reede, detsember 31, 2021
Valgete edu sulaga
Surve etturitele
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. Ob5+ Rc6 4. Oc6+ bc 5. d4 Rf6 6. e5 de 7. de Ld1+ 8. Kd1 Re4 9. Oe3 Of5 10. Rbd2 Vd8 11. c4 h5 12. Ke1 Rd2 13. Rd2 e6 14. Rb3 Vb8 15. Kd2 Vd8+ 16. Kc1 Od3 17. Ra5 Vd7 18. b3 h4 19. Rc6 h3 20. g3 Oe4 21. Ve1 Oc6 22. Kb2 Of3 23. Vac1 Oe7 24. Of4 Od8 25. Vc3 Oa5 0:1. Valgel jäi 2 tunnist mõtlemisajast alles 1 tund 15 minutit 48 sekundit ja mustal 1 tund 59 minutit 35 sekundit.
Diagonaalid
neljapäev, detsember 30, 2021
Tagasivaade aastale 2021
Mõtlemisega suusatamine
Koolikord
kolmapäev, detsember 29, 2021
Laua kõrgus
teisipäev, detsember 28, 2021
Paksenenud lumi
Ebatäpne summa
esmaspäev, detsember 27, 2021
Lagunemine või integratsioon
pühapäev, detsember 26, 2021
Malemeenutusi
Jaan Lomp teatas mulle ette, et esmaspäeval toimus päevakeskuses Aksel Rei mälestusturniir. Sinna ma kolmandat vaktsiinisüsti saamata koroonaohu tõttu ei läinud. Riputan üles kaks avaldamata vana fotot erinevatest malemängukohtadest. Reid neil piltidel küll pole.
laupäev, detsember 25, 2021
Igihaljad ja raagus puu
Jõulurekord
Jõululumi 2021
Müts näo ees
reede, detsember 24, 2021
Talvejoonistus
Täna erinevalt varasematest aastatest tuli mulle jõuluvana juba hommikul. Vaatasin, et akna taga lund sajab, seetõttu lugesin kingituse eest lumeteemalist luuletust. Kingikotis oli mitu asja, neist olen proovinud juba uut särki ja uusi vildikaid. Ka vildikatega joonistasin talvepildi. Mul ei ole õnnestunud fototöötlusprogrammi vanast arvutist uude üle kanda, seetõttu püüdsin saavutada foto kvaliteeti fotoaparaadi tähelepanelikuma kasutamisega.
Keeletunnid
neljapäev, detsember 23, 2021
Kahekordistunud mõtlemisaeg
Suured riiulid
kolmapäev, detsember 22, 2021
Eriline keskkond
teisipäev, detsember 21, 2021
Koolitekstid
esmaspäev, detsember 20, 2021
Lõbus lõputöö
pühapäev, detsember 19, 2021
Võidud valgetega
Võitlushetked
laupäev, detsember 18, 2021
Aksel Rei
Kirjutan üles mõned meelde tulevad Rei õpetused (sõnastust vajaduse korral veidi muutes):
Hinnete õigsus
reede, detsember 17, 2021
Sõidud Tallinnasse
Edukas vigurikahing
Minu toa kapid
neljapäev, detsember 16, 2021
Valeviide
Sisseastumiseksamid
kolmapäev, detsember 15, 2021
Topeltsildid
Raamatud riiulites
teisipäev, detsember 14, 2021
Laager 1994
2. Laagris olin teist korda aastal 1994, see oli eelviimase ja viimase klassi vahelisel suvel.
3. Vahepeal olevat laager ära jäänud sellepärast, et kaevud olid sõnnikut täis lastud, aga meile maksti välja laagri jaoks eelarvest eraldatud raha.
4. Teist korda laagrisse minnes mäletasin esimest laagrikorda ilusana, teine kord nii ilus ei tundunud.
5. Esimene kord olime laagris juunis ja teine kord vist juulis, siis oli vist vähem linnulaulu.
6. Maletajad jagunesid jälle kahe telgi vahel, sel korral olid kõik maletajad poisid ja vanemate poiste arv oli kasvanud.
7. Mina olin ühes telgis kolme kõige väiksema poisiga, kellest üks oli minu vend Toomas, ühte hüüti Mišaks ja ühe nimes ei ole ma enam kindel.
