pühapäev, juuni 30, 2024
Arvamused majadest
laupäev, juuni 29, 2024
Seened kändudel
Küsimused programmidele
reede, juuni 28, 2024
Koidula album
„Lydia Koidula. 1843–1886“. Koostanud: Eva Aaver, Heli Laanekask, Sirje Olesk. Ilmamaa. 368 lehekülge. Albumi on trükiks ette valmistanud kirjastus „Eesti Raamat“. Ilmumisaasta märkimata.
Raamat koosneb põhiliselt fotodest, aga on ka mõned sõnalisemad osad. Fotod on jagatud viide tsüklisse. Neli neist on Koidula elukohtade järgi Vändra, Pärnu, Tartu ja Kroonlinna kohta, viies Koidula surma järgsest ajast. Fotodel on kujutatud muuhulgas kirju ja trükitud teoseid. Osad fotod olid loetavad tänu sellele, et ostsin tänavu esimest korda eraldi prillid lugemise jaoks, osad tähed olid ka lugemisprillidega liiga väiksed.
Koidula tähtsus seisneb selles, et tema ajal oli eesti keeles kirjutajaid vähe ja veel vähem oli kirjutavaid naisi. Kui ta avaldaks oma teoseid praegu, oleks tema populaarsus arvatavasti väiksem. Raamatus kiidetakse teda väga, aga tema andekusel olid piirid. Ühe tema luulekogu käsikiri põles kogemata ära ja ma saan aru, et ta seda ei taastanud. Kui minu luulekogud ära põleksid, oskaksin ma need suuremalt osalt mälu järgi taastada. Carlyle oskas taastada ka ära põlenud proosalausetega kirjutatud paksu ajalooraamatu. Vist Koidulale mõeldes kirjutasin ükskord luuletuse, kus olid umbes read: „Kõik, mis olen maailma ajalukku lisand, / minu koristaja kamina on visand.“
Hiljuti lugesin läbi Koidula valitud luuletuste kogu ja lapsena olen näinud teleteatrist tema näidendite lavastusi. Ükskord vaatasin televiisorist ka näidendit, mille oli kirjutanud Koidula venna kohta hilisem eesti kirjanik. Minu jaoks oli see huvitav, aga see jäi lõpuni vaatamata, sest isapoolne vanaema leidis, et ei ole huvitav, kui ainult üks inimene räägib. Olen lugenud ka Mati Undi Kupra sarjas ilmunud romaani, kus mainitakse Koidula Eestisse ümbermatmist, millega tema mees romaanis rahul ei ole. Praegu läbi saadud raamatut lugedes mõtlesin, et Koidula tahtis küll kodumaa mulda maetud saada, aga ta maeti lõpuks ikkagi Tallinnasse, kus ta üldse elanud ei ole.
Koidula on tähtis ka selle poolest, et teised inimesed on teda tähtsaks pidanud. Koidula sõnadega laulu kasutati Nõukogude ajal laulupidudel keelatud Eesti hümni asendajana. Eesti hümni sõnad pärinevad Koidula isalt ja Koidula tekst on sellega sarnane, aga erinevus on, et Koidulal pole viidet Jumalale, mis poleks Nõukogude võimule sobinud. Varem loetud Salupere raamatus nimetas Koidula oma isa usku lapseusuks, mis näitab ilmselt, et Koidula oli vähem usklik. Aga ka Koidula luules esineb sõna Isa tähenduses Taevaisa ja mõnes tekstis ta väljendub, nagu ta oleks Taara-usuline. Jannsenit võiks pidada „Perno Postimehe“ järgi suuremaks kristlaseks kui „Eesti Postimehe“ järgi, aga osalt tuleneb see sellest, et „Perno Postimehel“ ta polnud omanik ja ta täitis omaniku soove.
Koidulat peeti tähtsaks ka siis, kui tema pilt pandi taasiseseisvumise ajal 100-kroonisele. Mulle oleks meeldinud rohkem, kui oleks pandud Jannseni pilt, aga ilmselt olid paljud rahul, et kujutatud oli vähemalt ühte naist ja nad oleksid tahtnud neid rohkemgi. Eesti rahatähed meeldisid mulle igal juhul rohkem kui eurod, millel on kujutatud inimeste asemel arhitektuuri.
