neljapäev, september 30, 2021

Üllatavad detailid

Lugesin oma raamatut "Viimsed päevad". See oli parem kui ma arvasin. Peast mäletasin ainult põhisisu, mis oli jama, aga nüüd nägin, et detailides on toodud palju huvitavaid mõtteid. Oudekki ei olnud selles raamatus tegelikult inimene, vaid ainult üleloomulik sümbol.

*
Näidati Teise maailmasõja tuumarünnaku tagajärgi. Inimesed olid kiirituse tõttu ebaloomulikuks kokku sulanud kehadega, aga nad veel elasid ja tegid häält.

kolmapäev, september 29, 2021

Mängukohtade tänav



Täna tuli pikema vaheaja järel uuesti kokku ülikooli maleklubi, kus mängu korraldas uus inimene. Ülemisel fotol on korporatsioonihoone, kus täna mängiti, järgmisel pildil on sellest diagonaalis üle autotee asuv hoone, milles asus 1990. aastate keskel Tartu maleklubi. Mängijaid kogunes täna rohkem kui ma arvasin. Näitasin vaktsineerimistõendi ette ja tundsin hoolimata maskist ära ühe vana vastase, kellega ma mängisingi. Turniiri täna ei olnud. Mina olen iga nädal treeninud, vastane polnud viimasel ajal trenni teinud ja võitsin teda 2:0. Keerasime kellale 15+15 minutit mõtlemisaega, aga kaks kella järjest streikisid, mistõttu tegin ettepaneku, et arvestame mängutempot umbkaudselt, kella ühe poole kukkumine mängu lõppu ei tähenda. Kella kukkumiseni siiski asi ei läinud. Päevakeskuses olen tänavu näinud vähem mängijaid kui enne koroonat, ülikooli maleklubis oli vastupidi.

Ungari bussid

Kui ma 1980. aastatel bussiga kooli sõitsin, siis tegin seda Ungari Ikarus-bussidega. Nüüd lugesin ühest Ungari ajalehest aadressilt https://www.magyarhirlap.hu/gazdasag/20210929-elektromos-ikarus-autobuszt-tesztelnek-pecsett , et Ikarus töötab vande diiselbusside asemel välja elektribusse, mis olevat odavam. Mina mäletan Ikarus-busse kollastena, artikli juures on muud värvi busside fotosid, aga kandiline kuju tundub tuttav. Elektribusse hakatakse juba katsetama. Katsesõidul saab sõita tasuta. Koroonavaktsiini enda peal katsetada laskjatele maksti ka peale, aga on võrguajalehti, mille värske number on tasuline ja arhiiv tasuta. Ühes jutuajamises arvati, et Ikarus-bussid sellepärast nii külmad olidki, et need olid soojemal maal Ungaris tehtud. Ma ei mäletanud, et neis külm oleks olnud, aga hiljem tuli meelde, et akendel jäälilled olid küll. Tegelikult Ungari filmidest on näha, et ka Ungaris sajab lund. Artikli järgi oli juba varem kasutusel elektribusse, aga need polnud veel Ungari omad.

teisipäev, september 28, 2021

Kirjanduskonverents

Lugesin aadressilt https://magyarnemzet.hu/kultura/2021/09/szerelem-es-irodalom-jarja-at-a-badacsonytomaji-lankakat tõlkeprogrammi ja originaalteksti kordamööda vaadates artiklit kirjanduskonverentsist. See oli piirideta ungari kirjanduse konverents. Üritus toimus Balatoni järve ääres, esimest korda vastavas kohas, ja arvati, et kõiki asju ei ole vaja Budapesti kokku kuhjata. Budapest on teistest Ungari linnadest võibolla veel selle võrra suurem, et koosneb Budast ja Pestist. Eesti lehes on kirjutatud, kuidas Ungaris kõik ei taha ennast soomeugrilaseks pidada, aga selles artiklis ühes lõigus teisi soomeugrilasi nimetati. Soomeugrilasi peeti ohustatuteks, sealhulgas väljaspool praeguseid Ungari piire elavaid ungarlasi. Olen lugenud, et pärast Esimest maailmasõda toimus piiri taha jäänud ungarlaste Ungari riiki ränne, praegu toimub arvatavasti ungarlaste rikkamatesse ja demokraatlikumatesse riikidesse ränne, kuigi seda ei mainitud.

esmaspäev, september 27, 2021

Valgete rahvaarv

Täna mängisin Vint.ee-s kasutajanimeta vastasega välkmalet 1:1. Mõlemad mängud lõppesid valge võiduga, mõlemal juhul oli põhjuseks materiaalne ülekaal ja musta alistumine.

Sünnipäeva kodune osa

Eile tähistati Tõnu sünnipäeva. Peol oli rohkem kui üks osa, aga ma osalesin vaid sellel, mis toimus minu kodus. Kuskil mujal oli kavas Tõnu teemaliste fotode näitamine, mille jaoks andsin fotosid nii elektroonilisel kujul kui ka paberil. Eile sain paberfotod tagasi ja elektroonilised tagastamist ei vaja. Tõnis ja Joosep mängisid omavahel malet, mina vaatasin vahepeal ungarikeelset blogi ja tüdrukud käisid laua all. Üks tüdruk mängis malenuppudega enda leiutatud mängu.

pühapäev, september 26, 2021

Kirjamehest presidendid

Václav Havel. „Keskendumisraskused. Näidend 2 vaatuses“. Tšehhi keelest tõlkinud Küllike Tohver. „Loomingu Raamatukogu“ 1989, 52 (1672). 64 lehekülge.

Tšehhoslovakkia presidendid Masaryk ja Havel tegid mõlemad enne presidendiks saamist kirjatööd. Loetud näidendist ja selle järelsõnast tuleb välja, et nagu Masaryki, huvitas ka Havelit sotsioloogia. Ainult et Havel ei saanud oma päritolu tõttu ülikoolis õppida neid aineid, mis teda kõige rohkem huvitasid.

Peeter Olesk on kritiseerinud, et raamatutes teadlastest ei ole teadlasele omast mõttepinget. Kirjanikest kõik ei pruugi nii suurt mõttepinget tunda, sest osad eelistavad kirjutada võimalikult spontaanset teksti. Haveli näidendis on juttu ka teadlase tööalasest tegevusest. Ei kirjeldata küll mõtteid, aga nendest mõtetest rääkimist. Vaheldumisi on konkreetsena ära toodud tööalase teksti dikteerimine ning meeste ja naiste vaheliste suhete küsimused. Viimased põhjustavad küll tegelaste vahel rohkem dialooge kui teadusteema. Olen mõelnud, et lasteraamatutes on palju juttu toidust, aga toitu mainitakse sageli ka selles täiskasvanute näidendis. Osalt on see midagi ulmekirjanduse sarnast. Üks teine tšehhi kirjanik olevat lasknud käibele sõna robot, Havelil on oluline asi raamatus varane arvuti.

Vaatasin „Loomingu Raamatukogu“ 50. aastapäeva registrist, et seal on nimetatud kahte Haveli raamatut. Esimene, mida ma pole veel lugenud, ilmus Praha kevade aastal 1968. Aasta lõpul ilmselt poleks enam saanud, praegu loetud raamatu saatesõna järgi Haveli raamatuid pärast seda ka Tšehhoslovakkias ei avaldatud, vaid ta oli poliitvang ja teda avaldati ainult vabas maailmas. Ühest väliseesti lehest lugesin, kuidas väliseestlased olid Tšehhoslovakkias aastal 1968 alanud reformide suhtes skeptilised, sest neid teostati kommunistide juhtimisel. „Loomingu Raamatukogust“ selgub, et samal põhjusel oli nende suhtes skeptiline ka tšehh Havel. Aga ta aktiviseerus vabadusvõitlejana Nõukogude vägede sissetulekul, selle asemel, et Eesti juunikommunistide moodi tugevama poolele minna.

Opositsiooni tähendus

Vaatasin, et olen ühe postituse pealkirjas trükivea teinud. Olin ühte kohta oma parooli kirja pannud. Mulle tuli meelde, et ekraanile ei soovitata paroole kirjutada. Lootsin sellele, et see koht, kuhu ma parooli kirjutasin, oli ise teise parooliga kaitstud. Läksin seina pealt teadet maleturniiri kohta lugema. Samal ajal tuli seda lugema ka Mikk. Ütlesin, et ma olen unine. Mikk vastas, et Rei oli talle juba öelnud, et ta vaataks, kas ma hakkan unisusest rääkima. Olin vist tõesti maleturniiride ajal palju unisusest rääkinud. Ütlesin, et võibolla tekib turniiri ajal unisus stressist. Läksin õpetaja Maimre tundi. Ta küsis mult sõna 'opositsioon' definitsiooni. Ütlesin definitsiooni juba ära ja siis pikendasin vastust. Maimre ühes sõnaseletuses kahtles, aga seletasin, et seda tähendab see sõna males. Maimre palus mul oma definitsioonid ka tahvlile kirjutada. Mõtlesin, et tahvlile kirjutan lühemalt. Tahvlile pidi kirjutama korraga kolm inimest. Tahvli vasakule kitsale sektorile kirjutas üks õpilane, keskmisele laiemale kirjutas Külli ja mina pidin kirjutama kitsamale paremale sektorile. Ma ootasin kirjutamise alustamisega ära, kuni Külli on lõpetanud, et vaadata, kui palju temast ruumi üle jääb. Ruumi jäi üle rohkem kui ma arvasin.

laupäev, september 25, 2021

"Vene kultuuri jõujooni" 1

Boriss Uspenski. „Vene kultuuri jõujooni. Valik artikleid“. Tõlkinud ja kommenteerinud Peet Lepik. Ilmamaa, Tartu 2013. Loetud leheküljeni 294, kokku 664 lehekülge.

