kolmapäev, august 31, 2022
Tõlkimise eksam
Kangilaski ja Gorbatšov
Kirjutasin ajaloolisti:
Eile lugesin "Postimehe" võrguväljaandest uudiseid
kunstiajaloo õppejõu Jaak Kangilaski ja Nõukogude Liidu presidendi Mihhail
Gorbatšovi surma kohta. Kangilaski kohta meenuvad mul järgmised asjad:
2. Tegin ülikoolis Kangilaskile kaks eksamit ja ühe arvestuse.
3. Kui kirjutasin kirja õppejõududelt saadud tagasiside kohta, jäi üks Kangilaski ütlus vahele, nähtavasti sellepärast, et õpinguraamatus tulid kahe kunstiajaloo õppejõu eksamid järjest.
4. Üldõppe loengukursuses rääkis Kangilaski erinevatest kunsti definitsioonidest ja ütles, et muuseumi omanik otsustab, mida ta kunstiks peab.
5. Eesti uuema kunsti loengukursuses pidas osa loenguid Kangilaski ise ja osadesse loengutesse kutsus külalisesinejaid.
6. Kui läksin selle aine eksamile, olin ma millegipärast ainus selle eksami tegija, kõik teised ruumis viibijad tegid mingit muud eksamit.
7. Kolmandaks tegin Euroopa uuema kunsti eksami, mille puhul Kangilaski hoiatas ette, et eksamil tuleb piltide äratundmise küsimus, seetõttu joonistasin loengutes slaidide kohta skeeme.
8. Kangilaski ütles, et kes vastust üldse ei tea, see ärgu midagi kirja pangu, huupi vastamine jätab halva mulje.
9. Vanema kunsti eksameid tuli teha veel Vaga raamatu abil, aga viimase eksami ajaks oli ilmunud Kangilaski enda raamat, mis oli huvitavamalt kirjutatud.
10. Ükskord saadeti ajaloolisti Kangilaski valimisreklaam ja sain pahandada sellega vaidlemise eest, teisel korral ise poliitiliste reklaamide saatmise eest.
11. Ühe konverentsi vaheajal istusin Püssirohukeldris Kangilaskiga samas lauas ja ajasin temaga juttu.
12. Kangilaski aitas toimetada ühe "Eesti ajaloo" köite kunstiajaloo osa, aga ei saatnud märkusi kirjalikult, vaid pidin need telefonikõne ajal kuulmise järgi üles kirjutama.
Gorbatšovi kohta meenub järgmist:
2. Gorbatšovi võimule saamisele eelnes kolme vana peasekretäri väikeste vahedega surm, hiljem kirjutati sellest ühes värsskroonikas umbes sõnadega: "Oli aeg, mil rida rauku / pandi Kremli mullaauku / kõigi oma pahedega / õige väikste vahedega".
3. Väliseestlase August Otsa raamatus oli kirjutatud umbes sama aastakümne alguses, et Eesti vabaneb, kui Nõukogude Liidus tuleb võimule noorem põlvkond, nii läkski.
4. Kritiseeritud on Gorbatšovi valitsemise varasema perioodi alkoholi vastast võitlust, aga mina olin selle poolt, sest ma olin näinud, kuidas joodik lapsevankri ümber ajab ja mulle oli alkoholi mürgisusest räägitud.
5. Gorbatšovi poliitikast on tuntumad märksõnad perestroika ehk uutmine ja glasnost ehk avalikustamine, ühes Ameerika Hääle saates väideti, et tulemas on veel kolmas sõna, mis käib kiriku ärkamise kohta.
6. Gorbatšovi ajal hakkasid toimuma rahva meeleavaldused, mõnel korral kasutati meeleavaldajate vastu jõudu nagu Tbilisis labidatega.
7. Gorbatšovi kohta kasutati hüüdnimesid nagu Gorba-Mihkel ja Gorbi.
8. Hruštšov ja Gorbatšov olid ainsad Nõukogude Liidu valitsejad kes ei olnud surmani võimul, Hruštšovi valitsusaja alguses oli lisaks mitmikvõim.
