esimest korda välja võrkpallisaalis. Teised inimesed peitsid ennast tema eest teisel pool võrku. Hitler karjus, et ta võib üle võrgu ronida ja teised ära tappa. Mõtlesin, et Hitleri peataks ainult see, kui ta ise ära tappa, aga teised ei taha käsi määrida.

*
Mul oli varba peal haigus. Toomas õpetas, et salvi ei tule määrida ainult haigele kohale, vaid ka selle naabrusesse. Ma olin seni määrinud ainult haigele kohale ja see ei olnud aidanud. Olin käinud teise haiguse pärast arsti juures, arst oli näinud ka salviga ravitavat haigust, aga ei olnud sellest välja teinud.

neljapäev, september 26, 2024

Kriips kõrgemal

Laagri töötaja rääkis auditooriumiga ja siis pöördus eraldi minu poole, nagu oleks mina korda rikkunud. Noored said tagasi kontrolltöid. Üks imestas, et tema andmed on ühe temast noorema lapsega ühel paberil, kuigi nende isikute vahel ei ole seost. Selgitasin, et paberil oli kaks nimelahtrit ja mõnel juhul kirjutas seetõttu samale paberile oma nime kaks inimest. Olin teinud kontrolltöö kohe koolipäeva algul ja saanud viie miinuse, suurem osa olid teinud minust hiljem ja saanud viie ilma miinuseta. Nüüd üks tüdruk kiitis, et tundi hilinemine ja ukse taga õppimine oli geniaalne võte, ainult et kõik poisid määrisid wc ära. Mõtlesin, et sellepärast nad nähtavasti saidki viie ilma miinuseta, et nad tundi hiljaks jäid ja niiviisi ukse taga kauem õppisid.

kolmapäev, september 25, 2024

Jannseni päevik

„Diarium. Johann Voldemar Jannseni Pärnu päevik. Das Pernauer Tagebuch von Johann Woldemar Jannsen“. Pärnu 2001. Koostanud Pärnu Muuseum. Diariumi tõlkinud ja ülevaated kirjutanud Malle Salupere. 195 lehekülge. Loetud peamiselt eestikeelset osa.

Jannsen kirjutas ajalehti eesti keeles, aga oma päevikut saksa keeles. Kõik tema päevikud ei ole säilinud ja kõiki säilinuid ei ole sellesse raamatusse pandud. Raamat on saksakeelse ja eestikeelse paralleeltekstiga, viimase peatüki sõnastus eesti ja saksa keeles on erinev. Nii palju kui ma saksakeelseid variante vaatasin, leidsin sealt natuke rohkem trükivigu ja mõnes kohas mõtlesin, et oleks saanud ka teisiti tõlkida.

Kui minu vanavanaema Nõukogude ajal kirjutatud käsikirjalises päevikus kirjutab küll, et usub Jumalat, aga päeviku tekstis pöördub Sina-vormis kadunud abikaasa poole, siis Jannsen mõnel hetkel kahtleb Jumala olemasolus, aga päevik on Sina-vormis pöördumine Jumala poole. Teises raamatus ütleb Malle Salupere, et päevik on kirjutatud ajalehest kuivemas stiilis, aga mul päevikut ennast lugedes sellist muljet ei jäänud. Ma ei nimeta kuivaks stiili, kus autor kirjutab põhiliselt oma emotsioonidest. Ateistile võib küll usulistest tunnetest lugemine igavam olla. Ajalehe stiilist erinevus siiski on, teiste inimestega suheldes tegi Jannsen nalja, päevikus on ta melanhoolsem. Hilisemas elus olevat ta olnud majanduslikult paremini kindlustatud, Pärnu päevikus kaebab ta vaesuse üle. Samuti ei ole ta rahul, et naise tervis on kehv ja naine on kurja iseloomuga ning mitte piisavalt tark.

Jannsen ei ole rahul ka endaga. Ta tahaks elada Piibli käskude järgi, aga ei suuda seda teha. Koidula albumis kirjutati, nagu Jannsen kahetseks päevikus patte, aga ei ütleks, mis patud need olid. Minu meelest ta siiski ütleb, oma põhipattudeks nimetab ta kõrkust ja lihahimu. Ta ei kirjelda neid küll tavaliselt detailselt, aga ühel leheküljel oli ka detailsem kirjeldus, kuidas ta tormas öösel nalja pärast majast välja ja pärast seda kahetses, kuna seostas selle teoga naise uut haigust.

Kommenteerijad on oletanud Jannseni vihjete taga peamiselt seksuaalse sisuga patte, aga Piibel ja kirik keelavad ka muid asju. Uku Masing kirjutas vist raamatus „Budismist“, et inimesed seostavad kiusatust tavaliselt millegi seksuaalsega, aga see on laiem mõiste, kiusatus on ka see, kui tahaks näo peale istunud sääske maha lüia, aga mõni usk seda ei luba.

Ühes saatesõnas pidasin Jannsenit loetud artiklite ja iseloomustuste põhjal sangviinikuks, hiljem olen lugenud nii sellest päevikust kui ka tema ajalehest melanhoolsemaid tekste. Jungi meelest mõisted sangviinik-koleerik-melanhoolik-flegmaatik näitavad küll ainult välist käitumist. Jannseni käitumine erinevates olukordades on aga erinev. Ta kirjutab päevikusse, kuidas on vaesuse all kannatades kellelegi halvasti öelnud, aga päeviku kirjutamiseni jõudes juba kahetseb seda. Samuti peab ta teistele inimestele usulise sisuga jutlusi, aga päevikusse kirjutab, et tema enda usk ei ole siiski nii kindel, kuigi ta vähemalt tahaks uskuda. Tema ajalehe juhtkirjas kirjutatakse, et sõjaväeteenistus on auasi, aga päevikus kirjutab Jannsen, kuidas keegi ei taha sõjaväkke minna, kellelgi pole ka võimalik sinna minna, ometi keegi saadetakse.