See raamat on tõlgitava Masaryki raamatuga teemalt sarnane, aga teistsuguse nurga alt. Masaryk eelistas läänlasi slavofiilidele ja kiitis, et Peeter I tegi Venemaa läänelikumaks. Masaryki raamatut esimest korda lugedes jätsin küll nimetamata, et Masaryki raamatu järgi on läänlase sõnal kitsam ja laiem tähendus, ma nimetasin laiemat, Masaryk ise eelistab kitsamat, mille järgi on see vaid 19. sajandil slavofiilsusele vastuseis, kuigi ta kirjutas teistsuguste nimetuste all ka nendest, kes on läänlased laiemas tähenduses.

Uspenski on Peeter I tegevuse suhtes kriitilisem. Masaryki järgi on Peeter I ajal jätkunud usureformid reformatsioon Venemaal. Aga reformatsioon Läänes tähendas muuhulgas kirjaoskuse levitamist, Uspenski järgi Peetri ajal venelaste kirjaoskus vähenes. Peeter I ei läinud küll üle ladina ega gooti tähestikule, aga muutis vene tähestiku Lääne omale osaliselt sarnasemaks, nähtavasti kõik ei saanud siis uut moodi tähestikku selgeks.

Masaryk oli rahul, et Peeter tõi pealinna Moskvast uude kohta, mis muutnud Venemaa euroopalikumaks. Uspenski aga näitab pealinna kolimise teist külge, et nüüd tohtis kivimaju ehitada vaid uues pealinnas, Moskva seevastu muutus kivilinnast puulinnaks.

Erinevusi Masaryki ja Uspenski vahel on ka teiste ajalooperioodide kirjeldamisel. Masaryk kirjutab, et Venemaa on vaadanud Lääne poole ja mongoli-tatari ike Venemaale nii sügavat jälge jätnud ei ole. Uspenski järgi on jälg siiski olemas, ainult seda olevat vähe uuritud.

Hiljuti kritiseerisin ühte loetud magistritööd, et see on liiga referatiivne. Uspenskile sellist etteheidet teha ei saa, aga tal esineb teine probleem, et kui ta arutlema hakkab, ei saa kõigi mõtetega nõus olla. Näiteks arvab Uspenski, et malet mängides ei ole vaja tekkinud seisule eelnenud käike mäletada. Nii see siiski ei ole, sest eelnevatest käikudes sõltub, kas saab viiki nõuda ning kas etturi möödalöömine või vangerdus on veel lubatud. Ühes malenurgas kirjutati, et maleülesannete koostamise võistlustel on tingimus, et kuigi ülesanne on vaid üks seis, peab see seis olema algseisust tulenev. Ja maleõpikus soovitatakse maletajal igal käigul mõelda, kas ta on lauale tekkinud seisu juba varasemas elus näinud, et kasutada ära varem omandatud kogemused.

Ma ei olnud unenägude üleskirjutajana nõus ka kõigega, mida Uspenski arvas unenägude kohta. Raamatus on trükitud ära oletus, et võibolla unenägudes liigub aeg vastupidises suunas kui ärkvel olles. Päris nii see siiski olla ei saa, muidu peaks unesrääkija rääkima tagurpidi ja uneskõndija ei saaks alustada teekonda oma voodist.

Arvasin Uspenskist erinevalt ka ajaloo mõistest. Olen ka varem kirjutanud, et minu definitsiooni järgi on ajalugu lugu kõigi aegade kohta, Uspenski erinevalt minust või Masarykist nõustub nendega, kelle arvates ajalugu on vaid minevik. Uspenski kultuuriteoorias on minevik aga oluline, sest erinevalt tema maleteooriast tähendab kultuur tal alati mineviku mäletamist. Kas siis see inimene on kultuursem, kellel on parem mälu ja kes on seetõttu kättemaksuhimulisem? Kas futuristid olid kultuuritegelased või kultuurihävitajad, kui nad tahtsid mineviku kultuuriga sidemeid katkestada?

Uspenski teine seisukoht kultuuri kohta on, et kultuur esineb vaid inimestevahelises suhtluses, mitte üksikisiku jaoks eraldi. Aga sahtlisse kirjutav autor ei tea ette, kas keegi teine tema sahtli avab või mitte. Ja ka raamatu müüki panemise korral ei tea kindlalt ette, kas seda ostetakse või lugemise korral hiljem mäletatakse. Vaid ühe inimese mõtetesse jääv luuletus on minu meelest siiski kultuursem tegu kui teisele inimesele kallale minemine.

Uspenski kirjutab, et Venemaal on olnud vastuseisu mitteõigeusklike keelte kõnelemisele. See on mulle endale tuttav, et lapsena oleksin tahtnud õppida koolis vene keele asemel soome keelt ja praegu häirib mind kõige rohkem inglise keele liigtarvitamine. Uspenski näitab, et kuigi kreeklased olid samuti õigeusklikud, pidasid venelased ennast paremaks ka kreeklastest, põhjendades seda sellega, et vene õigeusk on uuem. Nikoni ja Peetri I reformide ajal vanausuliseks jääjad aga uut ei tahtnud, vaid arvasid, et õiged on sellised usurituaalid, mis on traditsioonilised.

Riidehoiu otsingud

Istusin saaliüritusel. Üks kõnepidaja ütles, et nooremad vanematele istet pakuks. Vaatasin selja taha, et seal seisab tõesti palju vanu inimesi. Tõusin püsti ja lahkusin ürituselt. Enne olin sisenenud ülikooli peahoonesse külguksest, kust tee oli lihtne, aga nüüd tuli üles leida peaukse juures asuv riidehoid, mida leida oli keeruline. Üks naine hakkas minuga rääkima. Tema suust lendas minu huultele süljepritsemeid, aga liikvel oli koroona. Tegin märkuse. Pärast seda hoidis naine suuremat vahet. Otsisin ja otsisin riidehoidu. Lõpuks väljusin hoonest. Kuulsin valjuhääldaja lauset, et Minsk alistus vastupanu osutamata. Taipasin, et see on sada aastat vana uudis ja meile oli näidatud peahoonet sada aastat varasema seisuga. Sisenesin peahoonesse nüüd peauksest, et seda harjutada. Vasakut kätt jäi riidehoid, aga eelistasin minna otse edasi. Ütlesin, et tänane üritus kestis kolm tundi, sellest üks tund keskel oli riidehoiu otsimine.

reede, september 24, 2021

Suvine jahenemine

Läksin köögist tuppa. Ema istus arvuti taga. Rääkisin talle, mis köögis oli toimunud, aga ema ei vastanud midagi. Küsisin, kas ta kuulis, mida ma rääkisin. Ema ikka ei vastanud. Ta tegi arvutusi seoses elektrihinna tõusuga. Ta ütles, et pärast hinnatõusu ületab meie pere kuusissetulek väljaminekut täpselt kahe euroga. Aga mõned päevad kuust olid veel ees. Mõtlesin, et võibolla ma pean sissetuleku suurendamiseks laskma endale töövõimetoetust maksma hakata.

*
Tahtsin oma kirjutuslaua taha istuda, aga seal istus Tõnu. Ootasin laua kõrval, millal ta eemaldub, aga võibolla oli tal kavatsus see koht endale jättagi. Mul olid blogist mitme viimase nädala sissekanded kustutatud. Mõtlesin, et võibolla seda tehti sellepärast, et paari nädala eest avaldasin blogis reklaame, kuigi reklaamid ise olid alles. Mul olid kustunud blogisissekannetest kaustikutes koopiad ja tahtsin koopiate järgi sissekandeid taastada. Aga ma ei leidnud neid kaustikuid enam kapist üles. Mõtlesin, et sellest pole midagi, et ma ei kanna neid kaustikuid enam koolis kaasas, kui need on kodus olemas. Aga mul oli sama ainet kirjutatud erinevates tundides erinevatesse vihikutesse. Kaks kaustikut olid pahupidi keeratud. Kui ühe neist kaantest sulgesin, siis nägin, et see on üks otsitavatest kaustikutest.

