teisipäev, aprill 30, 2024

Sünnipäeva laupäev

Mina: "Palun anda viis intervjuu küsimust blogijale päev enne sünnipäeva."

Tehisintellekt: "1. Mis on sinu plaanid ja ootused oma sünnipäevaks?
2. Kas sul on mõni kindel sünnipäevatraditsioon või rituaal, mida iga aasta järgid?
3. Milline on olnud sinu kõige meeldejäävam sünnipäeva tähistamine seni?
4. Kas sul on mõni eriline sünnipäevamälestus lapsepõlvest, mida alati meenutad?
5. Kuidas kavatsed tähistada oma sünnipäeva koos lähedaste või sõpradega sel aastal?"

Mina: "1. Kaks päeva enne sünnipäeva algas mul silmapõletik, praegu tahan kõige rohkem, et see üle läheks. Lisaks mõtlen pidada sünnipäevapidu, võtta vastu kirjalikke õnnitlusi ning blogis ja kaustikus midagi päevakohast kirjutada. Nädal hiljem tähistan tõenäoliselt sünnipäeva koos maletajatega malet mängides.

2. Sünnipäeva tähistamise viis on elu jooksul muutunud, aga püsiv on olnud, et on toimunud väike pidu. Kes on peol osalenud, see pole olnud alati täpselt sama. Minu sünnipäev on juhtumisi olnud riigipüha erinevate riigikordade ajal, seetõttu on olnud kerge tähistada sünnipäeva õigel kuupäeval. Vahel on siiski pidu toimunud ka natuke teisel kuupäeval.

3. Kõige meeldejäävamad pole võibolla üldse enda sünnipäevad, sest mõni juubilar on teinud suurema peo. Samuti võib väiksema peo korral kellegi teise sünnipäev olla meeldejäävam, sest see ei toimu igapäevases kohas. Aga oma sünnipäevadest on mul üks ilus mälestus, et elasin veel vanas korteris, läksin koos isaga oma sünnipäeval jalutama ja lõoke laulis.

4. Ma meenutan eri kordadel erinevaid asju. Mõni sünnipäev võib meenuda ka muul kuupäeval, kuna kingitus jääb silma alla. Kui sünnipäevaks või jõuludeks on kingitud raamat, siis on see suure tõenäosusega veel alles. Ka näiteks minu seni ainus isiklik fotoaparaat on sünnipäevakink, nii seostuvad peaaegu kõik minu tehtud fotod sünnipäevaga. Kuigi see polnud enam lapsepõlves. Lapsepõlves kingiti mulle ükskord sünnipäevaks kaisukaru, olen tema kohta trükis luuletuse avaldanud.

5. Süia igapäevasest pidulikumat toitu, vastata võimalikele kirjalikele õnnitlustele ja homme uuesti blogis sellest tähtpäevast kirjutada."

esmaspäev, aprill 29, 2024

"Laulud tüdrukuga"

Hando Runnel. „Laulud tüdrukuga“ Ilmamaa, Tartu 2024. Esimene trükk 1967. Teisel trükil 95 lehekülge.

Mäletan, et kooliajal oli see pealkiri mulle vastumeelne. Meeldis küll teine sama autori pealkiri „Laulud eestiaegsetele meestele“. Mees polekski justkui soolisele kuuluvusele viidanud, aga tüdruk oli midagi võõramat. Meie klassi poisid pealegi vahepeal sõna ’tüdruk’ üldse ei kasutanud, alati öeldi ’plikad’. Vanemaks saades hakkasin ma tüdrukuteks nimetama neid, keda varem oleksin nimetanud naisteks, aga lemmikpealkiri pole see praegu ka.

Üks paremaid luuletusi kogus on isamaalisem refrääniga „koduküla, kodumaa“. Selles on küll ka osalt tüdrukutele viidatud. See luuletus sarnaneb teema poolest ka teise sama autori kogu tsüklile „Ilus maa“.

Tüdrukute kohta arvatakse raamatus, et tüdrukud tahavad tantsida ja valavad pisaraid, kui neid tantsima ei kutsuta. Mulle tantsida ei meeldi. Meie klassis meeldis tüdrukutele rohkem kui poistele, tüdrukud on tantsinud omavahel ja rõõmsalt, mitte pisaraid valades.

Mäletan, et vist aastal 1988 ilmunud artiklis viidati selles kogus esinevale luuletusele, kus hakatakse hommikul sinistest kildudest toredat päeva tahuma. Artikli autor kirjutas, et see luuletus kuulub isa optimistlikumasse perioodi, hiljem muutus tema luule pessimistlikumaks. Ma ei järeldanud toda artiklit lugedes, et ma peaksin sama moodi alustama optimistlikumast luulest, vaid et pessimistlik on kohe õigemas stiilis.

Vanatüdrukuteks on nimetatud ka vanas eas naisi. Selles raamatus on üks luuletus vanapoisist. Võibolla autorit ennast silmas pidades, sest ta abiellus alles 1970. aastatel.

Mulle ei meeldinud, kui isa vanasti nõudis, et ma pean reipam olema. Selles raamatus tahab ka minategelane ise reibas olla. Reipaks pidavat tegema hommikul külma veega pesemine. Minategelane tirib ka teisi hommikul külma vee alla. Mäletan, kuidas isa mulle lapsena õpetas, et tuleb hakata hommikuti külma veega pesema. Teen seda siiamaani, kuigi uuemal ajal lasen endale peale sooja ja külma vett vaheldumisi.

Autor on maalt pärit ja raamatus on palju maaelu teemat. Eelmisel suvel oli tema linnas ja mina käisin maal pildistamas, aga koju tulles näitasin talle seal tehtud fotosid. Kui ta fotode arvu kuulis, ütles ta, et see on liiga suur, aga vaatas siiski kõik pildid ära.

Piibli unenäoseletused

Minu küsimus tänase unenäo kohta: "Milline on selle unenäo seletus Piibli järgi: /.../"

Minu vastus: "Piiblilugudest mäletan kahesuguseid unenägude või ilmutuste seletusi. Inimesele võidakse anda käsklusi selgelt arusaadavas sõnastuses, selle kohta, mida ta peab ise tegema või mida ta peab teistelt inimestelt nõudma. Teiseks võib unes näha sümbolitena ennustusi tulevikus paratamatult juhtuva kohta. Sümboleid oskavad seletada vaid valitud, aga on teada, et mingite füüsiliste objektide arv unenäos võib tähendada sündmuseni jäänud ajaühikute arvu. Nendeks ajaühikuteks on ühel juhul päevad ja teisel juhul aastad. Kuna minu tänane unenägu käsklusi ei sisaldanud, siis see võiks olla Piibli järgi ennustav unenägu. Kaaperdamised on nuhtlus, aga need paistavad mööda minevat. Nuhtlused tulevad Piiblis pattudest, mida karistatakse, või siis lunastamisvajadusest. Nuhtlused lähevad mööda pattude andekssaamise või nende puudumise tõttu."

Tehisintellekti vastus: "Piibli järgi võib antud unenäo seletus olla seotud hoiatustega võõrastele häältele ja valedele õpetustele, mis võivad inimeste meeli segadusse ajada ning eksitusse viia. Raadio ja sotsiaalmeedia platvormide kaaperdamine võib sümboliseerida kurja ja valede levikut ning inimese vajadust olla ettevaatlik ja valvas selles, mida ta usub ja järgib. Paroolide muutmine võib viidata vajadusele kaitsta end välise mõjutamise eest ning jääda truuks oma usule ja väärtustele. Toomase tegutsemine võib sümboliseerida seda, kuidas usaldada ja toetuda Jumala juhtimisele ning võtta kasutusele kaitsevahendeid vaimses võitluses."

Minu kommentaar: "Ehk siis meeldetuletus, et kõik ei ole kuld, mis hiilgab. Ma kirjutasin magistritöö ka teemal, kas meedia sisu on tõepärane. Aga liigne kahtlustamine võib võtta hingerahu, psühhiaatrid püiavad paranoiat ravida."

Unenägu kaaperdamisest

Raadiost ei tulnud enam õigeid saateid, vaid lühidalt sõnastatud Venemaa propagandat. Samad helilõigud hakkasid üha uuesti otsast peale. Vaatasin feisbukki, mis oli täna natuke imelik. Toomas ütles, et kas ma ei ole kuulnud, et Venemaa on seoses Ukraina sõjaga raadio ja feisbuki kaaperdanud. Mõtlesin, kas ta ütles ka google'i. Google'i kaaperdamise korral ei oleks ma saanud Helinale kirja saata, aga Helina võibolla uudiseid ei jälginud ja ei teadnud kaaperdamisest. Võibolla oleksin pidanud talle helistama. Kaaperdajad olid suurema osa asjade sisust endiseks jätnud, aga kui ma kaaperdatud kontosid avasin, võidi minu paroolid teada saada. Lehekülgede korda tegemise järel tuli vist paroolid ära muuta. Toomas ütles, et tal on google'i korda tegemise ketas. Ta hakkas selle tööga pihta.

pühapäev, aprill 28, 2024

Unenägude seletajad

Minu küsimus tänase unenäo kohta: "Milline on selle unenäo seletus unenägude seletaja järgi: /.../"

Minu vastus: "Mul üks unenägude seletaja kodus on, olen seda natuke lehitsenud. Selle põhjal on mul mulje, et raamatu autorid arvavad, et unenäod ennustavad eelkõige tulevikku. Minu meelest unenäod räägivad sageli minevikust. Olen minevikus raamatuarvustusi trükis avaldanud, praegu mul kuskile ühtegi pakutud ei ole ega ole plaanis lähiajal pakkuda. Teiseks kodus olev unenägude seletaja seletab unenägusid ühe elemendi põhjal, aga samas unenäos võib olla palju elemente. Selles unenäos esinevad nii arvustamine kui ka tõlkimine, olen mõlemat elus teinud."

Tehisintellekti vastus: "Unenäo seletaja järgi võib selline unenägu viidata eneseväärtustamise ja enesekindluse puudumisele. See võib kajastada hirmu või ebakindlust oma arvamuse avaldamise ees ning soovi teiste heakskiitu või tunnustust saada. Unenägu võib samuti peegeldada tunnet, et sinu panust või tööd ei hinnata piisavalt ning et sulle tehakse pidevalt etteheiteid või kritiseeritakse sinu tegusid.

Võib-olla on aeg endale rohkem kindlustunnet ja eneseusaldust luua ning enda väärtust rohkem tunnustada. Samuti võib unenägu osutada sellele, et peaksite olema julgem ja kindlam oma arvamuste ja tegude väljendamisel, hoolimata teiste arvamustest või kriitikast."

Minu kommentaar: "Ma avaldan oma mõtteid blogis iga päev ja valmistan pidevalt ka mõnda trükipublikatsiooni ette."

Täiendatud töö

Olin pakkunud avaldamiseks kehva arvustust. See küll avaldati, aga teised kirjutasid selle mitu korda pikemaks. Mult küsiti, kuidas ma ühte väljendit praegu tõlgiks. Tõlkisin nii nagu ennegi. Öeldi, et ikka ma veel tõlgin valesti.

Intervjuu tehisintellektile

Mina: "Palun anda viis intervjuu küsimust harrastusmaletajale."