9. Aastal 2005 kirjutasin blogis lühidalt sarja "Persoon" tõlgitud Gorbatšovi elulooraamatust, selles meeldis mulle, kui kirjutati, et Gorbatšov arutas naisega kõiki loetud raamatuid.
10. Mul on riiulis rida brošüüre Gorbatšovi kõnede tekstidega endiselt läbi lugemata.
teisipäev, august 30, 2022
Avangus rünnakule
Malemäng kellaga
esmaspäev, august 29, 2022
Oletatav kirjasõbra kiri
pühapäev, august 28, 2022
Kahe loengu vahel
laupäev, august 27, 2022
Foto aastapäevaks
reede, august 26, 2022
Õunaaeg ja lõunaaeg
Ungarikeelne sõnamäng
neljapäev, august 25, 2022
Maleprogrammi käivitamine
kolmapäev, august 24, 2022
Inimesi võitsin
Kunstiajalugu ja inglise keel
teisipäev, august 23, 2022
Ratsu 4. real
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. Ob5+ Rc6 4. 0-0 Od7 5. d4 Rd4 6. Od7+ Ld7 7. Rd4 cd 8. Ld4 e5 9. Ld3 g6 10. Vd1 Rf6 11. c4 Vc8 12. b3 Rg4 13. Oa3 h5 14. Od6 Vd8 15. c5 Lc6 16. f3 Od6 17. cd Lb6+ 0:1. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 43 minutit 56 sekundit, mustal 1 tund 59 minutit 45 sekundit. Matši seis on 3,5:3,5.
Hammaste saatus
esmaspäev, august 22, 2022
Ungarikeelne riim
Haiguslood võrgus
pühapäev, august 21, 2022
Maalkäik autoportreedega
Naljade kasulikkus
laupäev, august 20, 2022
Moepõhjendus
Riigipüha unenäod
Kirjutasin magistritööd. Selleks tegin bakalaureusetööle juurdekirjutusi ja veel rohkem lühendasin seda. Jõudsin tööga lõpule. Bakalaureusetöö oli olnud 80 lehekülge ja magistritöö tuli 50 lehekülge. Mõtlesin, et loodetavasti on uues töös rohkem järeldusi, aga võibolla ma unustasin neid nii palju sisse kirjutada nagu ma kavatsesin. Mulle võidi kaitsmisel öelda, et ajaloo eesmärk ei ole poliitika tegemine. Sellele oleksin vastanud, et kõigi eesmärk ei ole, aga osadel ajaloolastel on. Kui keegi veel selle üle vaidleb, siis ma kutsun Mart Laari. Siis mulle tuli meelde, et minu töö on haridusmagistri töö pikkusega, teadusmagistri töö peaks olema pikem. Minust oleks ülikooli alustamise aasta järgi võinud saada teadusmagister, aga ma ei teadnud, kas selline õpe oli veel olemas ja kummas õppes ma olin.
reede, august 19, 2022
Madu duširuumis
neljapäev, august 18, 2022
Sünnipäev doominoga
Päiksevangis
inimesed maha matab.
Nädala seis pöördus
Asjad sillal
kolmapäev, august 17, 2022
"Ajalooline Ajakiri" 175/176
„Ajalooline Ajakiri“. 2021, 1/2 (175/176).
Triin Tark kirjutab emakeelsest kooliharidusest maailmasõdadevahelises Eestis. Tol ajal võetud põhimõte, et iga laps peab saama õppida emakeeles. Vähemusrahvuste puhul oli see ainult õigus, aga eestlaste puhul kujunes ka kohustuseks. Artiklist ei selgu, kuidas suhtuti neisse, kes olid küll Eesti kodanikud, aga elasid välismaal. 1930. aastatel eesti keele pealesurumine süvenes. Artikli autor ei tundu pidavat kõige õigemaks, et eestlastesse ja vähemusrahvustesse suhtuti erinevalt. Aga minu meelest kui eesti keel oli riigikeel, siis ta ei pidanudki kõiges vähemuste keeltega võrdne olema. Huntington ja Sorokin on näidanud, et erinevused põhjustavad konflikte, nagu koolikiusamine tabavat neid, kes teistest õpilastest erinevad, kasvõi keskmisest parema õppeedukuse poolest. Konflikte sünnitab ka erinev keeleoskus.