*
Oli august, aga täna oli juba lumi maha sadanud. Öeldi, et suve esimene pool oli väga palav. Mõtlesin, et palav oli märtsist juunini. Täna maha sadanud lumi võis veel sulada. Läksin Klausiga maaliinide bussijaama taga oleva kassa juurde. Seisin sabas Klausi kõrvale, sest ta oli vend. Aga mõtlesin, et võibolla minust tagapool seisvad inimesed arvavad, et ainult ema ja laps võivad hilinemisega kõrvuti seista. Seetõttu läksin ikkagi saba lõppu. Saba oli juba kasvanud, aga liikus kiiresti edasi. Kassasid oli vähemalt üks, võibolla ka kaks. Sain selle kassa juurde, mis kindlamalt kassa oli. Klaus tahtis minu eest maksta, aga ta magnetkaart tõrkus. Võtsin enda magnetkaardi, mis ei tõrkunud. Klaus hakkas ikkagi veel omalt poolt maksma.

neljapäev, september 23, 2021

Augustatud d-liin

inimene - arvuti
1. e4 c5 2. Rf3 e6 3. d4 cd 4. Rd4 a6 5. c4 Rf6 6. Lc2 Oc5 7. Rb3 d6 8. Rc5 dc 9. Og5 Rc6 10. Rc3 Rd4 11. Ld1 e5 12. Rd5 Oe6 13. Rf6+ gf 14. Oh6 Vg8 15. Oe3 La5+ 16. Od2 Lb6 17. b3 Lc6 18. Od3 Vg2 19. Lh5 Of5 20. f3 Ld7 21. ef Rc2+ 22. Kd1 0:1. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 35 minutit 12 sekundit, mustal 1 tund 38 minutit 40 sekundit.

Sarnane käitumine

Üks inimene sai oma kirjutistele tagasisidet. Ta ütles, et nagu jälle oleks kontrolltööde eest halbu hindeid panema hakatud.

kolmapäev, september 22, 2021

Goethe huvid

Olime ühe hoone peal. Ülevalt hakkas laipasid sadama, kes olid koledamad kui elavad inimesed. Järgmiseks ilmusid välja koerad, sest filmis tuli kõik nuhtlused järjest läbi mängida. Tahtsime ronida koerte eest kõrgemale. Me ei olnud veel roninud, aga koerad veel ei hammustanud.

*
Lugesin ühte peatükki Goethe kohta ja tegin selle põhjal märkmeid, et neid hiljem kasutada. Peatüki tagumises osas oli alapunkt "Goethe ja poliitika". Selles öeldi, et Goethe palus ühel saadikul teise riiki minna. Mõtlesin, et ma ei pea kõiki asju konspektis mainima, ma võin mõne vahele jätta. Alapunkti lõpus küsis autor, kas see jutt tähendab, et Goethele oli poliitika kõige tähtsam. Ja vastas, et kui eespoolset juttu uuesti üle lugeda, siis selgub, et Goethele poliitika kõige tähtsam asi ei olnud. Vend ütles, et kui ma lugemise lõpetan, siis ta istub ise siia. Mõtlesin, et ma saan lugeda erineva kestusega. Oleneb, kas ma mõnda muud peatükki ka loen või mitte.

teisipäev, september 21, 2021

Vanaema suvila

1. Selles sissekandes püian kirjutada suvilast ainult vanaema eluaja kohta.
2. Algul oli elus ka vanaisa ja nende peres elas ka tädi.
3. Vanaema eluajal sõitsime sinna enamasti rongiga.
4. Mulle meeldis lõket teha.
5. Enne rongipeale minekut tahtis vanaema, et ma ennast peseksin, muidu hakkavat inimesed vaatama.
6. Peedul tegutsesid nii pood kui ka kiosk, sagedamini käisime kioskis, mis jäi rohkem tee peale.
7. Vahel sõitsime Peedult Elvasse järve äärde.
8. Käisime ka Peedu jõe ääres.
9. Käisime teisel pool jõge ühes aias elavaid nutriaid vaatamas, kellele viisin ükskord kapsajuurika.
10. Vanaema nimetas lähimat metsatukka Oravametsaks.
11. Meie lisasime selle kõrvale jäävale orule nimetuse Jänesekuristik, sest nägime seal ühel korral jänest.
12. Mäletan, et Tartu vanaema suvilas viibis ühel korral ka Paide vanaema.
13. Peedul käis ka onu pere Tallinnast.
14. Tartus elav tädi õppis Peedul ülikooli ajaloo sisseastumiseksamiks.
15. Kuulasime Peedul väikest taskuraadiot, hiljem oli seal teine raadioaparaat.
16. Mina magasin tavaliselt pööningul.
17. Ühel korral rääkis tädi pööningul midagi šefist ja klõbistas šefiga ühenduse võtmiseks tagavara elektrilambilülitit justkui telefoni.
18. Ühel korral ütlesin onutütrele teatrietenduse järgi, et ma olen teaduse progressi vaim, mille peale ta lubas mind suudelda.
19. Aastal 2000 oli mul depressioon ja käisin koos vanaemaga vähem tuttavates metsades seenel, nende nimed olid vist Sipelgamets ja Üleojamets.
20. Ükskord sõidutas vanaisa lapselapsi suure jalgrattaga mööda Peedu tänavaid.
21. Olen Peedul ka oma lasterattaga sõitnud, võibolla tõukerattaga.
22. Naabersuvilas olid lapsed, kellest ühe nimi oli Silver ja teisel võibolla Kätlin või Ketlin.
23. Ükskord mulle olevat tahetud öösel jaaniussi näidata, aga ma polevat üles ärganud.
24. Ühel jaaniööl oli pööningu aknast näha, kuidas naaber on meie aeda tulnud ja sööb puu otsast kirsse.
25. Vanaema andis mulle laste aiamaale istutamiseks marjapõõsa, aga hiljem juuris selle välja.
26. Osa vanaema Peedul käimise ajast käis meie pere rohkem sama asula kirjanike suvilas, mille kohta olen kirjutanud mälestusi raamatus "Peedu".
27. Ükskord rongi peale minnes kaotasin taskunoa ära, läksin koos vanaisaga tagasi taskunuga otsima ja jäime seetõttu järgmisele rongile, aga nuga üles ei leidnud.
28. Nõukogude ajal käisid rongid sageli.
29. Ükskord istusime koos tädiga niisama rongipeatuses ja vaatasime, kuidas rongid mööda sõidavad.
30. Ajaloolasest vanaisa näitas mulle, millise koha peal asus Peedu linnus.
31. Kioskist ostsime saiakesi ja Põltsamaa marmelaadi.
32. Liivarannas tegi üks laps naha märjaks, seejärel pani märja naha peale kuiva liiva ja läks vette.
33. Ühel korral korjasime aiast jänese pabulaid ja ühte neist ma hammustasin.
34. Ükskord magasin teise onuga kahekesi pööningul ja öeldi, et mina kardan külma ja onu kuuma.
35. Ükskord magasime pööningul mina ja õde, kes kaebas, et ma pidavat teda togima, aga ise ma ei pannud tähele.
36. Kõige pikemalt elas meie pere seal suvilas vist aastal 1982, vist sel aastal oli peres üks nahahaigus.
37. Vanaema ütles ühe õunapuu kohta, et see on tädi õunapuu, tädi olevat selle all hästi magama jäänud, mina mõtlesin, kas see minu õunapuu ei olegi.
38. Üks õunapuu aias oli seemnest kasvanud, aga hakkas kandma paremat vilja, kui tavaliselt sellisel puhul juhtuvat.
39. Rongis olid papist piletid.
40. Vanaema tõlkis meile rongisõidu ajal ingliskeelseid raamatuid.

esmaspäev, september 20, 2021

Iga kord materjalivõit

Täna mängisin Vint.ee-s esimese vastasega välku 1:0 ja teisega 1:1. Esimeses mängus alistus vastane ratsulõppmängus, kus mul oli ettureid rohkem. Teises mängus võitsin avangus etturi, aga kaotasin keskmängus viguri. Kolmandas mängus jäi vastase kuningatiiba ründav lipp avangus lõksu.

pühapäev, september 19, 2021

Ansambel Folkmill

Mäletan keskkooli ajal kuulatud Q-raadio edetabelitest ansamblit Folkmill. Sealt tuli meelde kaks selle ansambi laulu, ühes oli juttu hiirtest ning teises bluusist ja ümber vöö hoidmisest. Aga kui ma täna selle ansambli nime juutuubi lõin, leidsin temaga seostatuna veel laule, mida olin kuulnud või raadiost lindistanud. Justamendi ma tunnen laulu esimesel kuulmisel ilma teadustamata Toomas Lunge hääle järgi ka ära, aga Kapelli ja Folkmilliga pole ma laulja häält ja ansambli nime ise kokku viinud. Vähemalt ühte Folkmilli laulu olin kuulanud feisbukist veel, seal võis ansambli nimi kirjas olla, aga sel juhul ma olin seose vahepeal ära unustanud. Täna kuulasin videot https://www.youtube.com/watch?v=rkIoNtk0ylM , sest see laul ei olnud varasemast tuttav, kuigi see ei käi praeguse aastaaja kohta. See ei tundunud ka kuulates tuttav, aga enne mind oli tehtud juba üle 36 000 kliki. Võibolla seda on raadios palju lastud, aga ma olen televiisori kuulamise vähendamise järel nüüdseks vähendanud ka raadio kuulamist ja kuulan põhiliselt lemmiklaulude kassette.

laupäev, september 18, 2021

Korduvkliki vajadus

Pärast kodulehekülje uuendamist mõni lehekülje siselink esimesel klikkimisel ei reageeri. Aga korduvklikkimisele reageerivad kõik ja samale alalehele saab rohkem kui ühest kohast klikkida.

reede, september 17, 2021

Kodulehekülje uuendused

Uuendasin oma koduleheküljel lehekülje nime, päist ning isikuandmete, linkide ja male alalehte. Seoses nende uuendustega asendasin blogi ülemises vasakus nurgas lingi "kodulehekülje koopia" lingiga "kodulehekülg".