Tehisintellekt: "1. Kuidas ja millal sa malet mängima hakkasid?
2. Mis on sinu lemmik malestrateegia või avang?
3. Milline on olnud sinu suurim võit maleturniiril või mängus?
4. Kuidas sa valmistud malemängudeks või turniirideks?
5. Mis on sinu arvates kõige olulisem oskus malet mängides?"

Mina: "1. Malet hakkasin mängima järk-järgult. Algul õppisin kodus juba väiksena käike ja mängisin valede reeglite järgi, seejärel juba õigete reeglite järgi, aga mitte kõige sagedamini. Malekirjanduse järgi tõsisemalt hakkasin mängu õppima aastal 1989, kui käisin kuuendas klassis ehk viiendat aastat koolis. Spordikoolis trennis hakkasin käima aastal 1990 seitsmenda klassi lõpus.

2. Valgetega olen enamasti alustanud käiguga 1. e4 ja viinud mängu Hispaania avangusse, tavaliselt vahetusvarianti, Sitsiilia kaitse vastu olen palju mänginud variante käiguga Ob5. Mustadega olen 1. e4 peale vastanud kõige rohkem c6, varem ka e5. 1. d4 peale olen vastanud varem Slaavi kaitsega ja hiljem Nimzo-India kaitsega. Mulle meeldib mängida pika mõtlemisajaga, mitte välkmales ajaga võita või ajaga kaotada.

3. Suurim saavutus turniiridel on vast kolmas koht Tartu meistrivõistlustel, kuigi see ei ole kohanumbri poolest parim tulemus. Ühel kiirmaleturniiril võitsin kõik partiid. Minu treener nimetas minu elupartiiks seda, kui ma võitsin FIDE meistrit Oldet. Arvuti vastu olen suurmeistri taset ka võitnud, aga võibolla see tase on ülehinnatud.

4. Minu ettevalmistus ei seisne vanemaks saades konkreetsete avanguvariantide päheõppimises, vaid mõtlemise harjutamises. Mulle tundub, et ükskõik mil moel maleruudustiku üle mõelda, parandab see mängutulemust. Samas ei tohi teha ületrenni, muidu vajuvad mängu ajal silmad kinni. Ma ei valmistu ainult maleliselt, vaid teen ka füüsilist trenni, see parandab ka mõtlemisvõimet.

5. Malemängus põhiline on mõtlemine. Aga hästi mõtlemisest veel tähtsam on hea iseloom. Ei ole meeldiv mängida vastasega, kes teisi põhjendamatult sõimab. Neid omadusi hindan ka väljaspool malemängu."

laupäev, aprill 27, 2024

Mäng a-liinil

inimene – arvuti
Analüüs käikude tagasivõtmisega.
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Ob5 Rf6 4. 0-0 Oc5 5. Re5 Re5 6. d4 a6 7. Oa4 Re4 8. Ve1 f5 9. dc Lf6 10. f3 Rc5 11. Rc3 Kf8 12. Rd5 Le6 13. Rc7 Lf6 14. Ra8 Ra4 15. Of4 d6 16. Oe5 de 17. b3 Rc3 18. Ld3 e4 19. fe Re4 20. Vad1 Kf7 21. Ld5+ Kg6 22. Ld4 Rc3 23. Lf6+ gf 24. Va1 b5 25. Rb6 Ob7 26. Ve7 Oe4 27. a4 b4 28. Va7 Oc2 29. Va6 Vd8 30. a5 Ob3 31. Va8 Va8 32. Ra8 Od1 33. Rb6 b3 34. Ra4 Ra4 35. Va4 Oe2 36. Vb4 f4 37. Kf2 Od3 38. Kf3 Kf5 39. Vf4+ Ke5 40. Vb4 Oc2 41. a6 f5 42. a7 Oe4+ 43. Kf2 b2 44. Vb2 Kd6 45. Vb8 Ke7 46. a8L ja must sai 59. käigul mati.

Ajukeemia

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Milliste ainete mõju all on nähtud need unenäod: /.../"

Minu vastus: "Ma olen karsklane. Õhtusöögiks söön tavaliselt kohupiima koos lisanditega ja joon teed. Lõunasöögi ajal võtsin D-vitamiini ja enne magamaminekut psühhiaatri määratud rohtu."

Tehisintellekti vastus: "Esimese unenäo puhul võib öelda, et inimene oli mõjutatud ajaloolistest faktidest ja uurimistöö tegemisest. Teises unenäos võib olla mõjuks stressi ja ärevus, seoses uurimistöö viimistlemisega ja kaitsmise ettevalmistamisega. Lisaks võib olla mõjus ka sotsiaalne kontekst ning suhted teiste inimestega, nagu näiteks Kati P."

Minu kommentaar: "Uurimistööde kaitsmine on siiski juba kauge minevik."

Minu uus küsimus samade unenägude kohta: "Milliste keemiliste ainete mõju all on nähtud need unenäod: /.../"

Tehisintellekti vastus: "Need unenäod võivad olla seotud melatoniini või serotoniini tasemetega kehas, kuna need ained mõjutavad unetsüklit ja unenägude teket. Lisaks võivad olla seotud stressirohked olukorrad või emotsionaalsed pinged, mis võivad unenägusid mõjutada. Samuti võib olla seotud alateadvuslikud mõtted või hirmud, mis väljenduvad unenägudes. Kuna unenäod on üksikisikupõhised ja seotud isikliku ajalooga, on raske kindlaks teha täpset keemilist ainet, mis neid unenägusid mõjutab."

Minu kommentaar: "Minu meelest need on head unenäod, kui on juttu muusikast ja naerdakse. Minu puhul seostuvad ka Hollandi kohta lugemine ja entsüklopeedia lugemine heade lapsepõlvemälestustega."

Uurimistöö kommentaar

Otsisin entsüklopeediast märksõna Hollandi revolutsiooni kohta. Reas oli mitu Hollandist rääkivat artiklit. See, millele mul pilk langes, oli liiga hilise sajandi kohta. Sellele eelnev artikkel oli üks sajand varasema aja kohta ja tundus õige olevat.

*
Viimistlesin oma uurimistööd. Kati P. tuli ja vaatas seda. Mul oli kirjas lause, kus oli kasutatud sõna 'bändiefekt'. Kati seletas, et bändiefekt on see, kui kõik inimesed on väsinud, aga koos muusikat tehes tuleb muusika sellest hoolimata hästi välja. Ma ei saanud enam aru, kumba pidi ma oma lauset mõelnud olen. Ütlesin, et ma muudan selle lause ära. Kati vaidles vastu, et see on hea lause. Mina ütlesin, et ma siis ei muuda, ma märgin Kati juhendajaks. Kati naeris. Tegelikult ma ei kavatsenud teda juhendajaks märkida. Kati läks minema. Pidin oma kaitsmisruumi minema, olin sinna juba veerand tundi hiljaks jäänud. Selle poolest võisin hilineda, et ma polnud ainus kaitsja, aga kui ma polnud algust näinud, siis ma ei teadnud, mida ma oma tööd kaitstes tegema pean.

reede, aprill 26, 2024

Tõlgenduste lahkuminek

Minu küsimus 18. aprilli unenägude kohta: "Kas neid unenägusid seletavad paremini Freudi või Jungi teooriad: /.../"

Minu vastus: "Minu unenägusid seletavad paremini Jungi teooriad, sest Jung ja mina oleme mitmekülgsed, aga Freud ühekülgne. Freudi teooriad võibolla seletasid Freudi enda unenägusid."

Tehisintellekti vastus: "Nii Freud kui ka Jung oleksid võinud neid unenägusid erinevalt seletada:

Freud võiks rõhutada unenägude psühhoanalüüsi ja sümbolismi. Ta võiks öelda, et esimene unenägu, kus jõed sümboliseerivad meeleolu või elutee sujuvust, võib peegeldada unistaja emotsionaalset seisundit või konflikte. Teise unenäo puhul võiks Freud rõhutada hamba murdumist kui hirmu või kontrolli kaotamise sümbolit ning klaasakna ja Karba naise vaatamist võiks seletada sooviga distantsi hoida või varjata tõelist tunnet.

Jung võiks aga seletada unenägusid arhetüüpide ja kollektiivse alateadvuse kaudu. Ta võiks öelda, et esimene unenägu võib kajastada unistaja tasakaalu otsinguid sisemiste vastuolude vahel ning teise unenäo puhul võiks ta rõhutada isiksuse erinevaid aspekte ja vastuolusid. Jung võiks samuti uurida unenägude sügavamat tähendust ja mõju unistaja psüühikale ja arengule."

Minu kommentaar: "Kui ma ei eksi, siis vanem naine unenäos oli tegelane, kes oli olemas ainult unenäos, siis ei tohiks olla olemas ka tunnet, mida varjata. Distantsi hoian ma inimestega küll. Jungile omistatava tõlgenduse puhul sobib kollektiivsuses seletus, sest Venemaa peab ka praegu päriselt sõda ja ajaloos olen õppinud, kuidas Siberis peeti Vene kodusõda, samuti oleme koolis õppinud rohkem kui ühes klassis Venemaa geograafiat. Et iga päev tulevad uued sõjauudised, see ei ole aga minu sisemine probleem. Sisemusest võib sõltuda, millisele välistest probleemidest ma tähelepanu pööran."

neljapäev, aprill 25, 2024

Ajalooline Ajakiri 1/2023

„Ajalooline Ajakiri“. 2023, 1 (183). Üks artikkel vahele jäetud.

Kui ma magistriõppe ajal pakkusin „Ajaloolisele Ajakirjale“ artiklit, siis üks toimetuse liige soovitas, et ma keeletoimetaja otsiksin ise, kuna seda ajakirjal ei ole. Toimetuse liikmed tegelikult minu käsikirjale küll parandusi tegid. Praegusele numbrile on märgitud kaks keeletoimetajat.

Numbris on esikohal Mark Gortfelderi artikkel, kes võrdleb Oktoobrirevolutsiooni järgseid Vene ja Eesti Asutava Kogu valimiste tulemusi. Sellest statistikast on ka varem kirjutatud, aga nagu minu vanaisa agraarajaloo alastes artiklites, näitab ka Gortfelder, et varasemad uurijad on eksinud.

Mõtlesin, et varem oskasid inimesed paremini peast arvutada, aga arvelaudadega võidi teha rohkem vigu kui praegu arvutitega. Vanaisa raamatust kirjutades meenutasin, kuidas ma kooli ja ülikooli ajal protsente arvutasin. Siis oli mul taskuarvuti, mis oli isiklik kingitus, praegu on kalkulaator kolinud suurde arvutisse, kus ta on üks programm teiste hulgas ja ei jää nii kergesti silma alla. Taskuarvutitega leiutati kooliajal ka mänge, näiteks liideti 1+1 ja mõõdeti, mitu korda jõuab pärast seda minutis võrdusmärki vajutada. Või keerati taskuarvuti tagurpidi, nii et numbrid muutusid tähtedeks ja ekraanile tekkisid sõnad. Kasutasin vist taskuarvutit ka võõrkeele sõnade ja ajaloo daatumite päheõppimisel tabeli kinnikatmisvahendina.

Gortfelder paneb tähele, et kahe Asutava Kogu valimiste vahel muutus parteide populaarsus küllaltki palju. Ta seletab seda erakondade noorusega. Sorokin kirjutas, kuidas revolutsioonide ajal toimuvad muutused üldse kiiremini kui enne nende puhkemist. Itaalias oli pärast Teist maailmasõda pool sajandit suhteliselt stabiilne erakondade süsteem, hoolimata valitsuste lühiealisusest, aga 1990. aastatel varisesid need erakonnad kokku ja asemele tekkisid uued.