Artiklis esineb mõiste ’ümberrahvastamine’. Võibolla on see tsitaat omaaegsest keelest, minule tundub tänapäeva keeles siiski õigem vorm ’ümberrahvustamine’.
Anu Raudsepp kirjutab õigeusu piiskop Platoni tegevusest aastal 1918. Platon oli eestlane ja seetõttu olevat ta olnud kirikuskäijate hulgas muust rahvusest vaimulikest populaarsem. Platoni jutluse ajal olnud kirik kuulajaid puupüsti täis. Artiklis ei öelda, kui palju muul ajal inimesi kirikus käis, aga arvatavasti samuti rohkem kui tänapäeval, kuigi praeguseks on õigeusu kirik luteri kirikuga võrreldes kasvanud. Varem on räägitud, et eestlased vaatasid kultuuriliselt sakslastele alt üles ja venelastele ülevalt alla, aga tuleb välja, et nad polnud kirikus saavutanud eelisseisundit ka venelaste suhtes.
Artiklis on uus avastus, et Saksa okupatsioonivõimud lubasid vaimulikul sõjavaenlase territooriumil käia. Kui keegi üle piiri lasta, saab kaasa anda spionaaži või diplomaatia lisaülesandeid.
Ott Koor kommenteerib aruannet Petserimaa kohta aastast 1927 ja trükib selle uuesti ära. Aruandele on kommentaare lisanud eesnime tähte pidi välja toodud S. Sommer. Võibolla ma sain valesti aru, aga mulle tundus, nagu artikli autor ei teaks, kes S. Sommer on. Teda polnud joone all erinevalt mõnest teisest nimest seletatud ja üks lause artiklis tundus viitavat tausta mitteteadmisele. Mina olen kirjutanud ülikooli esimesel kursusel õppejõud Võime piirimaade poliitika loengukursuse raames referaadi „EELK materjalid Samuel Sommeri fondis“. Ilmselt on artiklis juttu sellest samast Sommerist.
Artiklis kirjutatakse tolleaegsete Petserimaa Nõukogude-meelsusest. Varem olen ma lugenud vanast Petserimaa lehest Vene valgete emigrantide komitee tegevusest. Ka ajakirjas uue artikli järel tulevas vanas dokumendis on juttu nii valgetest kui ka punastest venelastest. Aga tõenäoliselt mõnele venelasele oleks nii valge kui ka punane Venemaa olnud Eesti rahvusriigist parem.
Toivo Kikkas arvustab Eesti sõjaajaloo teemalist artiklikogu. Arvustaja arvab, et artiklite autorite nimed on nii kuulsad, et ei vaja tutvustamist. Ma loen ajalugu süstemaatiliselt, aga mulle siiski mõni mainitud nimi ei tundunud üldse tuttav ja vähemalt ühe kohta ei tulnud muud peale nime meelde.
Marten Seppel on kirjutanud nekroloogi Aleksander Loidi kohta. Ta viitab Loidi arvamusele, et humanitaarias on artikkel parem kui paks raamat. Ma siiski kahtlen selles. Kui ma lugesin hiljuti Zweigi mälestusi, oli mul lõpetades nii raamatu alguse kui ka lõpu kohta piisavalt meeles, et mitte kokkuvõtet kirjutama hakates eelnevalt märkmeid üle lugema hakata, aga praegu lõpetatud „Ajaloolise Ajakirja“ puhul lugesin märkmed üle, et tuletada meelde, mis teemal artikleid eespool oli.