Erinevate inimeste iseloome võrreldes oli Jakobson siiski koleerilisem. Ka selle raamatu kronoloogia osas tuuakse välja, et Jannseni ja Jakobson tülis ning suhtumises sakslastesse oli Jannsen leplikuma iseloomuga ja Jakobson konflikti otsivam. Ka päevikus süüdistab Jannsen ennast, mitte Jumalat. Kui ta on eelnevalt suulises jutus Jumalale etteheiteid teinud, siis päevikus ta seda kahetseb.

Eksamipidu

Olin ülikooli raamatukogus. Otsisin sobivat kohta. Jõudsin ühte uutmoodi saali. Seal oli tohutult palju rahvast, aga seal mulle ei meeldinud, sest põrand kõikus. Lahkusin sealt. Ülejäänud ruumid olid tühjemad. Nägin, et ühel mehel on kaasas hiigelsuur must koer. Mõtlesin, et see koer on ohtlik, ma lähen teiselt poolt maja. Istusin lugemissaalis maas ja tahtsin vahepeal ära käia. Jätsin portfelli maha, aga mulle meenus, et ajalehes just kirjutati, et raamatukogus varastatakse. Seetõttu läksin tagasi, et portfell kaasa võtta. Minu koha kõrvale oli vahepeal istunud üks tüdruk. Võtsin portfelli kaasa, kuigi mõtlesin, et siis ma ei leia enam pärast vaba kohta. Ma ei teadnud, kas kogu portfelli sisu on alles. Mõtlesin, et sisseastumiseksami konsultatsioonis soovitati, et ärge kirjutage menuteemal, vaid kirjanduslikul, aga sellega pöördus konsulteerija ainult vähemuse poole, et nemad sisse saaks. Täna pidi olema uus sisseastumiskirjand, aga uut moodi, et igaüks võib endale ise teema ehk toidu valida. Pidulaud oli juba kaetud. Kõndisin selle kõrval, otsides kasutamata kohta. Kuulsin, kuidas üks klassiõde tegi teisele kriitilise märkuse. See tundus julm. Sander mõtles, et ta ei söö peolauast, vaid toob endale poest ühte magusat jooki ja kahte toitu. Aga sellist menüüd ei peetud tervislikuks ja polnud ka kindel, et Sander jõuab enne kirjandi algust poes ära käia. Jürgen I. näitas mulle, et üks taldrik on kasutamata. Võtsin selle ja hakkasin endale sinna kartulisalatit tõstma. Näitasin Jürgenile, et tegelikult on see taldrik juba kasutatud. Jürgen vastas, et ei või olla. Ma polnud ka ise kindel, kas ma ei teinud ise taldriku servale pritsmeid. Aga see taldrik võis olla nii puhas sellepärast, et ta oli lakutud, seega eriti nakkusohtlik. Nägin, et laua otsas seina ääres on ühe klassiõe kõrval puhtaid taldrikuid, aga ma ei hakanud enam vahetama, kui olin ühe taldriku endale juba valinud.

teisipäev, september 24, 2024

Kaitsetöö


arvuti – inimene
Käikude tagasivõtmisega.
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rf3 b6 4. Rc3 Ob7 5. a3 Oe7 6. d5 ed 7. cd 0-0 8. e4 d6 9. Od3 a5 10. 0-0 Rbd7 11. Of4 Rc5 12. Rd4 Ve8 13. Ob5 Vf8 14. Lf3 Oa6 15. Oa6 Ra6 16. Rc6 Ld7 17. b4 ab 18. ab Vfe8 19. Re2 Of8 20. Ld3 Lc8 21. f3 Rd7 22. Vfc1 Re5 23. Oe5 de 24. Lb5 Lb7 25. Vc3 Rb8 26. Va8 La8 27. Ra7 Ve7 28. Rc6 Rc6 29. Vc6 La1+ 30. Kf2 g6 31. d6 cd 32. Vd6 Va7 33. Vb6 Lb2 34. Vb8 Va2 35. Lc4 Ld4+ 36. Ld4 ed 37. Vd8 d3 38. Vd3 Ob4 39. f4 h5 40. h4 Oe7 41. g3 Oc5+ 42. Kf3 Va1 43. g4 hg+ 44. Kg4 Vh1 45. Rg3 Vg1 46. f5 gf+ 47. ef Of2 48. Vf3 Oe1 49. f6 Kh7 50. h5 Kh6 51. Vf1 Vg3+ 52. Kf4 Vh3 53. Ve1 Vh5 54. Vg1 Va5 55. Vg8 Va4+ 56. Kf5 Va5+ 57. Kf4 Va1 58. Vg2 Vf1+ 59. Ke5 Ve1+ 60. Kf5 Vf1+ 61. Ke5 Kh5 62. Vg7 Ve1+ 63. Kf5 Vf1+ 64. Ke5 Ve1+ 65. Kd4 Vf1 66. Vf7 Kg6 67. Vg7+ Kf6 68. Vg8 Kf7 ja 91. käigul saabus viik.

esmaspäev, september 23, 2024

Merepõhja kala


Palusin joonistada laternaga kalu. Esimesel katsel joonistati küll ilusaid kalu, aga inimese valmistatud laternaga. Palusin joonistada kalu, kellel latern oleks looduslik kehaosa. Nüüd ühel pakutud piltidest oli kalal endal helendav kehaosa, aga ülevalt langesid ka justkui päikesekiired. Selgitasin uuesti, et merepõhjas muud valgusallikat peale kala enda ei ole. Nüüd joonistati pimedam merepõhi, aga koledama kalaga.

pühapäev, september 22, 2024

Olin juhendaja

Minu juurde saabus üliõpilane, kelle magistritööd ma pidin juhendama. Ütlesin talle, et ma olen nõus juhendama, aga ma teen seda tööd vastumeelselt. Üliõpilane küsis, kui pikk magistriõppes õppeaeg on. Vastasin, et on kaks kursust, lisaks saab võtta kaks korda aastase pikenduse. Mina kirjutasin magistritööd viis aastat, aga nüüd vist üle nelja ei anta.