/TÄIENDUS: Nüüd vahetasin välja ühe foto ka proosa alalehel, muidu oleks olnud ühte fotot topelt./

Laup lagedaks

Käisin eile juuksuris. Juuksur ütles, et ma maski eest võtaksin. Ma ei võtnud ja ütlesin, et seadus käseb, et mask oleks ees. Juuksur ütles ohates okei ja rohkem maskist ei rääkinud. Lisasin veel, et eelmine kord ju sai maskiga lõigata. Seekord sai ka. Eelmine kord maski eest võtta ei palutud.

Vanad paberid kaasas

Istusin ühes ruumis joonistamistunnis. Tüdrukud rääkisid minu kohta asju, mille teadmise põhjusest sain aru siis, kui nägin, et olen pillanud kotist suure paki vanu pabereid pingiridade vahele. Küsisin, kas ma pillasin need jälle maha. Hakkasin neid kokku korjama. Ma kandsin iga aasta samu asju kaasas ja ei vahetanud üldse koti sisu. Üks naine soovitas mulle, et ma need paberid alles hoiaksin. Vastasin, et niikaua hoian, kuni need koju mahuvad, aga varsti enam ei mahu. Olin kooliajalehte teinud Kristerile rääkinud, et ma olen ka kodus ajalehti teinud, nüüd sirutasin selle paki tema poole, et ta neid ajalehti vaataks. Aga pakis oli ka muid pabereid ja Krister ütles, et ta siis vaatab, kui ma ajalehed pakist välja sorteerin. Tahtsin talle ajalehti anda, aga ei leidnud neid enam pakist üles. Lõpuks leidsin ja Krister hakkas vaatama. Need olid naljaajalehed ja osalt vendade tehtud. Tunnist oli palju juba läbi ja nüüd alles küsisin, mis teemal täna joonistada tuleb. Erik vastas, et täna ei tule mitte midagi joonistada. Ütlesin, et siis ma valin teema ise.

neljapäev, september 16, 2021

Ratsuhüpe kuningatiival

arvuti - inimene
1. e4 c6 2. Rc3 d5 3. Rf3 de 4. Re4 Of5 5. Rg3 Og6 6. d4 Rf6 7. c4 e6 8. Lb3 Lc7 9. Of4 Lc8 10. Oe2 Rbd7 11. 0-0 Oe7 12. Vfe1 0-0 13. Rd2 Vd8 14. Of3 Rb6 15. Oe5 Rfd7 16. Of4 Of6 17. c5 Rd5 18. Od5 cd 19. La4 Rb8 20. Rf3 Lc6 21. Lb3 Rd7 22. Lc3 Vdc8 23. Oe5 Od8 24. b4 a5 25. a3 ab 26. ab Lb5 27. h3 Od3 28. Vad1 Oc4 29. Va1 Oa2 30. Rh5 g6 31. Ld2 Re5 32. de gh 33. Rd4 Le8 34. Va2 Le7 35. Vea1 Vab8 36. Va3 h4 37. Rb5 Lg5 38. f4 Lh6 39. Rd6 Vc7 40. Va8 Va8 41. Va8 Lf8 42. f5 ef 43. Ld5 Vd7 44. e6 Ve7 1:0. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 42 minutit 45 sekundit, mustal 29 minutit 47 sekundit.

Lauda istumine

Läksin peomajja. Võtsin endale noa ja kahvli. Vahetasin ühe neist kohe välja. Läksin nõudega järgmisse ruumi, kus tuli lauda istuda. Istusin laua otsast teisele kohale. Ma ei teadnud veel, kes minu lähedale istuvad. Ülikooli ajal olin valinud sellise koha, sest esimesele kohale istus Reeli. Siin majas oli eelmisel peol istunud minu lähedal Helena, aga ma ei teadnud, kas ta seda täna teeb.

kolmapäev, september 15, 2021

Pehmed hoobid

Täna enne malemängu algust mõtlesin, et males peksa saamine ei ole nii valus kui feisbukis peksa saamine, sest kui ma males kellelegi kaotan, siis see tähendab, et ta oli vähemalt valmis minuga mängima. Ja kui ma males kaotan, siis reeglite järgi, millega ma nõus olen. Mängisin Vint.ee-s kolm partiid. Esimeses mängus kaotasin kõigepealt etturi, siis vaatasin, et mul on mõtlemisaega vähe ja lõpuks sain vist mati. Teises mängus teise vastasega ta ootamatult alistus, ma ei tea, miks. Kolmandas mängus sama vastasega jõudsime odalõppmängu, kus mul oli ettur vähem, aga alistusin, sest vastase enamettur oleks lippu läinud.

Ansambel Kapell

Ühes muusikarubriigi sissekandes sai juba nimetatud ansamblit Kapell, pärast seda olen ka kaks selle ansambli laulu juutuubist käivitanud. Täna kuulasin laulu kuningast aadressilt https://www.youtube.com/watch?v=gmcOYcGg1_o . Mõtlesin, et kuidas on võimalik, et nii heal laulul on alla 300 kliki. Aga kontrollimisel selgus, et see pole seal ainus video sellest laulust, ühel variandil oli viiekohaline arv klikke. Mäletan, et ükskord sõitsin bussis ja kõlas see laul. Isa läks bussijuhti korrale kutsuma, et ta muusika vaiksemaks keeraks. Vähemalt seda laulu tahtsin mina just paremini kuulda. Sama laulu on kasutatud vist ka poliitikasaates Kuningriiklaste valimisnimekirja reklaamis, vähemalt lasid nad neis saadetes laule kuningatest ja pääsesid niiviisi ka Riigikokku sisse. Esimestel kuulamistel ma ei teadnud sõnade autori nime, aga hiljem olen need sõnad leidnud Ellen Niidu lasteluule kogust, selle paksu raamatu lugesin läbi juba täiskasvanuna, kuigi osasid luuletusi olin lugenud sealt ka lapsena. Esimestel laulukuulamistel ma ei mõelnud, aga hiljem olen mõelnud, et lasteluuletuses kuningas peab võibolla sümboliseerima last, kes kergesti nutma hakkab. Kuigi viimati psühhiaatriga rääkides mul hakkas ühte asja mainides endal täiskasvanuna ka nutt peale tulema. See laul on ammu tuttav, mõne päeva eest kuulasin ühte teist Kapelli laulu, mida tundusin kuulvat esimest korda, selle sõnad rääkisid laadast. Kapellilt paistis rippuvat üleval rohkem laule kui kõlalt sarnase nimega Artellilt, põhjus paistab olevat Kapelli pikem tegevuse kestus. Aga seda olen juba aru saanud, et juutuubi otsingud mitte ainult ei anna osalt kõrvalisi vasteid, vaid jätavad ka osa võimalikke vasteid andmata, kuigi sõnakombinatsioon on olemas, on sama asi võimalik leida mõnda teistsugust otsingut kasutades, võibolla ka teisel korral esialgset otsingut korrates.

teisipäev, september 14, 2021

Kehvad bussipiletid

Olen kogu aeg arvanud, et uuema aja elektroonilised Tartu linnaliinide bussipiletid on kehvad, sest ma küll ei tea, kuidas saab bussi sisenemata või ostmas käimata vaadata, kas mul on veel mõni pilet või mitte. Nüüd juhtuski see, mida ma kartsin. Reedel läksin esimest korda rohkem kui aastase vahega linnaliini bussiga sõitma ja ei teadnud, kui palju mul selle peal raha on. Aga arvasin, et kui ma pole juurde ostnud, siis on pilet olemas. Bussis vaatasin, et pärast pileti ostmist jääb raha alles üle kahe euro. Kodus öeldi, mis on võibolla ühe pileti hind, mille põhjal arvutasin, et mul jääb kaardile arvatavasti veel neli sõitu. Esmaspäev oligi vaja uuesti sõita, aga kui buss juba sõitis, ütles automaat mulle, et mul sõiduõigus puudub. Kui seda bussijuhile rääkisin, siis ta mind küll ei trahvinud ega bussist väljuda ei käskinud, aga piletit ka müügiks ei pakkunud ja tegi kurjana tunduvat häält. Läksin ise bussist välja, sest ei taha jänest sõita ja kontroll võib olla nõudlikum kui bussijuht. Hakkasin otsima, kus pileteid müiakse, et järgmise bussiga edasi sõita. Piletimüüja ütles, et mul on kaardi peal hoopis 24 senti, seega olin kiiresti vilkuvat numbrit valesti näinud. Eksitav oli ka, et raha polnud läinud nulli, vaid on võimalik kaardil hoida ühe pileti hinna ja nulli vahepealset summat. Nüüd jäin juba arsti juurde hiljaks ja arst ütles, et nüüd peab kiiremini rääkima. Palun praegune piletimüügi süsteem ära muuta. Kui oleks endiselt pabertalongid, siis ma näeksin, kas mul pilet on. Mul on diagnoositud osaline töövõimetus, võibolla see tähendabki odavamalt sõitmise õigust, aga ma pole pidanud vajalikuks soodustusi uurida ega kasutada. Vähemalt ühel korral oli bussis kellegi käsi tablool ees ja ei näinud numbreid üldse.