Teele Saar kirjutab 19. sajandi laevandusest. Artiklit lugedes mõtlesin, et on vastandatud meremehi ja maarotte, aga ilmselt firmat juhtiv laevaomanik või meremehe perekonnaliige ei pruugi merel käia.
Esikaanel on pilt laevast, millel tõuseb korstnast suitsu ja on ka mastid, aga mastide küljes pole purjeid. Mastidest on kasu nii palju, et nende tippudes lehvivad lipud.
Kuumus ja kaotused
Rongisõit sõja ajal
teisipäev, august 16, 2022
Nuppude mängutulek
1. e4 c6 2. d4 d5 3. e5 Of5 4. Rf3 e6 5. Oe2 c5 6. Oe3 c4 7. 0-0 Rc6 8. b3 b5 9. Rc3 b4 10. Rb1 c3 11. Ob5 Lb6 12. Oc6+ Lc6 13. a3 a5 14. ab ab 15. Va8+ La8 16. Rh4 Re7 17. g4 Og6 18. f3 h5 19. Og5 hg 20. Oe7 Oe7 21. Rg6 fg 22. Ld3 Vh6 23. Lb5+ Kd8 24. fg Kc7 25. Vf7 Kd8 26. Lb6+ Ke8 27. Le6 Lb7 28. Vg7 Ld7 29. Vg8++ Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 59 minutit 32 sekundit, mustal 1 tund 35 minutit 56 sekundit. Inimene juhib matši 3,5:2,5.
Punker ja maja
esmaspäev, august 15, 2022
Pilk kellale
pühapäev, august 14, 2022
Eriarvamused kirjandiga
laupäev, august 13, 2022
Koroona-eelsed märkmed
International Review of Social History. Volume 64, issue 1, April 2019. Loetud leheküljeni 92.
Täna juba viidatud ajakirja järgmist numbrit lugesin ülikooli raamatukogu remondi ja 2020. a. koroona eriolukorra vahelisel ajal. Tegin vaheaja juba enne eriolukorda, et vahepeal tõlkida samas lugemissaalis ungarikeelseid materjale, aga nüüd pole kavas enam selle numbri lugemisega jätkata. Märkmeid on rohkem kui varasema numbri kohta, seetõttu tsiteerin neid lühendatult:
„ /…/ Sisukorrast vaatasin, et selle ajakirja geograafia on laiem kui Uusaja Ajakirjal. Esimene artikkel oli kohe Uus-Meremaa maooridest. /…/ ka nüüd lugema hakatud artikli autor nimetab ennast marksistiks. Kui ta peab seda vajalikuks öelda, siis jääb ikkagi võimalus, et kõik selle ajakirja autorid marksistid ei ole. /…/ Ka nüüd loetud artikli autor otsib just seda, mis on halvasti. Herder oleks võibolla kiitnud, et maooridel on huvitav keel nagu kõigil rahvastel, indiaaniromaanidest olen indiaanlaste kiitmist lugenud, aga nüüd lugesin maooride kiitmise asemel nende rõhujate halvustamist. Eurooplased küll ongi pärismaalastele liiga teinud. Aga ei saa siiski öelda, et marksistid on suurimad rõhutud rahvaste sõbrad, eestlasi on marksistid rõhunud. Eesti iseseisvuse taastamist toetasid kapitalistid, mitte kommunistid. /…/
Kirjutati maooride streikidest. Mõtlesin, et rohelisena võin ma kliimastreike ka pooldada. Aga kliimastreik peaks olema suunatud tarbimise vähendamisele, osad streigid on mõeldud palga suurendamise nõudmiseks, mis suurendaks ka tarbimist. Võibolla roheliste streigid on mõnes mõnes mõttes ka tarbimise nimel, et maailma saaks kauem tarbida. /…/