*
Mängisin malet. Valge ründas kuningatiival. Musta poliitikute nõupidamisel öeldi, et ärme lõhume oma kuningaseisu ära, siis ei saa valge võita. Keskliinidel seisis rasked vigurid vastamisi. Mõned neist vahetasid liine. Valgel oli ühel liinil kolm vankrit. Läks vahetusteks. Mõlemal poolel kujunes välja patiseis, võita ei saanud ei mustadega mängiv Eesti ega valgetega mängiv Venemaa. Siis kuulutasid Venemaale sõja ka Soome, Rootsi ja Taani. Nad blokeerisid Venemaa asukoha Põhja-Eesti ranniku. Kirjutati, et vaenlase tagalas tegutsevad meie ajakirjanikud spioonidena. Protestiti, et seda ei oleks pidanud välja lobisema. Mul tuli mõte, et võibolla ma saan võita, kui hõivan vaba a-liini.

laupäev, september 21, 2024

Raamat raamatukogudes


"Esimene poolsajand" on jõudnud nüüd kõigis teadaolevates Tallinna raamatukogudes töötlusest riiulisse. Tartus on selle hankinud vähem harukogusid, aga siin on seda erinevalt Tallinnast laenutatud.

Kirjavahetus juustest

Mulle tuleb kiri, et minu juuksed on liiga pikad. Kirja saatja nimi on mulle võõras. Vastan talle küsimusega, et kust ta teab, kui pikad mu juuksed praegu on, võibolla ta on näinud internetis mõnda vana fotot. Tema vastab omakorda silmapilkselt, et kui ma aru ei saa, siis mul on tõesti pikad juhtmed.

reede, september 20, 2024

Laulja toas


Lasin tehisintellektil joonistada eilset unenägu ja palusin seejärel ühte pakutud pildivariantidest muuta.

Kunstihuvist

Eile veel enne eelmist unenäoteooria postitust küsisin tehisintellektilt uuesti oma psühholoogilise tüübi kohta, eilse unenäo põhjal. Vastus kõlas:

"Selle unenäo põhjal võib oletada, et nägija kuulub loovasse ja introspektiivsesse psühholoogilisse tüüpi. Siin on mõned põhjused:

Loovus ja kunstiline väljendus: Unenäos esinevad kunstilised elemendid, nagu kunstifilmi vaatamine ja värvilise pildi joonistamine, viitavad loovusele ja kunstilisele väljendusvajadusele.

Introspektsioon ja eneserefleksioon: Nägija mõtiskleb oma tegevuste ja valikute üle, näiteks miks televiisor on kolmandal kanalil ja mitte esimesel, ning kuidas nooremana ei olnud ta veel teatud joonistusvõtteid avastanud. See viitab introspektiivsele loomusele.

Emotsionaalne tundlikkus: Muusikavideo laul ja selle mõju nägijale viitavad emotsionaalsele tundlikkusele ja võimele sügavalt tunda ja hinnata ilu.

Kohandumine ja paindlikkus: Nägija kohaneb olukordadega, näiteks kui tindiplekk tekib, siis ta ei lase end sellest häirida, vaid kasutab seda loovalt ära, joonistades päikesekiiri.

Sellised unenäod võivad olla seotud ka isikliku kasvamise ja eneseavastamise protsessiga, kus inimene õpib tundma oma võimeid ja piiranguid ning leiab uusi viise eneseväljenduseks".

Minu kommentaar: tegelikult see joonistamine ja kunstilise filmi vaatamine on rohkem mineviku teema. Nooremana tundsin vajadust joonistada ja lapsena rääkisin, et käin öösiti Kinomaal, praegu ma oma käega joonistamise ega kunstiliste filmide vaatamise vajadust ei tunne, nagu ka unenäos ei olnud nende vaatamine igapäevane, enne vaataksin dokumentaalfilmi või muusikavideot. Uut teksti tahan küll iga päev kirjutada ja lugeda, kuigi eelistan lugeda teaduskirjandust. Loen ka peast iga päev luuletusi ja kuulan lemmiklaulude kassette. Inimesi hindan rohkem iseloomu kui välimuse järgi. Ma ei analüüsi ainult enda, vaid ka teiste loomingut.

neljapäev, september 19, 2024

Minu tugevad ja nõrgad küljed

Küsisin eilsete unenägude põhjal tehisintellektilt, mis on mu tugevad ja nõrgad küljed. Ta andis järgmise iseloomustuse:

"Tugevad küljed:

Analüütiline mõtlemine: Unenäos arstitoru kasutamine ja vererõhu mõõtmine viitab sellele, et nägija suudab keerulistes olukordades loogiliselt mõelda ja lahendusi leida.

Kohanemisvõime: Unenäos varjumine ja salakäikude kasutamine näitab, et nägija suudab kiiresti kohaneda ja leida alternatiivseid lahendusi, kui olukord seda nõuab.

Tähelepanelikkus: Detailide märkamise võime, nagu vedeliku tilkumine torust ja vererõhu mõõtmise tulemused, viitab heale tähelepanekuvõimele.

Nõrgad küljed:

Ärevus ja mure: Unenäod, kus esineb jälitamine ja varjumine, võivad viidata alateadlikule ärevusele või hirmule, mis võib mõjutada nägija igapäevaelu.

Ebamäärasus ja segadus: Arstitoru kasutamise ebakindlus ja vedeliku tilkumine võivad viidata segadusele või ebakindlusele teatud olukordades.

Vältimiskäitumine: Varjumine ja põgenemine võivad viidata kalduvusele vältida otseseid konflikte või keerulisi olukordi, selle asemel et nendega otse silmitsi seista."

Kommenteerin ärkveloleku olukordade põhjal. Kuna mõtlemine on mu lemmiktegevus, siis see on ilmselt tõesti minu tugev külg. Kohanemisvõimet mul ilmselt natuke on, leidsin eriolukorra ajal võimalusi malega edasi tegelemiseks ja listide sulgemise laine ajal listide tegevuse jätkamiseks. Tähelepanu on mul siis hea, kui ma seda suunan, kui selle automaatsusele loota, siis võin olla ka hajameelne. Ärevus ja hirm ei ole ainult alateadlik, vaid ka diagnoositud. On tõesti olukordi, mis minus ebakindlust tekitavad, ma loodan näiteks, et ei teki olukordi, kus peab kellegi elu päästma hakkama. Mõnesid olukordi ma tõesti väldin või lükkan edasi, teiste puhul olen jälle kärsitu, kiiremini tahan teha meeldivamaid asju.

