laupäev, juuli 31, 2021

Kriisid kuhjuvad

Sai põua järel lõpuks vihma maa,
kuid kliimamuutust peatada see ei saa.
Vihmametsas tänavu põud on ka
ja metsad lähevad põlema.

Kui ringi käia, on see viiruserisk,
ei ole päris head vaktisneerimist.
Kõik ei lase vaktsineerida vist.
Kas jälle peab piirama liikumist?

reede, juuli 30, 2021

Makedoonia ajalugu

Olen otsinud veel välismaa blogisid. Mõnes on avaldatud ainult 5-10 sissekannet ja siis on blogi seisma jäänud. Eile leidsin otsinguga 'Köln blogspot' korralikuma saksakeelse blogi Makedoonia ajaloo kohta. /TÄIENDUS: Arvuti mälu järgi sisestasin otsingusse ka aastaarvu 1921 mõeldud 2021 asemel./ Selle aadress on https://makedonien-geschichte.blogspot.com/ .Kirjanduse tsitaatides on ka ingliskeelseid lõike. Blogi on rühmitatud erinevateks ajalooperioodideks. Kõigepealt avanes sissekanne, kuidas Saksamaa Kölni ülikool uuris Makedoonias ühte Euroopa vanimat järve ja tegi selle põhjal järeldusi kliima ajaloo kohta.

Teiseks lugesin sissekannet Egiptuse kuningannast Kleopatrast, keda nimetati makedoonlaseks. Teatavasti 4. sajandil e.Kr. vallutas Makedoonia valitseja Aleksander Suur ka Egiptuse. Sellest ajast jäid sinna valitsema Makedoonia päritolu dünastiad (algul lühikest aega Makedoonia dünastia nimeline, seejärel kauem Ptolemaiosed) ja Kleopatra 300 aastat hiljem oskas muuhulgas makedoonia keelt. Tavaliselt tuuakse Aleksander Suure nimi ära ilma järjekorranumbrita, aga selles sissekandes mainitakse, et numbri poolest oli ta Aleksander III.

Kolmandaks vaatasin ühte sissekannet lähiajaloo osast. Selles kirjutatakse "Washington Posti" korrespondendist, kes väitis aastal 1903, et peaaegu pooled tolleaegse Bulgaaria elanikest olid makedoonlased. Türgist eralduvad rahvad tahtnud luua lõunaslaavi föderatsiooni, mis oleks olnud suurem kui hilisem Jugoslaavia, aga selle võimalike liikmetena nimetati ka rumeenlasi ja albaanlasi, kes slaavlased ei ole. Tänapäeva makedoonlased on, Aleksander Suure aegsed mitte.

Kui otsisin ingliskeelsetelt võrgulehekülgedelt tänapäeval Bulgaarias elavate makedoonlaste arvu, sain väga erinevaid tulemusi, umbes vahemikus 1500 - 750 000. Bulgaaria ei tunnistavat makedoonlasi eraldi rahvusrühmaks, vaid lugevat neid lähedasi keelesugulasi bulgaarlasteks.

Raske hinneteseis

Ilmateade lubas, et Lääne-Eesti saartel hakkab lund sadama ja päev hiljem kogu Eestis. Ema ütles, et aga vihma pole vahepeal olnud. See tähendab, et taimed ei saa juua ja osad sordid hävivad ning asemele tulevad uued.

*
Seina peal olid sildid, et tuleb hakata uuesti koroonamaske kandma. Valmistusin maski ette panema, kuigi olin vaktsineeritud. Aga teistel inimestel maske ei olnud. Vaatasin, et ühel poisil on samasugune habe nagu ühel valitsejal. Teine poiss ütles mulle, kus tänaval saab lasta habet ajada. Vastasin, et tavalises juuksuris ka saab. Ükskord mul aeti. Küsiti, kas võib ajada, ja enne kui ma keelduda jõudsin, hakati ajama.

*
Ükskord oli õpetaja kirjutanud mulle päevikusse hinneteseisu, et mul on ühes aines kõik veerandi jooksul saadud hinded kahed. Tolles vanuses õpiti halvemini kui varem või hiljem. Mul oli veerandi lõpuks kokku parem hinne tulnud, aga paranemine toimus aeglaselt. Alles järgmisel nädalal pärast märkuse kirjutamist olin paremini õppima hakkamise tõttu saanud esimese kolme. Õpetaja ütles, et paljud teised õpetajad on lollid ja osad on ka arad.

neljapäev, juuli 29, 2021

Öine kärbes

Läksin öösel kööki. Seal lendas ringi suur kärbes. Mul õnnestus ta köögist välja ajada. Aga nüüd ta lendas tubadesse, kus võis teisi magajaid segada.

*
Üks naine läks üksi basseini, et esineda striptiisiga. Ta läks basseini keskpunkti ja võttis seal riided seljast. Ümber basseini tribüünidel pealtvaatajad olid ainult mehed. Neid oli palju. Naine võttis riided seljast kiirete liigutustega, teised striptiisitegijad olid etendust venitanud. Pärast riiete seljast võtmist läks naine majja, kus ta tegi inimeste pilkude eest väljas veel hullemat asja.

*
Rabarber oli tükeldatud kahte purki. Täna pidi toimuma saun, kuhu pidi minema suurem arv erinevast soost inimesi. Üks poiss ütles, et tema saunas pikki pükse ei kanna.

kolmapäev, juuli 28, 2021

Vilistlasvõrgustiku lõpp

Saabus kiri, et ülikooli vilistlasvõrgustik lõpetab tegevuse. Kui sellega liitusin, ei teadnud ma veel, milline see on. Kujutasin ette, et midagi tuttavate listide taolist. Liitumisel küsiti, kas ma olen valmis panustama. Vastasin, et olen, arvates, et sellega nõustun kirjadele vastamisega, mida olin listides ka varem teinud. Ühtegi küsimust aga ei saadetud, vaid võrgustik pidas monoloogi. Vähemalt üks kord tuli kiri, et kuna ma olen andnud nõusoleku panustada, siis ma võiksin mingile üritusele kohale minna, aga selleks ma omateada nõusolekut andnud ei olnud. Võrgustiku kirjad ei olnud postkastist tervikuna loetavad, vaid sisaldasid linke edasi klikkimiseks, aga kogemus ütleb, et postkastist linkide klikkimine on ohtlik. Pealegi olid uudised suuremalt jaolt võõraste teaduskondade kohta, samal ajal kui ma ei jõua enda eriala kohtagi nii palju lugeda kui tahaksin. Viimases kirjas öeldi, et vilistlasvõrgustik kolib ühismeediasse üle, aga seal ma seda enam ei jälgi, sest hinnete panemisega keskkonnad huvitavad mind veel vähem.

Loengu jälgitavus

Kirjutasin raamatust lühemalt kui tavaliselt. See oli uus "Eesti ajaloo" köide. Üks mees ütles selle kohta, et see on kehv raamat. Vastasin: "Pea suu!" Kasutasin sina-, mitte teievormi, sest olin selle mehega koos saunas käinud. Mõtlesin, et võibolla ta ei kritiseerinudki mind kui toimetajat, vaid raamatu autorit. Sõitsime autoga. Ema juhtis. Mul läks jalg vastu tee äärde jäävat objekti. Ütlesin, et sain haiget, aga mitte kõvasti. Kui jalg teist korda millelegi vastu läks, ronisin auto pealt maha ja läksin oma teed. Klaus jooksis mulle järele ja küsis, kuhu ma lähen. Vastasin, et koju. Kui kodu paistma hakkas, vaatasime, et meie vannitoas on tulekahju. See võis olla tuli või tulekahju. Lisasime kiirust. Vastu tuli Lauri K. Ütlesin ka talle, et meie vannitoas on võibolla tulekahju, aga enne kohalejõudmist pole kindel.