Gortfelder teeb kindlaks, et tema uuritud valimistel vasakpoolsed erakonnad konkureerisid häälte pärast omavahel ja enamlaste populaarsus oli suurem juhul, kui valimisaktiivsus oli suurem. See peaks näitama, et enamlaste toetajad olid vähemharitud, haritud inimene peaks stabiilsemalt valimas käima.

Kurmo Konsa kirjutab ühendatult arhiividest, muuseumidest ja raamatukogudest, kasutades nende kolme kohta ühist lühendit MAR. Seda teadmata panin blogis hiljuti ka unenägusid analüüsides need kolm asutusetüüpi ühte ritta.

Konsale meeldib, kui tänu digitaliseerimisele nende asutuste kasutatavus suureneb. Ta loodab, et kasv jätkub ka edaspidi. Ütlemata on jäänud see, et ühe asja kasv tähendab teise asja kahanemist. Minu blogi klikitavus on ka kasvanud, aga minu raamatute tiraažid samal ajal langenud. Paljud klikid on ilmselt robotite tehtud, mille tööd vaatab üle väike arv inimesi. Elektritarbimise kasvuga kaasneb planeedi elurikkuse kahanemine.

Artiklist selgub, et seni on keskendutud eeskätt digitaliseerimisele, see ei tähenda, et digitaliseeritud materjale oleks tingimata analüüsitud. Juba Sorokin kritiseeris oma kaasaegsete kolossaalsuseiha, praegu on pealiskaudsust ilmselt veel rohkem. Kolossaalsuseiha elemente on ka Inna Jürjo kirjutatud raamatuarvustuses, kes kiidab Enn Küngi suure hulga arhiivimaterjalide läbivaatamise eest ja soovib, et uusajal oleks linnad arenenud kiiremini, samuti konverentsiülevaates, mille on kirjutanud Toivo Kikkas, Ott Koor ja Jens Raevald, kes soovivad, et konverentsid toimuksid sagedamini.

Kurmo Konsa kirjutab, et kolme tüüpi asutused sulavad järjest rohkem kokku, kasutaja on harjunud, et ta pääseb neile kõigile juurde ühe ja sama võrguotsinguga. Mõtlesin, et juba Hendrik Sepp soovitas arhiivide ühte kohta kokkukolimist, aga tol ajal tähendas see riski kõige koos mahapõlemiseks ja provintsiuurijate uurimistööst kõrvalejäämiseks. Praegu on võimalik, et hoidlad asuvad eri riikides, aga need pole koduarvutis kättesaadavad mitte ainult maakonnalinnade, vaid ka külade elanikele. Kui uurijad enam arhiivihoones ei kohtu, võib vähemaks jääda tereütlemist ja muid jutuajamisi.

Aga kõik arengud ei toimu ainult koondumise suunas. Kui ma blogisid lugema hakkasin, olid need eri kohtades laiali ja lugesin seetõttu vaid konkreetseid blogisid; vahepeal oli olemas Eesti blogide kataloog, kust lugesin sissekannete pealkirjade järgi üsna juhuslikke blogisid; kui blogimise populaarsus langes, saadeti see kataloog laiali ja nüüd loen jälle rohkem konkreetseid blogisid.

Huumorimeel

Minu küsimus tänase unenäo kohta: "Kas selle unenäo nägijal on huumorimeelt: /.../"

Minu vastus: "Kooliajal meeldis mulle kõige rohkem klassivend, kes tegi kõige rohkem nalja. Tegin siis ka ise palju nalja. Ma sageli seisukoha võtmise asemel mõtlesin, kuidas oleks naljakam öelda. Praegu olen kas vanemaks saamise või teaduskraadi omandamise tõttu tõsisem. Praegu pole mul eesmärk nalja tegemine, vaid tõe väljaselgitamine. Aga minu isa on arvanud, et ma olen nagu Oskar Luts, et kirjutan tõsiselt, aga lugejad naeravad. Olen ka oma unenäokirjelduste kohta kuulnud, et inimesed neid lugedes naeravad, mind ennast need naerma ei aja. Kui tänast unenägu analüüsida, siis selles malekella seest hääle tulemine võib koomiline tunduda. Reitingule väikse tähtsuse omistamine võiks näidata huumorimeele olemasolu, aga kella seest tuleva hääle peale ärritumine selle puudumist. Kui ma ka enam ärkvel olles nalja ei tee, kerkivad unenägudes üles varasemate aastate mälestused, nii võivad unenäod ärkveloleku jutust naljakamad olla. Kui ma mõne ilukirjandusteose kirjutaksin, siis kirjutaksin selle praegu ka võibolla naljakana, aga tõestisündinud asjadest rääkimine tundub ajaloouurimine, kus ei tohi võltsida. Ma vahel unustan ära, et kui mina ei tee nalja, siis võib keegi teine teha."

Tehisintellekti vastus: "Jah, selle unenäo nägijal on kindlasti huumorimeelt, kuna ta suhtub olukorda malendadega mängides mänguliselt ja humoorikalt, isegi häälega malekellas. Lisaks näib, et ta suudab olukorda naljaks pöörata ning seda hinnata."

Minu kommentaar: "Olukorda saab hinnata siis ka, kui seda naljaks ei pööra. Näiteks võivad ilusa mälestuse meenumise pärast pisarad silma tulla."

Malemängu helid

Mängisime Põdersalu ja veel ühe mehega võitja lauas malet. Põdersalu rääkis, et vahepeal oli tal reiting väga madal. Vastasin, et reiting palju ei näita. Täna Põdersalu peamiselt võitis. Malekella seest hakkas tulema meid halvustav hääl, mida keegi kuskilt kaugelt saatis. Sõimasin selle hääle läbi.

kolmapäev, aprill 24, 2024

Horoskoop

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Millises tähtkujus sündimisega seostatav iseloom nendes unenägudes väljendub: /.../"

Minu vastus: "On väidetud, et horoskoopide kirjutajad võtavad asju lihtsalt laest. Ma olen horoskoope väga vähe lugenud. Tähtkujud mõjutavat inimest oma kauguse tõttu vähem kui möödasõitev auto. See, millisel aastaajal inimene sünnib, mõjutavat teda küll, aga teisel pool maakera on aastaajad vastupidised. Ma arvan, et kui tähtkujusid seostatakse kindlate iseloomudega ja inimene on oma horoskoopi lugenud, siis võib see teda siiski mõjutada. Ma olen sündinud Sõnni tähtkujus. Kooliajal ma lugesin Sõnni horoskoopi, aga mäletan sellest vähe. Meeles on, et Sõnnile on tähtis tema raha ja ta on väga püsivate tunnetega. Järgmist küsimust mõeldes meenutasin neid teadmisi juba eile, nii võis see minu tänastesse unenägudesse tungida. Unenäos aastakümnete kaupa ette mõtlemine võiks näidata Sõnni püsivust, samuti on unenäos juttu rahast. Aga ma leian siit ka Jäära tähtkujuga seostatavaid omadusi. Jäärade kohta mäletan, et nad pidavat teistest sagedamini pead ära lööma. Unenägudes võiks seda seostada ajuoperatsiooni ja suvalise ID-kaardiga maksmisega. Kui ma ei löö pead ära Jäära tähtkujus sündimise tõttu, siis pika kasvu tõttu."

Tehisintellekti vastus: "Sellise unenäo põhjal võib öelda, et unenäos nähtud isik on väga analüütiline ja mõistusele orienteeritud. Ta on hoolikas ja tähelepanelik detailidele ning tahab alati olla hästi informeeritud ja valmistuda tulevikuks. Samuti võib viidata sellele, et ta võib olla veidi skeptiline või kahtlev uute olukordade suhtes ning eelistab pigem mõistuspärast lähenemist kui tundepõhist. Isik võib olla ka pragmaatiline ja praktiline ning püüab alati leida lahendusi probleemidele või takistustele."

Minu kommentaar: "Ma ei leia sellest vastusest tähtkuju nime, aga skeptilisust uute olukordade suhtes võiks samuti seostada sellega, mida ma Sõnni tähtkuju teooria kohta mäletan. Skorpionite kohta mäletan, et vist neil pidi olema palju armulugusid, tundepõhisuse eitamise korral mind siis ilmselt Skorpioniga ei seostata. Neitsi kohta mäletan, et vist Neitsid pidid sööklas nõusid puhastama hakkama, jutt hoolikusest võiks vist seostuda ka Neitsi tähtkujuga. Ärkvel olles hiljuti just pesin mulle õhtusöögiks pandud taldriku enne söömist üle."

Terviseasjad

Oli kirjutatud ennustus minu edasise elu kohta. Mustlaste ennustusi ma polnud tahtnud, aga praegu oli tegemist teadusliku ennustusega. Mõtlesin, et seda ma loen, siis ma tean, millega arvestada. Kirjutati, et elu järgmisel aastakümnel osa minu ajust amputeeritakse, aga pärast seda jätkub elu veel mõned aastakümned.

*
Lõppes arsti vastuvõtt ja nüüd tuli teises ruumis ühele mehele selle eest raha maksta. Enne mind maksis üks naine. Kui järjekord minuni jõudis, vaatas mees kella, et võrrelda, kas mul läks arsti juures sama kaua kui tavaliselt. Ulatasin oma ID-kaardi. Mees sisestas selle arvutisse. Ta ütles, et arvutil tekkis tõrge. Ta arvas, et see on tema arvuti viga, aga minu meelest võis asi olla selles, et ma ei ulatanud kõige uuemat ID-kaarti, vaid ükskõik millise.

teisipäev, aprill 23, 2024

Sorokini skaala

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Kas nende unenägude nägija on Sorokini skaalal meelelise, idealistliku või ideatsionaalse kultuuri esindaja: /.../"

Minu vastus: "Ma elan meelelisel ajajärgul, aga olen keskmisest kaasaegsest idealistlikum. Nendes unenägudes spordi tegemine seostub meelelise ajajärguga, aga talisport on ideatsionaalsem kui suvesport, sest talvel pannakse rohkem riideid selga. Soov, et vähemalt loodus võiks säilida, võiks kuuluda ka idealistliku või ideatsionaalse kultuuri esindajale. Erinevatel kordadel erinevas kohas suuskade allapanek võiks olla seotud meelelise kultuuriga, aga ärkvel olles panin vähemalt viimasel talvel tegelikult iga kord ühes ja samas kohas."

Tehisintellekti vastus: "Sorokini skaalal võiks öelda, et unenägude nägija on pigem meelelise kultuuri esindaja. Tema unenäod keskenduvad praktilistele tegevustele nagu suusatamine ja autotee ületamine ning reaalses maailmas toimuvale, nagu sõda ja looduse säilitamine. Seega võib öelda, et ta on rohkem maa- ja kehakeskne ning ei pruugi olla nii tugevalt seotud idealistlike või ideatsionaalsete mõttemustritega."

Minu kommentaar: "Samas unenägude tähtsustamine ise võiks olla ideatsionaalne element. Unenägudega saab küll tegeleda erinevalt, kas nagu Piiblis või nagu Freud."