8. Teises maletajate telgis olid Sven, kaks Andrest, Marko, Dima ja Anto.
9. Laagris oli rohkem inimesi kui esimesel korral, lisaks maletajatele ja võrkpalluritele nüüd ka vehklejad.
10. Teisel korral ma tüdrukutega ei rääkinud, aga mõtlesin, et üks tüdruk on kahtlaselt ühe klassiõe sarnane.
11. Laagris korraldati diskosid, mina neil ei osalenud ja üks väiksem poiss imestas selle üle.
12. Mõlema laagrikorra ajal toimusid jalgpalli maailmameistrivõistlused, mida laagris jälgiti.
13. Esimesel korral olime vaadanud vist ainult videofilme ja teisel korral sai vist vaadata ka jalgpallimängude otseülekandeid.
14. Laagrisse telliti ka paberajakirjandust.
15. Esimesel korral olin ma jalgpallivõistkonda kuulumiseks liiga väike, teisel korral pidasin ennast oma jalgpallivõistkonna paremuselt teiseks mängijaks.
16. Esimesel korral oli moodustatud jalgpallivõistkond, kuhu kuulusid ainult maletajad, teisel korral eri trennide õpilasi segati.
17. Sain auhindu males, ümber järve jooksus ja kogu telgi peale telgi korra eest.
18. Ümber järve jooksus õnnestus mul diplom saada sellepärast, et minu vanused võrkpallurid boikoteerisid jooksu neile määratud karistuse tõttu.
19. Tol päeval oli ka väga palav ilm, mistõttu väiksematel poistel osalemine keelati ja ühel osalejal hakkas ninast verd tulema.
20. Sain ujumise natuke selgemaks.
21. Mäletan kolme jooksuvõistlust, üks oli mäkkejooks ja üks ühe kaupa stardiga jooks.
22. Erinevalt esimesest korrast pandi telgi korra eest regulaarselt hindeid, püüdsin oma telgi võimalikult korras hoida ja laagri lõpus saime selle eest tordi, millest osa kinkisime teiste maletajate telgile.
23. Kuigi jaaniõhtu oli juba selja taga, toimus taas lõkkeõhtu, seal võis küpsetada viinereid.
24. Toimus taas ka saunaõhtu.
25. Mul oli lugemiseks kaasa võetud Jack Londoni raamat, keda mäletasin varasemast hea autorina, aga laagris lugedes ei tundunud see enam eakohane.
26. Treener andis lahendamiseks jälle maleülesandeid.
27. Käisin teises maletajate telgis kaarte mängimas, vähemalt ühel korral öörahu rikkudes.
28. Toimus ekskursioon Suurele munamäele.
29. Mõned poisid läksid Suurest munamäest üles joostes, aga mulle ütles treener, et mina ei jookseks.
30. Erinevalt esimesest korrast toimus rebaste ristimine, aga mina varem laagris viibinuna ei pidanud selles osalema.
31. Sulgpalli mängisin erinevalt eelmisest korrast palli maha löömisega, nagu ka vahepealsetel aastatel suvilas.
32. Mängiti koroonat, aga see mäng ei tulnud mul üldse välja.
33. Sven ja veel keegi käisid ühel päeval minu telgis padjasõda tegemas.
34. Erinevalt esimesest korrast tehti laagris grupipilti.
35. Köögitoimkonnas pesin vist jälle nõusid, paremini mäletan, et lõin köögis pea ära, kükitasin valust maha ja püsti tõustes lõin pea täpselt samasse punkti.
esmaspäev, detsember 13, 2021
Loenguruumi raamat
pühapäev, detsember 12, 2021
Laager 1990
laupäev, detsember 11, 2021
Hetkeks uus rekord
Haapasalu
reede, detsember 10, 2021
Piisav ettur
Ilmamuutus
Tähelepanekud malelaua kohta
neljapäev, detsember 09, 2021
Õpetaja luuletused
Rena Tõnnov-Lakeman. „Tunnistussalmid 1.-6. klassile. Õpetajatele inspiratsiooniks ja kasutamiseks“. Illustratsioonid: Weralda Sofia Lakeman. Tartu 2021. 70 lehekülge.