*
Läksime koos klassikaaslastega kooli poole. Mina kõndisin ees ja teised rühmana minu järel. Minule tundus, et teised ei taha minu kõrval kõndida. Teised seletasid, et mina olen juht ja kõnnin sellepärast kõige ees. Ühel hetkel läksime mina ja tagakõndijad siiski erinevaid teid.

*
Kuulasin ülikooli loengut ja konspekteerisin. Semestri algul olid erinevad loengupidajad rääkinud segaselt, aga semestri jätkudes nende rääkimisoskus paranes. Mõtlesin, et jätan jälle kõik meelde ja saan jälle eksami viie. Aga kõige selgeks õppimise tegi raskemaks see, et mõnest loengust ma puudusin. Võis konspekti laenata või minna eksamile riskides, et kas seda küsitakse, mida ma ei tea. Piirimäe oli öelnud, et need, kellel on teadmistes lüngad, kukuvad auku. Naisõppejõud tuli ja vaatas minu konspekti. Ta rääkis, et ma olen asju valesti kirja pannud, tiitel von ei käändu. Mina jäin oma seisukohtade juurde ja ütlesin, et käändub küll. Pärast vaidlust ei suutnud ma enam loengut jälgida, mistõttu tundus, et ma siiski ei saa eksamit viit.

teisipäev, juuli 27, 2021

Male arvutivõrgus

Eile otsisin ingliskeelseid maleblogisid. Esimestes otsinguvastetes oli ainult üldsõnaline jutt, aga tahtsin vaadata mõnda partiid. Kui lisasin otsinguküsimustele ka mõned malekäigud, leidsin ühe partiidega blogi. Vaatasin sealt ühte Morra gambiidis partiid. Avanguvariant, mida ma pole ise mänginud, tundus keeruline. Aga lõpus nägin partii autorist paremini ära, et oleks olnud võimalik matt panna.

Täna mängisin Vint.ee-s kaks välkpartiid ja võitsin mõlemad. Vastasel ei olnud enne mängude algust minust väga erinev reiting, aga täna tabasid teda järjestikused materjalikaotused. Käsi liikus tal küll minu omast kiiremini.

Ainult ungari keelest

Olime ühe suure koridori kõrval ja hakkasime televiisorit vaatama. Seal algas ungarikeelne saade. See oli huvitav, et kui ma ungari keelt õppima hakkasin, põrkasin ka igal pool mujal ungari keele otsa. Seda saadet me siiski vaatama ei hakanud. Ülejäänud olid ingliskeelsed. Inglise keelt oli liiga palju.

*
Ühte väikest last huvitas ungarikeelsete sõnade tähendus. Õpetasin, et neid saab sõnaraamatust vaadata. Siis ta tahtis ka eestikeelseid sõnu ungari keelde tõlkida. Ütlesin, et sellist võimalust sellel sõnaraamatul ei ole, nii pidi tuleb vaadata internetist.

*
Mõtlesin, et ma saan inglise, saksa ja vene keelest suuremast osast tekstist sõnaraamatuta aru, aga ungari keelest veel mitte. Tahtsin ungari keelega sama kaugele jõuda. Kui vanasti oli räägitud, et võõrkeelt on võimalik ilma sõnaraamatuta lugeda, siis tundus see uskumatu, aga nüüd olin kolme võõrkeelega nii kaugele jõudnud. Meenutasin, et ungari keeles 'macska' tähendab 'kass; hobusekronu', 'patkány' 'rott; vastik inimene' ja 'tyuk' 'kana; (rumal) naine'. Mulle meenus, et ühe looma kohta käiva sõna inimese kohta käiv tähendus ei ole mul selge. Aga kui ma mõeldud sõnu veel kord mõttes kordasin, siis selgus, et seda sõna nende kolme hulgas ei olegi.

esmaspäev, juuli 26, 2021

Vankrite koostöö ja etturid

arvuti - inimene
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 Rd4 4. Rd4 ed 5. 0-0 c6 6. Oe2 Rf6 7. e5 Rd5 8. Of3 Rc7 9. d3 g6 10. Le1 Og7 11. Ra3 b5 12. Lb4 Re6 13. Rb5 Oe5 14. Ve1 Lf6 15. Rd6+ Od6 16. Ld6 Le7 17. Of4 Ld6 18. Od6 Ob7 19. a4 0-0-0 20. Ve5 f6 21. Va5 a6 22. Oe7 Vde8 23. Of6 Vhf8 24. Oe5 d5 25. Og4 Kd8 26. Kf1 h5 27. Oe6 Ve6 28. Od4 Vfe8 29. c4 Ve2 30. Vc1 Vd2 31. cd cd 32. Ob6+ Kd7 33. Vac5 Oa8 34. Vc7+ Kd6 35. Vg7 Vee2 36. Vc8 Vb2 37. Oc5+ Ke5 38. Ve7+ Kf6 1:0. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 30 minutit 25 sekundit, mustal 37 minutit.

Ebasobiv valgus

Läksin trepist alla. Vastu tuli kolm inimest. Möödumise hetkel ütles keegi neist tere. Ma ei saanud vastata, sest minu silmad selles valguses ei näinud, kes vastu tulid ja kes neist teretas. Aga arvatavasti olid need hiljuti siia trepikotta kolinud naabrid. Nüüd elas meie trepikojas üks perekond, keda oli kogu aeg märgata. Kui varem Merko ja Kristo olid elanud, siis neid ei olnud.

pühapäev, juuli 25, 2021

Vajalik konspekt

Hoiatasin kanali jääl olevaid inimesi, et esimeses klassis õpetati, et jää peale võib minna, kui see on seitse sentimeetrit paks, aga siin on see ainult viis sentimeetrit, ma mõõtsin sõrmega ära. Tegelikult olin ka ise jää peal.

*
Wc-s vesi jooksis. Ühelt mehelt küsiti, kas tema käis wc-s. Enne oli ta ise teise inimese korralekutsumiseks sama küsimuse esitanud.

*
Istusin loengus viimases reas. Loengu lõpu poole nihkusin aknale lähemale ja hakkasin ühe eemal viibiva üliõpilase konspektist lehti välja rebima, et neid endale paljundada. Mõni leht läks rebimisel liiga katki. Ütlesin, et konspekti omanik kindlasti ei luba konspekti laenata, aga ma võtan selle loomuõigusega. Lähedal istujad kordasid sõna loomuõigus, sest see polnud neile varem tuttav. Leidsin rebitava konspekti vahelt ka ühe paberi, mis oli omakorda luba küsimata minult laenatud. Ütlesin ka seda. Ma ei lugenud sellelt paberilt ühtegi sõna, aga tundsin enda käekirja ära.

*
Ühte poissi huvitas male. Ütlesin talle, kus maletrenn asub. Ta lubas sinna minna. Hoiatasin, et sinna väga palju inimesi ei mahu. Ütlesin poisile, et ta mind koroonasse ei nakataks.

laupäev, juuli 24, 2021

Tartu paigad

Nägime ühte parki. Küsisin Pillelt, kas me ükskord selles pargis peatusime. Küsisin, kas see oli Kaire ja Maire park. Pille sai vihaseks.