Koidula elu ei olnud siiski kerge. Tema Väikest Luuleraamatut lugedes märkasin seal soovi surra. Seda oleks võinud veel pidada ilukirjanduslikuks võtteks, aga ta väljendab soovi surra ka nüüd loetud raamatus toodud kirjakatketes. Elu lõpul põdes ta vähki. Depressiooni sõna raamatus ei kasutata, aga mulle tundub, et tal saaks diagnoosida ka depressiooni. Koidula saab siiski aru, et tema alaealistel lastel on teda veel vaja. Elu viimases luuletuses ta väljendab soovi edasi elada.
Elu Kroonlinnas meeldis Koidulale vähem kui elu Eestis. Aga see ei tule ainult võõrkeelsest keskkonnast ja eluperioodist, sest kui ta tegi vahepeal koos mehega Kroonlinnast pika reisi Saksamaale, siis Saksamaal meeldis Koidulale küll. Ühes luuletuses on Koidula öelnud, et talle meeldib eesti keel rohkem kui võõrkeeled. Aga ta on ise vahetanud saksakeelseid kirju, hiljem on tema kirju eesti keelde tõlgitud. Soome kirjasõbrale Almbergile kirjutas Koidula eesti-soome segakeeles. Tuntud on Koidula kirjavahetus Kreutzwaldiga. Kirjavahetuse lõpul küsis Koidula oma kirjad Kreutzwaldilt tagasi. Raamatust ei selgu, kuidas see Kreutzwaldile meeldis, aga võib oletada, et tol ajal oli tagastamine psühholoogiliselt raskem kui oleks tänapäeval, sest ei olnud nii kerge koopiaid teha. Samas kui kirjeldatakse, kuidas Koidula külaskäigu ajal tabas Kreutzwaldi abikaasat armukadedushoog, võib oletada, et ilma tagastamiseta poleks need kirjad säilinud.
Koolis omandatu kummitab
neljapäev, juuni 27, 2024
Näljasurma edasilükkumine
Nelja vankri lõppmäng
Analüüs käikude tagasivõtmisega.
1. d4 f5 2. g3 Rf6 3. Og2 e6 4. Rf3 d5 5. Of4 Od6 6. Re5 Rbd7 7. Rd3 0-0 8. Od6 cd 9. Rc3 a6 10. 0-0 b5 11. a4 ba 12. Va4 Ob7 13. Ld2 Rb6 14. Vaa1 Rc4 15. Le1 Lc7 16. Rf4 Vfe8 17. b3 Rb6 18. e3 Vac8 19. Rfe2 e5 20. Ld2 Re4 21. Re4 de 22. c4 ed 23. Rd4 g6 24. Vfd1 Vcd8 25. Lc3 Rd7 26. La5 La5 27. Va5 Re5 28. Kf1 Ve7 29. Ke2 Rg4 30. h3 Re5 31. f4 ef+ 32. Rf3 Rf3 33. Of3 Of3+ 34. Kf3 Vb8 35. Vd6 Vb3 36. Vd8+ Kg7 37. Kf2 Vee3 38. Vd7+ Kh6 39. Va6 Vf3+ 40. Ke2 Vg3 41. Vaa7 Vb2+ 42. Kf1 Vc3 43. Vh7+ Kg5 44. Vae7 Vc4 45. Ve2 Vf4+ 46. Ke1 Vb3 47. Vd2 Vff3 48. Vg2+ Kf6 49. Vh2 Vbe3+ 50. Kd1 f4 51. h4 Vh3 52. Vc2 f3 53. Kd2 f2 54. Vc6+ Ve6 55. Ve6+ Ke6 56. Ke2 Vh2 57. Vb7 Kf5 58. Vf7+ Kg4 59. Vf2 Vf2+ 60. Kf2 Kh4 ja valge sai 79. käigul mati.