See raamat meenutab osalt Krõlovi valme. Waldorf-kooli õpetaja on kirjutanud oma õpilaste kohta luuletusi. Sarnaselt Krõlovile ei nimeta ta neid isikunimedega, vaid võrdleb lindude, puude ja täiskasvanute tööde tegijatega. Aga Krõlovil on mõni tegelane läbinisti negatiivne, selle raamatu autor seevastu püiab leida igaühest mõne hea külje. Õpilased on talle nagu lihvimata teemandid. Tulin teemandi ja briljandi võrdluse peale kõigepealt oma peaga, kolm lehekülge enne lõppu esineb see ka autoril endal.
Kas aga laps on lihvimata teemant ja täiskasvanu briljant? Mõni oskus võib ka elu jooksul ununeda. Ott Arderil on umbes read: „Kes mängida enam ei oska, / seda kellelgi vaja ei ole.“ Kui pidada õppimist mängimisest tähtsamaks, siis võib ka koolis õpitu pärast kooli lõpetamist ununeda. Ühel erialal võib edasiminek toimuda, aga elukutse valikul võib teistes õppeainetes toimuda tagasiminek.
Õpilastele luuletuse pikkuse tagasiside andmine on võibolla hea, mind häiris koolis vahel, et hinne polnud maksimaalne, aga ei öeldud, mille eest seda on alandatud. Samas ei pruugi lugeja ka luuletuses või raamatuarvustuses antud iseloomustusega nõus olla. Minu kohta on kirjutatud täiskasvanueas nii luuletusi kui ka raamatuarvustusi ja ma pole neis toodud arvamustega alati nõus olnud. Ühel klassikokkutulekul öeldi ka mulle endale: „Ära laulu sisse pane, laulu seest ei saa enam välja.“
Enesehinnang võib olla teise hindaja antust nii madalam kui ka kõrgem. Kui õpilane ei ole õpetaja kirjutatud luuletusega nõus, võib ta kirjutada ise luuletuse nii enda kui ka õpetaja kohta. Võibolla on ettevaatlikum seda mitte õpetajale lugeda anda.
Raamatus on autori tütre illustratsioonid. Mulle meeldisid leheküljesuurused illustratsioonid väiksematest rohkem. Trükivigadena esines kohati mõttekriipsu ja poolituskriipsu segiajamist.
Allakäigu ajastu
kolmapäev, detsember 08, 2021
Liikumismõtted
Loengukaaslane
teisipäev, detsember 07, 2021
Ansambel Kontor
esmaspäev, detsember 06, 2021
Loodusluuletused
Weralda Sofia Lakeman. „Üks rada viis metsa“. 2021. 88 lehekülge.
Luulekogu alguses on sisukord. Sisukorda lugedes panin tähele, et palju esineb sõna ’mets’. Meenus kuuenda klassi kirjandustund, kus õpetaja just sõna ’mets’ näitel rääkis, et kirjandis palju ühte sõna kasutada ei ole hea, parem on kasutada võimalikult palju sünonüüme. Aga ka kirjandusklassik Kiplingi järgi tehtud multifilmis oli vist väljend „metsiku metsa metsik metsloom“. Mõnes keeles pidavat kordused olema lubatavamad kui teises. Kuigi Kipling kirjutas inglise keeles ja seal on minu teada ’mets’ ja ’metsik’ erineva tüvega. Aga mäletan, et tal esines ka ingliskeelses luuletuses umbes tsitaat „It didn’t pass, it didn’t pass, it didn’t pass from me“. Tegelikult peaks olema palju raamatuid, mille sisukorras sõna ’peatükk’ kordub, sisukord ei ole tavaliselt veel luuletus. Kuigi Varblane moodustas ka oma järjestikuste luulekogude pealkirjadest luuletuse.
Raamatu pealkirja järgi arvasin algul, et kõik luuletused on metsast, aga edasi lugedes nägin, et osad on ka linnapuudest. Autor toob metsa puhul välja rohkem häid asju, mitte sääski, puuke ja rästikuid. Mürgitaimi on siiski mainitud. Aga vahepeal autor lausa tahab metsa eksida. Mõtlesin, kas siin räägitakse ikka ära eksimisest või sattumisest.