Pildirull

Sain ajakirjanumbri läbi. Alustasin selle ära söömiseks tükkideks rebimist, rebisin juba esimese tüki. Siis mõtlesin, et isa pole seda veel lugenud ja võibolla on hiljemgi midagi järele vaadata. Lõpetasin rebimise. Vaatasin, kas eelmised uuemad numbrid on riiulis või olen need tükkideks rebinud.

*
Üks vend ütles, et perekonnas peaks olema ühtlus, et kõik tõusevad ja lähevad magama samal kellaajal. Vastasin, et aga kui üks on parajasti vannitoas, ei saa teine seal olla. Mõtlesin, et ühtlus ei pea olema tingimata teiste inimestega, vaid võib olla ka enda senise eluga.

*
Vaatasin ühte pildirulli haigete inimeste kohta. Üks mees küsis, mis rull see on. Vastasin, et tellisin selle Moskvast teist korda, sest sealt on vähe tellida. Mees tundis nüüd ära, et ta on seda rulli minu käes tõesti ka varem näinud. Olin selle mehega ka varem kohtunud, aga siis olid tal olnud teistsugune välimus ja nimi. Ta oli neid muutnud arvatavasti selleks, et ei peaks vanglasse tagasi minema. Tüdrukud valmistusid viktoriini alustama. Nad rääkisid, et viktoriinide tüüpküsimused on, kes on raamatus kelle sugulane.

esmaspäev, september 13, 2021

Mänguasjad ajus

Oleks tore lõunauinak,
kui ei oleks õhtu.
Raha jääda võib nii väheks,
et ei täida kõhtu.

Udusuled keset patja
täidavad kõik padja.
Vist ei tõuse mässuks üles
üldse enam Vadja.

Tulbad tahvlil

Olin õpetaja Maimre matemaatikatunnis. Maimre joonistas tahvlile mitu tulpa. Ta ütles, et viimasena joonistatu on pikem, aga joonistas selle lühemana. Siis sain aru, et ta ei mõõda tulba pikkust jooneni alt, vaid ülevalt, niipidi on tõesti vahemaa pikem. Natuke aega valitses vaikus, siis nimetas õpetaja minu nime, et ma millelegi vastaksin. Küsisin, mis küsimus oli. Õpetaja küsis, mida ma arvan, kui kaugele ulatub üks tulp allapoole. Vastasin, et ma arvan, et tahvli alumise servani. Klass hakkas naerma. Õpetaja ütles, et tulp ulatub väga kaugele. Mõtlesin, et mul ei ole see osa selge, sest ma eelmine kord puudusin. Ma saan uusi tunde kuulates vahele jäänud osa aegamööda selgeks. Võibolla peaks juba enne kooli tulekut õppimist küsima ja järele õppima, aga haigena ei saa õppida.

pühapäev, september 12, 2021

Masaryk tšehhi vikipeedias

T. G. Masaryk tšehhikeelses vikipeedias aadressil https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk loetuna masintõlkes inglise keelde. Konspektis 28 alajaotust.

Enne eelmise aasta eriolukorda jäi mul raamatukogus lugemas käies pooleli kaks asja, üks neist oli ajakirjanumber ja teine ungarikeelse paberentsüklopeedia artikkel Masaryki kohta, mida lugesin sõnaraamatu ja grammatikatabelitega. Selgeks saamata keeli tõlgib tegelikult tõlkeprogramm paremini kui inimene, kuigi inglise, saksa ja vene keelt eelistan oma peaga tõlkida või lugeda.

Tšehhi president on olnud kirjanik Havel, keda on võrreldud samasse perioodi kuulunud Eesti kirjanikust presidendi Merega. Hiljutised Eesti presidendivalmised võitnud Karist saab võibolla varasema Tšehhoslovakkia presidendi Masarykiga paremini võrrelda, vähemalt on mõlemad ülikooli taustaga.

Varem loetud kirjanduses olid veidi erinevad väited Masaryki vanemate rahvuse või keeleoskuse kohta. Tšehhikeelne vikipeedia teab vast täpsemalt, et Masaryki isa oli slovakk ja ema rääkis saksa keelt paremini kui tšehhi keelt. Varem loetud kirjanduses pole mainitud, aga vikpeedia järgi pole kindel, et Masaryki ametlik isa oli tema bioloogiline isa, kuid perekond on geeniuuringuga kontrollimise keelanud. Masaryki isa omandanud kirjaoskuse alles poja käest. Katoliiklikul maal võib olla kirjaoskamatust rohkem kui Eestis. Masaryk ise lahkunud katoliku kirikust ja liitus ühe protestantlikuga.

Raamatut Venemaa kohta, mille ma tõlkimiseks valisin, nimetatakse vikipeedias Masaryki kõige kuulsamaks. Võibolla see poleks nii kuulus, kui esimene trükk poleks ilmunud saksa keeles, millel on rohkem oskajaid. Artikli alumises osas on Masaryki raamatute nimekiri, millest suurem osa on ilmunud enne Tšehhoslovakkia iseseisvumist. Kahte mälestusteraamatut, mida ma olen lugenud, aga millel Masaryk oli ainult pooleldi autor, ma nimekirjast ei leidnud, kuigi oli üks kolmas mälestusteraamat.

Masaryk oli filosoofiaprofessor. Sel ajal oli tšehhidel ainult üks ülikool, aga Masaryk tegeles ka teise asutamisega, mis avamisel sai tema nime. Elusa inimese järgi asjade nimetamine ei tundu kõige tagasihoidlikum, aga Masaryki tagasihoidlikkust tuuakse artiklis välja sellega, et ta eelistas eelkäijatest odavamaid autosid.

Varem olen lugenud Masaryki karskusest ja vähesest söömisest, vikipeedias seda teemat välja ei tooda, võibolla see ei sobitunud hästi teiste tšehhide alkoholisõprusega. Varem loetud kirjanduses toodi Masaryki tervislike eluviiside hulgas välja ka silmade hoidmiseks vähem lugemist, aga vikipeedia järgi neljandat korda presidendivannet andes ta lihtsalt ei näinud vande teksti paberilt maha lugeda, mäletamata seda tervikuna ka peast ja saades vande antud vaid etteütlemise järgi. Raamat vene filosoofiast näitab, et nooremana on Masaryk lugenud palju, ta ei ole kursis mitte ainult mõtlejate seisukohtadega, vaid ka nende elu jooksul toimunud seisukohtade muutustega.

Varem loetud kirjanduse järgi suutis vaid Masaryki isik tšehhe ja slovakke ühendada, kuid vikipeedia järgi kommunistid ega slovaki rahvuslased Masaryki presidendiks valimise poolt ei hääletanud. Võibolla kõik slovakid ei liigitu slovaki rahvuslasteks. Vikipeedias igal juhul on näidatud, et Masarykile on ausammas püstitatud ka Slovakkias. Konkreetse presidendikandidaadi vastu hääletamine ei pruugi veel tähendada ühisriigi vastu olekut, nagu Enn Tarto kandideeris Tunne Kelami vastu Eesti Komitee esimeheks, aga ei loobunud Eesti Kongressi saadikuvolitustest.

Masaryk valiti Tšehhoslovakkia presidendiks neli korda, üks ametiaeg peale esimese lühema kestis seitse aastat, aga viimasel ametiajal ta astus vanaduse tõttu ennetähtaegselt tagasi. Masaryk kuulunud liberaalsesse tsentrisse, teda kritiseeritud vasakult ja paremalt. Masaryki erakondade nimesid saaks tõlkida samasugusteks, nagu olid Eestis Tõnissoni parteide nimed, ainult vastupidises ajalises järjekorras – Rahvaerakond ja Eduerakond. Austria-Ungari ajal on Masaryk enne noortšehhidega liitumist kuulunud realistide rühmitusse ja ka Tõnisson on nimetanud enda poliitikat realistlikuks.

Masaryki rahvuspoliitika puhul nimetatakse ka Esimese maailmasõja ajal arutusel olnud varianti luua suurem slaavlaste riik, kuhu kuuluksid nii tšehhid kui ka serblased. Tšehhid ja slovakid on mõlemad lääneslaavlased, aga serblased lõunaslaavlased. Muude rahvuste puhul nimetatakse Masaryki toetust juudiriigi loomisele. Nimetatakse ka Masaryki toetust demokraatlike riikide liidule, mille teostumiseks peetakse vikipeedias praegust Euroopa Liitu, aga võibolla tšehhid ületähtsustavad siin Masaryki osa, sest Euroopa integratsioonil on olnud ka teisi soovitajaid.