Mõtlev inimene
kolmapäev, juuni 26, 2024
Mulla käekäik
Malenupud ja sipelgad
Lapsena meeldis mulle sipelgapesi uurida. Leian, et nendel on malelaudadega sarnasust. Tehisintellekt joonistas pildile omal algatusel ka nööpe. Paide vanaema kodus meeldis mulle ka nööbitaldrikut vaadata. Tartus Kaunase puiesteel mängisid lapsed mängu, kus millegi lusikavarre sarnasega püüti nööpe õigesti hüppama panna.
teisipäev, juuni 25, 2024
Mänguaegsed kommentaarid
esmaspäev, juuni 24, 2024
Teine pidupäev
Numbrite kasv
pühapäev, juuni 23, 2024
Tuulevaikus ja tähistamine
Valekäiguga protokoll
laupäev, juuni 22, 2024
Edasilükkumised
Eilsed kladesissekanded
Ühel maal elas üks poiss, kes kirjutas sama moodi unenägusid üles nagu mina. Ainult et temal oli vähem unenägusid. Ta nägi tavaliselt nädalas üks või kaks unenägu. Ja internetti ei olnud veel leiutatud, seetõttu ei kirjutanud ta unenägusid üles blogis, vaid paberile. Ta ei kirjutanud üles ka kõiki unenägusid, mida ta nägi. Kui ta nägi kaks korda sarnase unenäo, siis teisel korral ei pidanud ta enam vajalikuks seda kirja panna. Ka ei kirjutanud ta üles kõige halvemaid unenägusid ega selliseid, mida ta tahtis saladuses hoida. Ta ei andnud oma unenäokirjeldusi kellelegi lugeda, aga ta arvestas, et keegi võib lugeda omavoliliselt. Tavaliselt ei lugenud ta ka ise oma märkmeid üle. Tal oli kolm poolikut vihikut. Ühte kirjutas ta üles unenägusid, teise luuletusi ja kolmandasse jutte. Ükskord kirjutas ta üles näiteks unenäo, kuidas ta leidis maast raha. Ta mõtles, et nüüd saab ta endale midagi osta. Ta ostis ühe nätsu ja natuke raha jäi veel üle. Ta pani nätsu suhu, aga ei tundnud selle maitset. Selle järgi sai ta aru, et see on unenägu. Seetõttu ta ärkas.
reede, juuni 21, 2024
Fotokarp
neljapäev, juuni 20, 2024
Tugevam kuningas
Salajane kaardimäng
kolmapäev, juuni 19, 2024
"Meie olemegi ime"
Katre Ligi. „Meie olemegi ime“. Ilmamaa, Tartu 2024. 135 lehekülge.
Ema luulekogu pealkiri on positiivses toonis, aga sees on ka palju kriitilisi luuletusi. Hiljuti ta ütles, et tema minu „Viimseid päevi“ lugedes ei saanud aru, et need oleksid nii vihased kui mina räägin. Vastasin, et need on tegelikust vihasemad. Aga ema raamatust selgub, et ta on ka ise sõjardite peale vihane.
Kui ema minuga suuliselt räägib, siis ta ütleb konkreetselt, keda ta kritiseerib. Raamatus on põhiliselt vihjed, aga ta pole rahul olnud, kui varasemate raamatute vihjetest on valesti aru saadud. Kõik lugejad ei tunnegi samu inimesi, aga saavad siiski mõelda, mis nende enda elukogemusest kõige sarnasem on.
Raamatus on ka kiitvaid tekste. Ühes luuletuses on loetletud, kes on ema lemmikluuletajad. Aga öeldud on ainult perekonnanimed, mina tean Runneli ja Viidingu nimega rohkem kui ühte autorit. Ma tean nii Juhan Viidingult kui ka Paul Viidingult häid ilukirjandusteoseid.
Viimane tsükkel on loodust kiitev. Kui ema kiidab linde, siis see tuletab meelde, et ka minu „Uneriigist“ pidas ta kõige paremaks luuletust, mis rääkis rasvatihasest ja leevikesest, vähemalt ühe muu lugeja arvamusega tema arvamus kattus. Ma olen ka öelnud, et Grenzsteini raamatust meeldis mulle kõige rohkem peatükk tuvi mõttekäiguga. Ema on liikunud samades kohtades Tartus ja Peedul, kus mina, seetõttu osa tema ja minu tähelepanekuid kattuvad. Ma olen blogi suusareportaažides samuti Anne kanali luikedest kirjutanud.