*
Olin ühte kohta teel. Mõtlesin, et praegu ma lähen ju sellest kaugemale, ma kõnnin hoopis kodu poole. Aga hea ongi vahepeal kodust läbi käia. Varem olin ma tahtnud unenägudes sammud vahele jätta, aga täna mulle meeldis, et iga samm on ühe kaupa tajutav.

*
Küsisin, kas Uku Masingu surma ja matuste vahel oli üks sümboolne arv päevi. Teised kahtlesid, kas see arv oli selline, aga mina olin kindel. Nad kontrollisid raamatust ja mul oli õigus. Nüüd ma enam ise täpselt ei mäletanud, mis ma olin öelnud.

reede, juuli 23, 2021

Partiidekogu ja turniirid

Vaatasin ühte maleraamatut. Selles oli avaldatud ühe endise aja maletaja partiisid. Eessõnas öeldi, et ta on natuke hullumeelne. Ühte partiid vaadates märkasin, et vastane ei löö minu nuppu naaberväljalt, vaid laua teisest otsast. See ei olnud reeglite järgi lubatud. Aga see mängija mängis teiste reeglite järgi. Laua keskel oli kanal, mida mööda ta lubas endale liikuda laua teise otsa. Olid isegi kahte pidi ristuvad kanalid. Olin mõnikümmend partiid sügavalt mõeldes läbi vaadanud, enne kui ma seda märkasin. See mängija oli mänginud üsna tugevate vastastega ja need pidid siis tema reeglitega nõus olema. Ühe partii juurde anti kommentaar, et muudetud reeglite järgi oleks teine käik veel parem. Vaatasin, et selle mängija reegleid ei ole seletatud eessõnas, vaid lühikeses eessõnale järgnevas osas ühe partiikatkendiga, mille ma olin enne vahele jätnud. Teine reegel oli, et vangerdada ka ei tohtinud. Seda ma olin enne ka mõelnud, et erinevates mängudes jäetakse järjest vangerdamata. Randviir oli raadiosimultaanides arvuti kasutamisega võitlemiseks hakanud mängima ka uut moodi reeglitega, aga kolmandat moodi. See oli selle raamatuga ühine, et vangerdada ei tohtinud. Rääkisin Svenile, et kui vangerdamine on keelatud, siis peaks mustal eelis olema. Sven oli nõus. Mina hakkasin kahtlema, et võibolla on valgel eelis. Näitasin, et kui vangerdada ei tohi, siis viib valge kuninga varjule käikudega Ke1-f2-g1. Sain sellel turniiril hea koha. Kohe pidi minema järgmisse ruumi järgmisele turniirile, aga nüüd ma olin väsinud. Sisenesin koridori, kus see ruum asus. Üks tuttav mees vaatas mind rõõmsa näoga, sest teadis, mis koha ma olin saanud. Turniiri mängijad pidid jagunema mitme ruumi vahel. Hakkasin ühes ruumis lauanumbreid kohale panema. Alustasin kõige väiksemates numbritest. Järgmises reas tahtsin kasutada suuruselt järgmisi numbreid, aga seal olid juba nendest suuremad numbrid paika pandud. Mõtlesin, et räägin sellest kohtunikuga. Paar poissi panid oma laual juba kella käima, kuigi veel ei tohtinud. Mõtlesin, et nüüd käin söömisruumis söömas. J. Lomp parajasti tuli söömast.

neljapäev, juuli 22, 2021

Külaline sünnipäevapeol

Olin kutsunud Oudekki eelmine aasta oma sünnipäevale, tänavu ta pakkus ise, et tuleb jälle. Ta tuligi kohale. Kui mult oleks küsitud, kas ma Helinat ei kutsunud, siis oleksin vastanud, et ma ei kutsunud kedagi. Oudekki küsis, kas mul üks lauamäng on. Ta ütles, et kui mul seda ei ole, võib ta selle mulle osta. Küsisin üle, mis nimega lauamäng. Tundus, et see oli meil kodus olemas, aga ma polnud seda mänginud. Nüüd kutsusin vennad televiisori ette, et hakata selle mängu tükke muude mänguasjade hulgast välja sorteerima. Seletasin, et televiisori ees ei jää kõndijatele nii ette kui puhveti ees. Oudekki pakkus, et istub lauas minu kõrvale. Isa vastas, et ta arvab, et mul ei ole sellest hea meel. Oudekki istus lauda ja naeris sellise häälega nagu lapsena. Alles lapsepõlve häält kuuldes läks mul tuju paremaks.

kolmapäev, juuli 21, 2021

New Yorgi ajalugu

Otsisin, kas on olemas New Yorgi ajaloo teemaline blogi. Selle ma ka leidsin. Kuigi tegin ingliskeelse otsingu, oli leitud blogi saksakeelne, aga mõnes lõigus läks autor inglise keelele üle. Blogi aadress on https://nygeschichte.blogspot.com/ . Lugesin kolme postitust kolmest erinevast aastast. Esimesel aastal on ilmunud sissekanne New Yorgi metroo kohta, mis sai alguse 20. sajandi esimesel kümnendil. Teisel aastal on ilmunud sissekanne maailma esimestest filmidest, mida tehti 1890. aastatel. Eelmine aasta on avaldatud sissekanne ühest tänavast, mis oli olemas juba siis, kui linn kuulus veel hollandlastele ja kandis nime Uus Amsterdam. Blogi autor ütleb külgribal, et ta peab seda blogi tööst puhkamiseks.

Pikem mäng edukam

Täna mängisin Vint.ee-s kaks partiid kasutajanimeta vastasega. Esimeses mängus kaotasin sidumiste tõttu viguri ja alistusin. Teises mängus oli mõtlemisaega kaks korda rohkem. Vastane kahis h6 viguri. Viisin partii aegamööda võidetud etturilõppmängu ja lõpuks kukkus vastasel aeg.

Eri aastate eksamid

Pidin tegema eksami. Eelmisele aastakäigule oli õppejõud kirjutaud hinded ära ilma eksamita. Tahtsin talt küsida, kas ta teeb nii ka tänavu. Ta ei pruukinud iga aasta ühte moodi teha. Ta nähtavasti teadis, et kui eelmine aasta eksamit ei olnud, siis tänavu õpitakse halvemini. Läksin eksamile klassi 302 moodi ruumi. Istusin samasse pinki Sandriga. Selja tagant Eriku juurest tuli ära Krister ja istus teisele poole Sandrit, nähtavasti tema pealt maha kirjutamiseks. Sander läks üksi istuma, et poleks mingit mahakirjutamise kahtlust. Jäin pinki üksi.

*
Oli talv. Lähenesin oma vanale kodule. Vaatasin, et ma ei tunne oma hoovi enam ära. Siis sain aru, et see polegi oma hoov, vaid kooperatiivi hoov. Vaatasin hoovi sisse. Oma hoovi ma polnud nii kergesti vaadanud, aga võibolla täna oleks tulnud seda teha.

teisipäev, juuli 20, 2021

Pikad etturiketid

inimene - arvuti
1. d4 Rf6 2. Og5 e6 3. e4 Oe7 4. e5 Rd5 5. Oe7 Le7 6. Rc3 Rc3 7. bc La3 8. Re2 d6 9. f4 Od7 10. g3 Oc6 11. Vg1 Rd7 12. Lc1 La5 13. Lb2 Rb6 14. Lb4 Lb4 15. cb a5 16. ba Va5 17. Rc3 Ra4 18. Kd2 Rc3 19. Kc3 Ke7 20. Od3 Vha8 21. Kb2 Vd8 22. c3 h5 23. a3 Ob5 24. Oe4 Oa4 25. h4 de 26. fe c5 27. Of3 cd 28. cd Vb5+ 29. Kc1 Vd4 30. Oh5 Ve5 31. Of3 Vd3 32. Od1 0:1. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 40 minutit 37 sekundit, mustal 1 tund 32 minutit 49 sekundit.