Mõnes luuletuses autor oletab ja mõnes on kindel, et tema kodu on metsad. Mul olid vist ka luuleread „kus puudes puhub tuul, / mu kodukoht on seal“. Aga mul oli see konkreetse koha kohta, nüüd loetud raamatu autor luuletab erinevatest metsadest, nii Eesti kui ka välismaa omadest. Seetõttu tuli meelde ka laulurida „Mu aadress on NSV Liit“, kus mõeldakse kogu NSV Liitu. Siis olid piirid veel suhteliselt kinni, lõpuaastatel oleks saanud juba laulda „Mu aadress on vist NSV Liit“.
Masaryk ja tõde
Tuttavad nimed ja paigad
pühapäev, detsember 05, 2021
Keskmisest sõltumatu hinne
laupäev, detsember 04, 2021
Rekordreiting
Majapidamistööd ja talisport
10 meetri jooks
reede, detsember 03, 2021
Tõnissoni elulugu 1
Krista Aru. „Jaan Tõnisson – rahvajuht ja riigivanem. 1. osa“. Rahvusarhiiv, Tartu 2019. 511 lehekülge.
Olen Tõnissoni kohta kirjutanud varem juba kaks raamatueessõna ning hiljem arvustanud veel kahte tema kohta kirjutatud raamatut ning kirjutanud temale pühendatud üritustest ja raadiosaatesarjast. Nüüd ei pea tingimata varem kirja pandut kordama.
Ka Aru oma raamatu eessõnas ütleb, et ka temal pole enam Tõnissoni kohta midagi väga uut lisada, ta keskendub pikemalt nendele teemadele, mida on varem vähem uuritud. Raamatust sain ma tõesti uut teada rohkem detailides kui põhiskeemis. Kuid saatesõna lugedes mõtlesin, et osadele lugejatele võivad need kaks köidet olla ainsad raamatud, mida nad Tõnissoni kohta loevad. Kui selles vana ei korrataks, siis võiks juhtuda, et uus raamat oleks vastupidi levinud teooriale vanadest vähem väärtuslik, sest uurimist on alustatud olulisematest teemadest. Esimese köite lugemise järel ütlen siiski, et Aru raamat on parem kui veidi aja eest soome keelest tõlgitud Tõnissoni elulugu, Aru tunneb rohkem allikaid ja tõlgitud raamatus esinenud vigu ei korda.
Oma praegusest uurimisteemast lähtudes teeks võrdlusi sellest raamatust Tõnissoni ja enne seda Masaryki kohta loetu vahel. Tõnissoni ja Masaryki on varemgi võrreldud. Mõlemad juhtisid oma rahva iseseisvusvõitlust ja mõlemad olid karsklased, nad on mõlemad kuulunud ühesuguse nimetähendusega parteidesse. Masaryki on nimetatud nii liberaaliks kui ka seostatud sotsialismiga. Tõnissoni kohta mäletan varasemast, et ta on kirjutanud brošüüri sotsiaaldemokraatia vastu, aga Aru järgi oli ka Tõnissoni erakonnal osalt sotsialismi elemente, Aru nimetab seda sotsiaalliberaalseks.
Tõnissoni ja Masaryki vahel oli ka erinevusi. Üks erinevus on, et Masaryk on kirjutanud eluajal palju pakse raamatuid, aga Tõnisson keskendus rohkem ajakirjanduslikele tekstidele. Masarykilt on muuhulgas ilmunud mälestusteraamatuid, Tõnisson öelnud Aru sõnul, et peab mälestuste kirjutamist igavaks ja ei kavatse seda teha. Olen küll Tõnissoni raamatusse tema mälestusi pannud, aga need olid lühikese formaadiga tähtpäevakirjutised.
Masarykil oli suurem keelteoskus kui Tõnissonil. Ühes tšehhikeelses üliõpilastöös öeldakse, et Masaryk sai Esimese maailmasõja ajal teha edukalt lobitööd Tšehhoslovakkia iseseisvuse kasuks sellepärast, et ta oskas nende maade keeli, mida ta külastas. Tõnisson on Venemaal töötanud, nii et vene ja saksa keele oskus võis tal olla hea, aga välismaale diplomaadiks läks ta vastumeelselt teiste pealekäimisel, kuna ei osanud inglise ega prantsuse keelt ning pidas seda ise enda puuduseks.