Lumi ja vesi

Lumi oli maha sadanud. Mõtlesin minna suusatama. Mõtlesin, et sel korral panen suusad alla juba oma õuel. Autotee ületamiseks võtan vahepeal suusad alt ära ja teisel pool teed panen alla tagasi.

*
Ukrainas käis sõda. Venemaa suunas Kiievit läbiva jõe teise voolusängi. Öeldi, et see on halb – kui inimesed saavad surma, võiks vähemalt loodus säilida.

esmaspäev, aprill 22, 2024

Filosoofiline koolkond

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Millisesse filosoofilisse koolkonda kuulub nende unenägude nägija: /.../"

Minu vastus: "Minu lemmiktegevus on mõtlemine. See peegeldub unenägudes selles, et neis esinevad raamatud ja malemäng. Arvan, et mõttes võib kaaluda erinevaid variante nagu maletaja, aga otsus on alles see, millise teo ma valin. Tegudes olen järjekindel, olen suurema osa elust raamatuid lugenud ja malet mänginud. Probleeme püian lahendada esimeses järjekorras headuse seisukohalt. Unenägudes väljendub see selles, et ma olen valmis teistele inimestele järeleandmisi tegema. Aga ma ootan ka teistelt head käitumist, nii ei taha ma järeleandmisi teha kõiges."

Tehisintellekti vastus: "Nende unenägude nägija võiks kuuluda eksistentsialismi koolkonda, kuna unenägudes esineb teemade nagu otsustamatus, kaotus, võit ja teadmatuse motiivid, mis võivad viidata individuaalsele vastutusele ja autonoomiale oma tegude eest. Samuti võib näha ebakindlust ja ebakõla reaalsuse ning tajutud reaalsuse vahel, mis on eksistentsialismi olulised teemad."

Minu kommentaar: "Ärkvel olles tean vähemalt umbes, mida ma tahan, kuigi kõik soovid ei ole teostatavad."

Raamatud ja malenupud

Tahtsin panna kahte raamatut oma toa riiulisse. Aga ma ei teadnud, kas mul on mõtet seda teha, kui isa tõstis parajasti riiulit raamatutest tühjaks.

*
Mängisin Partsiga malet. Parts lõi odaga nii, et oda kaldus õigest diagonaalist kõrvale. Ütlesin, et valekäik on kaotus. Siis ütlesin, et hea küll, mängime edasi. Edasimängimisel ütles Parts, et tema võitis, ja korjas nupud kokku. Mina ütlesin, et see ei loe, mina pole tema võitu näinud.

*
Laual käis üks malelõppmäng. Kirjutati, et selles seisus surub väiksema nuppude arvuga pool suurema nuppude arvuga poole kaitsesse. Jürgen I. ütles, et saab arvutiprogrammiga vaadata, kuidas siin mängida tuleb. Toomas püüdis seda programmi käivitada, aga see ei õnnestunud, arvuti ütles, et limiit on täis.

Kahed prillid



Mul on nüüd esimest korda kahe tugevusega prillid korraga. Esimest korda pärast keskkooli ei läinud nägemise kontrollimisel prillid tugevamaks. Kaugele vaatamise prillid jäid endise tugevusega, lisaks sain juurde natuke nõrgemad lähedale vaatamise prillid. Need sobivad raamatu lugemiseks, aga arvuti on laua peal nii kaugel, et ikkagi on kaugele vaatamise prille vaja. Peene kirja lugemine läks juba mõne aasta eest raskemaks.

pühapäev, aprill 21, 2024

Eestikeelsem pilt

Eestikeelsema pildi saamiseks kirjutasin pildi kirjelduse esimest korda inglise keeles, kasutades tekstis eestikeelseid tsitaatsõnu.

Kakskeelne pilt

Lasin illustreerida tänast keelerubriigi postitust ungari keele teemal. Kui varem on tehisintellekt piltide jaoks kõik sõnad inglise või vigasesse inglise keelde tõlkinud, siis sel korral näeb pildilt osalt ungari keele sarnaseid sõnu.

Lugemisprillidega raamatukogus

Ungari keeles sõna tél tähendab talv, aga dél ilmakaar lõuna. Medve tähendab ungari-eesti sõnaraamatus karu, aga ungarikeelses paberentsüklopeedias oli sellel veel kaks tähendust, midagi löömise ja metallisulatamisega seonduvat. Oletasin, et löömine seostub karujõuga ja sulametall meega, karu on mesikäpp.

laupäev, aprill 20, 2024

Veel tulesid

arvuti – inimene
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rc3 Ob4 4. Rf3 0-0 5. e3 d5 6. Od3 dc 7. Oc4 c5 8. 0-0 cd 9. ed Rc6 10. Og5 h6 11. Of6 Lf6 12. a3 Oa5 13. Re4 Lf4 14. Ld3 Vd8 15. Le3 Lc7 16. Vfc1 Le7 17. Ob5 Od7 18. Rc5 Oe8 19. b4 Ob6 20. Od3 Oc5 21. Vc5 Lf6 22. Oe4 Rd4 23. Rd4 Vd4 24. Ob7 Vd7 25. Oa8 La1+ 26. Vc1 Vd1+ 27. Vd1 Ld1+ 28. Le1 Le1++ Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 59 minutit 32 sekundit, mustal 1 tund 38 minutit 13 sekundit.

Usuline kuuluvus

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Mis usku on nende unenägude nägija: /.../"

Minu vastus: "Mind on mõjutanud nii ristiusk kui ka ateism, muud usud vähem. Nendes unenägudes viitab ateismile Piibli ja kiriku teemade puudumine, ristiusule valmisolek inimesi aidata, suur pere liikmete arv ja soov korralikult riides olla."

Tehisintellekti vastus: "Usku usub nende unenägude nägija on, et kui tema endine partner Henn kolib nende juurde elama lastega, siis nende pere saaks väiksemaks kui vanasti. Ta näeb unes ka olukorda, kus tema telefon helistab, aga ta ei saa aru, mida teisel pool öeldakse, ning lõpuks paneb kõne ära. Lisaks unistab ta peo lõppemisest ja päevariidete selga panemisest, ning mõtiskleb, mis oleks juhtunud, kui keegi oleks peo ajal külaliseks tulnud. Tema unenäod peegeldavad muret ja segadust suhetes ning teadmatuses tuleviku osas."

Minu kommentaar: "Kehv vastus. Henn on mu vend."

Riietus peol

Ema küsis, kas Henn ei taha meie poole elama tulla. Küsisin, kas koos lastega. Mõtlesin, et kui Henn tuleks kolme lapsega meie poole elama, oleks meil ikkagi veel väiksem pere kui vanasti.

*
Suure toa laua peal oli minu telefon. Tahtsin seda oma tuppa viia, aga enne panin kõrva äärde. Selgus, et üks kõne parajasti käis. Rääkis J. Lomp. Ütlesin, et ma ei kuule. Ta vastas, et ta räägib juba tükk aega. Kuna ma ei saanud aru, kas kõne jätkub või on läbi, panin toru ära.

*
Pidu sai läbi. Olin veel ööriiete väel. Ütlesin, et nüüd saab päevariided selga panna. Aga keegi oleks võinud peo ajal külla tulla, mis siis oleks saanud? Osad peod küll olidki sellised, kus istuti kergemate riietega.

reede, aprill 19, 2024

Maailmavaade unenägudes

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Milline on nende unenägude nägija poliitiline maailmavaade: /.../"

Minu vastus: "Olen nimetanud oma maailmavaadet rahvuslik-roheliseks. Nendes unenäokirjeldustes väljendub rahvuslus selles, et unenäod on üles kirjutatud emakeeles ilma võõrkeelsete tsitaatsõnadeta ja kõigi unenägude tegevuskohaks on kodumaa. Rohelisus väljendub selles, et tunnen huvi selliste looduslike nähtuste vastu nagu unenäod ja kuupaiste, samuti võib vähemalt ühe spordialaga tegelemine viidata tervise hoidmisele. Ka reisi või autosõidu teema puudumine viitab rohelisusele. Aga rohelisus ei ole tegudes maksimaalne, muidu ma ei kulutaks unenägude üleskirjutamiseks elektrit ega arvutimälu. Unenägudes leidub ka konservatiivsuse elemente nagu austus vanema põlvkonna vastu ja huvi tundmine enda mineviku vastu."

Tehisintellekti vastus: "Nende unenägude nägija poliitiline maailmavaade tundub olevat keeruline ja detailne. Ta mõtleb läbi erinevaid olukordi ja tegureid ning otsib tähendusi ka kõige väiksematele detailidele. Ta võib olla kriitiline ja skeptiline teiste inimeste nõuannete osas ning pigem usaldab iseenda kogemusi ja teadmisi. Samuti võib ta olla avatud uutele ideedele ja valmis omandama teadmisi erinevatest allikatest. Üldiselt võib öelda, et tema maailmavaade on analüütiline ja iseseisev."

Minu kommentaar: "Sellest vastusest loen välja, et mind peetakse demokraadiks või mässajaks. Kui andsin kunagi politoloogia üliõpilasele intervjuud, pidasin tõepoolest poliitikas tähtsaks iseseisvat mõtlemist."

Kuupaiste

Läksin ühte klassiruumi oma lõputunnistust ja hinnetelehte tagasi andma. Kui ruumist välja tulin, nägin, et need on mul ikka veel käes. Läksin uuesti ruumi ja ütlesin, et ma andsin vajalike paberite asemel kogemata ära oma joonistused. Õpetaja andis mulle paki tunnistusi ja ütles, et ma saan nüüd oma kõigi klasside tunnistused enda kätte. Mõtlesin, et see on hea, siis saab keskmise hinde muutumise kohta graafiku joonistada. Seni olid mul osade klasside tunnistused puudu olnud.

*
Mängisin pikka malet ja kaotasin. Pärast mängu lõppu ülikooli maleklubist pärinev vastane ütles, et oli enne mängu helistanud teisele ülikooli maleklubi mängijale ja küsinud, mida minu vastu mängida. See oli vastanud, et mulle ei meeldi avanguvariant a4-Rb6-a5. Vastasin, et nii võib öelda kinniste avangute kohta, aga täna mängisime lahtist avangut, käigust a4 ei olnud kasu. Lisasin, et kui Rei veel elas, siis mind õpetas Rei. Nüüd õpetavad vahel Parts ja Pogossov, aga nende nõuandeid ma ei võta kuulda. Vastati, et Parts õpetab üldse palju.

*
Vaatasin pimedal kellaajal aknast taevas seisvat täiskuud. Siis hakkas kuu liikuma. Ta läks pilve taha, aga paistis ka läbi pilve. Mõnes kohas oli pilv siiski nii paks, et vahepeal ei olnud kuud näha.

neljapäev, aprill 18, 2024

Lähestikku jõed

Kaks lähestikku voolavat jõge olid Leena ja Irtõš. Üks neist oli selge veega ja laevatatav, teine kivine ja mittelaevatatav. Rindejoon peatus ühel neist jõgedest. Mõtlesin, et võibolla tänu jõele jääb nüüd rindejoon senisest stabiilsemaks.

*
Oli algamas maleturniir. Olin ühes ruumis ja vaatasin läbi klaasakna teise, kus arvasin ära tundvat Karba. Aga ta tuli minuga samasse ruumi ja selgus, et ta pole Karba, vaid üks vanem naine. Kuigi nüüd oli ta minuga samas ruumis, ei vaadanud ma tema poole, vaid jätkasin läbi klaasakna vaatamist.