Sitsiilia gambiit

inimene – arvuti
Käikude tagasivõtmisega.
1. e4 c5 2. b4 cb 3. Ob2 d5 4. ed Ld5 5. Rf3 Rc6 6. a3 Og4 7. Oe2 e5 8. 0-0 Rf6 9. ab Ob4 10. Rc3 Oc3 11. Oc3 Re4 12. Ob2 0-0-0 13. d3 Lb5 14. Lc1 Rc5 15. Vb1 La4 16. Ve1 f6 17. h3 Oe6 18. d4 Rd4 19. Od4 ed 20. Ob5 La5 21. Lb2 Lc3 22. Od3 g5 23. Lb5 Od5 24. Ve7 h5 25. Of5+ Kb8 26. Oe4 Re4 27. Vb7+ Kc8 28. Va7 Lc7 29. Vc7+ Kc7 30. Lb6+ Kd7 31. Ld4 Ke6 32. Vb6+ Ke7 33. c4 Oc6 34. Le3 Vd1+ 35. Kh2 Oa8 36. Rd4 Kf7 37. f3 Vd8 38. fe V8d4 39. Lf3 Oe4 40. Lf6+ Ke8 41. Ve6+ Kd7 42. Lf7+ Kc8 43. Ve8+ Vd8 44. Le6+ Kc7 45. Ve7+ V8d7 46. Vd7+ Vd7 47. Le4 h4 48. Le5+ Kc6 49. Lg5 Vd4 50. Lb5+ Kd6 51. c5+ Ke5 52. c6+ Vd5 53. Ld5+ ja must sai 66. käigul mati.

Muusika ja värvid

Vaatasin oma toas televiisorit. Kui olin natuke aega vaadanud, siis taipasin, et see on kunstiline film, mitte uudistesaade, sest televiisor on millegipärast kolmandal, mitte esimesel kanalil. Mõtlesin, et vahel tulebki kunstilisi filme vaadata. Olin nüüd kirjanike suvilas. Köögist tuli tuppa muusikavideo laulev naine. Laul oli nii ilus, et sundis ennast kuulama. Laul oli ilusam kui naise välimus, kuigi järele mõeldes olid mõlemad ilusad. Joonistasin sulepeaga. Sulepea tegi paberile suure tindipleki. Ütlesin, et ikka seda veel juhtub. Hakkasin plekile päikesekiiri joonistama. Kastsin sulepea otsa erinevate värvide sisse ja joonistasin nii värvilist pilti. Nooremana ma polnud selle võtte peale veel tulnud ja olin sulepea sisse pannud ainult sinist tinti. Kuigi mõnel harvemal korral olin sulepead vist juba siis värvide sisse kastnud.

kolmapäev, september 18, 2024

Salakäikudes

Olin koolimaja kolmanda korruse koridoris ja hakkasin koju minema. Aga enne anti mulle arstitoru. Ma ei teadnud, mida sellega täpselt tegema peab. Torust tilkus vedelikku välja. Panin toru vastu käeveeni, et võtta verd ja mõõta vererõhku. Rõhunäitaja oli normaalne. Läksin samal korrusel klassiruumi, kus asus arst. Ta ütles, et minu vastuvõtu aeg pidi tulema mitme päeva pärast. Vastasin, et kuna torust tilkus vedelikku välja, tulin varem. Ütlesin, et mul oli rõhunäitaja normaalne, aga ilma tilkumiseta võibolla poleks olnud. Ühel mehel, kes praegu sama meetodiga vererõhku mõõtis, tuli see väga madal.

*
Tegelesin enda varjamisega. Imestasin, et igal pool on nii paksud seinad, et salakäigud nende sisse ära mahuvad. Aga oli oht, et meid avastatakse, sest osad metsavennad suhtlesid aktiivselt välismaailmaga. Meid hakati jälitama. Põgenesin naiste sauna. Sinna ei hakanud otsijad järele tulema, vaid küsisid ainult läbi ukse, ega seal kedagi ei ole. Naised vastasid, et ei ole.

teisipäev, september 17, 2024

Venekeelne luuletus

Мужчина хотел
свой дом, не отель.
Построил свой дворец,
и это конец.

/TÄIENDUS:

Tõlked:

1.
Mees endale tellis
kodu, mitte hotelli.
Valmiski ta loss,
ja jutuga on nüüd soss.

2.
Sooviks mehel sel
oli kodu, mitte hotell.
Ehitas palee,
nüüd läbi salm on see./

Eksamiküsimus

Lugesin magistrieksamiks valmistumiseks ja pärast seda läksin eksamile. Üks õppejõud nurises, et eksam on ainult formaalsus. Mulle anti ainult üks küsimus, see käis vanaaja olümpiamängude kohta. Mõtlesin, et sellel teemal ma oskan muidu kirjutada, aga ma pole kindel, mis aastal olümpiamängud algasid, samuti ei oska ma öelda, mis oli nende lõppemise aasta. Minu pinginaaber oli Sander, mõtlesin, et vaatan tema pealt. Siis mõtlesin, et maha ei tohi kirjutada. Panin ka oma paberid ära, et ma neilt maha ei kirjutaks. Selgus, et eksami teema on hoopis vanaaja olümpiamängud ja 18. sajand. Mõtlesin, et seda ma oskan, aga paremini oskaksin ma 17. sajandit.

*
Lastele ei meeldinud eriti endast fotosid avaldada, aga vahel nad seda siiski tegid. Fotodel olid nad koos inimestega, kellest ei olnud selge, kes need on.

esmaspäev, september 16, 2024

Kooli ja vahetundi

Oli vaja kooli minna ja pidi juba varsti väljuma. Aga enne oli vaja minna vannituppa. Oli tube koristatud ja asjad olid pärast seda viltu. Enne vannituppa minekut panin asju otseks. Aga kell läks edasi ja nüüd oli juba kindel, et jään kooli hiljaks.