Alustasin teist artiklit, mis rääkis soolisest ebavõrdsusest Lõuna-Aafrika Vabariigis. Selle ajakirja lugemiseks valimise esialgne põhjus oli sotsioloogia ja sotsiaalajaloo võrdlemine. Jõudsin järeldusele, et selle ajakirja sotsiaalajalugu on vasakpoolsem kui Sorokini sotsioloogia. Sorokin tahtis revolutsioone ära hoida, aga ajakirja seni loetud artiklid tahaksid justkui revolutsioonide puhkemisele kaasa aidata. /…/
Artikli autorile on tähtis rassiline ja sooline võrdsus. Kui eri soost inimestele makstakse erinevat palka, nimetab ta seda diskrimineerimiseks, aga kõigi võrdsuse vormide eest ta ei võitle. /…/
Jõudsin ka kolmanda artikli alguseni, mis on taas sarnases stiilis. /…/ Kuna see ajakirjanumber on ise ideoloogiline, ei saa seda ka erapooletult kommenteerida. /…/
Täna lugesin huvitavamat kohta kui soolise võrdõiguslikkuse nõudmine, kirjutati kolonialismist, mille kohta võib öelda, et see on eestlasi ka puudutanud. Artikli autor ei too ainult enda seisukohti, vaid viitab ka autoritele, kes on öelnud midagi kolonialismi kaitseks. Mõned arvavat, et mineviku kolonialismi pole vaja kritiseerida, sest minevikus olid teised väärtushinnangud kui tänapäeval. Aga kui eestlased ja indiaanlased vallutajatele vastu hakkasid, kas polnud siis juba tol ajal erinevaid seisukohti? /…/“
Märkmed aastast 2016
International Review of Social History. Volume 61, part 1, april 2016. Cambridge University Press. Loetud leheküljeni 18.
Seda ajakirjanumbrit
jõudsin enne ülikooli raamatukogu remonti üks kord lugemissaalis lugemas käia,
pärast remonti otsustasin sama numbriga mitte jätkata. Toon tol ajal tehtud
märkmed sajaprotsendiliselt ära:
„Selles ajakirjas
on väliskaanel pealkiri väikeste tähtedega, aga sisekaantel suurtega. See
tähendaks justkui, et ajakiri ise harrastab punkstiili, aga teistsuguse stiili
harrastajad peavad kirjutama tema nime teistes väljaannetes suurte tähtedega.
Erinevalt mõnest konservatiivsemast väljaandest kasutatakse artiklis ka sõna „mina“.
Sisukorrast loetud teemade hulgas on selliseid, millest räägitakse praegu Vikerraadio
ajaloosaadetes – mingi rahvusrühma esindajad ümberasujatena mingil teisel maal.
Seega võib sotsiaalajalugu keskenduda ka rahvustele, mitte ainult klassidele.
Kaanel väiksed tähed sümboliseerivad võibolla seda, et kirjutatakse väikestest
inimestest või et ajakiri ise on väike osa ühiskonnast. Toimetuskolleegiumi
hulgas on esindajad nii Venemaalt, Iisraelist kui ka Austraaliast. See tundub
olevat seni raamatukogus loetud ajakirjadest kõige vasakpoolsem. Viidatakse sellisele
autorile nagu Hobsbawm, lisades ise, et ta on kuulunud kommunistlikusse
parteisse. Mulle oli Hobsbawmi raamat huvitav, aga üks arvustaja pahandas, et
miks kommunisti teos eesti keelde tõlgiti. Ajakirja järgi olid aastad 1914–1945
ajaloos kriisiaastad. Minu meelest oli Eesti iseseisvusaeg Eesti ajaloo tippaeg
ja kriis oli okupatsioon. Ajakirjas kirjutatakse marksistlikust raamatust
Inglise töölisklassi kujunemise kohta. Viidatakse sellele, et marksiste oli Külma
sõja ajal ka Lääne-Saksamaal. Oluline märksõna ajakirjas on veel feminism.