Üle ühe laua
teisipäev, juuni 18, 2024
K-küllane unenäokirjeldus
Käisin koolis, kõndisin-kõmpisin koolimajja kohalejõudmiseks. Kuna kotis küüdipiletid kõik kasutatud, kõndisin kingakandadel. Kavatsesin kasutada küüdibussi Kaunase kohta kohaleveoks, kuid kogemata kandusin Kesklinna. Käesoleva kuu komme kujutas kummatigi Kesklinnani kohalesõitu.
esmaspäev, juuni 17, 2024
Vanaaja mõtlemine
Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Kuidas tõlgendaksid neid unenägusid Uus-Assüüria preestrid: /.../"
Minu vastus: "Kuigi unenägudes esinevad mõned väiksed probleemid, leiaks siit võibolla kokkuvõttes kinnitust kuninga vägevusele. Rahvas ei tõsta mässu, kodanik ei sõida jänest, vaid pileti puudumisel kõnnib seadusekuulekalt jala. Võibolla tal läheb pileti puudumine meelest, aga kuningas on lahke ja kodanikku selle eest ei karistata. Mässu tõstmiseks ei ole põhjust, sest kuningas laseb ehitada piisavalt suuri hooneid."
Tehisintellekti vastus: "In ancient Mesopotamia, including Assyria, dreams were often regarded as messages from the gods or deities of the underworld. The interpretation of dreams was a significant aspect of their culture, and priests played a key role in deciphering these messages. Dreams that required no interpretation were considered direct revelations, while others might be symbolic and require analysis by knowledgeable individuals such as priests.
Your dreams about traveling to school and waiting at a restroom could be seen as symbolic representations of your journey through life, challenges, or decisions you face. The Assyrian priests might interpret these scenarios considering the cultural and religious context of the time.
For a more detailed understanding of how Assyrian priests might interpret such dreams, you can refer to this article on Secrets Of The Assyrian Dream Book And Dream Interpretation In The Ancient Near East1."
Minu kommentaar: "Mina oletasin, et preestrid leiaks unenäost midagi kuninga kohta, tehisintellekt arvab, et minu enda kohta. Minu enda kohta ei oleks järeldused nende unenägude põhjal nii head kui kuninga kohta, sest esimeses unenäos olen ma hajameelne ja teises teen algul valeoletuse. Aga tundub, et mõlemal juhul saan ma siiski lõpuks tõest aru. Antud linki ma ei vaadanud."
Liikumissuunad
pühapäev, juuni 16, 2024
Arvustuses öeldu kontroll
Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Milliste religioonide sümbolid esinevad nendes unenäokirjeldustes: /.../"
Minu vastus: "Maleturniir sarnaneb vanade kreeklaste olümpiamängude või vanade roomlaste gladiaatorite võitlustega. Ka ateistid on pidanud spordivõistlusi. Ka kristlikus keskaegses Euroopas olid rüütliturniirid. Male pärineb Aasiast, seda on mänginud ka keskaegsed kristlased ja 20. sajandi kommunistid.
Teises unenäos nööpnõelad tuletavad meelde Jeesuse ja hilisemate kristlaste ristilöömist. Kindla istekoha hindamine sarnaneb vanade eestlaste maausuga, kellel hiied asusid kindlas kohas ja neid ei saanud kaasa võtta. Indiaanlastel oli võibolla midagi sarnast, aga Ameerika Ühendriikide indiaanlased sunniti idast läände rändama."
Tehisintellekti vastus: "Unenäod on väga isiklikud ja nende tõlgendamine võib olla subjektiivne. Kirjeldatud unenägudes ei tundu esinevat otseseid religioosseid sümboleid, kuid mõned elemendid, nagu maleturniir või füüsikatund, võivad sümboliseerida elus ette tulevaid väljakutseid või otsuseid. Maleturniir võib esindada strateegilist mõtlemist ja konkurentsi, samas kui füüsikatund võib viidata teadmiste omandamisele või probleemide lahendamisele. Unenägude tõlgendamine sõltub paljuski unenäo nägija enda elukogemustest ja isiklikest seostest."