Hea seis

Mängisin arvutiga malet. Olin nupud hästi välja saanud. Vihmand ütles, et ta tahaks selle mängu lõpetada. Küsisin, kas selle pärast, et mul on liiga hea seis. Vihmand vastas, et võib küll olla. Ta kritiseeris seda, et üks ratsu laual ei ole selle komplekti oma. Mul olid komplektid üldse segamini. Ütlesin, mitut ratsut ma näen, et näidata, kui hea tähelepanu mul on. Hakkasin malenuppude kastist ratsusid välja korjama. Neid oli rohkemgi kui ma arvasin.

esmaspäev, juuli 19, 2021

Maal klõpsutamas




Täna tegin uue bussireisi maale. Ilm oli natuke jahedam kui eelmine nädal. Mõtlesin, kas võtta fotoaparaat kaasa, aga kui võtsin, siis tegin kümme fotot. Esimese tegin bussiaknast enne sõidu algust, üheksa pärast bussist väljumist. Maale sõidu bussis istus minu kõrvale mees, kelle jutust oli kuulda, et ta on tuletõrjuja. Tagasisõidu ajal istus üks poiss, kes ei rääkinud. Maal rääkisin naabriga, seoses sellega, et ta ei tundnud mind ära ja kontrollis, ega ma võõras ei ole. Tegin ka ühe telefonikõne linna, et küsida, kas on vaja kasta.

Pihkva ajalugu

Üks venekeelne blogi on üleni Pihkva ajaloo teemaline. Blogil on süstemaatiline sisukord. Viikingiaja kohta öeldakse, et sellest ajast pole kirjalikke allikaid, aga on arheoloogilised leiud. Neid on saadud nekropolidest. Seletussõnaraamat seletab, et nekropol on suur antiikaegne matmiskoht, kuigi 10. sajandit antiikajaks ei nimetata.

Keskajast on Pihkval kreml nagu Moskvalgi. Pihkva linnamüüre on korduvalt laiendatud.

16. sajandil tulid Pihkvasse Moskva kaudu itaalia ehitusmeistrid. Õigeusu ja läänekristlikud kirikud näevad teatavasti erinevad välja, aga katoliiklikust Itaaliast tulnud ehitusmeistrid on Pihkvas kirikut ehitanud.

Umbes aastal 1650 toimus Pihkvas näljamäss. Süüdistatud viiendat kolonni ja naabruses Eestis valitsenud rootslasi. Viienda kolonni mõiste tekkis minu teada seoses 1936-1939 toimunud Hispaania kodusõjaga. Ülikooli sisseastumiseksamiks õppimisest mäletan, et aastal 1656 puhkes Vene-Rootsi sõda.

Pihkvas oli ausammas Aleksander II-le kui pärisorjuse kaotajale, aga Nõukogude võimu ajal võeti see maha ja pandi lähedusse asemele ausammas Leninile, kes on ise Pihkvas viibinud. Pihkvas olevat siiani Lenini tänav ja sain aru, et ka Lenini ausammas Aleksander II oma asemel. Lenini ja Pihkva seoste kohta lugesin ka ühest eesti keelde tõlgitud raamatust ja ühelt teiselt venekeelselt võrgulehelt. Lenin elas Pihkvas aastal 1900, kui ta vabanes Siberist. Ta valis elukohaks Pihkva, mõeldes, et Peterburisse teda nagunii ei lubata, aga Leniniga seotud naist Krupskajat ei lubatud ka Pihkvasse. Tol ajal Uljanovi perekonnanimega isik tegelikult veel Lenini varjunime ei kasutanud. Pihkvas tegeles ta partei organiseerimisega, aga lahkus sealt linnast juba samal aastal, minnes ikkagi Peterburisse ja seejärel välismaale.

Üks postitus oli 20. sajandi esimese kolmandiku Pihkva kinodest. Pärast Oktoobripööret nimetati ka Pihkvas kinod ümber ja pärast ümbernimetamist neid ka suleti. Kinode arv vähenes, kuigi linna rahvaarv arvatavasti kasvas. Uue majanduspoliitika ehk nepi ajal andis keegi ühele kinole vana nime tagasi, aga sai selle eest karistada. Enne Oktoobripööret oli Pihkvas kinosid rohkem kui Tartus Nõukogude ajal.

Pihkva ei ole eestlaste jaoks juhuslik linn, vaid Pihkva järve ääres asub ka osa Eestit ja Nõukogude ajal oli Tartu ja Pihkva vahel laevaühendus. Olen varem blogis kirjutanud, kuidas olen laevaga Pihkvas käinud.

pühapäev, juuli 18, 2021

Sõnasaamist oodates

Läksin üritusele. Isa oli eelnevalt korraldajale öelnud, et ma olen ürituse teemat uurinud ja võiksin ka sõna saada. Istusin saalis ja ootasin oma sõnavõttu. Esialgu rääkisid teised. Üks noor naine kasutas oma ettekandes sõna kahesus. Saalist kaks inimest hüüdsid, et mis kahesus, üks teine sõna on parem. Nad võisid osata vahelehüiet teha sellepärast, et ma olin varem sel teemal kirjutanud. Ettekandja solvus vahelehüiete peale ja ei öelnud seetõttu enam ühtegi sõna. Hakkasid rääkima teised inimesed, aga minule ikka veel sõna ei pakutud. Istusin ühe tüdruku kõrval. Mõtlesin, et meil on liiga sarnane asend, mõlemad hoiavad lõuga laua peal. Kõned veel jätkusid, aga osad inimesed saalis tõusid juba püsti, et ürituselt lahkuda. Mõtlesin, et nüüd on viimane aeg ise sõna võtta. Hakkasin saali ette minema. Enne kui ma sinna jõudsin, kasutas parajasti kõneleja juba väljendit, et mida ta ütleb ürituse lõpetuseks.

*
Ühes majas toimus üritus. Vahepeal läksin majast välja, seisin selle ees ja toetasin selja vastu seina. Inimesi kõndis mööda. Nad võisid mõelda, et ma näen armetu välja, kuigi endale tundus, et ma olen uhkes asendis. Ainult et jääpurikad võisid pähe kukkuda. Varem olid majade juures olnud sildid "Ära seisa räästa all!" Mulle polnud veel kunagi jääpurikas pähe kukkunud.

laupäev, juuli 17, 2021

Kristeri teod

Öeldi, et umbes viis kirjandit olid üsna ühesugused, sest need olid kõik Kristeri kirjutatud. Ta kirjutas peale enda kirjandi valmis ka teiste omi, kes ise ei osanud. Mulle polnud ta kirjandi kirjutamist pakkunud, sest teadis, et ma oskan ise ka. Aga mina sain valmis ainult enda kirjandi, Krister oli võimeline neid rohkem kirjutama.

*
Mängisin arvutiga malet. Kui võitsin natuke materjali, lõpetasin mängu ja panin tehtud käigud blogisse kirja enda võiduna. Pärast proovisin pooleli jäänud kohast edasi mängida ja nüüd arvuti võitis. Mõtlesin, et kui ma kirjutasin pluss miinus üksteise peale, siis see tegelikult tähendabki lihtsalt, et sel hetkel oli mul parem seis. Võitu oleks tähendanud, kui pluss ja miinus oleks olnud üksteise järel.