*
Koolis lõppes tund. Kiideti ühe klassivenna välimust, kes pidi varsti mööda kõndima. Seda kuuldes ajasin tahtmatult lihased punni. Võidi arvata, et ma teen seda meelega. Kommenteeritigi, et ma olen muutunud. Kõndisin lühikeste sammudega edasi-tagasi. Õpetaja Holts näitas, kuidas üks inimene oli tuletikkudega käitunud. Ta oli tõmmanud tikku ja polnud leeki veel ära puhunud, kui leek juba sõrme puudutas, kuigi ta oli tikul põleda lasknud lühidalt. Neljanda tiku sellest toosist oli ta tõmmanud alles mitme aasta pärast.

pühapäev, september 15, 2024

Arvutis ja koolis

Arutasin Helinaga kirja teel koos rattamatkale minemist. Küsimus oli, kas laenutada selle jaoks üks või kaks ratast. Leppisime küll mineku kokku, aga ma teadsin, et tüdrukud jätavad vahel lubadusi täitmata. Helina võis algul anda lubaduse tulla ausalt, aga pärast võis tal tuju halvaks minna ja ta võis sellepärast ümber mõelda. Minu postkastis pandi kirjadele hindeid ja mulle see ei meeldinud.

*
Istusin koolitunnis. Õpetaja rääkis kirjalikest töödest, mille me eelmises tunnis kirjutasime. Ta ütles, et kirjutati Fischerist ja veel ühel kõrvalteemal. Mõtlesin, kas siis Fischerist kirjutas kaks inimest. Ma olin ka Fischerist kirjutanud, aga nii lühidalt, et mind vist õpetaja ei mõelnud. Sellel teisel teemal olin küll pikemalt kirjutanud. Mõtlesin, et õpetaja väga ei pahandanud, siis sain vist positiivse hinde. Ma olin neljadega rahul, neli viis edasi. Nooremana oli mulle piisanud ka kolmest, aga enam ma neid ei tahtnud.

laupäev, september 14, 2024

Laagri olud

Juhtisin autot. Jätsin auto seisma, sest vastu tuli teisi autosid. Ka nemad jäid seisma. Lõpuks taipasin, et ma olen vales suunavööndis. Teistele autodele ruumi tegemiseks läksin tee ääre poole, aga mitte õigesse suunavööndisse. Teised autod pääsesid liikuma. Politsei võis mulle trahvi teha, et ma nii noorelt roolis olen.

*
Meil oli uus päevarežiim. Me jõime vedelikku uneajaga läbisegi ja palju väiksemates kogustes kui varem. Võibolla sellest sellise režiimi korral piisas.

*
Olime laagris. Siin ei kuulnud enam hommikuti äratusvilet nagu varasematel aegadel, sest kõigil oli endal mobiiltelefonis äratuskell. Ilm oli jahe ja mõtlesin panna riideid selga juurde. Oli hommik, aga ma ei teadnud, kas hommikusöögi aeg on käes. Ma ei teadnud ka, kas täna on laagri viimane või eelviimane päev. Kirjutasin unenägusid üles. Kirjutasin neid ühe karbi kaanele. Pastakas lõpetas kirjutamise, sest kaas oli rasvaste kätega nii ära hõõrutud. Keerasin kaane ümber ja jätkasin kirjutamist kaane siseküljel, sinna pastakas kirjutas. Üks vana mees püüdis kõrvalt lugeda, mida ma kirjutan. Panin vahepeal osale tekstile käe ette.

reede, september 13, 2024

Mängijate teod

Capablanca oli kirjutanud, et males tuleb teha lühike, mitte pikk vangerdus. Mõtlesin, et see on algajatele mõeldud liialdus, mõnel juhul on pikk vangerdus parem. Mõtlesin, et hakkan Capablanca partiisid läbi vaatama, kuidas ta ise on mänginud. Kui leian, siis kirjutan blogile uudise pealkirjaga "Capablanca tegi pika vangerduse".

*
Elasime nüüd uues majas. Meie korterinumber oli ühe võrra erinev kui eelmises majas. Uut korterinumbrit oli raske meelde jätta, sest vanade korterite omad olid ka meeles. Mõtlesin, et pean Helinale uue aadressi teatama, võibolla ta tahab mulle kirja saata.

*
Olin ühe suure maja koridorinurgas. Küsisin, mille jaoks seal üks lüliti on. Vastati, et seda ei tohi vajutada, muidu kustub laetuli ära. Läksin saali, kus toimus maleturniir. Vaatasin ühel laual mängitavat partiid. Seal toimusid löömised ja polnud kohe selge, kas üks pool saab materiaalse paremuse. Käes oli juba ajapuudus ja üks mängija tahtis seda kurjasti ära kasutada. Ta ei käinud nuppu kohe valitud ruudule, vaid katsus enne kiirete liigutustega ka mitu muud ruutu läbi. Vastased hakkasid üksteist järjest jõhkramalt torkima. Läksin koridorinurka tagasi ja ütlesin oletatavale kohtunikule, et kaks mängijat lasid käed käiku. Ma ei teadnud, kas ma tohin öelda, kui ma olen pealtvaataja, mitte asjaosaline. Aga kõnetatav ei olnudki kohtunik ja ta vastas mulle pahaselt, et miks ma seda talle räägin. Läksin mängusaali tagasi ja vaatasin nüüd ühel teisel laual toimuvat. Ka seal oli ajapuuduses tüli tõusmas. Üks mängija võttis taskuräti ja nuuskas sellesse vastase nina all. Ütlesin, et üks mängija nuuskas teisele näkku.