Lumesõda täiskasvanuga

Istusin üritusel. Öeldi, et algavas ettekandes räägitakse ühest 38-aastasest. Mõtlesin, et võibolla minust. Räägiti veel selle eelseisva ettekande sisust ja mõtlesin endiselt, et see kõik võib käia minu kohta, aga ei ole kindel. Alles siis, kui öeldi nimi, kellest räägitakse, sain aru, et see ei ole mina. Ettekannet kuulates kirjutasin konspekti nimesid üles, kuigi ei saanud aru, mis nende nimedega seostuma peab. Minu naabruses istuv mees kummardus minu konspekti kohale, et vaadata, mida ma olen kirjutanud.

*
Hakkasin tegema lumekuuli. Mõtlesin, et nüüd lapsed arvavad, et minuga võib lumesõda pidada. Läheduses seisis kolm poissi, kellest üks vaataski kõhklevalt, kas mind võib visata. Kui olime paar kuuliviset vahetanud, küsisin sellelt poisilt, kas tal said kindad märjaks. Ta vastas, et tal ei olegi kindaid. Küsisin, kas tal külm ei ole, poiss vastas, et ei ole. Ütlesin, et siis on hästi. Poisid eemaldusid. Eemal seisis ema, kellega ma enne olin koos tulnud, ja vaatas sillalt alla. Ta ei näinud mind ja hüüdis minu nime. Hüüdsin vastu, et ma olen siin. Ema ei kuulnud ja hüüdis mind uuesti. Püüdsin hüüda valjemini, et ma olen siin, aga ema ikka ei kuulnud. Ta läks mind silla alt otsima. Mõtlesin, et kui ma ei ütle kohamäärust, siis ei pruugita aru saada, mis suunast hääl tuleb. Nüüd hüüdsin pikemalt, et ma olen siin, silla peal. Nüüd üks mees sai aru, et mina olengi otsitav ja läks seda emale ütlema.

laupäev, september 11, 2021

Hinded liigutustele

Nuuskasin nina. Feisbuklane karjus: "Mulle see ei meeldi!" Panin taskuräti taskusse. Feisbuklane karjus: "See mulle meeldib!" Küsisin talt: "Kas sulle oma abikaasa meeldib?" Feisbuklane karjus: "Enam ei meeldi!" Küsisin: "Kas sulle naabri abikaasa meeldib?" Feisbuklane karjus: "Täna meeldib!"

Uus koht

Eile käisin hambaarsti juures. See oli esimest korda uuel aadressil, mis jääb kodust kaugemale kui senine. Ma ei vahetanud arsti, vaid arstid kolisid. Panin esimest korda aja kinni arvuti teel ja läksin kohale seniste kordade jala kõndimise asemel bussiga. Enne bussi peale minekut kartsin koroonaohtu, aga bussis olid inimesed õnneks suhteliselt hõredalt. Võrreldes senise hambapolikliinikuga olid lisandunud registratuuri numbriautomaat ja elektrooniline tabloo. Varem oli üks registratuur-kassa, aga nüüd olid luugid nii esimesel kui ka neljandal korrusel. Varem õde juhatas õige arsti ukse juurde, nüüd olid ustel numbrid ja pidi ise õige numbriga ukse taha istuma, uksed paiknesid senisest hõredamalt. Üks patsient ei mäletanud uksenumbrit, vaid ainult arsti nime, aga nimesilte ustel ei olnud. Üks võõras arst tahtis seda patisenti aidata, aga ka kolleegi täpset kabinetti ei mäletanud, vaid käis otsimiseks erinevate kabinettide uksi avamas. Kui oma arsti kabinetti pääsesin, oli see suurem kui vanas kohas Raekoja platsil. Lamamistool liikus nagu varasemast aeglasemalt ja tooli kõrval ei olnud enam varasemat sülitamisvõimalust.

reede, september 10, 2021

Lendamise populaarsus

Ajaloolistis tähistati lähenevat 2001. a. Ameerikas toimunud terroriaktide aastapäeva. Kirjutasin täna vastuseks eile tulnud kirjale:

Otsisin 11. septembri rünnakute mõju kohta lennukiga lendamise populaarsusele. Aadressilt https://www.bts.gov/archive/publications/special_reports_and_issue_briefs/issue_briefs/number_13/entire sain teada, et reisijatevedu saavutas endise taseme juulis 2004, aga lennukites olevate istekohtade arv juulis 2005. Hakati eelistama odavamaid lende. Ilmselt lennufirmadele läks lendamine kulukamaks nii lisanduvate turvanõuete kui ka tulude vähenemise tõttu. Artiklis pole mainitud, aga ilmselt seoses uute sõdadega hakkasid sõjalennukid rohkem lendama. Kui terroristid kasutavad parajasti lennukeid, siis inimesed hakkavad kartma kõige rohkem lennukeid, aga on olnud ka muud liiki terroriakte. Kui 11. septembri mõjul läksid lennukid tihedamalt täis, siis koroona mõju tihedusele peaks nakkusohu tõttu vastupidine olema.

neljapäev, september 09, 2021

Strateegia taktika vastu

inimene - arvuti
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. Ob5+ Rc6 4. 0-0 Od7 5. d4 Rd4 6. Od7+ Ld7 7. Rd4 cd 8. Ld4 e5 9. Ld3 Rf6 10. Vd1 Oe7 11. b3 Lc6 12. f3 0-0 13. c4 Rd7 14. Rc3 Rc5 15. Ld5 Re6 16. Rb5 Lb6+ 17. Kh1 Vfd8 18. Oa3 Rf4 19. Ld2 Rg6 20. Rd6 La6 21. Ob4 Vd7 22. c5 Vad8 23. Ld5 Od6 24. cd Rf4 25. Ld2 Re2 26. Ve1 Rf4 27. g3 Rd3 28. Ved1 Rb4 29. Lb4 Vd6 30. Vd6 Ld6 31. Ld6 Vd6 32. Vc1 g5 33. Vc2 Kg7 34. Kg2 b5 35. Kf2 b4 36. Ke2 h5 37. Vc4 Va6 38. Vc2 h4 39. g4 Vd6 40. Vc7 Va6 41. Vc2 Kf6 42. Ke3 Vd6 43. Ke2 Ke6 44. Vc4 Va6 45. Vc2 Vd6 46. Vc4 Va6 47. Vc2 Vd6 viik. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 11 minutit 5 sekundit, mustal 1 tund 14 minutit 4 sekundit.

Linnas ja maal

Ööbisin ühes asutuses. Enne magamaminekut käisin tunni aja jooksul kaks korda wc-s. Teisel korral neist kohtusin seal kahe klassivennaga, üks neist oli tulnud sinna justkui minu tegevust jälgima. Linnaliinide bussijaamas toimus linnarahvale vabaõhuüritus. Üritus jõudis faasi, kus voolik ühendati sihtpunktiga ja voolikut mööda hakkas sinna vahukoor voolama.

*
Olime Meelval. Läksin toast kööki. Õhk oli paksult täis putukaid. Küsisin, kes nii palju putukaid sisse on lasknud. Isa pakkus ühte oletust, miks neid siia nii palju on tulnud. Tegelikult ma polnud varem köögis käinud ja ei teadnud, kui palju neid enne oli. Mõtlesin, et varsti on ärasõit, aga ma pole veel loomi vaadanud. Läksin ja vaatasin ühte kana. Tõnu tõstis ta õhku ja lasi lahti, et kana lendama hakkaks. Kana püüdis tiibadega lehvitada, aga langes maha ja hakkas valust vähkrema. Ütlesin Tõnule, et kana ei tohi nii kõrgele õhku tõsta, neil on väiksed tiivad ja ei ole erilist lennuvõimet, nüüd sai see lind viga.

kolmapäev, september 08, 2021

Kahvliga söömine

Täna mängisin Vint.ee-s välkmalet 1:1. Esimeses mängus oli vastase ja teises minu kaotus seotud kahvliga.