*
Vaatasin peeglist oma hambaid. Puudutasin sõrmega ülemist lõikehammast ja seejärel märkasin, et selle hamba pealmine kiht logiseb. See tähendas, et ta võis varsti murduda, ei teadnud, kas pärast seda veel ilma valuta süia saab. Võisin panna arstiaja kinni ennetavalt juba enne hamba murdumist. Aga ei teadnud, kas arstiaega on vaja, varem oli mulle ühele sarnasele haavale salvi kirjutatud, haav oli nüüdseks paranenud, arvatavasti võis nüüd kasutada sama salvi. Aga eelmine haav oli olnud väike, see lõikehammas oli hiigelsuur.

kolmapäev, aprill 17, 2024

Kohtumised inimestega

Olin teel liivakasti. Sellele lähenedes võtsin alussärgi seljast. Kui nägin, et liivakasti juures on inimesi, panin särgi selga tagasi. Ma ei saanud enam aru, kuidas pea enne läbi särgiaugu mahtus.

*
Mõtlesin, et võiks kutsuda iga kümne aasta tagant sünnipäevale kümme naist. Siis tuli mulle meelde, et nende naiste mehed võivad vastu olla, et nende naised ilma nendeta pidudel käivad.

teisipäev, aprill 16, 2024

Kaks parteid

Kirjutasin ühe partei kohta, et seda nimetatakse konservatiivseks, teise kohta, et see on samasugune, aga seda nimetatakse fašistlikuks. L. Kalev valis söögiks ühe minu kirjutistest. Mõtlesin, et ta võib minu juttu väga rumalaks pidada. Mulle tuli meelde, et erinevus on, et konservatiivid vaatavad minevikku, aga fašistid tulevikku.

esmaspäev, aprill 15, 2024

Lähenev kordustrükk

Üks õppejõud soovis, et ma rohkem konverentsidel käiks. Ta rääkis, et konverentsil saab iga poole tunni tagant vaheaja teha. Ma ei vastanud ta jutule midagi.

*
Valmistasin ette luulekogu "Maailmakord" kordustrükki. Mõne luuletuse teksti ma natuke muutsin. Oli imestatud, kuidas saab ilma Kultuurkapitali toetuseta raamatuid välja anda, aga ma andsin veel kaks trükki.

pühapäev, aprill 14, 2024

Nelja oda lõppmäng

inimene – arvuti
Analüüs käikude tagasivõtmisega.
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. c3 Rf6 4. Lc2 Rc6 5. d4 Og4 6. Rbd2 cd 7. Rd4 Rd4 8. cd Lb6 9. Rb3 Vc8 10. Ld3 d5 11. e5 Re4 12. f3 Lb4+ 13. Rd2 Rd2 14. Ld2 Ld2+ 15. Od2 Of5 16. Ob5+ Kd8 17. Vc1 Vc1+ 18. Oc1 a6 19. Oa4 b5 20. Ob3 e6 21. a3 Oe7 22. Od2 Kd7 23. Ke2 Vc8 24. Vc1 Vc1 25. Oc1 h5 26. Od2 f6 27. f4 h4 28. h3 Oe4 29. Kf2 Od8 30. Ob4 a5 31. Oc5 a4 32. Od1 g5 33. fg fe 34. Oh5 ed 35. g6 Of6 36. Of8 Oe5 37. g7 Oh7 38. Of7 d3 39. g8L Og8 40. Og8 Od4+ 41. Ke1 Ob2 42. Kd2 Of6 43. Kd3 Oe5 44. Ob4 Of6 45. Oc3 Oe7 46. Ob2 Oc5 47. Oh7 Kd6 48. Og6 Ke7 49. Oh5 Kd7 50. Oe2 Kd6 51. Kd2 b4 52. ab Ob4+ 53. Ke3 e5 54. Ob5 a3 55. Oa1 a2 56. Kd3 Oc5 57. Kc2 e4 58. Kb3 d4 59. Ka2 d3 60. Of6 d2 61. Oe2 Ke6 62. Oh4 Og1 63. g4 e3 64. Kb2 Ke5 65. Kc3 Kf4 66. g5 Kf5 67. Od3+ Kf4 68. Kc2 Kf3 69. Kd1 Oh2 70. g6 Oe5 71. Oe2+ Kf4 72. Oe7 Kf5 73. Od3+ Ke6 74. Of8 e2+ 75. Ke2 d1L+ 76. Kd1 Of6 77. Oc4+ Kf5 78. g7 Og7 79. Og7 ja must sai 98. käigul mati. 

Malepaberite omanikud

Olime külas. Seal oli ajalehe malenurkade väljalõigete karp. Vend rääkis, nagu need väljalõiked oleks minu tehtud, aga ma kahtlesin selles. Seletasin, et mina lõikan paberi serva sirgelt. Vahel olen ma lõiganud kaks korda, et sirgem tuleks. See karp võis venna enda oma olla. Seal oli ka malelehti, millest oli üks rubriik välja lõigatud. Mul oli ka kodus malelehti, aga mina ei mäletanud, et ma enda omadest midagi välja oleks lõiganud, tükeldatud numbrid võisid olla vanaisa omad. Vaatasin kodus sahtlist järele, et minu väljalõigete karp oli endise koha peal.

laupäev, aprill 13, 2024

Ladina keele tund

Ladinakeelsetele lausetele tehisintellekt täna ladina keeles ei vastanud, vaid tõlkis neid inglise keelde:

Mina: "Pax Romana non pax mundi est."

Tehisintellekt: "Pax Romana is not peace of the world."

Mina: "Lupus lupum homo est."

Tehisintellekt: "The wolf is a man to the wolf."

Mina: "Diabolus diabolum deus est."

Tehisintellekt: "This Latin phrase translates to "The devil is the god of demons.""

Mina: "Magister Latinum magister noster est."

Tehisintellekt: "The master of Latin is our teacher."

Ajad

Vanaisa oli vanglast välja pääsenud ja kirjutas jälle kirjutusmasinaga. Ähvardas okupatsiooni lähenemine, vanaisa tahtis seetõttu muuta informatsiooni selliseks, et okupandid ei saaks seda kasutada.

*
Ütlesin Kristerile, et statistika erinevate Saksa ajaloo aastate kohta on olemas, natsiaja statistikat saab muude aastate statistikaga võrrelda. Kui ma aga pilgu numbritele heitsin, siis hakkas tunduma, et on olemas küll muude aastate statistika, aga mitte natsiaja oma.

*
Kõndisin ülikooli õppehoonesse. Ma olin hakanud liiga vara kohale jõudma, täna jõudsin kohale umbes pool tundi enne loengu algust, ruumis alles eelmine loeng käis. Tundus, et õpetaja ei taha, et ma loengu ajal tema ruumi ukse taga oleksin, seetõttu läksin rõdule.

Nelja võõrkeele tund

Kirjutasin tehisintellektile abivahendeid kasutamata neljas võõrkeeles ja pidin ainult neljandas keeles vastust endale tõlkima:

Mina: "Ich denke über meine Träumen. Aber ich kann denken auch über andere Menschen. Ich kann denken über alle Sachen, aber nicht über alles in eine Zeit. Der Tag ist kurz und ich kann müde werden. Ich hoffe, das die Vitaminen lassen nicht zu müde werden."

Tehisintellekt: "Ich kann darüber nachdenken, wie ich meinen Träumen näherkommen kann und welche Schritte ich dafür unternehmen muss. Ich kann auch darüber nachdenken, wie ich anderen Menschen helfen oder sie besser verstehen kann. Es ist wichtig, dass ich auch an meine eigene Gesundheit denke und genug Energie habe, um meine Ziele zu erreichen. Vitaminen können dabei helfen, meinen Körper mit wichtigen Nährstoffen zu versorgen und mich vor Müdigkeit zu schützen. Es ist wichtig, auf sich selbst zu achten und ausreichend Ruhe und Erholung zu bekommen, um produktiv und motiviert zu bleiben."

Mina: "В моя крова был мало Д-витамин. Толко витамин был плохо, всё другая был хорошо. Я сделаю спорт и живу как надо."

Tehisintellekt: "Но после того, как я узнал о недостатке витамина D, я решил начать принимать специальные добавки и увеличить употребление продуктов, богатых этим витамином. Теперь я чувствую себя намного лучше, и моя общая физическая форма стала еще лучше. Важно обращать внимание на состояние своего организма и уделять достаточно внимания правильному питанию и здоровому образу жизни."

Mina: "I cure myself, but in other country is war. There people cannot visit a doctor, but must go to a battle. I hate war and want eternal peace."

Tehisintellekt: "It is a heartbreaking reality that many people in different parts of the world are faced with wars and conflicts that prevent them from accessing basic necessities like healthcare. It is important for us to continue to advocate for peace and work towards creating a more peaceful world for all. Every individual action towards promoting peace can have a ripple effect that ultimately leads to greater harmony and understanding among nations. Let us continue to spread love and compassion in our own communities and hope for a future where everyone can live in peace and security."

Mina: "Egy háború nem egy világbéka."

Tehisintellekt: "Ez igaz. Egy háború sok szenvedést és pusztulást hoz magával, míg a béke a harmóniát és az együttműködést jelenti. Fontos, hogy mindig az erőszakmentes megoldásokat keressük a konfliktusok megoldására, és igyekezzünk békés úton elérni a konszenzust. A háború sosem lehet a válasz."

reede, aprill 12, 2024

Kutsesobivus unenäos

Minu küsimus tänase unenäo kohta: "Milline töö sobiks inimesele, kes näeb sellise unenäo: /.../"

Minu vastus: "Kui vähegi võimalik, tahan teha kodus kirjatööd, aga see on halvasti tasustatud ja võib lõppeda näljasurmaga. Ka unenäos on väljendatud soovi kirjatööd teha. Selle uneäo põhjal võiks veel oletada, et mingil määral sobiks mulle ka töö muuseumis, arhiivis või raamatukogus, aga vähem, sest raske on otsustada, mida vanade asjadega teha."

Tehisintellekti vastus: "Sellise unenäo peegeldades võiks inimesele sobida töö, kus on vaja teha otsuseid ja analüüsida olukordi, samuti olla loov ja leida lahendusi probleemidele. Näiteks võiks see olla raamatupidaja, arhivaar, projektijuht või isegi kunstnik. Oluline on töö, kus saab rakendada nii loovust kui ka analüütilist mõtlemist ning kus otsuste langetamine ja efektiivne ressursside haldamine on oluline osa igapäevatööst."

Minu kommentaar: "Selles töös, mida ma seni olen teinud, on ka vaja otsuseid langetada. Raamatut koostades tuleb otsustada, millise artikli või luuletuse ma raamatusse sisse panen ja millise välja jätan, raamatuid tõlkides on vaja otsustada, millist tõlkevastet ma täpselt kasutan."