Minu küsimus: "Kui neis unenägudes ei ole religioosseid sümboleid, kas need sümboliseerivad siis ateistlikku mõtlemist?"
Tehisintellekti vastus: "Unenägude sisu ei pruugi tingimata peegeldada usulisi veendumusi või filosoofilisi hoiakuid, nagu ateism. Unenäod võivad olla mõjutatud paljudest teguritest, sealhulgas päeva jooksul kogetud sündmustest, mõtetest, tunnetest ja alateadlikest soovidest. Puudumine religioossetest sümbolitest unenäos ei tähenda automaatselt ateistlikku mõtlemist. Unenägude tõlgendamine on keeruline ja mitmetahuline protsess, mis võib hõlmata sügavamat isiklikku analüüsi ja eneserefleksiooni."
Minu küsimus: "Millisesse tsivilisatsiooni kuulub nende unenägude nägija?"
Tehisintellekti vastus: "Unenägude nägija tsivilisatsiooniline kuuluvus ei ole midagi, mida saab unenägude sisu põhjal kindlaks teha. Tsivilisatsioon viitab ühiskondadele ja kultuuridele, mis on arenenud keerukateks sotsiaalseteks struktuurideks ja institutsioonideks. Unenäod on isiklikud kogemused, mis on mõjutatud unenäo nägija enda elust, kultuurist ja isiklikest kogemustest. Seega, unenägude sisu ei peegelda otseselt tsivilisatsiooni, vaid pigem unenäo nägija individuaalset psüühikat ja elukonteksti."
Minu küsimus: "Milline on nende unenägude nägija elukontekst?"
Tehisintellekti vastus: "Unenägude nägija elukonteksti mõistmine põhineb unenäo sisu tõlgendamisel, mis on väga isiklik ja subjektiivne protsess. Unenäod võivad peegeldada unenäo nägija muresid, soove, hirme, eesmärke ja kogemusi. Näiteks mainitud maleturniir võib viidata konkurentsile ja saavutustele elus, samas kui füüsikatund võib sümboliseerida õppimist ja arengut. Unenägude tõlgendamine nõuab sageli põhjalikku eneserefleksiooni ja võib olla seotud unenäo nägija isiklike eesmärkide ja kogemustega."
Minu kommentaar: "Maleturniire ja füüsikatunde on elus ka päriselt olnud, seega põhinevad need unenäod mälestustel. Aga käitumine maleturniiril ja füüsikatunnis sõltub ikkagi mingist maailmavaatest."
"Tuna" 4/2023
„Tuna. Ajalookultuuri ajakiri“. 4/2023. Peatoimetaja Helen Rohtmets-Aasa. Toimetaja Madis Maasing. 160 lehekülge.
Numbris on esikohal Jüri Saare essee neljast Vene smutast ehk segaduste ajast. Esimene olnud pärast Ivan IV valitsemisaega, teine pärast 1917. a. revolutsiooni, kolmas Gorbatšovi ja Jeltsini ajal, neljas Ukraina sõja ajal. Kui neid on lähiajaloos tihedamalt, võib see näidata, et kirjutaja tunneb lähiajalugu paremini. Võib küsida, kas mongoli ikke ajal oli olukord parem või miks kutsuti varjaagid ennast valitsema.
Kirjutaja leiab kooskõlas Putini ametliku propagandaga, et Putini valitsemisaja algus oli parem. Mina nii ei leia, mina hindan Gorbatšovi ja Jeltsini aja suuremat demokraatiat ja sõnavabadust. Võibolla majanduslik stabiilsus oli Putini ajal esialgu suurem. Saar kirjutab, kuidas Venemaa ennast ülehindab. Minu teada see on üldinimlik, et ennast sagedamini ülehinnatakse kui alahinnatakse.