Masarykile oli enda sõnul nii suuline kui ka kirjalik esinemine vastumeelne, ta tegi seda vaid kohusetundest. Ta võis küll tõde veidi moonutada, tšehhikeelses üliõpilastöös näidatakse, et ta on sõjakavalusena sellist võtet kasutanud, ta võis ka rahvale meeldimiseks võimu nautimist varjata. Ühes muuseumitekstis öeldi, et algul teadlasena tegeles Masaryk müütide purustamisega ja hiljem poliitikuna nende loomisega. Kuigi Aru ütleb, et Tõnissonile oli mälestuste kirjutamine igav, arvab Aru teiselt poolt, et „Postimehe“ toimetuses ajakirjanikutööga kokku puutudes hakkas Tõnissonile vähemalt ajakirjanikutöö meeldima. Samuti olid tema suulised kõned väga pikad, siis ta ilmselt nautis ka suulisi esinemisi.
Aru arvates oli Tõnissonile siiski kõige tähtsam tema perekond, kuigi perekonnast on raamatus suhteliselt vähe juttu. Perekonna tähtsustamisele räägib vastu, et vahepeal kaalus Tõnisson täielikult tööle pühendumist ja vallaliseks jäämist. Aru järgi kirjutas Tõnisson hiljem, et iga mees, kes noorelt ei abiellu, on oma rahva vaenlane. Mina mäletan Tõnissoni enda artiklist kohta, kus ta ei pidanud abiellumist iga inimese, vaid iga terve inimese kohustuseks.
Masaryki puhul sai välja toodud, et tema tervislikud eluviisid või nende taotlemine ei piirdunud ainult alkoholi mittetarvitamisega. Tõnissoni kohta on Aru tekstis märgatav, et Tõnissoni eluviisid igakülgselt tervislikud ei olnud. Ta küll tegi ka võimlemisharjutusi, aga magas väga vähe. On kirjutatud, et üks andekus tunnus ongi väike unevajadus, mõni ilmselt siiski magab veel vähem kui ta vajab. Tõnisson sõi ebaregulaarsetel aegadel, mis on veel kindlam tervise rikkumise tunnus. Esimese Eesti aja lõpul ilmunud raamatus arvatakse, et Tõnisson on elanud kõrge vanuseni hea tervisega tänu karskusele, aga Aru järgi oli Tõnisson siiski sageli kehalistes haigustes, depressioonilaadsetest seisunditest on juba varem kirjutatud.
Masaryki nimetatakse nimepidi ka Aru raamatus, sest Tõnisson ja Masaryk olid omavahel kokku puutunud, aga sellel peatutakse siiski lühidalt.
Kustunud foto
neljapäev, detsember 02, 2021
Talvelaul
kolmapäev, detsember 01, 2021
Käikude järjekorra uuendus
1. e4 c6 2. d4 d5 3. ed cd 4. c4 Rd7 5. cd Rgf6 6. Rc3 Rb6 7. Ob5+ Od7 8. Lb3 Ob5 9. Lb5+ Ld7 10. Ld7+ Kd7 11. Rf3 Rbd5 12. Og5 g6 13. Kd2 Og7 14. Vac1 Vhd8 15. Vhe1 Vac8 16. Re5+ Ke8 17. Rb5 a6 18. Vc8 Vc8 19. Rc3 Rb4 20. a3 Rc6 21. Kd3 e6 22. Rc4 Vd8 23. d5 h6 24. Of4 Rd5 25. Rd6+ Kf8 26. Rd5 e5 27. Oe3 Kg8 28. Oc5 Of8 29. Rf6+ Kg7 30. Re8+ Kg8 31. Kc4 b5+ 32. Kd5 Re7+ 33. Ke5 Rc6+ 34. Kd5 Re7+ 35. Ke4 f5+ 36. Kf3 Rc6 37. Ve6 Ra5 38. Ob6 1:0. Valgel jäi 1 tunnist mõtlemisajast alles üle 59 ja mustal umbes 24 minutit. Edasi tiksunud mõtlemisaega saab uuesti vaadata käike tagasi võttes.