Kapi läbivaatus

Vaatasin oma kappi. Seal oli kommipakk, milles oli veel üks komm. Mulle oli hiljuti kommipakk kingitud, aga mõtlesin, et võibolla see on mõni vana pakk, mis ei ole enam söömiskõlblik. Otsisin pakendi pealt säilivustähtaega. Seda ma ei leidnud, seal oli ainult "parim enne". See oli mõned aastad tagasi möödunud, aga oletasin, et kui lõpptähtaega ei ole, võib kommi ära süia. Ütlesin vennale, et talle ma ei saa anda, sest mul on komme ainult üks. Vend vastas, et talle kingiti hiljuti enda kommipakk. Kuigi olin näinud, et pakis on üks komm, peo peale kallates nende arv kasvas. Mõtlesin, et viskan osa vanu vihikuid ära, et uutele ruumi teha. Hakkasin vihikuid läbi vaatama, et otsustada, millised ära visata. Geograafia kaustiku otsustasin alles jätta, sest see meeldi mulle teistest rohkem. Üks vihik ei olnud minu, vaid klassivenna oma, selle otsustasin alles jätta, sest teiste vihikuid oli mul vähem kui enda omi. Kolmanda vihiku oleks võinud muidu ära visata, aga seal oli lõpus puhtaid lehti, millele oleks saanud veel kirjutada.

neljapäev, aprill 11, 2024

"Loss"

Franz Kafka. „Loss“. Tõlkinud Mati Sirkel.// Franz Kafka. „Ameerika. Protsess. Loss“. Tõlkinud August Sang ja Mati Sirkel. Tallinn, „Eesti Raamat“ 1987. Lk. 385–627. Teisel lugemisel osa vahele jäetud.

20. sajandil lugesin läbi Kafka romaani „Ameerika“ ja jätsin pooleli kaks korda alustatud romaani „Protsess“. 21. sajandi nullindatel aastatel lugesin läbi „Lossi“, Kafka novellikogu ja ühe „Loomingu Raamatukogu“ Kafka kohta. Praeguseks aastakümneks mäletasin 20. sajandil loetud Kafka teoseid paremini kui hiljem loetuid. Praegu ma pingutan lugedes rohkem kui nullindatel ja meeldejäämine tundub seetõttu olevat taas paranenud. Üks päev võtsin „Lossi“ uuesti riiulist ja lugesin selle esimesi lehekülgi. Panin raamatu juba riiulisse tagasi, aga varsti võtsin uuesti välja, tegin juhuslikust kohast lahti ja lugesin sealt kuni lõpuni, väljaarvatud saatesõnasid.

Kafka teostele on ühine, et inimesed kipuvad neis hammasrataste vahele jääma. „Lossis“ kirjeldatakse inimese kokkupuudet bürokraatiaga. Aga Kafka ei elanud totalitaarses riigis, tema bürokraatia pole nii kuri kui võim Orwelli teoses „1984“.

Bürokraatia töötab päriselus rohkem linnades, aga „Lossi“ lõpufragmentidest jäi meelde, et ametnike lossi asukoht ei olnud ühegi linna, vaid ühe küla juures. Kui loss asuks Viinis või Prahas, siis seal võiks olla palju kohvikuid, aga raamatust jäi ka eestpoolt meelde vaid ühe ja sama härraste kõrtsi mainimine.

Kuskilt ma olen kunagi lugenud, et Kafka teostes arvatakse olevat palju halva söögiisu kirjeldusi. „Lossis“ ma panin tähele kohta, kus toit nägi küll halb välja, aga tegelane hakkas seda siiski isukalt sööma. See võibolla peegeldab autori tähelepanekuid teiste inimeste kohta, et ka autori jaoks vastumeelne toit võib kellegi teise jaoks maitsev olla. Lugesin vahepeal ühest blogist, et Kafka kannatas kopsuhaiguse ja unetuse all. Need terviseprobleemid esinevad ka „Lossi“ tegelastel.

Kafka looming võib sisendada vastumeelsust bürokraatia suhtes. Eurodebati ajal eurovastased kasutasid argumenti, et Euroopa Liidus on liiga palju bürokraatiat, aga Euroopa Liitu astumise pooldajad vaidlesid vastu, et mõningane bürokraatia on vajalik ja seda polegi Euroopa Liidul tegelikult eriti palju.

Teose „Ameerika“ pealkiri ütleb juba ära, et tegevus toimus Ameerika Ühendriikides. „Lossis“ ma riiginime mainimist ei märganud, see võiks tähendada, et autor kritiseerib rohkem kodumaa olusid. Kafkal ei märganud ma ka ühegi tegelase rahvuse mainimist, samal ajal loetud Koidula luuletustes oli rahvuse ja isamaa küsimus väga tähtis. Eesnimede järgi võiks Kafka tegelased olla sakslased ja juudid, aga ametnike eesnimed Sordini ja Sortini tunduvad olevat raamatu jaoks itaalia keele põhjal välja mõeldud.

Luuletuse illustratsioon

Andsin tehisintellektile luuletuse "Maailmakord" tõlke koos pealkirjaga ja palusin seda illustreerida. Mõtlesin ka raamatu "Maailmakord" väljaandmise ajal, kuidas selle luuletuse järgi saaks kaanepildi joonistada.

kolmapäev, aprill 10, 2024

Proosaluule

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Kas see on proosaluule: /.../"

Minu vastus: "Ma ei tea täpselt, mida kirjanikud ja kirjandusteadlased proosaluuleks nimetavad, aga mulle tundub, et unenäokirjeldused on siis ka luulelised, kui neid panna kirja proosalausetega. Tänased pole siiski nii luulelised kui mõnel teisel korral."

Tehisintellekti vastus: "Jah, see on proosaluule, kus autor kirjeldab oma igapäevaelu pisidetaile ja mõttekäike. Tekstil on poeetiline tonaalsus ning see keskendub igapäevaelu lihtsatele hetkedele ja emotsioonidele."

Minu kommentaar: "Minu kodulehekeüljel on unenägude kogu liigitatud siiski proosaks, mitte proosaluuleks."

Asjad vales kohas

Minu toas kapi peal olid vanade vihikute virnad. Vennapojad ütlesid, et need näevad koledad välja. Seletasin, et paberid lähevad seistes koledamaks. Näitasin oma 12. klassi päevikut, et sinna ma ei kirjutanud enam peaaegu midagi, sest ei nõutud. Läksin isa tuppa. Seal olid raamatud põrandale tõstetud. Leidsin algul, et see on lubamatu, siis sain aru, et kui majas on väga väikseid lapsi, siis see on paratamatu.

*
Köögis oli toit valmimas. Olin sinna hetkel üksi jäänud, teised olid kodust välja läinud. Märkasin, et kaks toitu on kukkunud prügikasti, õigemini kraanikaussi. Hakkasin toitu päästmiseks patta tagasi tõstma, aga polnud kindel, kas see pole söömiseks liiga seebiseks saanud.

teisipäev, aprill 09, 2024

Ajupoolkerade analüüs

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Kas need on vasaku või parema ajupoolkera inimese unenäod: /.../"

Minu vastus: "Mul on diagnoositud haigus, mille põdejatel arvatakse olevat eelisarenenud parem ajupoolkera. Ühes artiklis seletati, et enamasti on kõigil inimestel siiski tugevam vasak ajupoolkera, osadel on lihtsalt vahe vähenenud. Nendes unenägudes laulmise mittesobimine võiks viidata vasaku ajupoolkera suuremale tugevusele, aga ajalooteemaliste unenägude raamat ja inimeste nimede nimetamine nende välimuse detailse kirjeldamise asemel parema ajupoolkera tugevusele."

Tehisintellekti vastus: "Need unenäod võivad olla iseloomulikud pigem parema ajupoolkera inimestele, kuna need kirjeldavad rohkem emotsionaalseid ja sotsiaalseid olukordi ning sisaldavad ka rohkem detailseid kirjeldusi ja mõtteid. Parema ajupoolkera inimesed on tavaliselt loomingulised, emotsionaalsed ja sotsiaalsed ning nende unenäod kipuvad peegeldama nende isiksuseomadusi ja mõtteprotsesse."

Minu kommentaar: "Loominguline ma võin olla, aga osad kommenteerijad peavad minu loomingut väheväärtuslikuks."

Inimesed ja kirjutised

Üks naine tahtis, et ma ühel üritusel laulmisega esineksin. Mulle laulmine ei sobinud. Ma ei hakanud otse keelduma, aga kuulasin pahura näoga ja vaikides. Lõpuks naine lõpetas pealekäimise.

*
Lugesin Sirly raamatu arvustust. Selles öeldi, et Sirlyst on juttu ka minu raamatus "Ajalugu unenägudes", igast raamatu lausest õhkub Sirlyt. Mõtlesin, et see on vale, pooled raamatu unenäod on nähtud ajal, kui ma polnud Sirly olemasolust kuulnudki.

*
Rääkisin nime nimetamata kirjast, mille Helina mulle saatis. Lisasin, et ma ei vastanud sellele kirjale. Isa arvas, et oleks võinud vastata. A. Malts vaidles vastu, et tänapäeval ei ole kiri midagi erilist, neid saadetakse massiliselt. Mõtlesin, et Helina kirjad on küll midagi erilist. Kõndisin mööda koridori teistest eemale ja seejärel roomasin tagasi. Teiste möödumise ajaks tõusin istukile ja panin silmad kinni.

*
Olin raamatukogu uksest sisenemas. Oleksin peaaegu ühe inimesega kokku põrganud. Ta ohkas. Mõtlesin, et ta oleks saanud ise ka kõrvale astuda. Üks inimene kõndis minu taga.

esmaspäev, aprill 08, 2024

Jungi skeem

Minu küsimus tänaste unenägude kohta /Mälu järgi taastatud./: "Millisesse psühholoogilisse tüüpi kuulub nende unenägude nägija Jungi psühholoogiliste tüüpide skaalal: /.../"

Minu vastus: "Ma olen aastaid tagasi Jungi raamatu psühholoogilistest tüüpidest läbi lugenud, aga ilma vajaliku süvenemiseta. Mäletan tema põhijaotust introverdid ja ekstraverdid. Nende unenägude nägija introvertsusele viitab mõttes rääkimine, suhteliselt väike feisbuki kontaktide arv, teise inimese juuresolekul tegevuse vältimine ja üksi tänaval kõndimine. Jungil oli ka mingi peenem jaotus, aga see ei saanud mulle juba raamatu lugemise ajal selgeks ja praeguseks olen selle veel rohkem unustanud. Uuema põlvkonna psühholoog Tulviste ütles selle Jungi raamatu kohta, et see on küll huvitav, aga et see pole teadus. Teaduse tunnuseks pidas Tulviste, et uuritavaid peab palju olema. Ma olen neurootilisem kui nende kahe unenäo põhjal, sest kõige halvema tänase unenäo jätsin kirja panemata. Ma pole kindel, kas ma nägin kolm erinevat unenägu või olid kõik kolm erineval teemal katkendit vahepealsete ärkamisteta."

Tehisintellekti vastus: "Antud unenägu kuulub tõenäoliselt introvertse psühholoogilise tüübi alla Jungi psühholoogiliste tüüpide skaalal. Unenäos on esile toodud enese kahtlused ja ebakindlus oma identiteedi suhtes, samuti eelistatakse privaatsust ja ei soovita avada end teistele inimestele. Samuti võib näha unes teadvustamata hirme ja muresid seoses väljakutsetega, nagu näiteks vee tõus üle Võidu silla minekuks."

Minu kommentaar: "Uputuse teema tänastes unenägudes võib tulla sellest, et lugesin see nädal 1867. a. ajalehest tolle aasta halvast ilmast."