Tartu Suvi 2021

Tartu Suve on varem mängitud suve alguses, aga tänavu tehti seda augusti lõpus. Tulemused olid Maleliidu kodulehekülje andmetel:

kiirturniir 27 osavõtja ning 7 vooruga:

1. Pavel Vorobjov 6 punkti
2. Karl Aleksander Sirp 5,5
3. Andrei Šiškov 5,5

välkturniir 23 osavõtja ning 14 vooruga:

1. Andrei Šiškov 12 punkti
2. Tanel Tiisler 10
3. Igor Švõrjov 9,5
4. Ants Vihmand 9,5

Eesti keel ja ajalugu

Lähenesid keskkooli lõpueksamid. Ma ei teadnud nende kuupäevasid. Nii võis juhtuda, et lasen eksamid mööda. Need pidid olema millalgi juba varsti. Otsustasin lõpuks õppima hakata. Viimasel keskkooli lõpetamisel olin saanud kirjandi kahe, sest olin kirjutanud nelja lehekülje asemel kaks. Seega mul siiski oli ühel korral tunnistusel kaks olnud. Praegu võtsin eesti keele eksamiks valmistumise ülesannete kogu. Vaatasin, et taga on vastused toodud, seega saab seda kogu iseõppimiseks kasutada. Olime lageda taeva all. Ütlesin Kristjan G-le, et ajaloo aastaarvud on mul peas. Otsustasin hakata tema teadmisi kontrollima. Mõtlesin, et liiga palju on küsitud, millal toimus Oktoobrirevolutsioon, seetõttu küsisin, mis aastal toimus Vene Veebruarirevolutsioon. Kristjan vastas, et 1917. Tema küsis minult, mis aastal asutati Tartu ülikool. Teadsin, et 1632. Ütlesin, et selle aastaarvu kirjutavad Rooma numbritega siin kasvavad puud. Püüdsin aru saada, milline puu vastab millisele numbrile, aga see polnud nii lihtne, sest puud ei olnud nii ühemõttelise kujuga. Esimene märk oli M ja kaheharuline puu oli V, sirged puud olid I-d.

teisipäev, september 07, 2021

Uusi mälestusturniirid 2021

Maleliidu kodulehekülje andmetel on 3.-5. septembril toimunud 5 vooruga Gunnar Uusi mälestusturniirid täiskasvanutele ja noortele. Tulemused olid:

põhiturniir 28 osavõtjaga:

Tõnu Rauk 4,5 punkti
Tõnu Heinmets 4,5
Henrik Haavamäe 4
Jyrki Parkkinen 4
Mihkel Tomson 4

noorteturniir 10 osavõtjaga:

1. Michael Gasparella 4,5 punkti
2. Kristofer Poljakov 4
3. Karoliina Karba 3,5

Ansambel Krõll

Mäletan ühelt vanalt kassetilt laulu umbes sõnadega: "Ristilt vaevu loen, et siin Krõll on maetud, / unustuse tolmuga ta kondid kaetud". Laulu sõnad viitavad sellele, et see on ansambli Krõll enda laul. Rohkem ma sellelt ansamblilt laule ei mäletanud. Täna lõin selle ansambli nime juutuubi ja leidsin sama laulu aadressilt https://www.youtube.com/watch?v=d6ZR7099hMs . Esitajaks on märgitud Uno Kaupmees, aga vikipeedias öeldakse, et ta on osa elust kuulunud ansamblisse Krõll. Kuulasin juutuubist ka ühte teist laulu, mida pealkirjas oli kindlamini ansambliga Krõll seostatud. Rohelise olendina joonistatud Krõll on lisaks Ellen Niidu lasteraamatu tegelane, kes võib segi minna Avo Paistiku Klaabuga. Ükskord tegin ühele vennale sünnipäevakingiks Krõlli, liimides selleks asju kokku. Mis Uno Kaupmehesse puutub, siis juutuubist sain teada, et ta on laulnud ka midagi, mida olen oma käega lindistanud, sel hetkel küll laulja nime teadmata.

Ajutised teadmised

Lähenesid keskkooli lõpueksamid. Varem olin saanud eksameid viisi, aga tänavu võisin saada kahtesid, sest ei viitsinud enam nii palju õppida. Ma ei olnud ka erinevalt teistest registreerunud, mis eksameid ma tahan teha, sest olin registreerumise päeval puudunud. Ütlesin, et ma olen iga kevad inglise keele grammatika uuesti selgeks õppinud ja sügiseks jälle ära unustanud. Vahepeal olin selgeks õppinud artiklid, aga viimati tehtud grammatikaülesandes oli rõhk pööratud teisele elemendile, mistõttu artiklid olid jäänud tähelepanuta.

*
Tahtsin minna tuppa. Aga trepikotta oli tekkinud avanematu uks, millest ei pääsenud edasi. Läksin siis hoopis keldrisse. Trepikotta tuli ka muid inimesi. Lootsin, et nemad teevad avanematu ukse lahti.

*
Rei alustas simultaani. Mõtlesin, et eelmine kord sain tema vastu hea tulemuse, aga ta võib olla seda avanguvarianti vahepeal analüüsinud, täna valin võibolla teise avangu. Siis sain aru, et olengi juba teise avangu valinud.

esmaspäev, september 06, 2021

Vaktsineeritute turniir



Tänase turniiriga tähistati Villeri sünnipäeva. Osaleda tohtisid teist nädalat ainult koroona vastu vaktsineeritud. Olin käinud vahepeal raamatukogus vaktsineerimistõendit välja trükkimas. Pildistasin vaateid mängusaali akendest, ülemisel fotol on minu endine maja. Tegin ka kaks muud fotot, mida üles ei riputa. Tulemused olid:

1. Peebo 9 punkti
2. Runnel 7,5
3.-4. Viller ja Pavlov 4

Kokku oli 6 osavõtjat, 10 vooru ja 15 minutit mõtlemisaega.

pühapäev, september 05, 2021

Eraldatud toad

Pille oli öelnud, et vene keele õpetajal on hea meel, kui tema ainet õpitakse. Siis ma olin olnud noorem ja mulle polnud tundunud, nagu õpetajal võiks millestki hea meel olla, vaid et õpetaja on ohtlik. Läksin vene keele klassi ukse taha, kust eelmine klass parajasti välja tuli. Sealt läksin edasi koolimaja tiiba. Üks tüdruk ütles, et ta hüppab kõrgelt alla. Vastasin, et teine tüdruk eelmine nädal hüppas ja nüüd ta seda korrata ei taha, tal on jalad katki. Olin arvanud, et see mind muretsema ei pane, kui keegi teine kui ma ise hüppab, aga praegu nägin, et ma eksisin. Tüdrukul võis just minu hoiatuste tõttu hüpe halvasti välja tulla.

*
Mängisin ekraanil ühte mängu. Üks tegelane oli ühes toas ja teine teises. Ta tiirutas seal ringi, aga ruumist välja ei pääsenud ega saanud esimese tegelase juurde minna. Mulle tundus, et esimese tegelase ruumi põrandale on joonistatud luugid, millele peale astudes ta võib allapoole pääseda. Ta astuski neile peale, aga luugid ei avanenud. Siis muutus ta autoks ja sõitis välja hoopis toa otsaseinas olevast august.

laupäev, september 04, 2021

Tilgad pangast

Ütlesin emale, et ma peaksin tugevamat silmatilka ka panema, nõrgem ei ole piisav. Ema arvas, et mul ei ole nii tõsine haigus, et tugevamat panna. Mina ütlesin, et vahepeal üks silm ei näe ja vahepeal teine, kui mõlemad enam ei näe, siis on hilja panna. Läksin pangast tugevamat silmatilka küsima. Seal oldi nõus raha teenimise eesmärgil mulle midagi müüma, aga kahtlane, kas see oli õige rohi. Pangatöötaja ütles, et öösiti pärast kella ühte antakse elektrit, sel ajal peab arvuti kinni olema. Vastasin, et sel kellaajal ma magan. Pangatöötaja käis vahepeal ära. Lugesin niikaua, mida on kirjutatud tema arvutiekraanile. Arvuti ütles, et praeguse protseduuri ajal peab ta olema välja lülitatud.

reede, september 03, 2021

Tšehhoslovakkia piltidel

Otsing 'Tšehhoslovakkia' aadressil https://www.muis.ee/ 560 otsinguvastega.

Vaatasin muuseumide infosüsteemis läbi pildid nimetavas käändes otsinguga 'Tšehhoslovakkia'. 560 otsinguvastest jätsin läbi lugemata pildita vasted ja vaatamata mõned pildid juhul, kui palju sarnaseid tuli järjest. Aga vaatamist alustasin umbes aprillis ja lõpetasin septembris, päevas vaatasin tavaliselt kolm pilti, mõni päev jäi vahele ja viimasel päeval vaatasin lõpuspurdina natuke rohkem. Iga vaadatud pildi kohta sõnastasin mõttes viis lauset, aga üles neid ei kirjutanud. Kirjutan meelde jäänust natuke mälu järgi praegu.

Muuseumis leiduva põhjal on maade vahel olnud eriti palju spordisidemeid. Teadsin, et spordivõistlustel jagatakse medaleid, aga on jagatud ka igasuguseid muid metallmärke, mille võib saada osalemise, pealtvaatamise või kohtunikuks olemise eest, ilmselt ka lihtsalt huvi tundmise korral. Mulle on antud sarnane vana Tartu maleklubi märk, uuemaid märke pole jagatud. Natuke uuem on Elva raekoja märk, mille sain Elvas toimunud malevõistlusel osalemise eest. Vanasti oli kodus hulk igasuguseid metallmärke, aga suurem osa ei tohiks olla alles.

Muuseumides on ka muid spordivõistluste fotosid. Nagu teadsin varemgi, seostatakse Tšehhoslovakkiat jäähokiga, nüüd sain teada, et riiki toodi välja ka eestikeelses jõutõstmise ajakirjas, mis peaks tähendama sama, mida lihtsalt tõstmine, ma vähemalt oletan. /TÄIENDUS:  Jõutõstmine on siiski vaid üks tõstmise haru. Esimesed Eesti meistrivõistlused tõstmises toimusid vikipeedia järgi aastal 1921, aga jõutõstmises 1979./ Pildistatud oli võrkpallivõistlust ja Tšehhoslovakkia lippe on Mexico olümpiamängude märkidel.