neljapäev, september 12, 2024

Ebavõrdne vahetus


arvuti – inimene
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. d4 cd 4. Rd4 Rf6 5. Rc3 g6 6. Ob5+ Rbd7 7. Og5 Og7 8. Of6 Of6 9. Rd5 Og7 10. 0-0 a6 11. Od7+ Od7 12. Ld3 0-0 13. c3 Vc8 14. a4 Ve8 15. b4 e6 16. Re3 Lc7 17. Vfc1 Oc6 18. b5 ab 19. ab Od7 20. Re2 Va8 21. Rd4 Vec8 22. Va8 Va8 23. Vb1 Va3 24. Rc4 Va2 25. Re2 Lc5 26. Rd6 Ve2 27. Le2 Ld6 28. Lf3 Lc5 29. Ld3 Lc7 30. Vd1 Oe8 31. Ld8 Ld8 32. Vd8 Kf8 33. c4 Oe5 34. b6 Ke7 35. Vd2 Oc6 36. f3 h5 37. g3 Oc3 38. Vd1 Oa5 39. c5 Ob4 40. Vc1 Od2 41. Vc2 Oe3+ 42. Kf1 e5 43. Ke2 Od4 44. Kd3 Ob5+ 45. Kd2 Kd7 46. f4 ef 47. gf Kc6 48. h4 Oc5 49. Vc1 Kb6 50. f5 gf 51. ef Oe7 52. Vh1 Od7 53. Vb1+ Kc7 54. Vf1 Oh4 55. Ke3 Og5+ 56. Kd4 f6 57. Kc4 h4 58. Vf3 Kc6 59. Kb4 b5 60. Vc3+ Kb6 61. Vf3 Od2+ 62. Kb3 Kc5 63. Vd3 Of5 64. Vd2 h3 65. Vf2 Oe6+ 66. Kb2 Od5 67. Kc3 b4+ 68. Kd3 b3 69. Kc3 f5 70. Vh2 Og2 ja valge sai 87. käigul mati. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 58 minutit 33 sekundit, mustal 1 tund 31 minutit 33 sekundit.

Enne teeleasumist

Oudekki oli minemas välismaale. Enne seda pakkus ta inimestele võimalust endaga kokku saada. Soovijaid registreeris kaks vahendajat. Kirjutasin mõlemale. Küsisin, millal on võimalik Oudekkiga kokku saada. Kui olin kirjad teele saatnud, siis mõtlesin, et ma saatsin need krüpteeritult, vahendajad ei oska neid avada. Mulle meenus, et üks vahendajatest oli maininud ka konkreetset kuupäeva, millal Oudekki inimesi vastu võtab. Aga mulle see ei sobinud, sest siis läksid kõik korraga, oleksin tahtnud kokku saada nelja silma all.

kolmapäev, september 11, 2024

Teises klubis


Käisin kolmeaastase vaheaja järel ülikooli maleklubi üritusel. Sel korral toimus see EÜS-i hoones. Mängisin kaks kellata partiid ühe välisüliõpilasega. Rääkisin temaga inglise keeles ja lõpetades kinkisin talle inglise keelde tõlgitud luuletusi. Majast lahkudes pildistasin väljastpoolt nii mängumaja kui ka selle kõrval asuvat koolimaja, kus ma lapsena õppisin.

Tolkien

Kirjutasin üleeile ajaloolisti:

Raamatupood reklaamib Tolkieni raamatut. Seoses sellega kirjutan järgmist:

1. Tolkien oli ilukirjanik, kellelt olen lugenud bakalaureuseõppe neljanda kursuse ajal raamatuid "Kääbik" ja "Silmarillion" ning magistriõppe ajal kolm köidet raamatut "Sõrmuste isand", väljaarvatud lõpust lisasid.
2. Esimesel katsel lugesin "Kääbikut" ainult ühe lause, umbes "Maa all urus elas kääbik" ja mind tüütas see kohe ära, sest sisse oli toodud järjekordne fantaasiategelane, keda polnud teistes lasteraamatutes nimetatud.
3. Otsustasin "Kääbiku" siiski läbi lugeda, kui ühes raadiosaates öeldi, et Tolkieni raamatuid on nimetatud fašistlikeks, kirjutasin parajasti fašismi kohta uurimistööd.
4. Huvi tekitas ka see, et lapsepõlvesõbra koduleheküljel oli nimetatud Tolkieni ühena tema lemmikautoritest.
5. Ilmselt "Silmarillioni" mõjul nägin ühe ärgates riimi pandud unenägudest, see seni avaldamata luuletus kõlas umbes: "Siis anti käsklus järjest loe / ja loetigi seal nimesid, / kuid peitus kohas, kus tal soe, / kes oli teinud imesid. // Siis algas viimne äramarss / ja otsitav jäi leidmata, / kui pööbel juba mööbeldas / ja valmistus ka leinama. // Üks suguvõsa sajandeid / veel tahtis ennast varjata / seal kuni kustub kindraleid / ja varjus jõudu koguda."
6. Magistriõppe ajal hoidsin aega õppetöö jaoks kokku, seetõttu lugesin "Sõrmuste isandat" ainult pühapäeviti ja ainult üks peatükk korraga.
7. Mõned Tolkieni fännid mängisid tol ajal ise tehtud mõõkadega rollimängu LARP ehk Live Action Role Play.
8. Tolkieni raamatutes on proosateksti vahel ka luuletusi, ühes olid umbes read: "Üks juhib neid, / üks leiab nad üles, / üks toob nad kokku pimeduse süles / maal, mille nimeks Mordor, / Musta Varju all."
9. Võibolla selle salmi tõlge mõjutas, et hiljuti müügile jõudnud luulekogus "Esimene poolsajand" on mul umbes read "Üks maomürk mõjub verele, / üks närviraku perele".
10. Tolkieni teostes satuvad tegelased suurtesse ohtudesse ja pääsevad üle noatera, võibolla "Silmarillionis" alati ei pääsenud.