Amar Annus kirjutab miinus seitsmenda sajandi Uus-Assüüria raidkirjast. Ma mäletan Märt Tänava 2016. a. ülikooli vilistlaspäeva loengust, et vanad roomlased ei andnud valimislubadusi, vaid kiitsid ennast ja oma sugulasi. Ka see Uus-Assüüria kuningas kiidab ennast. Ta ei ütle, et tema sõjavägi oleks sõda võitnud, vaid tema isiklikult. Jumalaid peab ta siiski endast kõrgemateks. Aga toodud tekstist ei selgu, kas ta arvas sõjas tapetutel olevat hauatagust elu. Nagu Piiblis, nii ka selles raidkirjas saadakse unenägudes kõrgematelt jõududelt sõnumeid. Ma ei lugenud tekstist välja, kas jumalad ilmusid unenägudes ainult preestritele või kõigile unenägude nägijatele. Aga nagu mulle vestlusest tehisintellektiga selgeks sai, kui eeldada, et jumal annab endast märku sümbolitena, siis saab igast unenäost jumalate sümboleid otsida.
Maarja Hollo avaldab ja kommenteerib pagulaskirjaniku Gert Helbemäe kirju. Olen lugenud vist kolme Helbemäe raamatut – kõigepealt liiga kiires tempos raamatut munkadest, seejärel rahulikumas tempos romaani „Kägu odraokkaga“, mis rääkis vähehinnatud lauljast, kolmandaks vist samalt autorilt ühte abielurikkumise lugu, mille pealkirja ma ei mäleta.
„Tunaga“ rööbiti lugesin raamatut Koidulast, kus on toodud katkendeid Koidula ja Kreutzwaldi kirjavahetusest. Kirjavahetused võivad üksteisele sarnaneda ja mõned sarnasused olid ka nende kahe kirjavahetuse vahel. Kreutzwald kirjutab Koidulale, et Koidula on esimene inimene, kes teda mõistab. Sama moodi ütleb Helbemäe, et pole kedagi, kellega kohvikus vaimsetel teemadel juttu ajada. Nii Koidula kui ka Helbemäe küsivad oma loomingule tagasisidet.
Kommenteeritakse, et Helbemäe pidas ennast rohkem eurooplaseks kui eestlaseks. Mulle tundub selline identiteet kummaline. Ma saaks aru, kui ta peaks ennast eelkõige inimeseks või kristlaseks või läänetsivilisatsiooni esindajaks, aga Lääne tsivilisatsioon ja kristlus ei ole ainult Euroopas. Euroopaks on peetud ka Venemaad, venelaste eest ta Läände põgenes.
Roman Kasak ja Kaarel Piirimäe kirjutavad ühises artiklis Eesti-NATO suhetest. Nõukogude Liidu lagunemise järel sattunud esialgu NATO edasine vajalikkus kahtluse alla. Mõtlesin, et on kaks vastupidise sisuga ütlust. Üks on, et kui tahad rahu, siis valmistu sõjaks, teise järgi kui laval on püss, siis tuleb sellest ka pauku. Ukraina ründamist on seletatud sellega, et ta ei kuulu NATO-sse, aga Iraagi ründamist põhjendati vastupidi sellega, et tal arvati olevat massihävitusrelv, sarnasel põhjusel ähvardas Nõukogude Liitu sõjaga Kennedy.
Viidatakse Lennart Merele, kelle arvates ei oleks tohtinud Venemaa valimistel lubada kandideerida Žirinovski parteil, millel oli soov demokraatiale lõppu teha. Siin võib tekkida küsimus, kas tähtsam on demokraatia või õigusriik. Minu blogile tuli kunagi kommentaar, et demokraatiale võib demokraatlikul teel lõpu teha. Ka selle nädala ajalehes tehti ettepanek, et võiks leppida, et kõik riigid ei taha endale demokraatiat.
Ivi Tomingas fotonurgas annab ülevaate jõulude kujutamisest piltidel. Olen kuulnud kombest, et kuskil pannakse kinke kuuse alla. Meil on kuusejalg olnud põrandal, aga fotolt nägin, et kuusk võib olla ka laua peal, mõne laua alla mahuks rohkem kinke. Ma ei lugenud kokku, kas fotodel on rohkem poisse või tüdrukuid, aga mulje jäi, et tüdrukuid oli rohkem. Tüdrukuid võib olla kas rohkem pildistatud või tuletasid fotonurga koostajale tüdrukutega pildid rohkem enda lapsepõlve meelde.