Peale spordisidemete on ka kultuurisidemeid. Keegi oli tegelenud Tšehhoslovakkias "Kalevipoja" tõlkimisega ja ise Eestisse eestikeelse kirja saatnud. Näha oli ka tšehhi keelest eesti keelde tõlkinud Leo Metsarit, kes välismaalastega kohtus.

Nõukogude ajal on üks Tšehhoslovakkias kõrge riigitegelane Eestis käinud, ta on jäänud fotodele koos noore naisega. Nõukogude Liidu kohta mäletan, et Gorbatšov käis küll koos naisega ringi, aga siis öeldi, et ta on esimene NLKP juht, kes seda teeb. See Tšehhoslovakkia tegelane oli naisega ringi liikunud varem.

Üks Tšehhoslovakkia naine oli piltidele jäänud seoses sellega, et ta valiti Eesti ajal Eestis suvekuningannaks. Tegemist oli Tšehhoslovakkia diplomaadi tütrega.

Peale inimeste on piltidel ka esemeid. Olen kohanud väiteid, et kui Tšehhoslovakkiat poleks rahvusvahelisel konverentsil tükeldatud, oleks ta hästi sõdinud, sest tal oli hea relvastus. Piltidelt on näha, et tolleaegseid Tšehhoslovakkia tulirelvi hoitakse ka Eesti muuseumides. Tšehhoslovakkiast on Eestisse toodud ka mootorsõidukeid ja maju. Oli tuletõrje teemalisi tikutoosietikette ja pilte tuletõrjujate külaskäigust Eestisse.

Kala kuival

Ema oli mures, et Toomas ei ole koju tulnud. Lõpuks Toomas saabus. Küsisin, kas tal külm ei ole. Arvasin, et kaua õhukeste riietega kodust eemal olles võib külm hakata. Aga Toomas ütles, et tal ei ole külm. Ta rääkis, et ema oli ära unustanud, et otse enne laagrisse sõitu oli Toomale öeldud, et laager kestab esialgu kavandatust kauem, ema mäletas ainult esialgset juttu. Kuna pikem laagri kestus oli ette teada, sai Toomas ka soojemad riided kaasa võtta. Lisaks oli ta võtnud kaasa ühe uue elektroonikaseadme, et sellega laagris mängida.

*
Vaatasin vees ujuvaid kalu. Ühe suure kala jaoks oli vesi liiga madal, ta ulatus otsapidi veest välja. Ta ujus üldse veest välja mäe otsa. Seal ta viskus peaga vastu maad, nähtavasti kuivale sattumise tõttu enesetapu tegemiseks. Esimene lind lendas juba kohale surnud kala nokkima. Aga paistis, et kalal polnud siiski häda midagi ja lind teda siiski ei nokkinud. Oudekki mõtted ei olnud nii õiged kui tema isa omad.

neljapäev, september 02, 2021

Täidetud tsenter

arvuti - inimene
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rc3 Ob4 4. Lc2 d5 5. a3 Oe7 6. Og5 0-0 7. e3 h6 8. Of6 Of6 9. Rf3 Rc6 10. cd ed 11. Lb3 Re7 12. Od3 b6 13. e4 de 14. Oe4 Vb8 15. La4 a5 16. 0-0 Ob7 17. Vfe1 Oe4 18. Re4 Rd5 19. Lc6 Oe7 20. Re5 Ve8 1:0. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 20 minutit 15 sekundit, mustal 1 tund 40 minutit 37 sekundit.

/TÄIENDUS:
Analüüs paljude tagasivõtmistega.
Valge: Kg1, La4, Va1 ja f1, Oe4, Rc3 ja f3, Ea3, b2, d4, f2, g2 ja h2.
Must: Kg8, Ld8, Vb8 ja f8, Of6 ja g4, Re7, Ea5, b6, c7, f7, g7 ja h6.

arvuti - inimene
16. ... Og4 17. Re5 Oh5 18. Rd7 b5 19. Rf6+ gf 20. Lc2 Ld4 21. a4 ba 22. Va4 Lb6 23. Vfa1 Lb2 24. Lb2 Vb2 25. Vc4 Vc8 26. Va5 Og6 27. Vac5 Oe4 28. Ve4 Vc2 29. g3 Kf8 30. Vh4 Kg7 31. Ve4 Rd5 32. Vd5 Vc3 33. Kg2 Vc2 34. Vg4+ Kh7 35. Vf5 Vc6 36. Vh5 Ve8 37. Vgh4 Ve2 38. Vh6+ Kg7 39. Vh8 Vcc2 40. V4h7+ Kg6 41. Vh6+ Kg7 42. V6h7+ Kg6 43. Vh6+ Kg7 44. V6h7+ viik. Valgel jäi lõppvariandis aega alles 1 tund 5 minutit 56 sekundit, mustal 1 tund 39 minutit 29 sekundit./

kolmapäev, september 01, 2021

Presidendi leidmine

Kui mul ei ole seaduse järgi enne saadikuks saamist presidendivalimistel hääletamise õigust ja ka hääleõiguslikel on salajane hääletamine, siis ma ei pea tingimata ütlema, kes oleks minu arvates parim Eesti president. Blogi valimiste rubriigis võiks siiski valimised ära tähistada, aga võin ka ajaloolasena presidendi leidmise eelloost kirjutada.

Eile Eesti presidendiks valitud Alar Karis oli enne seda Eesti Rahva Muuseumi direktor, mis teeb ta ajaloolastele eriti tähtsaks. Karisel erinevalt paljudest Eesti poliitikat juhtinutest pole küll ülikoolis omandatud ajalooharidust.

Eesti Rahva Muuseumil on oma ajaveeb, kust võib lugeda Karise varasemaid mõtteid. Aadressil https://blog.erm.ee/?p=14651 räägib ta enne presidendiks kandideerimist tänavuse aasta 16. aprillil antud intervjuus, kuidas ta ei taha ega kavatse presidendiks saada:

1) "Ja minna poliitikasse minu eas, hakata seal oma asju ajama – see ei ole lihtsalt võimalik. Seda võivad lubada endale küll minu eas inimesed, aga need, kes on olnud poliitikas juba 20-30 aastat. Kuid mina, kes oleksin sel juhul noorpoliitik, ei saaks seda kindlasti endale lubada ja lõpuks mind kas heidetakse välja või ma astun ise parteist välja."

2) "Minul on presidendile väga kõrged nõudmised ja ei näe endal neid isikuomadusi, et seda ametit pidada. Olles näinud erinevaid presidente, kohtunud kuningate ja šeikidega, ei oska mina leida, et oleksin selle ameti pidaja."

Grenzstein ja Jüri Allik on arvanud, et hästi tehakse vaid seda tööd, mis meeldib. Aga käitumisteraapia põhimõtete järgi võib huvi tekkida ka tegevuse käigus. Mõni asi meeldib küll juba enne teraapiat. 

Teises tänavu kevadel avaldatud sissekandes https://blog.erm.ee/?p=14744 ütleb Karis, et Eesti Rahva Muuseum on kogu rahva muuseum. Otsingumootoriga võib vaadata, kui palju on pruugitud väljendit "kogu rahva president". Mäletan ka kunagist Siim Kalda valimisbrošüüri, kus Kallas ütles, et Reformierakond ei esinda laiskade huve. Ilmselt ka erinevad muuseumikülastajad eelistavad erinevaid muuseume.

Eksami vastuvõtja

Olin teistega samas ruumis ja õppisin magistrieksamiks. Läksin ülikooli kohale. Õppejõud küsisid, kas mul on nimekirjas tagapool olevad raamatud ka läbi loetud. Vastasin, et on. Sain oma paberid tagasi. Sinna oli tehtud parandusi. Olin kasutanud ühte tähte sõnana, õppejõududele tundus, et see on viga. Juhendaja ütles, et ma läheks nüüd Konstantinoopoli. Ta ütles, et ma läheks eksamit tegema mõne vaimuliku juurde. Olin nimelt kirjutanud magistritöö õigeusu kirikust. Juhendaja ütles, et ma enam tema autoriteedile ei toetuks. Mulle hakkas tunduma, et nüüd võib mul magistriõpe ka lõpetamata jääda. Ma polnud maksimaalselt põhjalikult õppinud, mõeldes, et teen eksami juhendajale, kes on sõbralik. Aga vaimulikule eksamit tehes oleks võidud detaile pinnima hakata. Kui eksamil oleks küsitud, kas ma olen ise õigeusklik, siis oleksin vastanud, et ma olen rohkem luterlane. Kui oleks küsitud, kas ma Jumalat usun, oleksin vastanud, et Jumala olemasolu ma eriti ei usu, aga ma täidan käske. Võibolla peaks Konstantinoopolis Oti juurde minema, ta peaks ka Konstantinoopolis elama. Mõtlesin välja, et teen eksami Kulmarile, temaga olen ma juba varem tuttav ja tema on sõbralik.