*
Õpetaja Rootsi tahtis, et me näitaksime, mis meil on päevikusse kirjutatud aastaid tagasi seoses tunnist puudumisega. Mul oli tolle klassi päevik alles ja näitasin. Kord nägi ette, et vabanduse all peab olema lapsevanema allkiri, aga mina olin pannud enda allkirja. Koduteele asudes ütles Erik, et vana päeviku võib ka lihtsalt minema visata. Sidusin saapapaelu. Ühe saapa sõlmega ma polnud rahul. Tõmbasin selle paela uuesti lahti, et uuesti siduda.

*
Mulle oli tulnud ööpäeva jooksul kolm telefonikõnet. Ühest ma neist olin juba emale rääkinud. Nüüd mitu tundi hiljem tahtsin lisada, et öösel helistas Krister. Kui ema oleks küsinud, mida Krister rääkis, siis oleksin vastanud, et ütles, et ta on purjus. Tegelikult seda oli ta öelnud muuhulgas, põhiline oli tal üks konkreetsem jutt.

reede, juuli 16, 2021

Vastuse täpsus

Tegin ülikooli sisseastumiseksamit. Selleks oli hulk kaste ja igas kastis rida küsimusi. Küsisin õpetajalt, kas vastusesse tuleb kirjutada täpne aasta või piisab sajandist, et oleks kindel, et vastus on õige. Vaatasin, et tegelikult ma vist tean esimese küsimuse täpset vastust, see asi juhtus Saaremaa vallutamisega samal aastal 1227. Kirjutasin ka teiste küsimuste vastuseks täpse aasta. Õpetaja võis minu suulise jutu põhjal meelde jätta, et ma pole vastustes kindel. Ühes küsimuses taheti Saaremaa krooniku kahte nimekuju. Kirjutasin, et Saaremaal nimetati teda Nodtke ja mandril Notke. Kõndisin vahepeal klassiruumis ringi. Vaatasin, et minu koha taga istuv Krister vaatab minu põrandal olevasse kotti sisse. Ütlesin, et tõmban koti luku kinni, et Krister ei saaks minu spikrite pealt maha kirjutada.

neljapäev, juuli 15, 2021

Lapsed köögis

Ühtedel lastel oli kööki kaasa võetud kolm koera, aga need olid sõbralikud. Siis tõid nad ühe uue koera, kes tundus kurjem, vähemalt kui ma teda kartsin. Ütlesin ühele lapsele, et ta tööd teeks. Laps küsis imestunult, miks ta peab tööd tegema. Vastasin, et mitte praegu, vaid kui ta suuremaks saab. Oli õpetatud, et rääkimise ajal peab silma vaatama, seetõttu püüdsin vaadata. Aga mõtlesin, et nii pikalt vaatamist vist ka viisakaks ei peeta.

kolmapäev, juuli 14, 2021

Söökla uuendused

Läksin kooli sööklasse. Arvasin, et igal klassil on kindel vahetund, millal ta sööklas süia võib, aga mulle öeldi, et see pole enam ammu nii, nüüd võib süia iga vahetunni ajal. Mina ütlesin, et ma teadsin, et kooli kohvikus on nii. Sööklas ei pidanud enam sööma ka kindlat ette antud toitu, vaid võis valida hulga erinevate toitude vahel. Toitude valimiseks olid pikad järjekorrad. Ütlesin, et Nõukogude ajal oli selle poolest asi parem. Üks õpetaja oli nõus ja ütles, et nende järjekordade tõttu jäävad õpilased tundi hiljaks.

*
Õpetasin ühte last. Öeldi, et talle valmistab kannatusi, kui tema kehaosad pole üksteisega vastavuses. Püüdsin selle mänguasja kehaosad õigesse asendisse keerata. Aga vaatasin, et teise asja vahele pistmine ei õnnestu, muidu tuleb raamatu poogna viimane klamber köite küljest lahti. Laps istus laua taga ning õppis malet ja kabet. Saabus J. Lomp, kes imestas, et ma lapsele juba nii kõrgel tasemel õpetust jagan. Vastasin, et mina teda ei sunni.

*
Olin kitsas keldriruumis. Siin lendas paar kärbest. Mõtlesin, et need kärbsed surevad nälga, sest keldris pole neil mitte midagi süia. Aga siis vaatasin, et põrandas on praod, kust tuleb veel palju kärbseid juurde. Kui nad said sisse lennata, siis nad pidid saama ka välja lennata.

teisipäev, juuli 13, 2021

Uus kujundus

Täna mängisin Vint.ee-s ühe vastasega 1:1. Lehekülge oli uuendatud ja uue kujundusega malelaud tundus liiga väike. Esimese mängu ajal tahtsin nurgast ekraani vaadet suuremaks panna, aga kuidagi logisin ennast hoopis välja. Mängulaud jäi alles ja sekundid tiksusid edasi, aga käiku teha ega selgitust kirjutada ei õnnestunud. Kui uuesti sisse logisin, sain mängu jätkata. Ajaga ma ei kaotanud, vaid alistusin, kui mulle pandi kahvel. Teises mängus kaotasin jälle varakult materjali, aga mängisin edasi ning hakkasin materjali etturhaaval tagasi korjama ja lippu minema. Vastane ületas mõtlemisaja. Teine kord panen vast pildi suuremaks juba enne mängu algust.

Vähem laenutusi

Aastatel 2018-2020 mul autoriõiguslikke raamatuid ei ilmunud ja eelmine aasta käidi ilmselt raamatukogus vähem ka koroona tõttu. Minu teoseid laenutati aastal 2020 raamatukogudest 90 korda, mille eest mulle eraldati 16 eurot ja 27 senti.

Eesseisvad sõidud

Läksin välja kõndima. Vaatasin, et olen tulnud lühikeste pükstega, aga ilm on jahe. Tahtsin juba tuppa tagasi soojemalt riidesse panema minna, aga otsustasin, et ei lähe, kui nägin, et ma pole ainus, kes on lühikeste pükstega. Läksin suvilasse ja ei saanud sellest uuesti väljuda, sest väljas tõusis tugev tuul.

*
Tahtsin minna Tallinnasse malevõistlustele. Välkmale polnud minu lemmikmõtlemisaeg, aga Tallinnasse tahtsin minna just välkturniirile. Ma võisin kõik maleraamatud endale võtta. Leidsin raamatu ühe Tallinna turniiri kohta, mille kohta mul oli juba kodus olemas. Aga paistis, et leitud raamat oli teistsugune. Kodus oli eestikeelne ja leitu oli ingliskeelne, lisaks oli ingliskeelne paksem, sest selles oli rohkem asju sees.

*
Ühele poisile öeldi, et ta laagrist koju sõitmiseks asju kokku panema hakkaks. Poiss hakkaski tegutsema, alustades sellest, et lõi teist poissi. Mina sidusin saapapaelu. Imestati, et mul sellega raskusi on. Seletasin, et minu paelte sidumine on sellepärast raskem, et neil pole mitte kaks, vaid kolm haru.

*
Istusime peolauas. Ettekandja vahetas laual toite. Ta küsis, kas meie sööme aeglaselt või on ta ise luuser. Vastasin, et täna ma sõin küll aeglaselt.

esmaspäev, juuli 12, 2021

Kavalad ratsukäigud

arvuti - inimene
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rf3 b6 4. g3 Ob7 5. Og2 Oe7 6. 0-0 d6 7. Rc3 Rbd7 8. Ld3 0-0 9. Of4 Vc8 10. Vfc1 Rh5 11. Od2 c5 12. Rg5 Og5 13. Ob7 Od2 14. Ld2 Vb8 15. Of3 Rhf6 16. Rb5 a6 17. Rd6 cd 18. Ld4 Lc7 19. Vd1 Vfd8 20. b4 Rf8 21. c5 Vd7 22. Vac1 Vdd8 23. a3 Rg6 24. cb Lb6 25. Lb6 Vb6 26. Vc8 Vd1+ 27. Vd1 Vb5 28. Vd8+ Rf8 29. Re7+ Kh8 30. Vf8+ Rg8 31. Vg8++ Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 4 minutit 41 sekundit, mustal 1 tund 27 minutit 44 sekundit.