Kokkuvõtted on prantsuse, saksa ja hispaania keeles.“
reede, august 12, 2022
Elektrooniline malekarjäär
Hinded läbi elu
neljapäev, august 11, 2022
Lõppmängu ettearvamatus
1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 g6 4. 0-0 Og7 5. c3 Lb6 6. Oc6 dc 7. d4 cd 8. cd Og4 9. Rc3 Of3 10. Lf3 Od4 11. Vd1 Rf6 12. b3 Lb4 13. Od2 Lc5 14. Vac1 La3 15. Vc2 Lc5 16. Vdc1 Lh5 17. Lh5 Rh5 18. Oh6 Vd8 19. g4 Rf6 20. Og7 Vg8 21. Of6 Of6 22. Vd1 Vd1+ 23. Rd1 h5 24. h3 Kd7 25. Vd2+ Ke6 26. f3 Ke5 27. Vd7 Vb8 28. Kf2 a5 29. Re3 b5 30. Va7 b4 31. Rc4+ Kf4 32. Va5 c5 33. Va7 Og5 34. Re3 Oh4+ 35. Ke2 Kg3 36. gh gh 37. Rf5+ Kh3 38. Rh4 Kh4 39. Va5 Vc8 40. Kf2 Kg5 41. Kg3 h4+ 42. Kg2 Kf4 43. Va7 Ve8 44. Vc7 Va8 45. Vc5 Va2+ 46. Kh3 Kf3 47. Vc4 f6 48. Vb4 Va1 49. Kh2 Va2+ 50. Kh3 Va1 51. Kh2 Va2+ 52. Vb7 Vb2+ 53. Kh3 Vb1 54. Kh2 e5 55. Vb4 Vb2+ 56. Kh3 Vb1 57. Kh2 Kf4 58. Kh3 Vh1 59. Kg2 Vb1 60. Kh3 Vh1+ 61. Kg2 Vd1 62. Kh3 Kf3 63. Kh2 Vd2+ 64. Kh3 Vd1 65. Kh2 Vb1 66. Kh3 Vh1++ Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 6 minutit 2 sekundit, mustal 1 tund 58 minutit 55 sekundit. Inimene juhib matši 3,5:1,5.
kolmapäev, august 10, 2022
Saabumas on õunaaeg
Mul oli eelmine nädal plaanis pühapäeval maale sõita, aga loobusin peavalu tõttu. Arvati ka, et iga pühapäev bussid nii tühjad ei ole kui üle-eelmine nädal, siis olevat aktiivsemad inimesed muusikaüritusel olnud. Täna pea ei valutanud ja käisin maal ära. Maakohas väljusin bussist samas peatuses oma ühe keskkooli aegse õpetajaga ja rääkisin temaga mõned laused. Suvila aias läks täna kõige rohkem aega maast õunte korjamisele. Ühe õuna sõin ära, üheksa pildilolevat panin linna toomiseks kotti ning pool ämbrit tooremaid või mädanenumaid viskasin minema. Maale sõidu bussis tegin uusi visuaalseid tähelepanekuid ja tagasisõidu bussis mõtlesin klassikaaslastest.
Ungari "Rahulaul"
teisipäev, august 09, 2022
Hiline magistrant
esmaspäev, august 08, 2022
Vannitoa suunas
pühapäev, august 07, 2022
Nüüdisaja probleemid
laupäev, august 06, 2022
Vastane Hiinast
reede, august 05, 2022
"Eilne maailm"
Stefan Zweig. „Eilne maailm. Eurooplase mälestused“. Tõlkinud Jaan Kross. 288 lehekülge. Tallinn, „Eesti Raamat“ 1988.
Alustasin seda raamatut esimest korda keskkooli ajal, aga siis jäi pooleli. Varasemast lugemisest mäletan teisest raamatust ka Zweigi novelle Waterloo lahingu ja vanglas malega tegelemise kohta. Praegu lugesin Zweigi mälestusteraamatut uuesti sellepärast, et nii Zweig kui ka Masaryk on olnud Austria-Ungari kodanikud.