teisipäev, september 10, 2024

Täiendustega kordustrükk

Minu raamatust "Viimsed päevad" ilmus kordustrükk. Algul arvasin, et see on üleni minu raamat, aga leidsin selle lõpust järjest uusi teiste kirjutatud tekste. Mõni tekst oli poliitiline ja mõni mitte. Lõpuks selgus, et minu kirjutatud osa on alla 50 protsendi. Mõtlesin, et ja mina panin selle veel koduleheküljele kirja enda raamatuna. Siis mulle tuli meelde, et ma ei pannud, olin kirjutanud, et minu tekst ühe pealkirjaga ilmus kogumikus teise pealkirjaga. Kumbki pealkiri polnud enam "Viimsed päevad". Teises trükis ma kirjutasin pikemalt. Esimeses trükis oli kirja pandud, mis juhtus ja milliseid hallutsinatsioone ma kuulsin, teises trükis ka see, mida ma mõtlesin. Hoidsin raamatut käes ja ütlesin, et see on kuidagi märjaks saanud. Raun võttis selle enda kätte ja ütles, et need on autori pisarad. Siis ta parandas, et nii märg ei saa raamat olla, see on optiline pete.

esmaspäev, september 09, 2024

Vanaema kolinud

Olime Paides. Vanaema ja Siiri elasid küll samal tänaval kui varem, aga teises majas. Mõtlesin neilt küsida, kes nüüd nende eelmises majas elab. Võibolla seal ei elanudki kedagi.

*
Liikvel oli marutõbi. Inimesed, kes olid sellesse nakatunud, hammustasid järjest üksteist. Lootsin, et lõpuks lõppeb kõik jälle õnnelikult ja keegi ei sure.

pühapäev, september 08, 2024

Sügismarjad


Olen näinud viimasel ajal nii linnas kui ka maal pihlakamarju, aga ei taha võõraste inimeste valdusi pildistada. Lasin joonistada midagi nähtu ainetel.

Ühel soojal septembripäeval



Täna käisin liivarannas. Parajasti sõitis mööda üks paat, milles oli kolm inimest. Paat pani laine laksuma nagu mere ääres. Meenutasin täna kõigi aastate unenägusid ja ajalooajakirjade kõigi aastakäikude sisu. Mõtlesin, mida ma küsiksin inimeselt, kes oleks nõus kõigile küsimustele vastama.

Raamatud trepikojas

Jõudsin oma trepikotta. Kuna meie korterisse ei mahtunud enam raamatud ära, olid osad neist toodud trepikotta. Mõtlesin, et nii võivad naabrid valesti aru saada, nagu oleksid need tasuta võtmiseks. Läksin trepist üles. Trepiastmed olid samuti kaetud püsti seisvate raamatutega. Edasi saamiseks laskusin vahepeal käpuli. Minu taga tuli trepist üles üks vanainimene.

laupäev, september 07, 2024

Juhe pingul

Istusime suure toa arvuti taga. Arvutis tuli lahendada üks probleem. Võtsin selleks kätte arvutihiire. Aga hiir liikus raskelt, sest selle juhtme küljes oli mingi takistus. Kui hiirest lahti lasksin, lendas see elastsusjõuga seina äärde põrandale. Üks vend tuli mulle appi. Ta küsis, kuidas saab inimene nii loll olla. Vastasin, et ühel on nägu loll, teisel on jutt loll.

reede, september 06, 2024

Kotid

Üks naine, keda ma olin vist siinkandis varem ka näinud, kõndis meie õuel koos mehega, kes tundus olevat üks ajalehtedest tuttav isik. Nad olid vist hiljuti abiellunud. Mees leidis maast ühe koti ja võttis selle kaasa, nüüd tal oli koos enda kotiga kaks kotti. Läksin seda tuppa ütlema, jättes samal ajal oma koti trepikoja ukse juurde. Aga ühed inimesed tulid mulle trepil vastu ja võisid mu koti endale võtta. Seetõttu tahtsin ruttu oma koti juurde tagasi pääseda. Toas ma ei näinudki kedagi, koti juurde tagasi jõudmiseks ütlesin öelda olevat lauset poolikuna, aga mitu korda.

*
Viimistlesin oma magistritööd. Nüüd oskasin sügavamalt mõelda, seetõttu oli mul palju ümber teha. Magistritöö kaitsmise tähtaeg oli olnud võibolla mitu aastat tagasi. Ütlesin, et kirjutan töö valmis, isegi kui seda kaitsmisele ei lubata.

neljapäev, september 05, 2024

Teravused avangus


inimene – arvuti
Ühe tagasivõtmisega lõppmängus.
1. e4 d5 2. ed Ld5 3. Rc3 Ld6 4. Rf3 Rf6 5. d4 Og4 6. h3 Of3 7. Lf3 Rc6 8. Of4 Rd4 9. Lb7 Rc2+ 10. Ke2 Le6+ 11. Kd2 Vd8+ 12. Kc2 Lf5+ 13. Kb3 Lf4 14. Ob5+ c6 15. Oc6+ Rd7 16. Rd5 Vb8 17. Rf4 Vb7+ 18. Ob7 Rc5+ 19. Kc2 Rb7 20. Vad1 e6 21. Vd3 Od6 22. Rh5 g6 23. Rf6+ Ke7 24. Re4 Vc8+ 25. Kb1 Of4 26. Vhd1 Vc7 27. Vc3 Vc3 28. Rc3 e5 29. Rd5+ Ke6 30. Rf4+ ef 31. Vc1 Kd6 32. Vc8 a5 33. Vh8 h5 34. Vf8 Ke6 35. Vb8 Rd6 36. Vb6 h4 37. Va6 Kd5 38. Va5+ Kd4 39. Va7 f6 40. Vd7 Ke5 41. Vd6 Kd6 42. Kc2 Ke6 43. Kd3 Ke5 44. f3 Kd5 45. b4 g5 46. a4 f5 47. a5 g4 48. b5 Kc5 49. a6 Kb6 50. Kd4 gf 51. gf ja must sai 67. käigul mati.

Kabekombinatsioon

Lamasin oma voodis ja vahepeal karjusin, sest ma ei olnud teiste inimeste jutuga rahul.