Joonistus "Tuna" ainetel
Püüdsin lasta tehisintellektil joonistada üleeile läbi saadud "Tuna" numbri ainetel neljapildilist koomiksit. See käsk, mida ma olin seni kasutanud, ütles, et ta ei saa joonistada. Teine käsk küll joonistas, aga tegi nelja pildi asemel valmis ühe, küsides ülejäänute jaoks täpsemat kirjeldust, mida ma praegu andma ei hakanud.
Turniirilolek ja tundiminek
laupäev, juuni 15, 2024
Teedel, aias ja metsas
Silmaprobleemid
Ärajäämised
reede, juuni 14, 2024
Vastuolud plaanides ja hinnangutes
neljapäev, juuni 13, 2024
Viigirünnak
Ühe tagasivõtmisega.
1. e4 c5 2. Rf3 e6 3. c3 Rf6 4. e5 Rd5 5. d4 cd 6. cd Rc6 7. Rc3 Ob4 8. Od2 La5 9. Rd5 Ld5 10. Ob4 Rb4 11. a3 Le4+ 12. Kd2 Lf4+ 13. Ke1 Le4+ 14. Kd2 Lf4+ 15. Ke1 Le4+ 16. Kd2 viik.
kolmapäev, juuni 12, 2024
Õppetöö ja mäletamine
teisipäev, juuni 11, 2024
Bonn pealinnakandidaadina
esmaspäev, juuni 10, 2024
Pilt peolauast
Eile tuli üks surmateade ja täna toimus üks sünnipäevapidu. Tegin seal hulga fotosid. Kui neid aparaadist näitasin, pildistati ka mind.
Unenägu luule- ja pildiridadena
pühapäev, juuni 09, 2024
Sõit ja kohalejõudmine
laupäev, juuni 08, 2024
Vastus kahvlile
Analüüs käikude tagasivõtmisega.
1. Rf3 d5 2. g3 Rf6 3. Og2 c5 4. d4 e6 5. Re5 cd 6. Ld4 Rc6 7. Rc6 bc 8. Rc3 Oe7 9. Oe3 c5 10. La4+ Od7 11. La3 Vc8 12. La7 d4 13. Ob7 de 14. Oc8 ef+ 15. Kf2 Lc8 16. h3 0-0 17. Vad1 c4 18. e3 Oc5 19. La5 Vd8 20. g4 Oe7 21. La7 Ob4 22. Ld4 Oc3 23. bc Rd5 24. e4 Rf6 25. Kf3 Lc6 26. g5 Re8 27. h4 f5 28. Ke3 Le4+ 29. Le4 fe 30. Vd4 Rc7 31. Vc4 Rd5+ 32. Ke4 Va8 33. Vb1 Va2 34. Vb8+ Kf7 35. Vb7 Ke7 36. Kd3 Kd6 37. Vd4 Kc6 38. Vb8 Kc7 39. Vh8 Oa4 40. Vc4+ Kd7 41. Kd4 Oc2 42. Vg8 Of5 43. Vcc8 Va4+ 44. c4 Rb6 45. Vcd8+ Kc7 46. Ke3 Rc4+ 47. Kf2 Va2+ 48. Kg3 Va3+ 49. Kf4 Rd6 50. Va8 Va8 51. Va8 h6 52. Vg8 hg+ 53. hg g6 54. Vg7+ Kc6 55. Va7 Rb5 56. Va5 Kb6 57. Va1 Kc5 58. Va5 Od3 59. Ke5 Kb4 60. Va8 Of5 61. Vb8 Kc4 62. Vc8+ Kd3 63. Vb8 Rc3 64. Vb3 Kc4 65. Va3 Re4 66. Va4+ Kd3 67. Va3+ Ke2 68. Ve3+ Kf2 69. Ve4 Oe4 70. Ke4 Kg3 71. Ke5 Kg4 72. Ke6 Kg5 ja valge sai 95. käigul mati.