Suurvee aeg

Mult küsiti fotosid, kus ma ise peal oleksin. Vastasin, et fotod ei ole selle järgi fotoaparaadist leitavad. Et endaga fotosid leida, oleksin ma pidanud lisama fotodele teemasildid, aga seda ma polnud teinud. Riputasin endast feisbukki fotosid üles. Ka Tõnu riputas minust ühe foto üles. Kui tema riputas, võis laikide arv tulla suurem kui ise riputades. Vaatasin ühte fotot, aga ma polnud enam kindel, et pildil olen mina. Pildilolija võis olla ka naine. Laigid hakkasid tulema. Kristin näitas, et teadetekastis on mingid uued teated, aga ma ei hakanud seda tema nähes avama, vaid logisin feisbukist välja.

*
Kõndisin mööda tänavaid. Praegu oli suurvesi ja natuke vett ulatus ka kõnniteedele. Tahtsin minna üle Võidu silla. Mõtlesin, et praegu on veetase selline, et sillast saab üle, aga see võib hiljem nii palju tõusnud olla, et ei pääse enam tagasi.

Igas mängus uuendus

Tänase kiirmaleturniiri tulemused olid:

1. Põdersalu 8 punkti
2. Runnel 7
3.-5. Peedor, Pogossov, Parts 6

Kokku oli 10 osavõtjat, 9 vooru ja üldjuhul 12 minutit mõtlemisaega. Täna püüdsin igas partiis valida sellise avangu, et vastasel poleks varasemate omavaheliste partiide mäletamisest kasu. Alati pole avangute vahetamisest kasu olnud, täna oli. Üldiselt kui ma olen noorem ja rohkem Fischeri malet harjutanud, peaks mitmekesisem avangurepertuaar olema kasulik mulle. Mõne mängija ettevalmistus seisneb avanguteooria päheõppimises, minul rohkem mõtlemise treenimises.

pühapäev, aprill 07, 2024

Võrdne vankrilõppmäng

arvuti – inimene
Analüüs umbes kahe tagasivõtmisega.
1. b4 c6 2. e3 d5 3. Ob2 Lb6 4. a3 a5 5. Od4 Lc7 6. Rf3 ab 7. ab Va1 8. Oa1 Lb6 9. Oe5 Rd7 10. c3 Re5 11. Re5 Rf6 12. d4 g6 13. Od3 Og7 14. Rd2 0-0 15. 0-0 Of5 16. Of5 gf 17. Lc2 e6 18. Va1 Kh8 19. La4 Lc7 20. La5 La5 21. Va5 Re4 22. Re4 Oe5 23. Rc5 Oc7 24. Va7 Ob6 25. Vb7 Oc5 26. dc Va8 27. f4 Kg7 28. Vc7 Va6 29. h4 h5 30. Kf2 Kg6 31. Ke2 Va2+ 32. Kf3 Va6 33. Vc8 Kg7 34. Vb8 Va3 35. Vd8 Vc3 36. Vd7 Vb3 37. Vd6 Vb4 38. Vc6 Vc4 39. Vc7 Kg6 40. Kg3 Vc3 41. Kf2 Vc2+ 42. Kf3 Vc3 43. Ke2 Vc2+ 44. Kf3 Vc3 45. Kf2 Vc2+ 46. Kf1 Vc1+ 47. Ke2 Vc2+ 48. Kf3 viik.

Isiksuseomadused unenäos

Minu küsimus tänase unenäo kohta: "Millised isiksuseomadused on selles unenäos esindatud tugevamalt ja millised nõrgemalt skeemi järgi, milles kasutatakse mõisteid neurootilisus, ekstravertsus, sotsiaalsus, avatus ja meelekindlus: /.../"

Minu vastus: "Varem tehtud testi järgi oli mul suhteliselt palju meelekindlust, sotsiaalsust ja avatust. Ekstravertsust oli rohkem kui neurootilisust. Selles unenäos viitavad head tulemused malemängus ja õppetöös meelekindlusele, aga see pole maksimaalne, sest head ei ole kõik tulemused. Avatusele viitab erinevate valdkondadega tegelemine, tegutsemine nii üliõpilase kui ka maletajana. Tagumiste kohtade vastu huvi puudumist võiks mõni lugeja tõlgendada sotsiaalsuse puudumisena, aga ma tõlgendan seda sotsiaalsusena, teades, et mõni mängija loeb nõrgemate tulemusi, et neid narrida. Kui unenäos meenuvad paremad, mitte halvemad tulemused, siis see võiks näidata, et ekstravertsust on rohkem kui neurootilisust, aga nagu Jung ütles, ainult ühe unenäo põhjal ei saa kindlaid järeldusi teha."

Tehisintellekti vastus: "Selles unenäos on tugevamalt esindatud isiksuseomadused nagu perfektsionism ja enesele seatud kõrged standardid, mis võivad osutada neurootilisusele ja meelekindlusele. Autor näitab üles ka ekstravertsuse tunnuseid, kui ta keskendub oma enda saavutustele ja ei ole huvitatud teiste kordadest. Samuti võib tugevamalt esineda avatus uute kogemuste vastu, kui autor kaalub, millise saavutusega tema elus on olulisem tegemist. Nõrgemalt võib esineda sotsiaalseid omadusi, kui autor väljendab vähese empaatiaga teiste saavutuste suhtes ja soovitab lihtsalt rohkem trenni teha."

Minu kommentaar: "Nagu ma arvasingi, tõlgendas tehisintellekt valesti sotsiaalsuse punkti. Ärkvel olles mõni halvema koha saanu palub, et tema tulemusi ei vaadataks. Ma ei nõua kelleltki rohkem trenni tegemist, aga annan nõu, kuidas saab minust paremaid tulemusi saavutada. Ma riputan oma malepartiisid üles, mille abil vastased saavad minu vastu valmistuda."

Uus medal

Jagasin pikal maleturniiril kolmandat-neljandat kohta. Seejärel anti mulle neljanda koha medal. Ütlesin, et see on mu kolmas medal. Parem neljanda koha medal kui kolmas-neljas koht ilma medalita. Turniiritabelist sai vaadata ka teiste kohti, aga ütlesin, et kui ma saan ise hea koha, siis mind madalamad kohad ei huvita. Vestluskaaslane vastas, et tema sai sel korral madala koha. Soovitasin, et ta oleks võinud rohkem trenni teha. Läksin spordikooli uksest sisse, see oli ülikooli õppehoone. Küsisin, et kumb on olulisem, kas see, et ma ei saanud bakalaureuseõppes cum laudet, või see, et alustasin magistriõpet medaliga.

laupäev, aprill 06, 2024

Koidula luuletused

Lydia Koidula. Väike luuleraamat. Kirjastus „Eesti Raamat“, Tallinn 1967. 126 lehekülge.

Lapsena mulle tundus, et Koidulat kiidetakse liiga palju. Aga laul umbes sõnadega „Õitse ja haljenda, eestlaste maa!“ meeldis mulle juba siis, ainult ma ei teadnud autori nime. Laulu „Mu isamaa on minu arm“ olen küll raadiost lindistanud, aga see pole minu lemmiklaul. Võibolla on viga rohkem viisis. Rida „Su valu südames mul keeb“ lauldakse mõtliku häälega, kuigi keemine võiks tegelikult tähistada tugevat emotsiooni. Laulu „Eesti muld ja eesti süda“ olen lindistanud selles mõttes õnnestunuma viisiga. Laulu „Meil aiaäärne tänavas“ pidasin vist juba lapsena heaks ja seostasin ka autoriga.

Olen kooliajal lugenud, et vähemalt osa Koidula luuletusi on tegelikult tõlked teistelt autoritelt. Aga sel juhul on ta tõlkimiseks valinud teemasid, mis ka tema enda mõtteid väljendavad. Osa luuletusi on ilmselt originaallooming, sest need räägivad asjadest, mis on juhtunud just eestlastega või ka autori endaga.

Isamaalistes luuletustes teab Koidula kindlalt, et on valmis isamaa pärast sada surma surema, aga kahe inimese suhetest rääkivas luuletuses ei tea tegelane, mida oleks õige öelda. Mulle oli lapsena sõjateema vähem vastumeelne kui musitamine, aga see võis tulla sellest, et ma polnud sõdimist näinud, musitamist olin näinud.

Koidula ei elanud eriti vanaks. Tema luuletused väljendavad juba varem peale valmisoleku surra ka soovi surra. Ta kirjutab, kuidas talle on võõrkeeled vastumeelsed, kuigi mitte emakeel. On ka inimesi, kellele meeldib võimalikult palju keeli omandada, nad võivad küll emakeelt kaitsta, aga mitmekesisuse nimel, mitte selleks, et emakeel oleks ainus.

Elu viimasel perioodil Koidula abiellus ja kolis Kroonlinna. See võiks tunduda varasema isamaalisusega vastuolus olevat, aga ta igatseb ka Kroonlinnas kirjutatud luuletustes Eestisse tagasi. Sellest hoolimata, et ta on kurb eestlaste lõhenemise pärast. Koidulale teeb Kroonlinna luuletuste järgi rõõmu lapse sünd, aga oma meest kiitvaid luuletusi vähemalt selles tsüklis ei ole. Lutsu "Talves" mõtleb Arno surmahetkel Teelest ja oma perekonnaliikmetest, Koidula surmaeelses luuletuses ei mõtle oma mehest, vaid Eestist. Mati Undi romaanis tõstatati küsimus, kas oli õige Koidula oma mehe kõrvalt Eestisse ümber matta, aga Koidula ise on väljendanud nii Eestis kui ka Kroonlinnas kirjutatud luuletustes soovi Eestisse maetud saada.

Kui Malle Salupere raamatus Koidula isast Jannsenist arvas teadvat, et Jannseni tervise rikkus ajalehtedevaheline sõda, siis Koidula oma luuletustes arvab juba eluajal teadvat, et tema tervist rikub võõrsil elamine. See ei pruugi alati nii olla. Juhan Liiv elas kodumaal, aga ka tema tervis oli kehv. Väliseestlasest sugulane ütles, et kõige pikaealisemad on pagulaspoliitikud, nemad ei suregi ära. Koidulal võis võõrsil selle võrra raskem olla, et ajastu ja enda looming olid talle sisendanud suurt isamaa-armastust. Minu eluajal võõrsile läinutest osad on kirunud vana kodumaad, mitte uut.

Iseloomude nelikjaotus

Minu küsimus tänaste unenägude kohta: "Kas need on sangviiniku, koleeriku, flegmaatiku või melanhooliku unenäod: /.../"

Minu vastus: "Ma sain keskkoolis ja ülikoolis tehtud testide tulemuseks, et ma olen flegmaatik kerge kalduvusega melanhooliku suunas. Ma arvan, et nii võiks öelda ka nende unenägude põhjal – ümberringi toimuv jätab unenäo nägija peaaegu ükskõikseks. Aga olen Jungi raamatust lugenud, et juba tema leidis, et see nelikjaotus näitab vaid välist käitumist, ta pidas vajalikuks täiuslikumat."

Tehisintellekti vastus: "Need unenäod võivad olla melanhooliku unenäod, kuna esineb muret ja südamevalu seotud teemade ning mineviku mälestuste ja kaotusega."