Olen sellele raamatule ka varem mälu järgi viidanud, nagu oleks Zweigi mälestustes Esimese maailmasõja eelsest Austria-Ungarist idealiseeritud pilt. Uuel lugemisel märkasin, et erinevatele tolleaegsetele nähtustele annab ta siiski erineva hinnangu. Nagu ma õigesti mäletasin, kiidab Zweig küll tolleaegset stabiilset rahakurssi, aga oma kooliajaga ta nii rahul ei ole. Kool olnud liiga range ja liiga igav, mälestusi kirjutades ei mäleta Zweig enam ühegi oma õpetaja nägu ega nime. See ei tähenda, et Zweigi mälu oleks igas mõttes halb, sest kooli ajal enda valikul loetud ilukirjandusteoseid mäletab ta rida-realt. Ka õpetajad õpetasid talle kirjandusajalugu, aga Zweig eelistas lugeda enda ja oma sõprade maitse järgi uuemaid teoseid.
Zweigi meelest on pärast Esimest maailmasõda sõjaeelse ajaga võrreldes parem see, et inimesed panevad vähem riideid selga. Zweig usub ka seksuaalsusele eriti suurt tähtsust omistanud Freudi, kelle suhtes tänapäeva psühholoogid on kriitilisemad.
Nagu Masaryk, oli ka Zweig Austria-Ungaris vähemusrahvuse esindaja, kuigi mõlemad on tarvitanud saksa keelt. Masaryk oli tšehhi-slovaki päritolu, Zweig juudi päritolu. Masaryk tahtis juba enne Esimest maailmasõda reformida Austria-Ungarit vähemusrahvustega rohkem arvestavaks ning Esimese maailmasõja ajal asus eksiilis võitlusesse riigi lagundamise eest. Zweigil seevastu on Austria-Ungari lagunemise ja rahvusriikide tekkimise pärast kahju. Ta kirjutab, kui väga ta on natsionalismi vastu. Ta on pannud tähele, et pärast Esimest maailmasõda tekkinud väikeriikide vahel on palju piiritülisid, aga Sorokinilt olen ma lugenud statistikat selle kohta, et suurriigid on rohkem aastaid sõjas kui väikeriigid.
Masaryk ei olnud kõigi sõdade vastu, aga pidas lubatavaks ainult õiglaseid sõdasid. Zweig kuulutab ennast täielikuks patsifistiks. Ta oli nii Esimese kui ka Teise maailmasõja vastu. Seejuures oli tema meelest Teine maailmasõda veel hullem kui Esimene, sest Esimese maailmasõja ajal riigivalitsused vähemalt häbenesid sõja pidamist, aga Teise maailmasõja ajaks oli häbitunne kadunud.
Masarykile ja Zweigile meeldis mõlemale Euroopa idee. Kuigi Masaryk oli Austria-Ungari säilitamise vastu, tahtis ta pärast Euroopa riike liita. Ka Zweigi nimetab ennast raamatu alapealkirjas eurooplaseks, mitte juudiks või austerlaseks. Zweig kirjeldab oma sagedasi reise, sealhulgas kohtus ta Esimese maailmasõja ajal Šveitsis prantsuse kirjaniku Rollandiga. Zweig ei reisinud küll ainult Euroopas, vaid ka Ameerika maailmajaos.
Masarykil olid tervislikud eluviisid, ta hakkas karsklaseks ja tegeles ratsutamisega. Zweig seevastu kirjeldab, kuidas ta kooliajal tervist rikkus. Ta luges öösiti mittekohustuslikku kirjandust ja läks kooli magamatuna. Hilisemas vanuses on ta tervise hoidmise tähtsusest juba paremini aru saanud.