Kuhu teekond viis

Olin lõpetanud nõude pesemise. Isa läks magama. Tahtsin ka minna. Siis avastasin, et musti nõusid on veel. Pesin edasi.

*
Olime perega maakohas ja kõndisime kindlas suunas. Kõndisime natuke erinevaid radu ja vahepeal kadusime üksteisel silmist. Jõudsime väikelinna, kus tahtsime üles otsida linnuse. Ma osaliselt tundsin seda linna, aga teed linnuse juurde mitte. Leidsime mitusada aastat vana koolimaja, mis sarnanes natuke linnusega, aga linnus pidi olema veel vanem. Koolimajal ja linnusel võis olla ühine arhitekt. Kui pere liikmetele uuesti lähenesin, kuulsin ägedat sõnavahetust. Selgus, et vennad olid tapnud ühe suure kodulooma. Ma ei küsinud miks, võibolla see loom oli neid rünnanud. Kohalikud elanikud olid vendade peale vihased ja üks tahtis venda sellesama puuhaluga lüia, millega vend oli looma tapnud. Kiskusin puuhalu enda kätte ja istusin sellele peale. Minu istumise alt seda esialgu ära võtma ei tuldud. Räägiti, et lugu ei meeldi ka tüdrukutele, kommenteerivad ainult poisid.

pühapäev, juuli 11, 2021

Lõpetamise lõppvormistus

Õppehoones rippus stendil paber, et magistriõppe lõpetamise lõplikuks vormistamiseks tuleb käia ühes ruumis. Ma polnud seal käinud, mõeldes, et tähtsam on vast, et mul on diplom käes. Aga nüüd öeldi ka loengus, et minge sinna ruumi. Suulise ütlemise peale otsustasin minna. Selgus, et ma polnud kaugeltki ainus, kellel on seal veel käimata. Ruumis pidi magistritööd fotošopitama. See tähendas vist kontrolli, kas töös pole plagieerivaid lõike. Viisin diplomi sinna ruumi ja pidin selle hiljem tagasi saama. Ma ei olnud kindel, kas ma enam saan.

laupäev, juuli 10, 2021

Linna ja inimese nimi

Püüdsin leida dokumentaalfilmi Ungari Aba linna kohta, aga leidsin ainult 11. sajandi Ungari kuninga kohta, kelle perekonnanimi on Aba. Film asub aadressil https://www.youtube.com/watch?v=YN6O04OgDeo ja lugesin pärast ingliskeelsest vikipeediast täiendust. Ungarlased ei ole elanud ühe koha peal nii kaua kui eestlased, seevastu on nende üles kirjutatud ajalugu pikem. Filmis näidati keskaegseid vist ladinakeelseid raamatuid, keskaegseid skulptuure ja lavastatud kaadreid. Keskaegsetel lahingustseenidel ei ole nägudel suurt võitluspinget, vaid kurb ilme. Ka filmis lastud muusika tundus sama moodi kurb, kuigi üks eesti vanamuusik on öelnud, et tema jaoks ilu ei ole kurb. Skulptuurid hoiavad risti käes ette sirutatuna nagu võitlusvahendit. Kroonidest oli näha nii sakilisemat ise lapsena joonistatu sarnast kui ka teist ümaramate sakkidega. Lavastatud kaadrites näidati algul kahe inimese mõõkadega duelli, aga millegipärast siis kolmas inimene sekkus ja pildiga ei näidatud, mis edasi saab. Relvadest oli peale mõõkade näha ka vibusid. Loomadest nädati järjekordselt hobuseid.

reede, juuli 09, 2021

Keelte sarnasused

Kirjutasin arvutisse, et saksakeelne sõna graduate hääldatakse sama moodi nagu kirjutatakse. Siis tuli meelde, et see on ingliskeelne variant. Tahtsin teha parandust, et saksa keeles on see sõna gratulieren. Enne tahtsin sõnaraamatust kontrollida, kas kirjutatakse gratulieren või gratuliren. Aga sõnaraamatus seda sõna ei olnud. Tuli otsida internetist. Tuppa tuli üks poiss, kes hakkas riiulis olevate raamatute selgasid mustaks värvima. Ma ei keelanud teda, aga ütlesin, et kui kõigi raamatute selg mustaks värvida, siis ei ole nad enam üksteisest eristatavad. Poiss oli nõus. Üks poiss tahtis ise selle arvuti taha pääseda, mille taga mina istusin. Ütlesin, et ma teen enne ühe asja lõpuni. Aga mul läks see aeglaselt. Tõnu ütles, et kui mu arvuti on aeglane ja selles toimuvad muutused, siis on mul viirus. Ta hakkas viirust kõrvaldama. Alles oli mult üks viirus kõrvaldatud, juba olin uue saanud. Ema ütles, et Hennul on sada sõpra, kes maksavad tema eest kätte, kui Hennu arvutiga peaks midagi juhtuma, aga kes minu eest kätte maksab? Mõtlesin, et mul ei ole küll sõpru, aga mul on raamatute lugejad. Küsisin Tõnult, kas blogi parool tuleb ka ära muuta, kui blogis toimuvad muutused. Tõnu vastas, et tuleb. Ma ei tahtnud vahetada, sest võisin uue parooli ära unustada. Mõtlesin, mida uueks parooliks panna.

neljapäev, juuli 08, 2021

Survearendus

inimene - arvuti
1. e4 c5 2. Rf3 e6 3. d4 cd 4. Rd4 Rc6 5. Ob5 Oc5 6. Oe3 Lb6 7. Oc6 dc 8. b3 e5 9. Rf5 Of5 10. Oc5 Lc5 11. ef Rh6 12. g4 Vd8 13. Le2 Ld4 14. c3 Lf4 15. Rd2 Vd2 16. Ld2 Le4+ 17. Le2 0:1. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 47 minutit 24 sekundit, mustal 1 tund 51 minutit 21 sekundit.

Keemia kontrolltöö

Kui viidati Kristeri kirjutisele, siis Krister hüüdis, et kõik tema kirjutised on jama. Mind ajas selline lause naerma, aga püüdsin naeru varjata, sest minu selja taga istus ema, kes poleks sellise tobeduse üle naermist õigeks pidanud.