Minu kommentaar: "Kui ma sain varem testi tulemuseks, et ma olen flegmaatik, lugesin täienduseks, et flegmaatikud on suure töövõimega, see teadmine aitas mul vast ülikoolis paremini õppida. Aga tehisintellekt on ka varem minu unenägudest rohkem halba leidnud kui ma ise."

Põrandamuster

Vend rääkis, et ta mõlkis autoga teist autot ja pärast seda ajas politsei teda taga. Aga ta võttis juhusliku võõra auto ja põgenes sellega, pärast pani ta võõra auto oma kohale tagasi. Politsei jälitas võõra auto asemel seda autot, milles ta oli varem olnud ja mida juhtisid nüüd võõrad inimesed.

*
Reelil oli olnud köögipõrandal nelinurkne muster. Kui ta abiellus, oli tehtud muster kaks korda suuremaks, selle märgiks, et nüüd on inimesi kaks korda rohkem. Mõtlesin, et Reeli on mind unustanud. Siis mulle tuli meelde, et ma olen ise ka vahepeal teiste tüdrukutega suhelnud.

*
E. Loone jalutas vana korteri kandis hiljuti sündinud lapselapsega. Isa küsis sellest kuuldes, kas sellel lapsel juba vanker ka on. Vastus oli, et ei ole.

Introvertsus

Minu küsimus lõppenud päeva unenägude kohta: "Kas need on ekstraverdi või introverdi unenäod: /.../"

Minu vastus: "Ma pean ennast introverdiks ja seda näitavad ka testide tulemused. See peaks paistma välja ka nendest unenägudest, kui peategelase eelistatud suhtlusvormideks on malenuppude tõstmine ja interneti vahendus."

Tehisintellekti vastus: "Need unenäod näivad olevat introverdi omad, kuna need keskenduvad rohkem isiklikele mõtetele ja tegevustele ning enesega suhtlemisele. Introverdid naudivad tavaliselt rahulikke ja sügavaid mõtteid ning eelistavad sageli individuaalseid tegevusi suhtlemisele teistega."

Minu kommentaar: "Introverdi sõna vanemas ja uuemas tähenduses võivad erineda. Uuemas tähenduses introvert on see, kellel on vähem positiivseid emotsioone, kuigi mitte tingimata rohkem negatiivseid. Vanemas tähenduses introvert oli sissepoole pööratud inimene. Aga siit ma leian introvertsust nii uues kui ka vanas tähenduses, eriti uues, sest suhtlemist on küll mainitud, aga ühtegi positiivsete emotsioonide nimetust ei esine."

reede, aprill 05, 2024

Ainult malest

Mängisin malet. Vastane tegi ühel hetkel kiireid liigutusi. Ta lootis, et kui liigutused on kiired, siis ma ei saa neist aru, aga ma nägin laua pealt, et ta oli liigutanud rohkem kui ühte nuppu korraga.

*
Liitusin feisbuki male grupiga. Alustuseks kustutasin grupi liikmete hulgast need, kes tundusid olevat seal varjunime all. Siis läksin grupi ülemale T. Tiislerile seda ütlema. Mind nähes hakkas ta rääkima, et ma riputan malediagramme üles, aga ma võiks juurde kirjutada, mida diagrammseisus teha tuleb. Ma polnud nõus, sest kui öelda mingi seisu hinnang, siis see võib valeks osutuda. Diagrammi vaataja peaks ise mõtlema, mida selles seisus teha saab. Ütlesin nüüd, et ma kustutasin grupi liikmete nimekirjast inimesi, aga ma vast rohkem nii ei tee.

neljapäev, aprill 04, 2024

Ajaloofilosoofiline vestlus

Mina: "Palun anda üks ajaloofilosoofiline küsimus."

Tehisintellekt: "Kas ajalugu on paratamatu ja ettemääratud või saame me oma valikutega selle kulgu mõjutada?"

Mina: "Sellele küsimusele olen ma juba üliõpilasena vastanud. Õppejõud Kasekamp andis kümneleheküljelise essee teema, et kas natside võimuletulek oli Saksa ajaloo paratamatu tulemus. Viitasin "Akadeemia" artiklile, kus oli öeldud, et kui oleks teada Universumi algolek, siis oleks teada ka selle lõppolek. Edasises jutus leidsin siiski, et natside võimuletulek muutus paratamatuks sellega, et Saksamaa alistus Esimeses maailmasõjas enne kui ta oli sõjaliselt kokku varisenud. Hiljem olen lugenud, et natside populaarsust seostatakse rohkem majanduskriisiga, mis sai alguse Ameerikast.

Praegu ma arvan, et sõltumata sellest, kas kõik on välja arvutatav või mitte, on väljaarvutamisvõimalus ainult teoreetiline, see käib üle inimvõimete piiride. Aga inimese käitumine ei ole kõige paratamatuse uskumise korral sama kui tahtevabaduse uskumise korral.

Tehisintellekti küsimuses on kasutatud sõna 'ajalugu' definitsiooni, nagu ajalugu ulatuks ka tulevikku. Osa inimesi arvab, et ajalugu on ainult minevik. Sel juhul saaks küsimuse ikkagi püstitada, et kas kaugem minevik sai lähema mineviku ette määrata või kas ajalugu sai oleviku ette määrata. Ulmekirjanduses on olemas ka variant, kuidas oleviku inimesed lähevad ajamasinaga minevikku ja muudavad ka minevikku, aga tundub väga kahtlane, et see võimalik oleks. Luulekogus "Maailmakord" töötlesin Ernst Enno luuletust umbes sõnadega "Mis oli, see on läinud, / mis tuleb, alles ees", minu variandis kõlas see umbes "Mis oli, ette määras / ka selle, mis veel ees". Ajaloofilosoofias nii progressiteooria kui ka lainete teooria usuvad, et minevik mõjutab tulevikku, aga osaline mõjutamine ei oleks veel täielik ettemääratus."

Eilse unenäo illustratsioon

kolmapäev, aprill 03, 2024

Vähene ettevalmistus

Lähenes Kreeka ajaloo eksam. Ma olin eksamieelsel päeval vähe õppinud, sest olin osalenud maleturniiril. Muidu vast oskasin midagi rääkida, aga daatumid ei olnud pähe õpitud. Mulle meenus, et üks kursusekaaslane oli ükskord konspekti poolteist korda läbi lugenud ja kahe saanud. Ma olin täna lugenud konspekti veel vähem, ainult ühe korra. Aga mulle meenus, et nendel kordadel, kui ma daatumid pähe õppisin, ei lugenud ma ka konspekti palju kordi, ometi sain viie. Vaatasin, et see loengukursus, mille eksam oli tulemas, oli kestnud kaks aastat. Esimese poole kohta oli vist eksam juba tehtud, aga ma ei mäletanud, kas esimene pool oli Vanad Idamaad või Rooma ajalugu, üks neist oli eraldi loengukursus. Võibolla tuli mul eksam veel aasta edasi lükata.

Kordamisküsimused

Mina: "Palun anda kordamisküsimusi Eesti keskaja ajaloo kohta."

Tehisintellekt: "1. Millal algas Eesti keskaeg?
2. Kes olid Eesti keskaja olulisemad valitsejad ja valitsevad dünastiad?
3. Millised olid keskaja Eesti majanduslikud põhialused?
4. Millised olid keskaja Eesti olulisemad linnad ja kaubanduskeskused?
5. Milline oli keskaja Eesti ühiskonna hierarhia ja struktuur?
6. Milline oli keskaja Eesti kirikuelu ja usundilised praktikad?
7. Kuidas mõjutasid ristisõjad ja ristirüütlid Eesti keskaja ajalugu?
8. Kuidas toimusid ja millised olid tagajärjed Eesti keskaegsed sõjad ja konfliktid?
9. Millised olid keskaja Eesti kunsti, arhitektuuri ja kirjanduse eripärad?
10. Kuidas ja millal lõppes Eesti keskaeg?"

Mina: "Palun anda kordamisküsimusi Euroopa 20. sajandi ajaloo kohta."

Tehisintellekt: "1. Millal algas Esimene maailmasõda ja millal see lõppes?
2. Mis olid Esimese maailmasõja peamised põhjused?
3. Millal algas Teine maailmasõda ja millal see lõppes?
4. Millised olid põhilised põhjused, mis viisid Teise maailmasõja puhkemiseni?
5. Millal toimus Berliini müürile langemine?
6. Kes olid peamised osapooled Külma sõja ajal?
7. Millal loodi Euroopa Liit ja mis on selle eesmärk?
8. Millal toimus Jugoslaavia lagunemine ja millised olid selle tagajärjed?
9. Kes olid peamised osapooled Bosnia sõjas ja millal see toimus?
10. Millal toimusid Ukraina oranži ja Euromaidani revolutsioonid ning millised olid nende tagajärjed?"

teisipäev, aprill 02, 2024

Unenägu koomiksina

Täna andsin tehisintellektile pildi kirjelduse asemel unenäokirjelduse ja palusin seda illustreerida. Ta illustreeris seda koomiksina.

Huvipuudus

Vanamehed mängisid klubis malet. Üks ütles teisele, et ta noorematega mängiks, mõeldes mind. Teine vastas, et noored ei oska. Aga seniste tulemuste põhjal ma oli neist vanameestest tugevam. Ainult et ma ei tahtnudki mängida. Nad mängisid kolmekesi võitja lauas. Siis tuli üks neist vanameestest natuke noorem mees, kellega mängimiseks ma nõusoleku andsin. Sobiva laua leidmiseks läksime koolisöökla tagumisse ruumi. Seal parajasti ühte meest elustati. Teda oli juba tükk aega elustatud, kuigi ta ei olnud surnud. Et mitte elustamisega samas ruumis mängida, läksime söökla eesmisse ruumis ja valisime välja ühe laua seal. Üks poiss tõstis oma asjad eest.

*
Olin andnud Vihmandile lugemiseks enda koostatud raamatu. Vihmand tundus algul huviga lugevat, aga lõpuks ütles, et see on kehv raamat. Ta nimetas ka, millised ilukirjanduslikud raamatud kehvad on, aga lisas, et seevastu males on kõik seisud huvitavad. Suusatasin koos Vihmandiga mööda Fortuuna tänavat kodu poole. Mõtlesin, et seda teed mööda suusatamises ei ole midagi huvitavat.

esmaspäev, aprill 01, 2024

Kaua üleval

Lugesin ajalehest enda artiklit. Olin kirjutanud liiga lühidalt, aga asja parandamiseks oli pandud lõikude vahele pilte. Lugesin ajalehte edasi. Ütlesin, et kaks artiklit on ühel ja samal teemal. Siis sain aru, et rubriik on selline. Kolmas artikkel oli ka selline. Lugesin artiklit öösel, aga samas toas vennad juba magasid. Seetõttu läksin ajalehega teise tuppa, et mitte vendade und segada. Aga teises toas tahtis ema magama minna. Ta ootas, millal ma lehed loetud saan. Läksin kööki. Selgus, et seal olid nõud veel pesemata. Nüüd need pididki kas ööseks pesemata jääma või pidi mul magamaminek hilinema. Otsustasin nõud ära pesta. Kõigepealt tõstsin nõudepesurestilt maha eelmise korra nõusid. Ülemine riiul oli täis natuke mullaseid vaase. Need pidid vist varsti äraviskamisele minema, aga tõstsin neid praegu kapi peale. Selgus, et vaasides on veel veetilgad sees.