*
Mängisime kabet. Leidsin kombinatsiooni, et tamm lööb ühel käigul kõik vastase kõige pikemal diagonaalil olevad nupud, aga läheb seetõttu ise kaotsi. Kui sellest rääkisin, oldi minuga nõus. Aga seejärel hakkasin mõtlema, et võibolla tamm ei lähegi kaotsi, oleneb sellest, kas reeglite järgi tuleb lüia kõige suurem võimalik arv nuppe või võib valida ka väiksema nuppude arvuga löömistee.

kolmapäev, september 04, 2024

Postituste populaarsus

Ema ütles, et ma mürgitasin tee ära. Küsisin, mille ma ära mürgitasin. Olin pannud teekannu kaane klaasi peale ja valanud kaane peale vett, aga kaas oli kokku liimitud. Ütlesin, et viskame siis selle tee minema. Kuigi ema oli ise mürgitamisest rääkinud, hakkas ta seda teed koos isaga jooma.

*
Olin teinud feisbukis postituste seeria ning ei olnud saanud selle eest ühtegi laiki. Nüüd nägin, et üks võõras inimene on minu postitused kopeerinud. Mõtlesin, et laigin neid siis ise kopeeritud kujul, kuigi kopeerimist oleks võinud pidada ka varguseks. Vaatasin hämaralt kõrvallehelt neid koopiaid läbi. Neist ei olnud ka kõik laike saanud, aga üks oli saanud kolmekohalise arvu laike. Märkasin nüüd, et ka feisbuki postituste all on loendurid, mis näitavad, mitu inimest on neid postitusi näinud. Kuigi sellel postitusel oli kolmekohaline arv laike, oli selle nägijate arv neljakohaline.

teisipäev, september 03, 2024

Raamatu levitamine

Luulekogu "Esimene poolsajand" on müügil paljudes raamatupoodides, raamatukogudesse jõudmine on aeglasemalt läinud. Erinevad poed on raamatut müünud erineva hinnaga. Selle pildi lasin tehisintellektil joonistada selle peale, kui sain täna teada, et Rahva Raamat on minu raamatu hinna juba alla lasknud.

Üleeilsed õied



Emal oli üleeile väljaspool kodu teine sünnipäevapidu veel ja talle kingiti veel lilli. Need fotod on juba üleeile tehtud, aga lükkasin postituste omavahelise konkureerimise pärast avaldamise edasi.

Nimed

Andsin feisbukis Helina blogile lingi. Tegelikult ma teadsin, et Helina ei taha tähelepanu. Nüüd kõik nägid, et ta on oma blogis minu blogile viidanud.

*
Istusin ülikooliloengus. Õppejõud loetles erinevate valdkondadega seotud ajalooliste isikute nimesid. Ma ei saanud hetkel konspekteerida. Õppejõud võis selle meelde jätta ja mult eksamil neid nimesid küsida.

*
Kõndisin puuderohkel tänaval. Siin oli huvitava arhitektuuriga maju. Aga need olid sünged, sest ma teadsin, et mingi maja neist on mõrtsuka maja. Üks inimene oli kunagi teise ära tapnud, et saada hüvesid, mida nautida. Aga raske oli aru saada, kuidas ta neid nautis, kui ta teadis, et ta on mõrvas süüdi.

*
Mul oli seni olnud üks elektronmärkmik ja nüüd sain uue. Uuele oli peale kirjutatud elektrivoolu tugevus. See oli tugevam kui eelmises elektronmärkmikus, aga lootsin, et mitte tappev. Mõtlesin, kas panna uude märkmikusse samasuguseid fotosid nagu olid eelmises või mitte. Klaus uuris minu uue elektronmärkmiku käske. Uus oli keerulisem.

*
Läksin trepist Kirjandusmuuseumi ülemisele korrusele. Mäletasin uduselt, et alumistel korrustel on vist teemakataloogid ja kõige ülemisel korrusel kõikehõlmav kataloog. Üks töötaja küsis mult, mida ma otsin. Nimetasin oma uurimisteema. Töötaja küsis mult, kas ma tean, kes olid 16. sajandi maletajad. Neid oli loengus nimetatud, aga mul ei tulnud hetkel nimed meelde. Siis tuli mulle meelde üks nimi, mis oli loengus nimetamata jäänud  Leonardo. Kahtlesin küll natuke, kas ta elas 16. sajandini või suri varem.

esmaspäev, september 02, 2024

Kooliaasta ja eluaasta



Päevakeskuses oli juulis ja augustis kiirmaleturniiridega pooleteistkuuline vaheaeg, aga täna alustati uut hooaega. Teel sinna pidin marsruuti muutma, sest algas ka uus kooliaasta ja ühel koolil oli vabaõhu aktus. Päevakeskuses tähistati täna Villeri sünnipäeva. Talle kingiti lilli. Mul oli kaasas kolm eksemplari oma suvel ilmunud raamatut. Panin need laua peale ja algul mõtlesin, et lasen soovijatel ise võtta, aga kui piirduti ainult lehitsemisega, siis kinkisin ühe eksemplari sünnipäevalapsele, teise klubi esimehele ja kolmanda ajalooharidusega maletajale. Turniiril mängiti viis vooru 12 osavõtjaga ja paremad kohad said:

1. Põdersalu 4,5 punkti
2. Peebo 4
3. Parts 3,5
4.7. Haring, Liiva, Peedor ja Runnel 3

pühapäev, september 01, 2024

Sügis või suvi



Täna enne bussi peale minekut ütles arvuti, et vihma tõenäosus on vähem kui tunni pärast üks protsent, aga sadas. Sadu oli siiski nii nõrk, et ma ei võtnud vihmavarju kaasa. Enne bussi peale saamist jäi sadu järele. Tõin maalt linna kaks suvikõrvitsat.

Toru ja varras

Sõitsin linnaliini bussis. Hoidsin käega torust kinni. Vaatasin, et käsi on ühe vana naise peale liiga lähedal. Püüdsin kätt kohendada, aga ka ükski teine asend ei olnud parem.

*
Läksin maleklassi pikale turniirile. Vaatasin, et stendil varda otsas rippuvate ajalehtede keskel on ka ajalehe "Kuma" number. Püüdsin selle sealt vahelt välja võtta. Kui olin ta juba kätte saanud, ütles Karba, et ma poleks pidanud seda võtma. Pidin esimeses voorus mängima ühel esimestest laudadest. Esimese ja kolmanda malelaua vahelt võeti teine välja.