*
Sain tagasi keemia kontrolltöö. Hindeks oli kaks. Mul viimasel ajal hakkasid hinded allamäge minema. Ütlesin, et ma ei saa õppida kõiki õppeaineid korraga, pealegi keemia mind ei huvita. Näitasin tüdrukutele, et kaks pandi hoolimata sellest, et mul olid üle poole vastustest õiged. Tüdrukud läksid ütlesid selle Venele edasi. Vene vaatas tööd uuesti ja ütles, et igas vastuses on viga. Ta soovitas, et me hakkaksime vaatama telesaateid. Ütlesin, et mina otsin filme internetist, seal on neid rohkem. Valmistusin malet mängima. Sander võttis minu kontrolltöö enda kätte ja hakkas sellele kommentaare kirjutama. Ta kirjutas, et pole suurt vahet, kas vastus on 99 või 98. Algul sain aru, et ta tahab öelda, et mulle oleks võinud parema hinde panna, pärast tundus, et ta tahab välja jõuda selleni, et Venel oli õigus.

kolmapäev, juuli 07, 2021

Suvitushooaja algus




Käisin maal. Püüdsin pildistada ainult selliseid asju, mille varasemat pildistamist ei mäletanud. Jätkasin eelmisel aastal pooleli jäänud raamatu lugemist. Algul verandal päikse ja naabrite häälte käes tundus raamat raske, pärast jahedamas ja vaiksemas toas ning pikemalt süvenedes muutus tekst kergemaks. Tegin visuaalseid ja helilisi tähelepanekuid. Täna oli üks meeldivamaid bussisõite, aga koju jõudes arvati ekslikult, et mul olid suured kannatused, sest ma olin natuke higine.

Luuletus õppimisest

Algul õppisin ja pärast mõtlesin selle kohta välja luuletuse. Olin pimedas vannitoas. Kui ema tegeles väikses köögis kuivatusmasinaga, mõtlesin välja luuletuse viimase salmi:

Karu istus tooli peal
ja õppis hoolega.
Ta oli tundma õppinud
ka pahupoolega.

teisipäev, juuli 06, 2021

Magnetkaardid

Pidin ühes asutuses esitama magnetkaardi. Seal oli uus kord, et minu esitatud magnetkaardist ei piisanud. Ütlesin, et teise toon ma hiljem.

esmaspäev, juuli 05, 2021

Üle aasta hiljem

Katkestasin maleturniiridel osalemise eelmine aasta nädal enne eriolukorra väljakuulutamist, täna läksin esimest korda uuesti turniirile. Mõni turniir on vahepeal ka toimunud, aga enne vaktsineerimist ei olnud tahtmist tervisega riskida. Kodus olen vahepeal siiski iga nädal treeninud ja täna läksid võistlused hoolimata unehäiretest edukalt. Tulemused olid:

1. Parts
2. Runnel
3. Viller

Kokku oli 6 osavõtjat ja 5 vooru, mõtlemisaeg oli 10 minutit. Kohal viibisid ka kohtunik ja üks pealtvaataja. Tegin ka fotosid:







*
Enne turniirile minekut mängisin selle mõtlemisaja harjutamiseks arvutiga. Esimesel katsel oli mul lõppseisus enamettur, aga aeg kukkus ära. Pärast ühe käigu tagasivõtmist kaotasin nii aja kui ka seisuga. Pärast teist tagasivõtmist panin vastasele mati. See mänguvariant käis nii:

1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 a6 4. Oc6 dc 5. 0-0 f6 6. d4 Og4 7. c3 Of3 8. Lf3 ed 9. Vd1 c5 10. Oe3 d3 11. Of4 c4 12. Rd2 g5 13. Og3 h5 14. h4 gh 15. Oh4 b5 16. e5 Oe7 17. ef Of6 18. Ve1+ Kf7 19. Vad1 Kg7 20. Of6+ Rf6 21. Lg3+ Kh7 22. Ve6 Vg8 23. Lf3 Kg7 24. Vde1 Vf8 25. Ve7+ Vf7 26. Lg3+ Rg4 27. V7e5 Kh6 28. Ve6+ Kh7 29. f3 Rf6 30. V1e5 Lg8 31. Lh4 Lh8 32. Re4 d2 33. Rd2 Kg7 34. Vg5+ Kf8 35. Vg6 Re8 36. Vh6 Vh7 37. Lf4+ Kg8 38. Vhg6+ Vg7 39. Vh6 Vh7 40. Lg5+ Rg7 41. Vhg6 c6 42. Ve7 Vf8 43. Le5 Vf3 44. Le6+ Kf8 45. Vf6+ Vf6 46. Lf6+ Kg8 47. Lf7++ Valgel jäi 10 minutist mõtlemisajast alles 49 sekundit, mustal 3 minutit 15 sekundit.

pühapäev, juuli 04, 2021

Välkpartii lõpp

Malemänguruumis valmistuti pikaks turniiriks. Ma tegin veel muid asju. Kullamaa oli ükskord pika turniiri ajal öelnud: "Välku ei mängi!" Muidu välkmale nii palju müra ei tekitanud, aga mängijad võisid karjuma hakata. Vaatasin pealt välkpartiid Arst-Ojaste. Ojaste kahis mitu nuppu ja oli küsimus, kas ta midagi vastu saab. Aga Arst käis kuninga h-liinile, g-liin oli juba ära lõigatud ja nüüd pani Ojaste ka h-liinile tule. Arst vaatas natuke aega seisu ja siis jõudis järeldusele, et ta on mati saanud. Ütlesin, et Arst tegi ainsa kaotava käigu. Ta ise lisas, et muidu oleks saanud midagi vahele käia.

laupäev, juuli 03, 2021

"Tuna" 1/2021

„Tuna. Ajalookultuuri ajakiri“. 1/2021.

Esikohale pandud Jaan Unduski essee väärtus on, et ta annab asjadele hinnanguid, ainult et minu hinnangud on teistsugused. Undusk viitab Jaan Krossi romaanile „Kolme katku vahel“, kus peategelane taipab, et köielkõndija teda ei näe. Undusk järeldab sellest, et köielkõndija ei vaata inimestele silma, sest ta on tõusik ja autist. Mulle esseest romaani meeldetuletust lugedes tundus siiski, et Kross tahtis öelda hoopis, et köielkõndija ei näinud päikesevalguse käest hämarasse kirikutorni sisse. Ja kui nägigi, siis ütleb vanasõna ikkagi: tee tööd töö ajal, aja juttu jutu ajal. Köielkõndija peab keskenduma tasakaalu hoidmisele, mitte kellegi silmade imetlemisele. Võibolla ta vabal ajal imetleb ka silmi. Ja võib ka olla, et ta teeb seda isegi töö ajal, aga silmi on rohkematel inimestel ja ta ei saa kogu linnarahvale korraga silma vaadata.

Tõusikuks ja autistiks korraga nimetamine ei sobi hästi kokku, tõusik on pigem vaimselt terve inimene, tervisehäiretega inimestel on karjääri tegemine raskendatud, kuigi autist võib mingis konkreetses kitsamas valdkonnas väga edukas olla. Aga kahtlane, kas just köielkõndimises. Ajakirjas „Akadeemia“ on igal juhul suuremad asjatundjad kirjutanud, et autistidel on normaalsest kohmakamad liigutused. Nad ei pruugi saapapaela sidumist selgeks õppida.

Vaimselt liiga tervele inimesele võivat valmistada kannatusi, kui talle silma ei vaadata, sest ta mõtleb ehk, et silmad on kõige ilusamad ja nende vaatamine on seetõttu kõige viisakam. Psüühikahäiretega inimest silmad häirivad ja ta mõtleb, et viisakam on mõnda paremasse kohta vaadata. Fotol võib ta vaadata ka silmi, sest foto ei saa kallale tulla.

Undusk arvab, et Kross on ise parem kui tema romaani kõrvaltegelane, sest laveeris Nõukogude võimu ajal nagu köielkõndija, aga hoidis ka Balti ketis Unduskil käest kinni. Minu jaoks seostub Balti kett poliitiliste nõudmiste, mitte käepuudutusega.