Kuigi Venemaa oli Esimeses maailmasõjas Masaryki liitlane, suhtus Masaryk Venemaasse kriitiliselt ja arvas, et Venemaa on Lääne-Euroopast maha jäänud. Zweigi kirjeldustest tuleb välja, et Vene kommunismi suhtus ta paremini kui Saksa natsismi. Selleks andis võibolla tema jaoks põhjust, et kommunistlikus riigis avaldati Zweigi teoseid suures mahus, aga Hitleri riigis muutus ta varsti keelatud autoriks. Zweig kirjeldab, kuidas ta käis kommunistlikul Venemaal ja teda seal suure soojusega vastu võeti. Samuti on tal head mälestused sellest, kuidas ta kohtus Nõukogude riigis soositud kirjaniku Gorkiga, kes oli Läände tervist parandama läinud, aga kodumaale tagasi igatses.
Zweig on näinud Mussolini ja Hitleri pooldajate vägivalda, samuti on tema laev peatunud Hispaania kodusõja ajal Franco pooldajate käes olnud Hispaania sadamas, aga tundub, et kommunistide hirmuteod tema silma alla ei sattunud. Talle võis meeldida Nõukogude riik rohkem ka sellepärast, et selle juhtkonnas oli algul palju juute, aga Hitler alustas juutide tagakiusamist.
Zweigile jätsid nii Mussolini, Hitleri kui ka Franco löömamehed ja sõdurid erakordselt distsiplineeritud mulje. Mulle tundub, et vähemalt Hispaanias ajas ta tegelikkuse ja kujutluse segi, sest ta ise justkui mainib, et seal oli tegemist noorsõduritega, kellele just relvad kätte anti, nii et millal nad juba distsipliini harjutada said?
Kõnelused riidehoius
neljapäev, august 04, 2022
Unenägu jõega
kolmapäev, august 03, 2022
Etturite pulbristamine
1. d4 Rf6 2. Rf3 e6 3. Og5 h6 4. Of6 Lf6 5. Rc3 Ob4 6. e4 0-0 7. e5 Ld8 8. Od3 c5 9. dc Oc3+ 10. bc La5 11. Ld2 Lc5 12. 0-0 b6 13. Vfb1 Ob7 14. Vb5 Lc7 15. Ve1 Of3 16. gf Vc8 17. Oe4 Rc6 18. Veb1 Vab8 19. f4 Ra5 20. V5b4 Rc4 21. Ld3 d5 22. ed Rd6 23. Oh7+ Kh8 24. Vd4 Vd8 25. Vd1 Rb7 26. Oe4 Vd4 27. cd Rd6 28. Ve1 Re4 29. Le4 Vc8 30. Vc1 Lc6 31. Lc6 Vc6 32. h4 Vc3 33. Kg2 Va3 34. Va1 h5 35. f3 Kh7 36. Kf2 Kg6 37. Vg1+ Kf6 38. Va1 g6 39. Kg2 Kf5 40. Kg3 Va4 41. c3 Va3 42. c4 Vc3 43. Ve1 Vc4 44. Ve5+ Kf6 45. d5 ed 46. Vd5 Va4 47. Vd6+ Ke7 48. Vd2 b5 49. Ve2+ Kf6 50. Vc2 a5 51. Vc6+ Kg7 52. Vc2 b4 53. Kf2 Va3 54. Vd2 a4 55. Vb2 b3 56. ab ab 57. Ke3 Kf6 58. Ke4 Va4+ 59. Ke3 Vb4 60. Vb1 b2 61. Kd3 Kf5 62. Kc2 Kf4 63. Kc3 Vb7 64. Vb2 Vb2 65. Kb2 Kf3 66. Kc3 Kg4 67. Kd2 Kh4 68. Ke2 Kg3 69. Kf1 h4 70. Kg1 h3 71. Kh1 f5 72. Kg1 f4 73. Kf1 f3 74. Kg1 f2+ 75. Kf1 h2 76. Ke2 h1L 77. Kd3 f1L 78. Kd4 Lf4+ 79. Kc5 Lhc1+ 80. Kb6 Lb4+ 81. Ka6 Lca3++ Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 58 minutit 39 sekundit, mustal 1 tund 14 minutit 25 sekundit. Inimene juhib matši 3,5:0,5.