Enn Küngilt on numbris kaks kaastööd. Rootsi aja teemalises artiklis ta erinevalt Unduskist hinnanguid ei jaga, aga huvitavamalt on kirjutatud Aleksander Loidi nekroloog, kus ta seda teeb. Mäletan, et Mertelsmann on minu koostatud raamatut kritiseerinud, aga Aleksander Loit kirjutas samast raamatust kiitvamalt. Küng ütleb nüüd, et Loit oli üldse heatahtlik arvustaja, isegi liiga heatahtlik.

Arvustajad tulid meelde ka lugedes Tiit Noormetsa allikapublikatsiooni Stalini ajast. Mulle on suulised ja kirjalikud arvustajad kord soovitanud joonealuseid märkusi rohkem ja kord vähem kirjutada. Pajur seminaritööd parandades ja „Sirbi“ arvustaja Carlyle’i tõlkest kirjutades arvasid, et kõige kuulsamaid nimesid teab lugeja ise ka. Mul oli põhimõte kommenteerida lihtsalt kõiki nimesid. „Tunas“ allikapublikatsioonide rubriigis seletatakse lihtsaid asju sageli. Seekord panin aga tähele, et just lihtsamaid asju ongi seletatud. President Trumani ehk iga ajalooüliõpilane enam ei mäleta, aga Päts peaks olema tuttav kõigile ja Varesest oli ühes hiljutises numbris terve kaastöö. Aga isikud, kes ei ole avaliku elu tegelased ja vajaksid ehk rohkem tutvustamist, on joone all kommenteerimata jäetud.

„Tuna“ artiklite osas tavaliselt nii palju asju ei seletata, aga Mari-Leen Tammela erandkorras seletab, kus asub Sahhalini saar. Nõukogude ajal elanud peaksid seda vast mäletama, kuigi mäletan ka, et koolis oli geograafia tundmise keskmine tase minu omast halvem, eksisid ka õpetajad. Artikli teema on siiski Eesti saar või laid, millel on erinevaid nimekujusid. Artiklis eelistatakse varianti Kesselaid, aga kui ma seal aastal 1983 käisin, siis ütlesime Kessulaid. Artikkel kinnitab mälestust, et Nõukogude ajal elas seal vaid majakavahi pere, Eesti ajal oli asustus suurem, aga kaaluti elanike minema saatmist ja sunnitöövangla asemele tegemist.

Mihkel Truman kirjutab välisõppejõud Cederbergi tülidest kohalike eestlastega. Välisõppejõudude ja eestlaste vaheliste tülide teemat on ajalooajakirjades ka varem esinenud. Truman võtab seisukoha, et antud tülis oligi rohkem süüdi eestlane Sildnik. Seda lugedes meenus, kuidas H. Runnel on arvanud, et Eestis väliseksperte liigselt kuulatakse. Luuletuses Eesti Komitee tegevusest olid tal umbes read: „Väisab Eestit väärt turist, / juhatise pääjurist.“

Mängu näitamine

Läksin maleklassi. Hakkasin näitama Reile mälu järgi oma hiljutist partiid. Panin lauale ainult neid nuppe, mis olid käinud algseisust kaugemale. Ütlesin ka, et ülejäänud nupud on algseisus. Olin lükanud keskjoonele c-liini etturid, aga olin tahtnud liigutada nende asemel d-liini omi. Lükkasin need vea parandamiseks c-liinilt d-liinile. Ütlesin, et ma ikka ei mäleta seda partiid. Lõpetasin näitamise.

reede, juuli 02, 2021

Neli tüdrukut

Jürgen I. tahtis kokku leppida, millal minuga malet mängida. Ta rääkis, nagu oleksin ma nüüd nii tugev, et tal olevat raske vastu saada. Ta oletas, et ma tahan mängida mustadega, aga eelistasin valgeid. Hakkasime mängima kokkulepitud ajal minu kodus väikses köögis. Jürgen pakkus enne esimest käiku viiki. Võtsin viigi vastu.

*
Olin hambaarsti juures. Hambaarstiks oli minu psühhiaater, sest ta tegi rohkem kui ühte tööd korraga. Ta pani kirja umbes kakskümmend oletust, mis haigus mul hammastel võib olla, ja saatis mind nende oletustega teise arsti juurde, kes pidi kindlaks tegema, milline haigus täpselt. Olin arvanud, et hambahaigused puudutavad peamiselt hambaid, aga ravisaalis oli üks naine, kellel oli hambahaiguse tõttu ka käsi mädanenud. Ta rääkis, et ta võtab rohtu, aga see ei aita, tal on kogu aeg halb olla. Istusin enne teise arsti juurde minekut ühe laua taha, et paberid haiguseoletustega kilekotti panna. Laua peal oli üks paber. Küsisin ühelt mehelt, kas paberil on minu joonistatud pilt. Mees vastas, et tema joonistatud ei ole. Ütlesin, et kui ei ole pilti ammu näinud, siis ei mäleta, kas see on enda joonistatud. Tegelikult tundsin stiili järgi ära, et see peab minu joonistatud olema. Kui jõudsin teise arsti juurde, pahandas ta, et ma hilinesin, tema oli tahtnud juba tööpäeva lõpetada. Seletasin, et panin oletusi kilekotti. Mul oli vist suust kaks hammast väljakukkumise tõttu puudu, aga seda ma ei hakanud ütlema. Varem oli mulle öeldud alati, et mul on head hambad, aga nüüd ütles arst, et mu hammaste tervis on halb. Nägemisega oli mul sama moodi, et varem seda kiideti, aga nüüd oli see halb.

*
Olin Kaunase puiesteel oma maja tagaukse juures. Ukselohku tuli kaks paari tüdrukuid. Ühed neist olid tuttavamad, teistel oli laiem naeratus. Libistasin ennast kõrgenduse otsast alla. Võis jääda mulje, et tüdrukutega rääkimiseks, kuigi rääkima ma ei hakanud. Veeretasin Kristeri tabletitopsi kaugemale ja tabletid tulid topsist välja. Krister hakkas neid otsima.

neljapäev, juuli 01, 2021

Sõnadeõppe hooaeg

Ungari keele õpe on aeglaselt edasi läinud, aga viimasel ajal olen püüdnud keeleõpet intensiivistada. Olen varem välja kirjutanud hulga sõnu, millest suurem osa ei ole koos väljakirjutamisega meelde jäänud. Nüüd püian need sõnad ära õppida. Pooltel päevadel kindlal kellaajal tegelen malega ja pooltel sõnade õppimisega. Koolis õpetati, et kirjutage sõnad sõnade vihikusse tabelina välja, katke tabeli üks pool kinni ja püüdke sõnu peast vastata. Hiljem psühholoogia raamatust olen ka lugenud, et kõige tõhusam päheõppimise viis on peast üles ütlemine. Aga sellele tuginedes olen koolis õpitud meetodit täiustanud, et vahepeal ei kata kinni poolt tabelit, vaid panen kinni kogu sõnade tabeli ja kordan peast tabeli mõlemat poolt. Tundub, et nii omandab kiiremini, siis ei seostu sõnad ka nii palju kindla järjekorraga. Vahepeal tuleb küll paberile vaadata, et kontrollida, kas on kinnistatud õigesti. Ülikoolis õppisin tabelina ajaloo daatumeid ja nimesid. Siis ma kogu tabeli sulgemise meetodit ei kasutanud, aga sain ka poole tabeli sulgemisega kursusekaaslastest rohkem stipendiumi. Keele selgeks saamiseks peaks minema millalgi ka sõnade õppimise juurest lausete moodustamisele. Aga praegu on mul eesmärk kõik välja kirjutatud sõnad ära õppida. Ka tähtsamaid grammatika tabeleid võiks peast teada, neid ei olegi palju.